Kosmická loď Dragon Informace

Dragon je název kosmické lodi SpaceX, která má několik variant a poprvé se vydala do vesmíru v roce 2010 na raketě Falcon 9. Následně Dragon na padácích bezpečně dosedl na hladinu oceánu, a stal se tak prvním komerčním plavidlem, které dosáhlo oběžné dráhy a bezpečně se vrátilo na Zemi. SpaceX používá Dragon primárně pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pro agenturu NASA.

Zásobování ISS

Cargo Dragon se během mise CRS-3 přibližuje k ISS.

SpaceX není jediným subjektem, který zásobuje ISS. Těmi dalšími jsou japonská JAXA (loď HTV) a ruský Roskosmos (loď Progress) a dále také soukromá společnost Orbital ATK (loď Cygnus), která má stejný kontrakt s NASA jako SpaceX (Commercial Ressuply Services – CRS). Každý z nich využívá pro zásobování jinou kosmickou loď s různými slabými a silnými stránkami. Dragon je při porovnání v řadě ohledech unikátní. Jako jediný například dokáže náklad na ISS nejen vynést, ale také další náklad snést zpět na Zemi. To se hodí například pro návrat vědeckých experimentů pro analýzu výsledků na Zemi. Ostatní nákladní lodě jsou po vyložení zásob obvykle naplněny odpadem a po odpojení od ISS dojde k jejich sestupu do atmosféry, kde shoří. Další výhodou Dragonu je, že disponuje systémy na podporu života, takže dokáže převážet živé organismy pro různé experimenty na ISS – párkrát už takhle nesl třeba pokusné myši, a to jak směrem na ISS, tak i zpět.

Tip: Více informací o zásobování ISS najdete v článku o spolupráci NASA a SpaceX.

Dragon V1 / Cargo Dragon

Cargo Dragon připojený k ISS pomocí robotického ramena během mise COTS-2

Cargo Dragon je loď klasického typu a skládá se z návratové kapsle a tzv. trunku, ve kterém jsou složeny solární panely a také se v něm nachází dodatečný nepřetlakový prostor, který se dá využít pro přepravu nákladu, který může být ve vakuu. Přepravoval se v něm například dokovací adaptér IDA. Dragon se k ISS připojuje manuálně, pomocí robotického ramena Canadarm.

Návratová kapsle disponuje hermetickým prostorem o objemu 10 m3 a pobere až 3310 kg nákladu. Při letu je možné loď řídit pomocí 18 korekčních motorů Draco. Před návratem na Zemi se kapsle oddělí od trunku a při průletu atmosférou ji před obrovskou teplotou chrání tepelný štít z materiálu PICA-X. Bezpečné přistání pak zajišťují dva výtažné a tři hlavní padáky. Dragon přistává na moři, kde jej vyzvedne speciální loď.

Dragon se dá znovu použít a to včetně tepelného štítu, ale zatím vždy letěl nový kus s maximálně pár již použitými dílčími komponenty. Mise CRS-11 byla první, při které letěl Dragon, který byl z větší části již použitý.

Dragon V2 / Crew Dragon

Dragon V2 při slavnostním představení v roce 2014

Podobně jako NASA vyhlásila kontrakt na zásobování ISS, později vyhlásila podobný kontrakt na dopravu astronautů na ISS. SpaceX tento kontrakt (Commercial Crew Development a později Commercial Crew Integrated Capability) vyhrálo spolu se společností Boeing. Elon Musk v roce 2014 slavnostně představil pilotovanou variantu kosmické lodě Dragon, která byla od začátku navržena pro přepravu lidské posádky a nesla jméno Dragon V2. Právě v této lodi poletí astronauti v rámci kontraktu s NASA. Později byla tato varianta přejmenována na Crew Dragon nebo také Dragon 2.

Crew Dragon při testu únikového systému v dubnu 2015.

Dragon 2 má kapacitu až 7 astronautů, ale v rámci Commercial Crew vždy ponese maximálně čtyři. S Cargo Dragonem toho má mnoho společného, ale také se v mnoha ohledech liší. Například se ke stanici nepřipojuje pomocí robotického ramena, ale je schopen automatického dokování. Také už nemá velké rozkládací solární panely, nýbrž menší pevné panely, které jsou umístěny na trunku. Nejvýraznějším rozdílem však je přídavek silných raketových motorů SuperDraco, které mají dvojí využití. V první řadě slouží jako únikový systém pro záchranu posádku v případě problémů s raketou, a to jak na startovní plošině, tak během všech fází letu. Druhým využitím pak je možnost pomocí těchto motorů přistát na pevnině s přesností helikoptéry. Během pilotovaných misí pro NASA však bude Dragon 2 nadále přistávat pomocí padáků na mořské hladině a motory SuperDraco budou sloužit „jen“ pro účely únikového systému.

Red Dragon

Takhle by mohl vypadat Red Dragon při přistání na Marsu.

Red Dragon je upravená verze Dragonu 2 pro experimentální lety na Mars. SpaceX a NASA oznámili, že by rádi spolupracovali na misi, při které raketa Falcon Heavy vyšle Red Dragon směrem k Marsu, na jehož povrchu pak tato kosmická loď přistane za pomoci svých motorů SuperDraco. Mise je plánována na léto 2020. A neměla by být poslední. Více informací o Red Dragonu najdete v samostatném článku.

Dragon 2 – nákladní varianta

NASA byla spokojená s výsledky první fáze programu Commercial Ressuply Services a ještě před jeho skončením vyhlásila další výběrové řízení na poskytnutí služeb zásobování ISS na období 2019–2024. SpaceX se znovu zúčastnilo a kontrakt získalo spolu s dalšími dvěma společnostmi (Orbital ATK a Sierra Nevada Corporation). Rozdílem oproti původnímu CRS bylo v případě SpaceX to, že se přihlásilo s novou variantou Dragonu. Místo původního Cargo Dragonu tedy na těchto misích bude použita nákladní verze lodě Dragon 2, která ještě nemá oficiální označení. Přesné specifikace nejsou známy, ale je vcelku jasné, že se bude jednat jen o mírně upravený Crew Dragon. Zajímavé je to proto, že tato varianta disponuje motory SuperDraco, tudíž při návratu z ISS umožní motorické přistání na pevnině, což bude pro NASA velkou výhodou, neboť je to levnější (není potřeba vyslat nákladnou loď s posádkou na moře, aby vyzvedla kapsli) a zároveň rychlejší, neboť přepravované experimenty směrem z ISS bude možné předat vědcům řádově jen pár hodin od jejich naložení do lodi, nikoli v řádu dní, jak je tomu doposud. To pak umožní nové typy experimentů, které by jinak byly znehodnoceny během čekání na vylovení Dragonu z moře. SpaceX to tím pádem umožní otestovat motorické přistání, které jim NASA v případě lidské posádky z bezpečnostních důvodů nedovolí.

Videa o Dragonu
  • Diskuze

    Buďte první komentující!

    Nastavit upozorňování na
    avatar
    wpDiscuz