Čekají nás dva starty v rozmezí dvou dnů?

Mise BulgariaSat-1 byla znovu o pár dnů odložena a vzniká tím zajímavá situace – pokud termíny vydrží, mohli bychom se dočkat dvou startů SpaceX v rozmezí pouhých dvou dnů. BulgariaSat-1 by mohl odstartovat z Floridy už tento pátek a mise Iridium-2, která bude startovat z kalifornské rampy, je plánována hned na neděli. A obě mise bude stát za to sledovat!

Během následujících pár týdnů nás čeká hned několik startů v rychlém sledu. Jak se SpaceX podařilo dosáhnout takové kadence, jsem vysvětloval v nedávném článku.

BulgariaSat-1

První na řadě bude mise BulgariaSat-1, která je zajímavá především proto, že se jedná o teprve druhou misi, při které bude použit již jednou letěný stupeň Falconu 9. K úplně prvnímu znovupoužití raketového stupně došlo koncem března 2017 při misi SES-10. Tentokrát se však jedná o jiný stupeň, konkrétně ten, co letos v lednu absolvoval misi Iridium-1 a následně přistál na mořské plošině Just Read The Instructions.

První stupeň Falconu 9 těsně před úspěšným přistání na ASDS během mise Iridium-1 (Foto: SpaceX)

Start byl původně plánován na 15. 6., ale odklad předchozí mise CRS-11 kvůli počasí způsobil odklad i této mise o 2 dny, načež byl později odložen o další 2 dny kvůli blíže neurčenému problému během příprav statického zážehu (ten nakonec úspěšně proběhl v noci ze čtvrtka na pátek). Den před plánovaným startem jsme se pak od SpaceX dozvěděli, že dojde k dalšímu odkladu kvůli výměně pneumatického ventilu na aerodynamickém krytu. Ventil nejspíš patří k mechanismu oddělení krytu od druhého stupně a nijak nesouvisí s experimentálními pokusy o záchranu aerodynamických krytů. Přestože je tato součástka dvojitě redundantní (v případě poruchy tedy může její funkci zajistit záložní kus), SpaceX podle Elona Muska nechtělo zbytečně riskovat a společnost se rozhodla ventil pro jistotu vyměnit.

BulgariaSat-1 dorazil na Mys Canaveral (Foto: SSL)

Na této misi poletí poslední exemplář rakety Falcon 9, který bude disponovat horním stupněm typu Block 3, všechny další mise (počínaje následující misí Iridium-2) už dostanou vylepšenou variantu Block 4. První stupeň je již jednou použitý a během mise se pokusí přistát na mořské plošině Of Course I Still Love You. V případě úspěchu se bude jednat o první zachráněný stupeň, který zvládl přistál na obou plošinách (JRTI a OCISLY).

BulgariaSat-1 je první bulharskou geostacionární družicí a teprve druhou celkově. Bude poskytovat komunikační a televizní služby pro oblast Balkánu a další části Evropy.

Start je nakonec plánován na pátek 23. 6. 20:10 SELČ. Doufejme, že už k dalším odkladům nedojde a že bude spolupracovat počasí. Raketa bude startovat z Mysu Canaveral a právě během tohoto období je zde počasí obvykle nejhorší.

Iridium-2

SpaceX v roce 2010 podepsalo smlouvu se společností Iridium na vynesení 70 satelitů nové konstelace Iridium NEXT. První mise, při které byla vynesena první desítka satelitů, proběhla letos v lednu. Nyní je na řadě druhá mise z plánovaných osmi (Iridium k původním sedmi startům později přiobjednalo ještě jeden pro dalších 5 satelitů). Mise bude v podstatě úplně stejná jako ta první – Falcon 9 odstartuje z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a vynese 10 satelitů Iridium NEXT na polární dráhu, načež se první stupeň pokusí přistát na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Tichém oceánu. Další mise pro Iridium by měly probíhat zhruba každé 2 měsíce.

Příprava satelitů Iridium NEXT (Foto: Iridium)

Satelity budou poskytovat datové, hlasové a další služby jako třeba sledování letadel a lodí v místech, kam radar nedosáhne.

V případě úspěšného startu dojde k překonání dosavadního rekordu v počtu startů SpaceX v jednom kalendářním roce. V roce 2016 společnost stihla 8 startů, načež byla šňůra přerušena nehodou Amos-6.

Statický zážeh pro tuto misi je plánován na 20. 6. a pokud nedojde k problémům, start by měl proběhnout už v neděli 25. 6. ve 22:24 SELČ, tedy pouhé dva dny po misi BulgariaSat-1.

A to není vše! Možná už 5. 7. bude startovat další mise – Intelsat 35e, při které bude vynesena zhruba šestitunová družice na GTO. Vzhledem k hmotnosti však pravděpodobně nebude proveden pokus o přistání prvního stupně.

Pro více informací a zajímavostí o jednotlivých misích navštivte jejich podrobné profily a pro vždy aktuální rozpis chystaných startů sledujte zdejší stránku Plánované starty.
 • Mohlo by se vám líbit...

  3
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Super článek.

  Radim Szkandera
  Host
  Radim Szkandera

  To vypadá na super víkend… Nevíte někdo jak je to s tím robotem? Je na OSCILY připraven k použití?