Statický zážeh Falconu Heavy

Falcon Heavy na rampě LC-39A v prosinci 2017 (Foto: SpaceX)

Na pondělí 22. 1. je plánován statický zážeh na floridské rampě LC-39A v rámci příprav na premiérový start nové rakety Falcon Heavy. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.

Půjde o vůbec první statický zážeh kompletního Falconu Heavy. Tento konkrétní exemplář poletí na demonstrační misi možná ještě v lednu, přičemž do vesmíru vynese elektromobil Tesla Roadster Elona Muska. Automobil se nachází pod aerodynamickým krytem na špičce rakety a bude přítomen během statického zážehu. Postranní bloky tohoto Falconu Heavy tvoří již jednou použité první stupně Falconu 9. Jednotlivé stupně Falconu Heavy byly vloni samostatně otestovány v texaském McGregoru, ale při tomto statickém zážehu bude poprvé zažehnuto všech 27 motorů Merlin 1D najednou.

Co je to statický zážeh?

SpaceX před každým ostrým startem provádí generálku, při které prověří všechny prvky rakety, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je několikavteřinové zažehnutí všech motorů Merlin na spodní části rakety. V tomto konkrétním případě by měl zážeh trvat nezvykle dlouhých 12 vteřin. Počítač přitom ověří, že motory fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

V tomto článku vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Časové okno, během kterého by měl zážeh proběhnout, začíná v pondělí večer.

Ostrý start Falconu Heavy je předběžně plánován na konec ledna. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

POZOR: Okno s aktuálními informacemi se po delší prodlevě přestane automaticky aktualizovat, takže je potřeba občas ručně obnovit stránku (např. klávesou F5), aby se vám zobrazily nejnovější příspěvky.

Aktuální informace
 • Mohlo by se vám líbit...

  Diskuze

  3 komentáře u "Statický zážeh Falconu Heavy"

  Nastavit upozorňování na
  avatar
  Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Tak Falkone pojď- už čekáme a těšíme se 😀.

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Blíží se to, každým dalším krokem. Nic neodkládají, prostě jdou dál a čelí výzvě ( nasmlouvané zakázky jsou také závazek). Lepší zastavit, nic neuspěchat, pokud je jakýkoliv problem, I zdánlivý, analyzovat, udělat úpravy a pokračovat. Držím palce zítra. Jak už kdosi vtipně poznamenal, mění se nám životní jistoty, FH už mění svůj osud v rámci dnů, nikoliv posuvného půroku. Do toho, nemůžem se dočkat.

  Ivo
  Host
  Ivo

  Já bych si jen dovolil dodat, že ten odklad je proto, že tyto rampy jsou blízko sebe a navíc sdílejí ochranné a bezpečnostní složky plus pozemní infrastrukturu. Jinými slovy jde o to, že v současnosti nelze současně obsluhovat obě rampy. Jen pro zajímavost, vzdušnou čarou je to 3.5km.