Historky ze SpaceX: Rychlé prototypování při vývoji PICA-X

Výměna bloku PICA-X na tepelném štítu lodi Dragon (Foto: SpaceX)

Pokračujeme v několikadílném seriálu v rámci Historek ze SpaceX, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí z doby, kdy SpaceX bylo ještě malou a relativně nezkušenou firmičkou. Sérií vás bude provázet Dr. Dan Rasky, který pracuje v NASA a v minulosti byl u zrodu programu COTS. NASA při něm spolupracovala se SpaceX a dalšími soukromými firmami na vývoji raket a lodí pro zásobování ISS.

Rasky také nějaký čas pracoval přímo ve SpaceX, kde pomáhal s převodem technologií a postupů z NASA. Především se podílel na vývoji materiálu PICA-X, který je použit na tepelném štítu lodi Dragon a vychází z technologií NASA. Rasky je tedy v unikátní pozici z vlastní zkušenosti porovnat, jak se liší fungování obří vládní organizace jako NASA od agilního přístupu mladého startupu typu SpaceX.

V dnešním dílu Rasky vypráví právě o tom, jak SpaceX přistupovalo k vývoji materiálu PICA-X, který je vylepšenou verzí původního PICA od NASA. Tým začínal od nuly a za pouhých pár měsíců vytvořil prvotřídní zařízení na výrobu velkých bloků PICA-X, čehož tehdy nebyl schopen žádný z externích dodavatelů. Tak rychlý pokrok byl možný díky rapidnímu prototypování, kterému se Rasky v tomto videu věnuje.

Překlad videa zajistil Martin Dravecký a korekturu Jana Uhrinová a Petr Melechin.

V přehrávači si můžete přepínat mezi českým a slovenským jazykem.

< Předchozí epizoda  Následující epizoda >

Starší otitulkovaná videa o SpaceX najdete zde, další pak také v sekci Videa.


Předchozí díly seriálu Historky ze SpaceX:
 • Mohlo by se vám líbit...

  13
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Hystorky jako vždy výborné. Zajímalo by mě jestli i dnes prototypují tak rychle jako na začátku, když teď jsou mnohem větší. A taky by mě zajímalo, jestli se Spx přihlásilo do programu Amerického letectví EELV 2 ?

  Jiří Hadač
  Přispěvatel

  Když tak mě někdo opravte, ale samozřejmě v programu je. Ale nepoužil bych zrovna výraz přihlásit, ani nepoužiju slova Tomáše Přibyla z přednášky Kotrmelce vesmírné spolupráce, já bych prostě řekl, že se do něj prosoudilo. A pak se radši domluvili a po certifikaci rakety v květnu 2015 se může ucházet o zakázky. A líbí se mi, jak do toho šla SpaceX natvrdo.