Glossary Terms

♺

Mise s již použitým (“recyklovaným”) raketovým stupněm nebo Dragonem

AFTS

AFTS

Autonomous Flight Termination System (autonomní systém ukončení letu) – systém, který hlídá, že se raketa drží na plánované dráze letu a v případě výrazného odklonu či jiné anomálie vydá pokyn ke zničení rakety, aby nedošlo k ohrožení životů či majetku na zemi. Někdy se také používá zkratka termín Autonomous Flight Safety System (AFSS).

ASDS

ASDS

Autonomous Spaceport Droneship – autonomní plovoucí přistávací plošina používaná pro některá přistání raket Falcon 9 a Falcon Heavy. Více informací zde.

AU

AU

Astronomická jednotka je jednotka vzdálenosti, používaná v astronomii, původně definovaná jako střední vzdálenost Země od Slunce.

BFR

BFR

Big Falcon/Fucking Rocket – obří raketa SpaceX představená v září 2017. Je schopná cest na Mars, Měsíc i ISS. Podrobnosti zde.

BFS

BFS

Big Falcon Spaceship – horní stupeň/kosmická loď systému BFR

CCAFS

CCAFS

Cape Canaveral Air Force Station – letecká základna na Mysu Canaveral (Florida). SpaceX zde pronajímá rampu SLC-40. Více informací zde.

CCSFS

CCSFS

Cape Canaveral Space Force Station (dříve Cape Canaveral Air Force Station) – vojenská základna na Mysu Canaveral (Florida). SpaceX zde pronajímá rampu SLC-40. Více informací zde.

Commercial Crew

Commercial Crew

Program NASA, v rámci kterého soukromé společnosti SpaceX a Boeing zajistí dopravu astronautů NASA na ISS.

COTS

COTS

Commercial Orbital Transportation Services – program NASA, v rámci kterého agentura pomohla soukromým firmám vyvinout technologie potřebné pro dopravu nákladu a později také posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici. Výměnou za finanční dotace a vlastní know-how agentura získala možnost levně využívat americké nosiče a lodě (Falcon 9/Dragon a Antares/Cygnus), místo aby si musela vyvinout vlastní nebo musela za ty samé služby platit cizím zemím.