Rampu LC39-A čeká první statický zážeh (aktualizováno)

AKTUALIZACE (12. 2. 22:35): Statický zážeh Falconu 9 právě proběhl. O jeho (ne)úspěšnosti se snad dozvíme více v následujících hodinách či dnech.

Integrační hangár SpaceX u rampy LC-39A

AKTUALIZACE (11. 2.): Statický zážeh byl přesunut na neděli 20:30 SEČ. (zdroj)

Rampa LC-39A se nachází v Kennedyho vesmírném středisku (KSC) na Mysu Canaveral na Floridě. Jedná se o rampu s velkým historickým významem, neboť z ní odstartovala nejen mise Apollo 11, která vynesla první astronauty na Měsíc, ale také z této rampy odstartovala úplně poslední mise amerického raketoplánu. Konkrétně to byl raketoplán Atlantis v roce 2011. Od té doby byla rampa neaktivní. Společnost SpaceX však v dubnu 2014 podepsala smlouvu o pronájmu na dobu 20 let. A již tento víkend se možná dočkáme prvního zážehu na této rampě od roku 2011.

První misí z této rampy pod taktovkou SpaceX by měla být CRS-10. Úpravy rampy už jsou hotové, neboť raketa Falcon 9 byla během včerejška vyvezena z hangáru a vztyčena. Probíhají tedy přípravy na tzv. statický zážeh, což je taková generálka všech procesů, test tankování, kontrola HW i SW apod. Jedná se vlastně o start nanečisto, při kterém vše probíhá jako při ostrém startu jen s tím rozdílem, že motory jsou zažehnuty jen na pár sekund a následně zase vypnuty. Poté bude Falcon 9 opět položen a odvezen do hangáru. Pokud statický zážeh neodhalí žádné problémy, raketa bude následně integrována s Dragonem a připravena na ostrý start, který je momentálně plánován na 18. února. Mezitím se můžete podívat na krásné fotky Falconu na rampě:

Článek budu průběžně aktualizovat – přidávat nové fotky a také informovat o výsledku statického zážehu.

Zdroje obrázků: Project Habu, Instagram Elona Muska
 • Mohlo by se vám líbit...

  2
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  PxM
  Host
  PxM

  Nakoniec ten zaciatok posunuli na EST 16:10 co je u nas UTC+1 22:10. A podla zdroja https://twitter.com/cbs_spacenews/status/830887245578170371 sa zda, ze sa nieco uz deje. Uvidime 🙂

  PxM
  Host
  PxM

  Zdroj: https://twitter.com/NASASpaceflight/status/830891903449235457
  Zda sa, ze Static Fire prebehol uspesne. Aj ked s mensim zdrzanim, predsa je to len startovacia rampa obrovskeho historickeho vyznamu, nechceli nic nechat na nahodu, .. Zacina sa nova era pre LC39-A. Drzim palce SpaceX aby im priniesla len stastie.