Mise Hera
<< | Informace | Články | Fotky | Videa | Aktuálně | >> |
Základní informace
- Datum startu: 7. 10. 2024 16:52:11 SELČ
- Startovní okno: Nebylo upřesněno (Co je to startovní okno)
- Stav: Mise byla úspěšná
- Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
- Primární náklad: Kosmická sonda Hera určená ke studiu binárního asteroidu 65803 Didymos
- Hmotnost nákladu: 1081 kg
- Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1061.23)
- Cíl: Heliocentrická dráha
- Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
- Pokus o přistání stupně: Neproběhl, stupeň byl úmyslně zahozen
- Press kit ke stažení zde
Podrobnosti a zajímavosti
- Evropská sonda Hera je pokračováním amerického projektu DART. V rámci něj byla vypuštěna sonda, která měla za cíl pokusit se zasáhnout měsíc Dimorphos kroužící kolem blízkozemního asteroidu 65803 Didymos. Sonda DART odstartovala v listopadu 2021 na raketě Falcon 9 a po desetiměsíční cestě sluneční soustavou se jí v září 2022 podařilo cíl úspěšně zasáhnout. Náraz zkrátil oběžnou dobu měsíce kolem asteroidu o 32 minut.
- Tento náraz přímo na místě zkoumal malý italský cubesat LICIACube. Dle původního plánu ale tento náraz měla na místě sledovat sonda ESA s názvem AIM (Asteroid Impact Mission). Tato sonda však byla v roce 2016 zrušena. Její plán byl nicméně již následující rok obnoven ve značně redukované verzi pod názvem Hera. Již tehdy však bylo jasné, že původní plán vzal za své. Už nebude možné sledovat náraz DART do cílového tělesa, ale i tak bude z vědeckého hlediska významné prostudovat následky srážky, byť s několikaletým zpožděním.
- Sondu Hera postavila německá firma OHB Systems AG za 129 milionů eur. Smlouva byla podepsána v září 2020. Za celou misi Hera zaplatí kosmická agentura ESA 350 milionů eur. Tato cena zahrnuje vývoj a stavbu družice a dalšího užitečného zařízení a také zajištění startu. Na vývoji sondy se podílela i česká pobočka společnosti OHB SE, tedy OHB Czechspace.
- Sonda má přibližně tvar kvádru o rozměrech 2,2 x 2 x 1,8 m. Zásobování elektřinou zajistí dva solární panely o celkové ploše 8,7 metrů čtverečních.
- Původním nosičem sondy měla být raketa Ariane 6, avšak kvůli zpoždění při jejím vývoji se v říjnu 2022 rozhodla Evropská kosmická agentura obrátit na SpaceX. Jako nosič byl určen Falcon 9.
- Po startu a oddělení od horního stupně Falconu 9 sonda provede sérii manévrů, které jsou naplánované přibližně dva týdny po vypuštění. V březnu 2025 by měla provést gravitační manévr u planety Mars, čehož využije k průzkumu jeho měsíce Deimos. Další série manévrů v lednu 2026 pak sondu definitivně nasměruje k cílovému asteroidu. V prosinci 2026 by měla sonda pomocí svých motorů zahájit sekvenci, která ji koncem ledna či počátkem února 2027 definitivně uvede na oběžnou dráhu planetky Didymos. Celá mise Hera bude zakončena přistáním sondy Hera na povrchu asteroidu.
- Součástí mise Hera jsou i dva cubesaty Milani a Juventas, které letí spolu s družicí k cílovému asteroidu.
- Cubesat Milani má rozměry 6U (10 x 20 x 30 cm). Jeho cílem je identifikovat nejen složení planetky, ale i jednotlivých balvanů, které na jejím povrchu leží. Přístroje cubesatu budou zkoumat i složení prachu, který se mezi oběma tělesy nachází. Jeho mise bude pravděpodobně zakončena přistáním na měsíčku Dimorphos.
- Cubesat Juventas má také rozměry 10 x 20 x 30 cm. Jeho úkolem bude určit geofyzikální charakteristiky měsíčku Dimorphos. Pomocí svých radarů bude mapovat jeho vnitřní strukturu, vlastnosti povrchu a gravitační pole. Juventas podobně jako cubesat Milani nejspíše svou misi zakončí přistáním na měsíčku Dimorphos.
- Pro první stupeň Falconu 9 s číslem B1061.23 toto byl poslední start, protože při této misi byl úmyslně zahozen. Byl to první exemplář, který absolvoval 23 startů.
- SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Doug pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 1025 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
- Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Jedna jeho polovina letěla podvanácté a druhá poosmnácté.
- Vývoj data startu: 2024 → říjen 2024 → 7. října 2024
Související články
- Falcon 9 tento týden vynese pro NASA sondu DART, která se pokusí odklonit asteroid
- Nová raketa Ariane 6 byla opět odložena, a tak evropská ESA musela s potupou přesunout své náklady na Falcon 9
- Cíl sondy Hera inspiruje vědecký výzkum (kosmonautix.cz)
- Příprava sondy Hera finišuje (kosmonautix.cz)
- Hera si prohlédne i Deimos (kosmonautix.cz)
- Milani – malý pomocník mise Hera (kosmonautix.cz)
- Vývoj evropské sondy Hera pokračuje (kosmonautix.cz)
- Sonda Hera dostala fotovoltaický panel (kosmonautix.cz)
- Miniradar pro CubeSat studující planetku (kosmonautix.cz)
- Testy radaru CubeSatu Juventas (kosmonautix.cz)
- Sonda Hera zažila ohlušující rachot (kosmonautix.cz)
- Oči sondy Hera (kosmonautix.cz)
- Naše projekty – Hera (OHB Czechspace)
Fotky
Videa
Záznam oficiálního přenosu SpaceX:
Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:
Záznam přenosu od ESA:
Video z výroby sondy Hera:
Testování solárních panelů:
Představení mise Hera:
📽️#HeraMission, @ESA's first Planetary Defence spacecraft is nearing launch. Hera will probe the lingering mysteries of a unique asteroid – the sole body in our Solar System to have had its orbit shifted by human action https://t.co/EvJQaIasRb pic.twitter.com/cAhAvOakoL
— ESA's Hera mission (@ESA_Hera) September 24, 2024
Aktuální informace
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
https://youtu.be/o3eFj4dodO4?si=mhMzFASve-iT_xUv
Konferencia z 6.10.2024
https://www.spacex.com/launches/mission/?missionId=hera
Poleti najstarsi aktivny stupen B1061.23
Karlíku, hezká fotka sondy:-)