Mise Intelsat 35e

Informace Články Aktuálně Fotky Videa

Základní informace

 • Datum startu: 6. 7. 2017 01:38 SELČ
 • Startovní okno: 58 minut
 • Stav: Mise byla úspěšná
 • Statický zážeh: Proběhl 30. 6. (video)
 • Primární náklad: Telekomunikační družice Intelsat 35e, která bude poskytovat datové, mobilní a video služby
 • Hmotnost nákladu: 6761 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 3 (nový stupeň, číslo 37)
 • Cíl: Přechodová dráha ke geostacionární dráze (GTO)
 • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Mys Canaveral, Florida)
 • Pokus o přistání: Neproběhne, náklad má moc vysokou hmotnost
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • Zatím nejhmotnější náklad, jaký SpaceX kdy vyneslo na GTO (předchozí rekord stanovila mise Inmarsat 5 F-4).
 • Tato družice měla původně letět na Falconu Heavy, ale od podepsání původní smlouvy se nosnost rakety Falcon 9 natolik zvýšila, že FH už není potřeba. SpaceX tedy nabídlo Intelsatu místo čekání na FH možnost letět s F9.
 • Horní stupeň byl u této mise v novější variantě Block 4 (spodní stupeň byl ještě Block 3).
 • Vývoj data startu: duben 2017 → konec června 2017 → 2. července 2017 → 3. července 2017 → 4. července 2017 → 6. července 2017

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální webcast SpaceX:
 • Mohlo by se vám líbit...

  27
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Snipsley
  Host
  Snipsley

  Dotaz, proc vysoka hmotnost nakladu neumoznuje pristani prvniho stupne? Nezbude misto pro palivo? Co se se stupnem stane?

  Vojta
  Host
  Vojta

  Asi je jasné že u této mise budou požity opět staré kormidla jelikož se nepočítá se záchranou prvního stupně.

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Když tak se mrkni na youtube Inmarsat F5 či EchoStar 23 česky a živě, uvidíš, Dušan Majer to tam hezky popisuje a vysvětluje. Samozřejmě, že použita nebudou, bylo by to vyhazovaní peněz oknem, a akorát by to snižovalo nosnost rakety.

  Tomáš
  Host
  Tomáš

  Nejspíš nebudou použita žádná kormidla. To samé platí pro přistávací nohy.

  Vojta
  Host
  Vojta

  *použity

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Jestli sem to dobře pochopil, po tomto startu bude měsíční pauza? To mi přijde skoro až hřích. Anebo že by ten seznam čekatelů nebyl tak dlouhý?

  Josef Zemánek
  Host
  Josef Zemánek

  Čekatelů na let do vesmíru se SpaceX je právě víc než dost. Letos nejspíš proběhne 30 startů, příští rok by to mohlo být už přes 40: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_9_and_Falcon_Heavy_launches (seznam se pořád rozšiřuje). Pokud to takhle půjde dál a nestane se něco hodně ošklivého, dočkáme se brzy frekvence každý týden jeden start. Jinak, dlouhodobým cílem Elona Muska je “každý den jeden start”. To by se mu mohlo podařit během pěti let. Díky sražení nákladů na kosmické lety na 10 % (později možná až na 2 až 5 %) hodnot běžných ve 20. století má totiž šanci získat pro sebe 90 % světového trhu s lety do vesmíru. Pokud konkurence zaspí, tak možná i víc… No, vyvíjí se to hodně zajímavě… Neuvěřitelná revoluce.

  Ondra
  Host
  Ondra

  Neuvěřitelně jim fandím, ale prakticky každý start jen dokazuje, že pokud by víc jim to začínají kazit vnější vlivy a občas technika. Takže každý den start reálný je, ale když budou mít odpalovacích ramp tak 10-15.
  Raketa už to může nějak zvládnout, ale je to stejné jako s letišti. Další letadlo neodstartuje, když Vám jedno stojí na rampě, je špatné počasí atd. Hlavní bottle neck bude do 3 let rampa.

  Teoreticky erektor a všechny věci, co se připojuji by se mohly po zvednutí rakety a natankování automaticky schovat do podzemí/odjet. Pak by se dal pravděpodobně zvýšit počet startů z jedné rampy i na několik za den. Rakety by čekaly ve frontě.

  Radim Szkandera
  Host
  Radim Szkandera

  Taky jsem na to hleděl… Další mise má být až 10.8. CRS, pak Iridium 3 za další dva týdny. Asi si udělají hezkou dovolenou třeba na Floridě 🙂

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Asi fakt odbavili všechny kritické zákazníky a teď třebas budou analyzovat výsledky použití nových kormidel, nové rychloodklápěcí věže na SLC39A, nebo již budou dělat předúpravy pro FH, audit SLC-40, jak to vypadá…

  Ondra
  Host
  Ondra

  Jak zmínil pan Petr. Navíc se lidé z 39 se hodí na urychlení oprav na 40. Minimálně na generálku pozemních systémů atd. A možná se na konci srpna/září dočkáme prvního startu opět z 40. Jen nevím, jestli je tam plánovan tak vylepšený erektor. Určitě bude jiný než na 39 (menší, protože se pro 40 nepočítá s FH). Ale z důvodu redundantnosti si myslím, že by bylo pro ně dobré mít všude stejný. Pokud na 40 nebude zase o kus novější a vylepšený, než ten, který je od ledna na 39.
  Proč to zmiňuji, protože nový erektor na 39 umožnuje tak rychlou kadenci startů. Pokud bude na 40 starší horší varianta, tak 14 denní kadenci nemají šanci udržet, po dobu, co bude 39 mimo provoz pro přípravu na FH.

  Roman L.
  Host
  Roman L.

  Tímto startem už SpaceX plně konkuruje těžkému Protonu. Vždyť 6,7 tuny je fakt hodně.

  David Reno
  Host
  David Reno

  Myslím, že v budoucnu se budou takto likvidovat již několikrát použité první stupně. 🙂

  Jirka
  Host
  Jirka

  Nešlo by, prosím pěkně, zabanovat některé nestory tohoto webu, jejichž řeči se kupí pod všemi články? Je mi z těch jeho chytráckých řečí hrozně trapně. Díky, hezký den přeji.

  Petr Čása
  Host
  Petr Čása

  Ten booster vypadá divně. Prostě divně 🙂
  Raketa bez kormidel a přistávacího zařízení prostě není raketa, ale jen takové nedochůdče typu odpal a zapomeň.
  A na tuhle změnu v uvažování mi stačil jediný rok. Nádhera 🙂

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Nu, přesně kvůli těmto názorům jsi na tom pravém a jediném správném webu 😀
  A teď vážně. Asi nebyl čas čekat na původně nasmlouvaný FH. Co si tak pamatuju, startoval satelit na GEO, který už měl povolení pro start na jen měsíc či 2 dva (EchoStar 23). Možná je to podobný případ. Jinak rozčiluješ se naprosto oprávněně, bez těch kormidel a noh je ta raketa divná 😀

  Emmette
  Host
  Emmette

  Ja myslim, ze odstartuje i kdyz bude 30% nepriznive pocasi 🙂

  Akuhtr
  Host
  Akuhtr

  Falcon heavy vždy startuje za 6 měsíců a Intelsat 35e vždy startuje zítra 🙁

  Ondra
  Host
  Ondra

  Dle Elonava tweetu https://twitter.com/elonmusk/status/882117255407980545, Dnes v noci určitě nic.

  “We’re going to spend the 4th doing a full review of rocket & pad systems. Launch no earlier than 5th/6th. Only one chance to get it right …”

  Počítejte s časovým posunem, takže to znamená pro nás nejdřív ze středy na čtvrtek nebo ze čtvrtka na patek vždy po půlnoci. U nás 6. nebo 7. července

  Ondra
  Host
  Ondra

  Zdravím, když známe výšku doručení (Apo, Per) přesnou hmotnost nákladu, že F9 spotřeboval veškeré palivo (1. i 2. stupeň). Lze dopočítat skutečná nosnost na obecně udávané GEO a LEO? Přijde mi, že tohle byl tak trošku test skutečné nosnosti. Protože na hladiny jindy dostatečné, resp. pro udávání do tabulek, by to mělo jít teď snadno přepočítat. Dříve byla nosnost jen teoretická. Děkuji

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Tak v tomhle se určitě shodneme, uvažoval jsem úplně stejně jako ty. Určitě si Elon ověřil, kam až to doletí s čím, dle toho co píše Dušan Majer na kosmonautix.cz (apogeum 42 742km) hádám, že tutově unese 7 tun a možná malinko víc. Jen tě malinko opravím, tuším že přímo na stránkach spacex uváděli, že u druhého stupně zůstalo nějaké minimální nutné množství paliva (asi pro zpomalení a navedení do atmosféry.
  Možná že výsledek tohoto celého bude, že zase bude možné eventuelně přesunout další náklad z FH na F9, kdyby to bylo potřeba.