Video: Jak se vyrábějí Falcony

Elon Musk dnes na Instagramu zveřejnil úžasné video zachycující výrobu Falconů v továrně v Hawthorne. Na videu vidíme první stupně Falconu v různých stádiích výroby. Znalým fanouškům se pak podařilo identifikovat i některé konkrétní stupně a přibližný čas pořízení videa – jedná se o video staré minimálně několik měsíců, možná i rok. Co zajímavého v něm můžeme vidět?

 • 00:20 – Špinavý stupeň uprostřed by měl být stupeň č. 23 z mise Thaicom-8, který byl v Hawthorne přepracován na boční stupeň pro Falcon Heavy a nedávno prodělal statický zážeh v McGregoru.
 • 00:20 – Na stejném záběru lze také vpravo vidět nový centrální stupeň Falconu Heavy, který také nedávno absolvoval statický zážeh v McGregoru. Všimněte si přerušeného nápisu SpaceX vytvářející mezeru pro kabeláž a různé rozvody, Falcon 9 to má uspořádané jinak. Jedná se mimochodem o stupeň č. 33.
 • 00:24–00:28 – Pohledy shora do nádrží prvního stupně.
 • 00:29 – Pohled shora do nádrže prvního stupně. Uvnitř jsou vidět červené nádoby na helium.

Video nejspíš nebylo natočeno dronem, jak se většina lidí domnívá, ale spíše kamerou připevněnou na jeřábu/pohyblivém rameni. Létání s dronem po továrně a uvnitř nádrží by bylo zbytečně riskantní.

Pokud se vám takové záběry líbí, připomínám časosběrné video z roku 2014, které ukazuje výrobu prvních stupňů. Na konci dokonce vidíte zabalení stupně do černé ochranné fólie a odvoz tahačem. Jedná se vlastně o stejnou část továrny jako v prvním videu, akorát tehdy měla menší kapacitu, neboť zde zároveň probíhala výroba druhých stupňů. Dnes už se druhé stupně vyrábějí v jiné budově a výroba prvních stupňů byla rozšířena.

Jako bonus přikládám ještě dva starší obrázky z výrobní haly v Hawthorne. Další fotky najdete například v tomto článku na Wired.

A zajímavost na závěr. Solární panely na střeše továrny v Hawthorne tvoří velké X:

Solární panely na střeše továrny v Hawthorne uspořádané do X (Zdroj: Google Maps)

 
 • Mohlo by se vám líbit...

  2
  Diskuze

  avatar

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Ajvngou
  Host
  Ajvngou

  Ty panely jsou best…

  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Paráda.