Vše o Falconu Heavy

Tento článek je průběžně aktualizován. Snadno se k němu dostanete z hlavního menu (Vše o SpaceX > Rakety a motory > Vše o Falconu Heavy).

Poslední aktualizace článku: 7. 12. 2017

 • 7. 12. – Vytvořen samostatný profil demonstrační mise
 • 2. 12. – Elon Musk oznámil, že první FH vyšle jeho Tesla Roadster k Marsu
 • 1. 12. – Unikla fotka z integrace FH
 • 28. 11. – SpaceX oficiálně potvrdilo, že FH odstartuje až začátkem roku 2018, statický zážeh je stále plánován na prosinec
 • 22. 11. – Odklady mise Zuma možná odloží premiéru FH

Falcon Heavy (Zdroj: SpaceX)

O Falconu Heavy

Falcon Heavy (FH) je nejsilnější variantou rakety Falcon. Poprvé jsme se o ní dozvěděli už v roce 2005, několik let před prvním startem Falconu 1. V roce 2008 byl první start Falconu Heavy plánován na rok 2013. Od té doby byla premiéra neustále odsouvána a FH stále nikde. Letos to však konečně vypadá, že se něco děje, neboť během posledních měsíců se objevilo hned několik komponentů Falconu Heavy v různých stádiích připravenosti. Podívejme se tedy na to, co je Falcon Heavy vlastně zač a také jak vypadala jeho trnitá cesta z pohledu veřejnosti.

Koncept Falconu Heavy je jednoduchý – v podstatě se jedná o tři první stupně Falconu 9 smontované k sobě (Elon Musk však nedávno prozradil, že se tento úkol ukázal mnohem náročnějším, než původně čekal). Raketa disponuje 28 motory Merlin 1D (3 x 9 motorů na spodních stupních a 1 motor na horním stupni). Po startu pojedou oba boční stupně na plný výkon a centrální stupeň naopak na co nejnižší výkon. Po několika minutách se boční stupně odpojí a centrální stupeň bude spolu s horním stupněm pokračovat dál, tentokrát už na plný výkon, načež se po čase také odpojí. Všechny tři hlavní stupně se při téměř každém letu pokusí přistát zpět na Zemi. Boční stupně pravděpodobně vždy na pevnině, ten centrální pak na ASDS, neboť poletí o dost dál a dosáhne mnohem vyšší rychlosti.

Falcon Heavy měl původně využívat tzv. crossfeed, což je způsob distribuce paliva napříč raketovými stupni během letu. Výsledkem je o dost vyšší efektivita a nosnost. Jedná se však o technicky náročné řešení, které dosud nikdo v praxi nevyvinul. SpaceX od tohoto záměru nakonec upustilo s tím, že když to bude v budoucnu potřeba, vrátí se k tomu.

Falcon Heavy má zdaleka největší nosnost z celé rodiny Falconů a je schopen vynést slušný náklad i mimo Zemi.

Základní údaje:

 • Cena: 90 milionů amerických dolarů (reálná cena může být vyšší v závislosti na typu mise a požadavcích zákazníka)
 • Nosnost (teoretické maximum v režimu na jedno použití):
  • 63 800 kg na LEO
  • 26 700 kg na GTO
  • 16 800 kg k Marsu
  • 3500 kg k Plutu
 • Výška: 70 m (včetně druhého stupně a nákladu)
 • Šířka: 12,2 m (průměr stupně: 3,66 m)
 • Hmotnost (s palivem): 1 420 788 kg
 • Celkový tah (na hladině moře): 22 819 kN
 • Palivo: RP-1 a podchlazený kapalný kyslík

  Falcon Heavy během letu (Zdroj: SpaceX)

Historie Falconu Heavy

 • První zmínka o Falconu Heavy (dříve také nazýván Falcon 9 Heavy) se objevila v roce 2005, ještě před prvním startem Falconu 1. SpaceX v té době ještě plánovalo raketu Falcon 5 (velikostně mezi Falconem 1 a Falconem 9, s pěti motory Merlin) a uvažovalo o Heavy variantě založené na Falconu 5. Nakonec však firma usoudila, že Falcon 9 k tomuto účelu poslouží lépe.
 • V roce 2011 SpaceX už mělo za sebou několik startů Falconu 9 a tedy i lepší představu o plánovaném Falconu Heavy. První start FH firma odhadovala na rok 2013 z rampy SLC-4E na Vandenbergově základně v Kalifornii, která tou dobou ještě nebyla postavena. K tomuto startu nikdy nedošlo a momentálně to vypadá, že FH z SLC-4E dlouho nepoletí (jestli vůbec někdy), neboť rampa byla od té doby vylepšena v důsledku přechodu na podchlazená paliva a tím pádem dost možná není kompatibilní s Falconem Heavy. První start z východního pobřeží (Mys Canaveral) byl v roce 2011 plánován na rok 2013 nebo 2014.
 • V lednu 2015 SpaceX vydalo povedené počítačově generované video znázorňující všechny fáze letu Falconu Heavy včetně přistání všech stupňů na pevnině:
 • V březnu 2015 SpaceX na své oficiální facebookové stránce zveřejnilo fotky modelu Falconu Heavy určeného pro testování v aerodynamickém tunelu. Velmi brzy poté byl příspěvek smazán, ale obrázky samozřejmě dodnes kolují po internetu:
 • Někdy začátkem roku 2016 se objevila fotka z výroby aerodynamických krytů pro Falcon 9 v Hawthorne a pozorní fanoušci si všimli aerodynamické špičky bočního stupně Falconu Heavy v pozadí. V květnu 2016 se pak objevily fotky té samé špičky, když byla přistižena při přepravě z Hawthorne:
 • V září 2016 se objevily fotky z McGregoru, na nichž je podle mnohých spekulací zachyceno strukturální testování centrálního stupně Falconu Heavy. Nejedná se však o potvrzené informace.
 • Po Vánocích 2016 SpaceX na svém oficiálním Instagramu zveřejnilo fotku mezistupně s logem Falconu Heavy:

Mezistupeň Falconu Heavy v továrně v Hawthorne (Foto: SpaceX)

 • V únoru 2017 fanoušci pořídili video a fotografii hotového bočního stupně Falconu Heavy při přepravě z Hawthorne do McGregoru. (Více informací najdete v článku na Kosmonautix.cz.)

Jeden z bočních stupňů Falconu Heavy při přepravě na testování v McGregoru (Foto: /u/codercotton)

 • V březnu 2017 jsme se dozvěděli, že oba boční stupně prvního FH budou tvořit již jednou letěné stupně z Falconu 9. Už delší dobu se vědělo, že stupeň z mise Thaicom-8 bude jedním z nich, ale kolem otázky, zda druhý boční stupeň bude nový, nebo již letěný, vládly nejasnosti. Zároveň jsme zjistili, že rampa LC-39A stále není připravena na Falcon Heavy a bude potřeba provést úpravy, které potrvají minimálně dva měsíce. Tyto úpravy se však začnou provádět až poté, co bude znovuzprovozněna poničená rampa SLC-40. Z těchto informací se dá odvodit, že první FH pravděpodobně nepoletí dříve než na podzim 2017.
 • Na konci března 2017 Elon Musk prohlásil, že během demonstrační mise Falconu Heavy se SpaceX možná pokusí o experimentální záchranu horního stupně. O tom, jak by něco takového mohlo vypadat, jsem se rozepsal v samostatném článku.
 • Začátkem dubna 2017 byl spatřen boční stupeň Falconu Heavy při testování v McGregoru. Jednalo se o ten samý, který byl v únoru vyfocen při přepravě. Nově však bylo potvrzeno, že se opravdu jedná o stupeň z mise Thaicom-8, který byl předělán pro použití na Falconu Heavy.

Boční stupeň Falconu Heavy během dubnového testování v McGregoru (Foto: John Cooke)

 • Koncem dubna 2017 byla v McGregoru spatřena další část Falconu Heavy při testování – tentokrát centrální stupeň. Na fotce lze vidět kromě loga FH také mechanismus pro přichycení bočního stupně.

Centrální stupeň Falconu Heavy při testování v McGregoru. (Foto: Gary Blair)

 • 25. dubna 2017 web NASA Spaceflight informoval, že druhý boční stupeň prvního Falconu Heavy bude tvořit stupeň z mise CRS-9 (č. 25). Momentálně se prý nachází v hangáru u rampy LC-39A. Bylo možné ho vidět na fotce z mise SES-10 (dole u zadní zdi).
 • Začátkem května 2017 došlo k testovacímu zážehu centrálního stupně v McGregoru a o něco později se SpaceX podělilo o video. Jednalo se nejspíše o dlouhý několikaminutový zážeh, neboť stupeň má oranžovou čepičku, která u běžných kratších zážehů není potřeba.
 • 18. května 2017 byl boční stupeň (ten z mise Thaicom-8) znovu spatřen při testování v McGregoru:

Boční stupeň při testování v McGregoru (Foto: Steve Rice)

 • 25. května 2017 SpaceX vydalo video zachycující testování bočního stupně z mise Thaicom-8 v McGregoru (skoro přesně rok od původní mise tohoto stupně):
 • 26. května 2017 Chris G. z NSF informoval o tom, že podle aktuálních plánů by úpravy rampy LC-39A, které jsou nutné pro zajištění kompatibility s Falconem Heavy, měly být hotové začátkem října. Pokud to tak opravdu dopadne, mohl by první start FH proběhnout zhruba koncem října nebo během listopadu.
 • 8. června 2017 Elon Musk na Twitteru pronesl: “Všechny části Falconu Heavy budou na Mysu [Canaveral] za 2 až 3 měsíce, takže start by měl proběhnout měsíc poté.” Odpovídá to tedy předchozím odhadům, že FH dříve než na podzim nepoletí kvůli nutnosti provedení změn na rampě LC-39A, které ale nemůžou začít, dokud nebude poničená rampa SLC-40 opět uvedena do provozu.
 • 29. června 2017 byl boční stupeň č. 23 (ten z mise Thaicom-8) vyfocen při přepravě z McGregoru. Později se objevilo i povedené video z přepravy.

Boční stupeň z mise Thaicom-8 při přepravě z McGregoru (Foto: /u/bluetresser)

 • 19. července 2017 Elon Musk na konferenci ISS R&D varoval, že existuje docela velká šance, že první let FH nebude úspěšný, jelikož se jedná o komplexní systém, jehož některé části nelze otestovat na zemi. Zároveň jsme se ze souvisejícího článku na webu NASA Spaceflight dozvěděli, že aby se zabránilo nepříznivým důsledkům při zážehu 27 motorů Merlin, budou zažehávány postupně – po dvojicích, s krátkými prodlevami (v řádu desítek až stovek milisekund). Podobným způsobem byly zažehávány například také hlavní motory raketoplánu.
 • 20. července 2017 se na Facebooku objevily dvě fotky z hangáru u rampy LC-39A, na kterých je vidět centrální stupeň Falconu Heavy a oba boční stupně (jeden je schovaný úplně vlevo na prvním obrázku. Na prvním obrázku si také můžete všimnout spojovacích mechanismů (obaleny v růžovém materiálu), kterými budou připojeny boční stupně. Spekuluje se, že v hangáru byla prováděna zkušební integrace všech tří boosterů k TELu.
 • 28. července 2017 Elon Musk na Instagramu oznámil, že první start Falconu Heavy je plánován na listopad. Zároveň potvrdil, že při tomto letu budou boční stupně přistávat na pevnině a centrální stupeň na ASDS.
 • 4. srpna 2017 Elon Musk na Instagram zveřejnil mírně upravenou verzi staršího videa z roku 2015 znázorňující letový profil Falconu Heavy. Ve videu všechny tři boostery přistanou na pevnině, ale v reálu tato situace pravděpodobně moc často nastávat nebude (jestli vůbec někdy). Při demonstrační misi budou boční stupně přistávat na pevnině a ten centrální přistane na OCISLY.

 • 20. srpna 2017 byl spatřen boční stupeň, který původně letěl na misi CRS-9, při přepravě do McGregoru, kde bude otestován. Fotky a video poskytli Robert Bass a uživatel neauxgeaux na Redditu.
 • 30. srpna 2017 se objevila fotografie bočního stupně, který původně letěl na misi CRS-9, při testování v McGregoru:

Boční stupeň z mise CRS-9 při testování v McGregoru (Foto: Keith Wallace)

 • 31. srpna 2017 se objevila fotka z návštevnického komplexu Kennedyho vesmírného střediska, kde NASA uvádí 28. listopad jako datum startu Falconu Heavy. Těžko říct, jak moc je to důvěryhodné, ale každopádně se jedná o první a zatím jediné konkrétní datum pro start FH, které je veřejně k dispozici.
 • 2. září 2017 SpaceX vydalo video z testovacího zážehu druhého bočního stupně, který byl pár dnů předtím vyfocen v McGregoru.
 • 6. září 2017 inženýr ze SpaceX pracující v McGregoru při diskuzi se studenty texaské univerzity prohlásil, že minulý týden proběhlo testování horního stupně pro Falcon Heavy.
 • 13. září 2017 to podle neoficiálních informací o plánovaných startech vypadat, že SES-11 poletí z rampy LC-39A. Nejspíš to znamená, že poničená rampa SLC-40 ještě není připravena začít odbavovat Falcony, aby mohla proběhnout plánovaná odstávka LC-39A, při které budou provedeny úpravy pro první start Falconu Heavy. To možná povede k pozdějšímu startu demonstrační mise. (Více v článku.)
 • 19. září 2017 se objevil tweet od NSF, podle kterého budou úpravy rampy LC-39A potřebné pro zajištění kompatibility s Falconem Heavy provedeny po misi SES-11, která je plánována na začátek října. Nejedná se o překvapivou informaci, ale je dobré mít potvrzení. To, jestli FH stihne listopadový termín startu, záleží na tom, jak dlouho budou tyto úpravy nakonec trvat. Už na jaře se mluvilo o dvou měsících, ale není jasné, jestli se od té doby něco nezměnilo.
 • 26. září 2017 vyšlo najevo, že mise KoreaSat 5A nepoletí z rampy SLC-40, ale ještě z LC-39A, tudíž úpravy rampy potřebné pro první start Falconu Heavy budou muset počkat. Premiéra FH se tedy nyní odhaduje nejdříve na konec letošního roku, nebo spíše začátek příštího. (Více v článku)
 • 30. září 2017 se objevila povolenka úřadu FCC, z které vyplývá, že mise CRS-13 poletí z rampy LC-39A, a ne z SLC-40, jak se původně plánovalo. Úpravy rampy pro Falcon Heavy tedy nejspíš začnou ještě později, než jsme mysleli, a raketa se dočká premiéry pravděpodobně až začátkem roku 2018. (Více v článku)
 • 1. října 2017 se objevily aktuální fotky transportéru/erektoru na rampě 39A, na kterých jsou vidět dva nově namontované držáky pro boční stupně FH. Znamená to, že SpaceX provádí aspoň nějaké úpravy i mezi starty a nečeká na kompletní odstavení rampy, které je neustále odkládáno kvůli nepřipravenosti opravované rampy SLC-40. LC-39A tedy ve výsledku nejspíš nebude muset být mimo provoz tak dlouho, jak se původně myslelo, neboť část práce už bude hotová.

První dva přimontované držáky pro boční stupně Falconu Heavy (Foto: Joe Kelly)

Stupeň č. 25 přepracovaný pro Falcon Heavy se vrací z McGregoru na Canaveral (Foto: Robert Bass)

 • 1. listopadu 2017 web NASA Spaceflight informoval, že většina potřebných úprav konstrukce TEL možná proběhne ještě před startem mise Zuma, která má být tou poslední z rampy LC-39A před startem Falconu Heavy. Na záběrech z vývozu Falconu 9 z hangáru během živého přenosu mise KoreaSat 5A bylo vidět, že práce pokročily a byly nainstalovány další držáky potřebné pro uchycení bočních stupňů Falconu Heavy. Podle současných plánů by mohl být TEL připravený vyvézt Falcon Heavy na rampu už koncem listopadu, načež bude provedeno zkušební tankování. Pokud bude vše v pořádku, proběhne 15. prosince statický zážeh a v případě potřeby bude o 5 dnů později proveden další. Ostrý start se stále neznámým nákladem by pak mohl proběhnout 29. prosince, nebo dokonce o něco dříve, pokud vše půjde hladce a nebude se provádět víc než jeden statický zážeh. (Podrobnější informace najdete v samostatném článku)
 • V druhé polovině listopadu 2017 došlo k odkladům mise Zuma, což možná způsobí zpoždění premiéry Falconu Heavy. Podrobnosti v článku. Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell zároveň potvrdila, že Falcony Heavy s výjimkou toho prvního budou disponovat stupni ve variantě Block 5. Dále objasnila proces certifikace FH pro mise EELV –  je potřeba provést tři úspěšné mise, ale o zakázky se SpaceX může ucházet ještě před provedením těchto tří misí. Více v článku.
 • 28. listopadu 2017 SpaceX potvrdilo, že Falcon Heavy poprvé odstartuje až začátkem roku 2018, pár týdnů po statickém zážehu, který je stále plánován na prosinec 2017.
 • 1. prosince 2017 unikla fotka z procesu integrace prvního Falconu Heavy v hangáru HIF u rampy LC-39A.

 • 2. prosince 2017 Elon Musk na Twitteru napsal: “První Falcon Heavy odstartuje příští měsíc a ponese můj tmavě červený Tesla Roadster hrající písničku Space Oddity. Poletí směrem k Marsu. Pokud raketa nevybuchne po startu, auto zůstane v hlubokém vesmíru zhruba miliardu let.” Působilo to jako vtip, ale SpaceX to opravdu plánuje. Více v článku.

Tesla Roadster během uzavírání do aerodynamického krytu (Foto: SpaceX)

Demonstrační mise

Co ještě zbývá? Všechny jednotlivé části Falconu Heavy byly na Mysu Canaveral integrovány do jedné rakety. Poté se provede zkušební tankování na rampě, načež proběhnou jeden nebo dva statické zážehy, které budou výjimečné tím, že to bude vůbec poprvé, kdy dojde k zážehu všech 27 motorů Merlin najednou (v McGregoru to není technicky možné provést). Teprve pak bude obří raketa připravena ke svému historicky prvnímu startu.

Falcon Heavy na rampě LC-39A v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)

Nákladem bude elektromobil Tesla Roadster Elona Muska. Vůz ve vesmíru stráví “zhruba miliardu let”. Elon už v březnu 2017 prohlásil, že vzhledem k rizikovosti prvního startu Falconu Heavy raketa pravděpodobně neponese žádný reálný náklad, ale jen nějakou „blbůstku“, takže to odpovídá.

Co se týče přistání, tak z dřívějška víme, že při první misi budou boční stupně přistávat na LZ-1 a LZ-2 a centrální stupeň přistane na ASDS.

Podrobné informace a aktuality o demonstrační misi najdete na jejím profilu.

Plánované mise

Datum Mise Orbita/cíl Popis
leden/únor 2018 FH Demo TMI Demonstrační mise. Nákladem bude Tesla Roadster Elona Muska.
červen 2018 STP-2 LEO Mise pro americké letectvo. Ponese spoustu sekundárních nákladů, např. LightSail.
3. čtvrtletí 2018 Arabsat 6A GTO Komunikační satelit pro Saudskou Arábii.
4. čtvrtletí 2018 Oblet Měsíce TLI Dva platící zákazníci v Crew Dragonu obletí Měsíc.
2020 ViaSat-3 GTO Komunikační satelit pro společnost ViaSat.

Galerie obrázků


Líbí se vám takovéto články? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a autor mohl nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkuji za přízeň!
 • Mohlo by se vám líbit...

  Diskuze

  21 komentáře u "Vše o Falconu Heavy"

  Nastavit upozorňování na
  avatar
  Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
  Štěpán
  Host
  Štěpán

  Dobrý den, můžu se jen zeptat, kde se dají sehnat fotky s výrobny v Hawertown?

  Blaskova
  Host
  Blaskova

  Vlastně nic novýho článek nepřinesl, ale stejně byla radost ho číst. Jako přemýšlet v září, co bude asi pod stromečkem a znovu si pročítat dobře známej dopis Ježíškovi.

  Samo
  Host
  Samo

  Išlo o to že dnes sa objavila informácia a fotka FH core na Nc Gregor tak sa článok aktualizoval.

  Tomáš Králik
  Host
  Tomáš Králik

  pekne zhrnutie, vdaka

  Ketivab
  Host
  Ketivab

  Možná by se zde hodilo obrátit pořadí nových informací – nahoře nejnovější a dole nejstarší. V případě nového článku je to asi lepší jak je to teď, ale jakmile se jen aktualizují nové informace, tak je pohodlnější pro ně “nedojíždět” až dolů., co myslíte?? 🙂

  RiMr
  Host
  RiMr

  …bezvadný souhrn, díky.
  Fandové z ČR pak mohou zorganizovat nějaký jednoúčelný (bez trajdání po USA, aby to bylo cenově dostupné více lidem) výlet na některý ze startů FH, 🙂
  Já bych letěl určitě.

  Goodman
  Host
  Goodman

  To není vůbec špatný nápad, akorát že ne vždy se letí načas. V překladu, časté odklady startů mohou podobný výlet udělat bezpředmětným nebo zbytečně drahým (v případě počkání na start ve státech). Osobně bych to zkombinoval s trajdáním a návštěvou míst jako Kennedyho centrum a pod.

  Petr Čása
  Host
  Petr Čása

  Včera se na TW objevila informace od EM, že nová kormidla mají lepší účinnost kvůli FH. A že díky tomu má F9 možnost přistávat za silnějšího větru.

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Samozřejmě souhlas, bude to lepší, ale je otázka, co častěji zastaví start, větší vítr ve startovní, nebo přistávací oblasti. Ale při tom složitějším návratovém profilu budou určitě lepší kormidla potřeba. Pokud jim nedojde hydraulická kapalina 🙂

  Štěpán
  Host
  Štěpán

  Nějaký rozdíl mezi aktualitou z 6.9 a 13.9? 🙂

  Jozef
  Host
  Jozef

  Po predstaveni BFR 2017 mi vrta hlavou otazka preco stale vyvijaju FH, preco sa nesustredia na BFR. Ocividne ho povazuju za slepu vyvojovu vetvu…

  hanh
  Host
  hanh

  Pěkný den,
  lze vysvětlit, jak vy se řešilo případné zničení LC-39 vzhledem k letům s posádkou pro NASA. To by byl odklad minimálně 15 měsícu a víc. Protože chtějí využívat starou věž na nastupování na LC-39 a vše by se muselo budovat znova. Na LC-40 nic takového není. Chápu, že zásobovací mise by se tam posunout mohly. LC-40 je záložní, ale jen na část provozu.

  Přemek
  Host
  Přemek

  V článku https://www.nasaspaceflight.com/2017/09/spacex-realign-manifest-double-launch-salvo/ lze vidět TEL s adaptéry pro F9. Konkrétně na této fotce:comment image