Tesla

Elonovinky #230: Tesla představila první prototypy univerzálního robota, který má nahradit lidské pracovníky

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Automobilka Tesla ukázala první prototypy svého humanoidního robota Optima. Firma ho chce používat ve svých továrnách a později také nabízet komerčně a vyrábět ve velkém počtu. Robot byl představen v rámci prezentace AI Day, při které se Tesla pochlubila svými pokroky v oblasti vývoje umělé inteligence a autonomního řízení.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

  • Hlavně aby kapacita jejich neuronové sítě nebyla moc vysoká, navíc ve vzájemném propojení. Nabydou sebeuvědomění a protože na rozdíl od lidí nebudou mít natvrdo v hlavách základní emoce/potřeby (hlad, strach, zvědavost apod.) a tedy ani důvod něco konat. Tak lehnou a dají si šlofíka. :D
    Leda by místo toho pokyny pro montování aut měli echt vysokou nevyblokovanou prioritu, že by dál montovali auta, jen by se jim v hlavách honilo k čemu je jim to samotným dobré. Pak začne někdo bojovat za jejich práva a budeme zase kde jsme dnes. :D

  • Hodně mě pobavil kolega, kterej hulákal, že se mám podívat na Boston Dynamics a jaký jsou v Tesle hlupáci. Že srovnává dvacet let vývoje s rokem, se mu vysvětlit nedalo.

    • Veľký rozdiel je v tom že robot z Boston Dynamics sa nevie orientovať sám intuitívne v priestore ale len v priestore ktorý má dopredu naučený, prípadne sa orientuje pomocou 2D kódov v priestore. Presunieš stôl v kancelárii alebo niekto strhne 2D kód z bedničky a robot je vedle jak tá jedle a to je hlavný rozdiel medzi nimi, nie tanečky a saltá.

  • za půl roku dobrá práce. Přesně dle mého očekávání. Řekl bych že tohle bude nakonec pro Teslu daleko nejlepší nejmasověji prodávaný produkt. Levný robot, který nemusí skákat salta, ale dobře vykonávat běžné činnosti. To, že je budou nejprve testovat ve svých továrnách je dobrý nápad.

    • Vtipné na tom je, že "polka" sveta optimusa a jeho polročný vývoj vôbec nepochopila. Jedna skupina čaká snáď rovno AGI. Druhá si nájde hate na čokoľvek, pričom sa držia hesla, najlepšie je nerobiť nič.

    • Taky to tak vidím. Tohle má potenciál být asistentem nebo mezistupněm mezi člověkem a jinými stroji. Na specifický úkol máme drahé, vysoce optimalizované stroje, ale ty jsou jednoúčelové. Humanoidní robot je naopak univerzální stroj, který pomůže s více úkoly, které se dají jasně definovat, ale pro člověka jsou nudné až nezáživné.

      Vtipné na tom je, že tímhle produktem vlastně Musk definitivně přechází na vývoj obecné umělé inteligence, před kterou všechny varoval. Dokud to bylo autonomní řízení auta tak to byl sice chytrý stroj, který se dokáže pohybovat v reálném světě, ale interakce s ním je omezená a jeho účel taky. Ale tady jde přímo na emulaci člověka se všeho jeho schopnostmi, ale s eliminací nedostatků jako pomalá komunikace, soustředění se pouze na jednu věc, únava nebo malá kapacita krátkodobé paměti. Jsem velmi zvědavý kam to s tím Tesla dotáhne. Možná až k té singularitě :)

      • Musk už se k té obecné umělé inteligenci vyjádřil v tom smyslu, že i přes jeho varování nebral hrozbu vážně, a proto raději bude razit směr vývoje a mít nad ním dohled než jenom sledovat jak to udělají jiní.

  • Nemyslím si, že lidstvo v současnosti potřebuje levnou pracovní sílu. Spíše je problém zaměstnat užitečně lidi, aby nevymýšleli kraviny, nebyli zavislí na státu, nežili ze sociálních dávek, nestávali se "vědci", žíjícími z dotací, zaměstnancí neziskovek s nesmyslnými cíli, ale abychom byli všichni navzájem užiteční. To je to, co lidstvo potřebuje, až potom roboty. Takoví roboti by měli smysl při práci v rizikovém prostředí, ale jako náhrada lidí v montovnách, to nevím. Co pak tihle lidé budou dělat?

    • Ach jo. Co budou chudaci delat? Otazka stara jak lidstvo samo. Po celou historii se snizuje podil lidske sily na produkci - stoupa HDT per capita. A porad jeste prace nedosla a to se celou dobu snizuje pracovni uvazek.

    • Lidi mají dělat kreativní činnost. Opakující se, monotónní, mechanická práce je naopak ideální pro roboty. Takže od výrobních hal, po zemědělství, zpracování potravin, až po jednoduché služby. S cenou pod 20k za humanoidního robota se jeho provoz zaplatí už po roce, takže volba je jasná.

      • Jak už býva v poslednom čase zvykom, s cenou 20k v reálu by som nepočítal ani náhodou. Na promo ideálka. Stačí sa pozrieť na 35k M3, 40k cybertruck a súvisiace FSD ktoré len stúpa na cene vždy keď sa beta priblíži k reálnemu produktu. Robotova AI sa bude taktiež vylepšovať.

        • Můj tip je 20k plus 200$ měsíčně jako FSD nebo třeba za jednotlivé činnosti, jako kupte si funkci žehlení prádla za 10 dolarů měsíčně 🙂

    • Je spousta zaměstnání která zaniknou díky automatizaci a počítačovým systémů. Na druhou stranu je spousta povolání která zase mohou vzniknout zejména ve službách. Tam lze zaměstnat spoustu lidí a jejich práce tam bude mít větší smysl.

      • Původně např. pomocný dělník ze skladu bude jako ve službách. Hodně štěstí s takovými službami....

        • Tak ono už dnes je ve službách udržována prakticky umělá zaměstnanost. Aby lidi neseděli doma a nedělali bordel.

    • Toto je jen další střípek z mozaiky Muskova snu o kolonizaci Marsu. Co budou dělat? To je jasné. Pošle je na Mars jako předvoj před skutečným odesláním lidí, pro které by ta cesta byla velké riziko. A pro takové pomocníky se na Zemi práce taky najde. Tím si zadotuje vývoj a levnou výrobu těchto strojů ideálních pro práci v prostředí bez atmosfěry.

Sdílet

Aktuální články

Neuralink aktualizoval informace na své webové stránce, další prezentace pokroku se už blíží

U příležitosti blížící se prezentace pokroku Neuralinku, která by se měla konat co nevidět, firma…

27. 6. 2025

SpaceX na floridské rampě SLC-37 demoluje infrastrukturu po ULA, aby odtud mohla startovat Starship

SpaceX má poměrně rozsáhlé plány, které se týkají prakticky všech startovních ramp této firmy. Ani…

25. 6. 2025

Pomůže SpaceX s přepravou vzorků z Marsu?

Na povrchu Marsu jezdí velké rovery Curiosity a Perseverance. Nicméně ani ty nejsou tak dokonale…

23. 6. 2025

Známe totožnost dalšího uživatele implantátu Neuralinku

Rob Greiner je zřejmě již šestým uživatelem neurálního rozhraní N1 Telepathy od Neuralinku. Rob na…

18. 6. 2025

Starlink: Nahrazování starých družic, výroba milionů terminálů, stavba gigabitových bran a další novinky

V dalším přehledu novinek Starlinku se podíváme na loňské povolení, díky kterému může SpaceX nahrazovat…

17. 6. 2025

Historie vynášení družic Starlink a představení optimalizované varianty družice v2-mini

Již řadu let vynáší SpaceX na oběžnou dráhu družice pro internetovou konstelaci Starlink. Ze začátku…

12. 6. 2025