NASA o znovupoužití Dragonů a prvních stupňů Falconu 9

Dragon po návratu z ISS a vylovení z moře (Foto: SpaceX)

Agentura NASA v pátek pořádala předletovou konferenci o misi CRS-10 a novináři se při ní ptali jak Jessicy Jensen ze SpaceX, tak zástupců NASA na znovupoužitelnost Dragonu a rakety Falcon 9 v kontextu misí CRS, které zajišťují zásobování ISS soukromými společnostmi. Dozvěděli jsme se několik novinek včetně toho, že NASA doopravdy zvažuje využívání již letěných prvních stupňů Falconu 9 pro budoucí mise.

Již nějakou dobu se vědělo, že na misi CRS-11 poletí již jednou použitý Dragon. Nevěděli jsme však, do jaké míry bude starý Dragon muset být zrenovován. Na konferenci jsme se dozvěděli, že na misi CRS-11 poletí konkrétně Dragon z mise CRS-4, který se poprvé vydal do vesmíru v září 2014. Jessica Jensen zároveň dodala, že všechny komponenty musely projít zevrubným procesem inspekce a kvalifikace pro vícenásobné použití a některé komponenty starého Dragonu byly ve výsledku nahrazeny novými v rámci přípravy na CRS-11. Nebylo to tedy tak, že vzali Dragon z mise CRS-4, který vylovili po návratu z ISS z moře, opláchli ho hadicí a přípravy na CRS-11 tím skončily. 🙂

První stupeň Falconu 9 těsně před úspěšným přistání na ASDS během mise Iridium-1 (Foto: SpaceX)

O poznání zajímavější však byla odpověď Dana Hartmana, který v NASA slouží jako zástupce manažera programu ISS. Ten prozradil, že NASA nedávno začala jednat se SpaceX o potenciálním využívání již dříve letěných stupňů Falconu 9 pro mise CRS. Jednání jsou prý zatím v začátcích, ale někdy koncem jara by NASA měla mít hotovou předběžnou studii o této problematice a tím pádem i více konkrétních informací. Nic tedy ještě není jisté, ale i v případě zájmu ze strany NASA by použité stupně nezačaly létat k ISS dříve než příští rok. SpaceX do té doby určitě stihne zachránit plno dalších stupňů, takže NASA bude mít pak z čeho vybírat. Dodám jen, že do dnešního dne SpaceX zachránilo celkem už 7 prvních stupňů Falconu 9 a pokud dnes odpoledne dojde k plánovanému startu CRS-10, dost možná zachrání další. Bude se jednat o první pokus o přistání za denního světla. Máme se na co těšit!

Záznam celé předletové konference:

 
 • Mohlo by se vám líbit...

  1
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Jiří Hadač
  Host
  Jiří Hadač

  Díky za odkaz na tento článek v článku dnešním. Ani jsem netušil, že o tom začala uvažovat sama NASA. Tak mě napadá, když to přeženu, Elon vyčlení jednu raketu a jeden dragon, a s ním to pro NASA odlétá, všech 10 následujících misí. 😀 A při ceně na palivo na tom dost vydělá.
  Ale ikdyž tak drsný nebude, už jen ten fakt, že mu NASA pomohla vyvinout raketu Falcon9 a dala mu peníze, když byl na dně mu to asi nedovolí.