Plošina OCISLY přivezla první zachráněný Block 5

Start mise Bangabandhu-1 (Foto: SpaceX)

SpaceX u některých misí provádí přistání prvních stupňů svých raket Falcon na robotických mořských plošinách (ASDS). Firma má k dispozici dvě mořské plošiny – každou na jednom americkém pobřeží –, ale ta kalifornská (JRTI) je podle všeho momentálně mimo provoz.

V poslední době jsme tedy měli možnost vidět v akci pouze floridskou plošinu Of Course I Still Love You (OCISLY). Naposledy došlo k přistání na OCISLY během mise TESS. Nyní se plošina dočkala dalšího úspěšného přistání prvního stupně Falconu 9 při misi Bangabandhu-1.

Na tomto konkrétním zachráněném stupni (číslo B1046) je zajímavé hlavně to, že se jedná o první Falcon 9 ve vylepšené variantě Block 5. Fanoušky tedy jistě zajímá, v jakém stavu první stupeň po přistání je a jak se liší úroveň jeho opotřebení ve srovnání s předchozími misemi, při kterých letěly starší varianty Falconů.

Další zajímavostí je, že stupeň bude na cestě do přístavu pravděpodobně opět podpírat speciálně vyvinutý robot, který byl loni poničen při jednom z přistání, a tak byl zatím do akce nasazen pouze dvakrát.

Plošina OCISLY se vrátí do přístavu Port Canaveral, kde bude zachráněný první stupeň přeložen na pevninu a následně bude odvezen silničním transportérem. Celý proces by měl být o dost rychlejší než dříve, jelikož u rakety typu Block 5 už není potřeba v přístavu zdlouhavě odmontovávat přistávací nohy. Nohy jsou vylepšené a stačí je jednoduše sklopit zpět do svislé polohy.

Živé zpravodajství najdete níže a poprvé bude primárně v režii Pavla Vantucha, tak mu nezapomeňte poděkovat. 😉

Aktuální informace

(pokud se delší dobu neobjeví žádná aktualizace, je nutné celou stránku načíst znovu – např. klávesou F5)


Líbí se vám takovéto živé zpravodajství? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a autor mohl nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkuji za přízeň!

Pavel Vantuch

Redaktor a autor grafiky ElonX, který se primárně věnuje námořní flotile SpaceX.
Práce: technik zvuku a osvětlení.
Zájmy: grafika, hudba, UX design.
Oblíbené osobnosti: Elon Musk, Steve Jobs, Trent Reznor.
Oblíbený film: Stopařův průvodce po galaxii.
Oblíbená kniha: Inside Steve's Brain.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře