Na Marsu je ropa! (APRÍL)

Divíte se, proč Spojené státy sypou miliardy dolarů do nesmyslného hledání pozůstatků života na Marsu? Nechápete, proč se na Mars zoufale snaží dostat Elon Musk? Hledáte pro to nějaké racionální vysvětlení? To dřívější znělo, že Američané jsou blázni a Musk neví, co s penězi. V posledních týdnech však z věrohodných anonymních zdrojů blízkých NASA prosakují informace, které zdánlivě infantilní aktivity rozmařilého Afroameričana staví do úplně jiného světla.

Je všeobecně známo, že v pradávné minulosti na Marsu panovaly podmínky příznivé pro život, NASA však celá desetiletí důsledně tajila, že se na Marsu život skutečně vyvinul a povrch byl dlouhé miliony let porostlý bujnou vegetací podobně jako na Zemi, než Mars kvůli slabé gravitaci a ještě slabšímu magnetickému poli o svou atmosféru přišel a stal se nakonec nehostinnou pustinou, jak ho známe dnes. Radioaktivní kosmické záření nemilosrdně zlikvidovalo veškerou organickou hmotu a jediným důkazem zaniklého života jsou podpovrchová ložiska uhlí, ropy a zemního plynu. Toto zjištění učinily americké sondy Viking 1 a 2, které k rudé planetě dorazily v roce 1976, a mělo za následek, že americké dobývání vesmíru se k nevoli feministek začalo soustředit na Mars.

Předpokládaný průběh přeměny Marsu v nehostinnou planetu v průběhu milionů let

Strategický význam objevu byl Američanům jasný; už v té době se spekulovalo, kdy se projeví nedostatek fosilních paliv. Navíc energetická závislost na Arabech a Rusech je sama o sobě znepokojivá. Ani dnes není situace jiná. Zefektivněním těžby a otevřením nových nalezišť došlo pouze k oddálení energetické krize. Na tom nic nezmění ani elektromobilita, neboť benzin a nafta tvoří jen zlomek ropných produktů nehledě na to, že „elektromobily mají výfuk v elektrárně“. Ovládnutí Marsu a jeho surovinových zdrojů by proto bylo monumentálním ekonomickým vítězstvím. Nedávno to pregnantně shrnul na zasedání vládního Výboru pro šíření dobra prezident Joe Biden, když údajně prohlásil: „Pánové, tady už nejde jenom o to, abychom Marsu přinesli svobodu, demokracii a humanitu, tady už začíná jít o prachy!“

Elektromobily Tesla neukončí závislost lidstva na ropě  (Foto: Tesla)

O tom, že Američané berou celou věc nesmírně vážně, svědčí celá řada průzkumných sond, které z oběžné dráhy i přímo z povrchu Marsu mapují rozlohu a vydatnost ropných ložisek. Američané pochopitelně pro utajení svého objevu udělali maximum, dokonce existuje podezření, že sabotují vědecké mise k Marsu jiných zemí. Nesahejme však hned k laciným konspiračním teoriím. Technická selhání jsou v náročných kosmických programech běžná, vesmír nic neodpouští. Každopádně si Američané své tajemství uchovali až do roku 2004, kdy ropu na Marsu objevila i evropská sonda Mars Express a bylo jasné, že na oběžné dráze Marsu bude brzy velmi rušno. Evropa s Ruskem zahájily společný program ExoMars a jak se zvěsti o ropě na Marsu vinou neznámého člena ESA šířily, posílaly své sondy k němu i další státy – Indie, Čína… nějaké informace se zřejmě dostaly i k uším vyděšených arabských šejků, a ti neváhali vyslat k Marsu svoji sondu s příznačným názvem Al-Amal (naděje), aby zjistili na čem jsou, ačkoliv za normálních okolností mnohem raději investují do stavby mešit, podpory džihádu nebo skupují fotbalové velkokluby.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter na oběžné dráze okolo Marsu (Zdroj: NASA)

Prezident Donald Trump na vývoj situace reagoval rázně – zatímco jeho předchůdci na Mars vysílali lehké průzkumníky, on rozhodl o vyslání prototypu obrněného autonomního tanku s helikoptérou, neboť usoudil, že USA budou dříve či později muset hájit přivlastněná ropná naleziště před Číňany i působivějšími argumenty než sloganem „America first“. Umělou inteligencí řízený tank s názvem Perseverance a hmotností jedné tuny disponuje kromě klasické výzbroje také výkonným laserem, který už vyzkoušel na marsovských skalách (oficiálně za účelem mineralogického rozboru hornin), ale protesty hnutí Greenpeace přiměly umělou inteligenci tyto testy přerušit. Vrtulníček Ingenuity v řídké atmosféře sice není schopen nést žádnou výzbroj ani dopravovat munici, bude však neocenitelný při průzkumu nepřátelských pozic nebo navádění raket na cíl.

Těžba ropy na Marsu

SpaceX při těžbě na Marsu zužitkuje vybavení zakoupených vyřazených ropných plošin

Jak se o ropě na Marsu dozvěděl Elon Musk, není zatím vůbec jasné, pokud mu tedy nevěříme, že si jen chtěl na Marsu zřídit zahrádkářskou kolonii, kde by na stará kolena v klidu a chudobě dožil, a o ropě neměl tušení. Samozřejmě nelze podceňovat Muskovu chuť na salát, který by v podmínkách třetinové gravitace mohl být větší a šťavnatější a mít více vitamínů, ale mnohem pravděpodobnější je, že za vším stojí jeho impozantní čuch na peníze. Vskutku, Elon Musk jako by měl za investiční poradce proslulé jihoafrické šamany. Vždycky, když se na trhu objeví něco úplně nového, ať to jsou počítačové programy, internetové platby, auta na baterky, satelitní megakonstelace nebo právě soukromé kosmické lodě, Musk se veze na první vlně, zatímco zkušenější hráči teprve rozvážně analyzují potenciál nového odvětví. Díky tomu získal pověst vizionáře, který se fakt nebojí zkrachovat. Zato svými plány s Marsem si vysloužil hodnocení jako PR žvásty a blázen.

Kosmická loď Starship během průletu atmosférou Marsu (Zdroj: SpaceX)

Nyní však do sebe začíná všechno dokonale zapadat. Bude-li SpaceX mít flotilu vysokokapacitních a plně znovupoužitelných raket, firma bude schopna zásobovat Ameriku ropou z Marsu. Konečně také dává smysl výběr metanu jako paliva – na Marsu je ho habaděj, takže nebude třeba s sebou vláčet krávy, které by ho naprděly, jak byly původní představy. Metan je vlastně od příměsí očištěný zemní plyn, jenž je vedlejším produktem při těžbě ropy, takže SpaceX bude mít palivo téměř zadarmo.

Pavel Salvet



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Denis

Ináč aký má Elon ekonomický plán pre mesto na Marse? Z čoho bude mesto prosperovať?

Jakub

Dobré 🤣

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Jakub
Kamil

“Musk chce marťanskou ropu, protože chce být nejbohatší člověk na světě.”
“Ale on JE nejbohatší člověk na světě….”

Petr Melechin

Asi ji potřebuje, aby nejbohatším člověkem zůstal i nadále. 🙂

Martin B

Zatím je nejbohatším člověkem na Zemi i na Marsu.

Josef

Proto Musk k Marsu poslal to auto! ono bude lacinější dostat na Mars naše starý naftou poháněný auta, než ropu z Marsu na Zem.
Hezký apríl bavil jsem se.

Vladimír Kordas

Lepší článek k dnešnímu datu snad už vyjít nemohl. Dobrá práce 👍

JosifCS

Výborné 👌😄

vencour

A já myslel, že na Marsu je Helium 4 …

PepaX

Starý Apríl, dobrý Apríl.

Filipito

Skvělý článek, díky za něj. Konečně jsem pochopil, proč se U.S.A. snaží dostat na Marz. 🙂

Radim

Opravdu kvalitní apríl. Věřil jsem tomu až k odstavci věnovanému Trumpovi ;-D