Nové video o BFR a zajímavosti od hlavounů SpaceX

V jeden den se nám sešly hned dva různé záznamy vystoupení dvou velikánů ze SpaceX. Hans Koenigsmann měl 50minutovou přednášku soustředěnou primárně na Falcon Heavy a Gwynne Shotwell poskytla rozhovor v rámci konference TED, kde mluvila o vícero tématech a především ukázala nové video s raketou BFR.

Začneme u prezidentky SpaceX Gwynne Shotwell, neboť vás jistě zajímá nové video o BFR. Jedná se o zkrácené a aktualizované video z roku 2016, kterým Elon Musk představil koncept rakety ITS, jež se později vyvinul v o něco menší (ale stále obrovské) BFR. Na videu je podle mě nejzajímavější znázornění způsobu dotankování kosmické lodi na oběžné dráze a také to, že loď má jinak řešené přistávací nohy. Video o BFR začíná v čase 17:55.

Podívat se můžete na celý rozhovor, ale pokud preferujete text, o těch nejzajímavějších informacích, které při něm padly, jsem psal už před dvěma týdny v samostatném článku Gwynne Shotwell o BFR, Blocku 5 a práci pro Elona Muska. Teď když jsem měl možnost se na rozhovor podívat celý, zaujalo mě ještě pár dalších zajímavých informací:

 • V budoucnu budou vyvinuty “ještě větší rakety BFR”.
 • BFR má mít nákladní prostor široký 8 metrů.
 • Osobní dálkové přepravy na Zemi pomocí BFR se dočkáme do 10 let a bude cenově konkurenceschopná ve srovnání s běžnými aerolinkami také proto, že cesta trvá třeba jen 30 minut. Jedna raketa tak stihne klidně i několik desítek letů denně, zatímco klasické letadlo stejnou trasu stihne jen jednou či dvakrát za den.
 • První lidé podle Gwynne poletí na Mars do 10 let.
 • Během prezentace byla ukázána nová fotka zavěšeného Falconu Heavy v hangáru před položením na TEL:

První Falcon Heavy v montážní hale HIF před demonstrační misí (Foto: SpaceX)

 

A nyní přejdeme k Hansi Koenigsmannovi, který má ve SpaceX na starost zajištění misí. Ten měl přednášku na akci Northeast Astronomy Forum (NEAF), ve které krátce mluvil o úspěších SpaceX a následně podrobněji rozebíral demonstrační misi Falconu Heavy. Nic moc nového se v ní neobjevilo, takže jen v rychlosti:

Start prvního Falconu Heavy (Foto: Brady Kenniston)

 • První Falcon Heavy byl tak trochu Frankensteinovo monstrum, neboť kromě již použitých bočních stupňů měl již použité motory na jinak novém centrálním stupni.
 • Falcon Heavy by nejspíš nemohl nikdy letět bez autonomního destrukčního systému. Nebylo by totiž možné manuálně ohlídat, že se žádný ze tří stupňů neodchýlil od plánované dráhy letu.
 • Cross-feed, tedy způsob distribuce paliva napříč raketovými stupni Falconu Heavy během letu, možná bude někdy v budoucnu přeci jen vyvinut. (Osobně o tom dost pochybuji.)
 • Vyvézt Falcon Heavy ležící na transportéru-erektoru z hangáru na rampu nebylo snadné. Hans teď má větší respekt pro přepravní plošinu, kterou pro zdolání stejného kopce používaly raketoplány.
 • Přípravu Muskovy Tesly Roadster pro cestu do vesmíru měl na starosti malý tým. Rozhodnutí vynést Teslu padlo v podstatě na poslední chvíli a byl to Muskův nápad.
 • Oddělení bočních stupňů probíhá následovně: úchyty v horní části boční stupně aktivně odtlačí od středového stupně, zatímco spodní úchyty se jen odháknou.
 • Raketa se orientuje pomocí kombinace GPS a inerciální navigace (gyroskopy). Každý stupeň má vlastní navigační systém. Během letu nahoru má hlavní slovo počítač horního stupně a při návratu se pak každý stupeň řídí pomocí vlastního navigačního systému.
 • Hans nazval síť pro zachytávání aerodynamických krytů na lodi Mr. Steven “skákacím hradem”. Nevím, jestli jde o nedorozumění z jeho strany, nebo jestli i Elon Musk skákacím hradem opravdu myslel jen síť. Naposledy o hradu Elon mluvil v souvislosti se záchranou horního stupně raket Falcon.
 • Hans řekl, že průměr nástroje na výrobu BFR v losangeleském přístavu má průměr 9 metrů. Nedávné informace o tom, že BFR nakonec bude mít větší průměr, jsou tedy nejspíš mylné.

Celá přednáška (začátek v čase 4:03:30):

(Posledních pár otázek z publika je useknuto, najdete je zde.)
 • Mohlo by se vám líbit...

  9
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Hrímfaxi
  Host
  Hrímfaxi

  Díky za článek!

  Co asi ponese BFR jako první náklad?
  https://imgflip.com/i/28w5au 🙂

  Martin
  Host
  Martin

  hhh 😀 … keď tak vidím toho Godota, rozosmiala ma predstava, že by SpaceX v spolupráci s TBC vyvinula “vesmírne červy” 😀 rakety, ktoré budú zároveň tunelovacími strojmi… dorazia k planéte, zapichnú to na povrch šípkou a začnú hĺbiť podzemnú infraštruktúru 😀 😀 😀

  Hrímfaxi
  Host
  Hrímfaxi

  To bude v roce 2024 na Marsu. O dva roky později budou mít první kosmonauti k dispozici ihned po přistání Hyperloop 🙂

  Kotlopou
  Host
  Kotlopou

  Navrhl bych jako náklad využít plně natankovaný Falcon 1, případně prázdný Falcon 9 (nebo miniverzi BFR obsahující další menší BFR a v ní ještě další… za to by mohli připlatit Rusové).

  zdenek
  Host
  zdenek

  Paráda článek.