Plošina OCISLY přivezla první zachráněný Block 5

Start mise Bangabandhu-1 (Foto: SpaceX)

SpaceX u některých misí provádí přistání prvních stupňů svých raket Falcon na robotických mořských plošinách (ASDS). Firma má k dispozici dvě mořské plošiny – každou na jednom americkém pobřeží –, ale ta kalifornská (JRTI) je podle všeho momentálně mimo provoz.

V poslední době jsme tedy měli možnost vidět v akci pouze floridskou plošinu Of Course I Still Love You (OCISLY). Naposledy došlo k přistání na OCISLY během mise TESS. Nyní se plošina dočkala dalšího úspěšného přistání prvního stupně Falconu 9 při misi Bangabandhu-1.

Na tomto konkrétním zachráněném stupni (číslo B1046) je zajímavé hlavně to, že se jedná o první Falcon 9 ve vylepšené variantě Block 5. Fanoušky tedy jistě zajímá, v jakém stavu první stupeň po přistání je a jak se liší úroveň jeho opotřebení ve srovnání s předchozími misemi, při kterých letěly starší varianty Falconů.

Další zajímavostí je, že stupeň bude na cestě do přístavu pravděpodobně opět podpírat speciálně vyvinutý robot, který byl loni poničen při jednom z přistání, a tak byl zatím do akce nasazen pouze dvakrát.

Plošina OCISLY se vrátí do přístavu Port Canaveral, kde bude zachráněný první stupeň přeložen na pevninu a následně bude odvezen silničním transportérem. Celý proces by měl být o dost rychlejší než dříve, jelikož u rakety typu Block 5 už není potřeba v přístavu zdlouhavě odmontovávat přistávací nohy. Nohy jsou vylepšené a stačí je jednoduše sklopit zpět do svislé polohy.

Živé zpravodajství najdete níže a poprvé bude primárně v režii Pavla Vantucha, tak mu nezapomeňte poděkovat. 😉

Aktuální informace

(pokud se delší dobu neobjeví žádná aktualizace, je nutné celou stránku načíst znovu – např. klávesou F5)


Líbí se vám takovéto živé zpravodajství? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a autor mohl nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkuji za přízeň!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře