Mise Crew-4

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 27. 4. 2022 09:52:55 SELČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Stav: Start byl úspěšný / Loď se po 170 dnech vrátila na Zemi
  • Primární náklad: Kosmická loď Crew Dragon (číslo C212.1 „Freedom“) nesoucí astronauty k ISS v rámci programu Commercial Crew agentury NASA
  • Hmotnost nákladu: Crew Dragon má přibližně 12 tun
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (první stupeň B1067.4)
  • Cíl: Stanice ISS na nízké oběžné dráze Země
  • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině ASOG
  • Press kit ke stažení zde

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ/SELČ.

  • Statický zážeh: Proběhl 20. 4. 2022 v 15:26 (Co je to statický zážeh) ✔️
  • Generálka předstartovních příprav: 20. 4. 2022 ✔️
  • Start: 27. 4. 2022 09:52:55 ✔️
  • Dokování na ISS: 28. 4. 2022 01:37 ✔️
  • Otevření poklopu: 28. 4. 2022 kolem 03:15 ✔️
  • Odlet Crew Dragonu: 14. 10. 2022 18:05 ✔️
  • Přistání Crew Dragonu: 14. 10. 2022 22:55 ✔️

Podrobnosti a zajímavosti

  • Sedmý pilotovaný start lodi Crew Dragon a osmý celkově.
  • Čtvrtá mise kosmické lodi Crew Dragon, při které letěl již použitý stupeň. V tomto případě šlo o stupeň B1067.4, který předtím absolvoval mise CRS-22, Crew-3 a Türksat 5B. Na této misi měl původně letět stupeň B1069.2, ale ten byl poškozen při asymetrickém přistání kvůli rozbouřenému moři během mise CRS-24. NASA tedy poté přešla na záložní stupeň B1067.4.
  • Posádku tvořily velitel Kjell Lindgren, pilot Robert Hines, specialisté mise Jessica Watkins a Samantha Cristoforetti. Posádka se stala členy 67. dlouhodobé expedice.
  • Velitelem mise byl Kjell N. Lindgren, vystudovaný lékař, který se vydal do vesmíru podruhé. Svůj první start absolvoval v roce 2015, kdy byl na pět měsíců členem 44. a 45. dlouhodobé expedice. Ve vesmíru strávil 141 dní. Během nich podnikl i dva výstupy do volného prostoru v celkovém trvání 15 hodin a 4 minuty. Do oddílu astronautů byl vybrán v roce 2009. Při misi DM-2 sloužil jako velitel a jediný člen záložní posádky. Záložním velitelem byl i u mise Crew-1 a celá posádka s výjimkou J. Watkins sloužila jako záloha mise Crew-3.
  • Pilotem mise byl Robert Hines, plukovník amerického letectva, pro kterého byla mise Crew-4 prvním startem. Během své služby nalétal více než 3500 hodin na 50 různých strojích. Během nasazení na různých částech naší Země podnikl i 76 bojových misí. Do oddílu astronautů byl vybrán v roce 2017.
  • První specialistkou mise byla americká astronautka Jessica Watkins. Jde o vystudovanou geoložku, která dříve hrála i rugby a svou zemi reprezentovala na mistrovství světa v roce 2009. Než byla stejně jako Robert Hines v roce 2017 vybrána do oddílu astronautů NASA, pracovala v agentuře již řadu let předtím jako geolog při misích Phoenix, Curiosity a Mars 2020. Šlo o první Afroameričanku, která bude členkou dlouhodobé mise na ISS.
  • Posledním členem posádky a druhou specialistkou mise byla italská astronautka a členka oddílu ESA Samantha Cristoforetti. Než se v roce 2009 stala astronautkou, sloužila řadu let jako pilot v italských leteckých silách, kde dosáhla hodnosti kapitána. Během své kariéry nalétala na různých strojích více než 500 hodin. Má za sebou také jeden kosmický let, který uskutečnila na přelomu let 2014/2015 na palubě lodi Sojuz TMA-15M. Strávila více než 6 měsíců na ISS jako členka 42. a 43. dlouhodobé expedice. Od té doby drží evropský rekord pro nejdelší pobyt astronauta ve vesmíru.
  • Crew Dragon pro tuto misi byl nově vyrobený a má sériové číslo C212.1. Posádka loď pojmenovala Freedom („Svoboda“). Jednou z novinek na této lodi jsou USB porty pro nabíjení tabletů a dalších zařízení astronautů.
  • Přistání prvního stupně proběhlo úspěšně na mořské plošině A Shortfall of Gravitas, která byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 546 km od místa startu.
  • Vývoj data startu: 4. února 2022 → 5. dubna 2022 → 15. dubna 2022 → 19. dubna 2022 → 20. dubna 2022 → 21. dubna 2022 → 23. dubna 2022 → 26. dubna 2022 → 27. dubna 2022

Související články

Fotky

Návrat na Zemi

Na orbitě

První stupeň

Start

Přílet a generálka

Falcon a Dragon

Posádka

Výcvik

Ostatní

Videa

Záznamy přenosů

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Český přenos ze startu od Kosmonautix.cz:

Záznam oficiálního přenosu z dokování:

Český přenos z dokování od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos z odletu Dragonu z ISS:

Oficiální přenos z přistání Dragonu:

Mise Crew-4

Výcvik posádky:

Vývoz a vztyčení rakety:

Sestřih klíčových momentů z dne startu:

Sestřih klíčových momentů z návratu z ISS:

Tiskové konference

Předstartovní telefonická konference:

Předstartovní tisková konference:

Předstartovní tisková konference s posádkou:

Předstartovní tisková konference po FRR:

Finální předstartovní tisková konference:

Tisková telekonference po návratu posádky:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo Janáček

Když tak nad tím uvažuji, tak je to už sedmý start s lidmi (pokud dobře počítám), kdy Boeing stále ještě nebyl schopen doletět ani na ISS. V této souvislosti je i zajímavý vývoj certifikace B-737 MAX 10, kdy Boeing žádá FAA o výjimku, protože ji nestihne do konce roku. Problém je v tom, že pak už budou platit nová pravidla pro bezpečnost a ty už tento model nemá šanci splnit, protože je generačně hodně zastaralý. Tak to jen tak pro zajímavost.

Marek Kříž

Jsem zvědavý, kdy se NASA spolu se SpaceX pokusí o rychlé přiblížení k ISS v řádu pár hodin.

PetrC

Dneska to na post konferenci řekli – nemění profil letu, mění se podmínky ve vesmíru pro přiblížení. Obecně jde myslím o to, že Rusko může hodně měnit směr startu (sklon dráhy) k ISS a tak docílit i 6 hodinových přeletů. Jenže start z Floridy má omezený sklon dráhy a musí ho pak změnit na orbitě, což hodně prodlužuje přeletovou fázi. Jasně řekli, že měli štěstí. Startovat prý o jeden den později, tak to bude o několik hodin delší přelet.

Milan

Moc hezké logo mise. To je vážka? Proč vážka?

Invc

Začal bych u toho, že vážka se anglicky řekne dragonfly.

Vladimír Kordas

Jirko, díky za článek 👍

Jiří Hadač

Nemas zac, Vladiku. U techto misi se to pomerne snadno pise, ale jsou takove, kde je to horor. S patri napr NROL, Sarah, anebo obecne ty tajne mise a i nektere komercni sou vrazda. Trebas u nekterych neni jasno, jestli poleti samostatne, takze porad musis doufat, ze se to vcas vyjasni 🙂

PetrV

Díky.
Důvěra NASA ve SpaceX roste…
Čtvrtá mise kosmické lodi Crew Dragon, při které poletí již použitý stupeň. V tomto případě půjde o stupeň B1067.4, který předtím absolvoval mise CRS-22, Crew-3 a Türksat 5B. Na pilotované misi zatím nikdy neletěl tolikrát použitý stupeň.

Petr Melechin

Teď mě tak napadá, že pokud na Ax-1 poletí stupeň B1062.5 (zatím se to neví jistě), tak v tomhle ohledu předběhne Crew-4.