Dvě videa o Elonu Muskovi a SpaceX s českými titulky

Minule jsem pro vás přeložil video o důvodech zrušení motorického přistání Dragonu a dnes tu pro vás mám další dvě zajímavá videa týkající se SpaceX. Obě jsou samozřejmě s českými titulky. První video je inspirativní krátký film přirovnávající Elona Muska k Johnu F. Kennedymu a to druhé je informativní pojednání o Muskovi a ekonomice jeho firem. Věřím, že se vám budou líbit.

Rozhodli jsme se vydat na Mars

Stash Capar je fanoušek SpaceX, který nedávno vytvořil povedené krátké video, ve kterém přirovnává současnou vlnu zájmu o dobývání vesmíru vyvolanou SpaceX s programem Apollo a inspirativním proslovem Johna F. Kennedyho na Rice University. Sám k videu řekl následující:

Když jsem byl malý, byl jsem posedlý vesmírem a především programem Apollo. Pamatuji si, že jsem byl schopen vyjmenovat všechny astronauty, kteří přistáli na Měsíci. Nejvíc si ale vybavuji Kennedyho proslov na Rice University z roku 1962 a ty pocity, které ve mně vyvolával. Kennedyho slova byla odvážná, soutěživá, měla nevysvětlitelnou jiskru a dokonale vystihovala amerického ducha dobývání vesmíru. To podle mě rozdmýchalo plamen, který inspiroval celou generaci lidí k tomu, aby s údivem vzhlíželi k Měsíci. Jak jsem stárnul, nechápal jsem, kam se tahle nálada poděla. Působilo to tak, že dobývání vesmíru nás začalo nudit, jakmile nám Sověti/Rusové přestali konkurovat. A pak přišel Elon Musk se SpaceX a to nadšení se vrátilo. V tomhle krátkém filmu jsem chtěl vykreslit Muska a SpaceX jako nástupce Kennedyho a Apolla.


Elon Musk a ekonomika jeho firem

Na webu VideaČesky se před pár dny objevilo zajímavé video pojednávající o Elonu Muskovi a jeho firmách. Kromě znovupoužitelnosti raket a internetové konstelace SpaceX se v něm řeší také Tesla. Celý popisek videa:

Elon Musk je zcela jistě vizionář, který se nespokojí s malými cíly. Úspěch jeho společností však spočívá v tom, že dokázal pochopit základní pravidla ekonomiky. Proč jsou jeho továrny umístěny v USA a jak dokázal snížit cenu letů do vesmíru na pětinu?

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Giorgio

To, co vnímám jako klíčové v tom, že si většinu komponent dělají sami není jen cena, ale nekončící možnosti variability a optimalizace. Třeba ta avionika, která teď vyjde na $5000/kus (před tím od dodavatelů okolo $100 000). Ten půlroční vývoj SpaceX jistě nebyl zadarmo a mohl vyjít i na několik milionů. Ovšem teď, když si řeknou, potřebujeme na ní pro FH nebo pro BFR něco upravit, tak nemusí prosit dodavatele, vyrábět složité zadávací protokoly a sedět na nekončících úmorných poradách, aby si vysvětlili, co potřebují, a pak čekat měsíce na novou verzi (kterou bude třeba ještě důkladně testovat), ale vezmou vlastní stávající a tu si “naohýbají” podle svých požadavků, které se navíc během vývoje BFR mohou ještě měnit… (samozřejmě, že dokumentace a testy musí přijít i tak, ale asi každý pochopí, že je to o docela něčem jiném, když je to pro interní potřebu).

vencour

Tady jde spíš o smlouvu s dodavatelem a “vendor lock-in”, když je dodavatel jeden a na podmínkách s ním se smlouvá, tak pokračování všeho se musí domluvit, i na dodání dokumentace, modifikacích, jakýchkoliv “člověkohodinách”. A cena pak je zase nějak divoká.
Když mam vlastní vývoj a dokumentaci dostupnou, tak je jakékoliv pokračování jednodušší.

vencour

Mimochodem, Tesla je podle zpráv ve zpoždění (viz např. https://ekonomika.idnes.cz/musk-tesla-model-3-ztraty-0xv-/ekoakcie.aspx?c=A171123_082012_ekoakcie_fih), takže sleduju, co za tím je.

Jak jsou na tom Muskovy firmy, zda dokáže více než jen vymyslet skvělé věci. To uměl i Nikola Tesla a … skončil v chudobě …

Goodman

To právě není tak úplně pravda. Nikola Tesla skončil v chudobě, protože sám roztrhal dluhopisy od Westinghouse, které by mu peníze přinesly. Udělal to z toho důvodu, protože chtěl, aby střídavý proud prorazil ve světě. Obětoval se pro nás všechny. Jinak ano, je pravdou že na Nikolovi bohatli finančníci, zatímco on měl ze svých objevů malý podíl. Neférově se k němu zachoval i Edison.

Honza

Udělal jsem si bleskový přepočet ceny internetu z druhého videa. Pokud by 50 milionů uživatelů mělo přinést 30 miliard ročně, muselo by připojení stát řádově 1000 Kč měsíčně. To je pro většinu světa zcela mimo jejich možnosti. Ti, co by si to dovolit mohli, zase většinou žijí v oblastech, které už jsou internetem vesměs dobře pokryté. Navíc jsou koncentrované do malých ploch, tedy by se jejich šířka pásma koncentrovala na menší počty družic, které by potřebovaly naprosto neuvěřitelnou přenosovou kapacitu. Ten odhad je podle mě naprosto nerealistický. Buď bude s tímhle počtem uživatelů vydělávat daleko méně peněz, nebo bude tolik peněz vydělávat daleko větším počtem uživatelů s nižšími platbami (a klidně i nižší kvalitou připojení). Což není kritika Muska, protože to podle mě není jeho odhad, ale kohokoliv, kdo ten odhad dělal. A nebo se mýlím já a v tom případě budu rád, pokud mě vyvedete z omylu.

Ivo

Zkuste se nad tím zamyslet jinak. Co když je těch 50M uživatelů počítáno pouze v oblastech mimo jiné levnější možnosti připojení? Například letadla, lodě, odlehlé oblasti atp.? Pak by to možná dávalo smysl.

Lusyen

Okrem tých odľahlých oblastí,,,,,, Kopec ľudí si ho rado zaplatí aj v oblastiach s dobrým pripojením ako akúsi formu príspevku pre spaceX,, osobne by som s tými 1000Kč mesačne problém nemal,,, hrial by ma dobrý pocit, že som prispel svojou troškou k napredovaniu firmy a jej cieľa

Honza

Stejná otázka jako pro Iva. Je takových lidí 50 milionů? Jinak když jim napíšete, určitě jim můžete přispívat už teď.

Honza

Ale je takových lidí 50 milionů? Kolik je lodí? Kolik je letadel? Kolik lidí je v odlehlých oblastech a zároveň mají dost peněz, aby to mohli zaplatit?

Giorgio

Je také dost možné, že největší a nejstabilnější příjmy budou od dopravních společností, které budou chtít mít v každém autě, kamionu, lodi, letadlu, vesmírném hotelu stabilní připojení kvůli přehledu o stavu, pohybu, místě atd. Třeba takový Uber auto/dron s autonomním řidičem… tam nepotřebujete nějaké extra nízké latence ani megatok dat, ale potřebujete spojení… nehledě na to, že taková hustota družic by mohla dávat i velmi přesná data o poloze i bez GPS…

Antonín Mareš

Chtěl bych upozornit, že jen v Česku je skoro 7 milionů uživatelů internetu. I když tento počet snížíme připojením na internet na polovinu, bude to stále ještě přes 3 miliony. To je při 10 milionech 1/3. Pokud tedy by měl mít internet podle Muska úspěch, pak nemůže být připojeno 50 milionů (snad na začáteční rozběh), ale aspoň 10x více (500 milionů). Což by vycházelo na 100 Kč/měsíc. Domnívám se ale. že i tento údaj je hodně podhodnocený a v případě internetu z družic by se jednalo o zhroucení současného stavu připojení a lidé by houfně přecházeli na tento nový dokonalý, rychlý a všude dustupný internet. Jinak řečeno, domnívám se, že internet od Muska by převzal prakticky veškeré dosavadní uživatele a k nim by mohl vlastně každý rok přidávat oněch 50 milionů dalších uživatelů. Také se domnívám, že se nebude jednat o měsíční platby, ale o jiný způsob. Je možné, že půjde o jednorázovou platbu.
V každém případě, alespoň dle mého názoru, půjde o naprostý zlom v přístupu k internetu a informacím celkově a to na celém světě.

Ivo

Pozor, zapomínáte na spoustu věcí. Jednak internet přes satelit nikdy nebude tak kvalitní jako ten z pevné linky. Další věcí je nákladnost připojení, budete muset mít poměrně dražší vybavení na připojení. Rovněž rychlosti budou nižší a navíc odezva bude delší. Toto jsou technická omezení. Další věc, musíte započítat náklady na pozemní stanice a jejich provoz. To taky nebude zadarmo.

Honza

A zkoušel jste si spočítat aspoň od boku, jakou přenosovou kapacitu by musela mít družice, aby každému dodala ten Váš dokonalý a rychlý internet? Já jsem začal jen tak velmi zběžně počítat a při rovnoměrném rozložení připojených lidí po souši a 10 Mbit/s jsem se dostal asi na 3 Tbit/s na každou družici. Což reálně nemůže ani zdaleka stačit, pokud by to mělo stejnou kvalitou pokrývat města s velkou koncentrací lidí. Přijde mi daleko schůdnější nabízet třeba o dva řády horší připojení za nízkou cenu v oblastech, kde není rozumná alternativa. Takových bude mnoho a i se možná najdou lidé, která by si to tam mohli dovolit zaplatit, pokud to bude dostatečně levné. Pak ovšem vyvstává otázka Ivem zmíněné ceny pozemního vybavení pro připojení, které by se taky muselo dodávat zadarmo/nízkou cenu. Což je ovšem zase něco, co Muskovi jde.

vencour

Není (předpokládám) ještě uvedeno, kolik lidí obslouží jeden satelit a na kolik dalších satelitů bude ten jeden vidět.
Pokud se bude jednat o nízké oběžné dráhy, tak i ping bude do 100ms.
Mne zajímá, jakou dostanu IP adresu (v rámci jakého AS to bude) a zda bude platit síťová neutralita, stejně tak i zda bude uplatňován nějaký FUP.

Zdeněk

Ale zapomínáte na jednu velice důležitou věc. Dnes má internet většina populace,- tak kolik lidí je bez internetu a kolik lidí si ho od Spacex obědná ??? Jinak fandím Spacex a doufám že bude mít zákazníků co nejvíce.

Martin

Aj ja mám v meste na byte optiku, ale to neznamená, že nevytiahnem päty z bytu. Keby viac cestujem, mobilné dáta mi na lodiach a v neosídlených oblastiach môžu byť na dve veci 🙂 tzn. pre tieto prípady si volím zaopatriť lacný satelitný internet i keď internet mám 😉

Jaro Pudelka

Dnes cca 3 miliardy ľudí ešte nemá pripojenie na internet. Asi tak.

Lusyen

Pri tom prvom videu som mal zimomriavky a takmer mi slzy do očí vyhŕkli,,, ten prejav podfarbený epic hudbou,, silné

RiMr

Chyběl jim tam Asiat.
…asi jsem už moc přežvýkaný světem reklamy a marketingu.

Ve1N87

Super překlad. Díky.