Novinky o Starship #1: Testování prototypu SN9, dokončování SN10, výroba testovací nádrže SN7.2 a další

SpaceX v Boca Chica v jižním Texasu vyvíjí, vyrábí a testuje kosmickou loď Starship a raketu Super Heavy. Místní obyvatelé podrobně dokumentují aktivity firmy, ale děje se toho tolik, že je obtížné všechno sledovat. Portál NASA Spaceflight však už nějakou dobu pravidelně vydává pěkná videa, která krátce shrnují nejdůležitější dění v Boca Chica a člověk se díky nim může snadno udržovat v obraze. Rozhodli jsme se tedy tato videa překládat do češtiny.

Nejnovější díl se věnuje například nedávnému testování Starship SN9, průběhu výroby prototypů SN10, SN11 a SN15, likvidaci starých exemplářů SN6 a Mk1 a také výrobě nové testovací nádrže SN7.2. Tato epizoda původně vyšla 12. ledna, takže některé informace v ní už neplatí. Od příště se budeme snažit překlad dodat maximálně pár dní po zveřejnění nové epizody. Pár poznámek k informacím z videa, které už stihly zastarat:

  • Nejnovější statický zážeh SN9 nakonec nebyl poslední a je v plánu ještě alespoň jeden (možná proběhne 18. ledna).
  • Termíny testovacího letu SN9 ve videu už pochopitelně také neplatí. Momentálně není jasné, kdy let proběhne, ale šušká se, že by to mohlo být až koncem ledna nebo dokonce v únoru. Letecké uzavírky jsou však stále vydávány a aktuálně jsou aktivní pro 19. až 21. ledna.
  • Na Starship SN10 už byly nainstalovány ocasní klapky.
  • Části testovací nádrže SN7.2 už byly spojeny do jednoho celku.

Pokud se chcete podílet na překladech těchto nebo jiných videí, kontaktujte nás na adrese kontakt@elonx.cz!

Aktuální informace o výrobě prototypů Starship a Super Heavy najdete také u nás na webu. Průběh testování a příprav na let Starship SN9 pak můžete sledovat zde. K dispozici máte také podrobný přehled všech prototypů.


Předchozí epizody Novinek o Starship zde a další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře