Glossary Terms

AFTS

AFTS

Autonomous Flight Termination System (autonomní systém ukončení letu) – systém, který hlídá, že se raketa drží na plánované dráze letu a v případě výrazného odklonu či jiné anomálie vydá pokyn ke zničení rakety, aby nedošlo k ohrožení životů či majetku na zemi. Někdy se také používá zkratka termín Autonomous Flight Safety System (AFSS).

ASDS

ASDS

Autonomous Spaceport Droneship – autonomní plovoucí přistávací plošina používaná pro některá přistání raket Falcon 9 a Falcon Heavy. Více informací zde.

COTS

COTS

Commercial Orbital Transportation Services – program NASA, v rámci kterého agentura pomohla soukromým firmám vyvinout technologie potřebné pro dopravu nákladu a později také posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici. Výměnou za finanční dotace a vlastní know-how agentura získala možnost levně využívat americké nosiče a lodě (Falcon 9/Dragon a Antares/Cygnus), místo aby si musela vyvinout vlastní nebo musela za ty samé služby platit cizím zemím.

CRS

CRS

Commercial Ressuply Services – komerční program NASA, jehož prostřednictvím soukromé společnosti jako SpaceX a Orbital ATK zajišťují zásobování ISS. Více informací zde.