Encyklopedie Tesly: Solární panely a střešní tašky

Do byznysu solárních panelů a střešních tašek vstoupila Tesla po akvizici firmy SolarCity založené Muskovými bratranci Lyndonem a Peterem Riveovými. SolarCity patřilo v oblasti instalace solárních panelů mezi jednu z nejvýznamnějších firem na americkém trhu, po odkoupení Teslou ale začal podíl na trhu klesat. To bylo způsobeno velkou restrukturalizací, kterou firma po akvizici prošla, a také nutností Tesly soustředit se na produkční problémy elektromobilu Model 3. Automobilka propad své solární odnože částečně suplovala pronájmem solárních panelů, z dlouhodobého hlediska se ale soustředila na jiný produkt – solární střešní tašky.

Ty Elon Musk poprvé veřejnosti představil koncem roku 2016. Jde vlastně o solární panely vypadající jako jednotlivé střešní tašky. Díky tomu je možné generovat energii ze slunečního záření, aniž by přitom vzhled domu kazily klasické solární panely. Tato technologie má ale i své nevýhody, mezi které patří vyšší cena či náročnost výroby. Právě ty bránily tomuto produktu dlouhou dobu se dostat do výroby ve větším množství a během prvních několika let jej tak Tesla nainstalovala jen na pár domů, mimo jiné také na sídlo Elona Muska (svůj vliv na nízkou produkci měly i zmiňované problémy související s Modelem 3). Tesla tak pokračovala ve snaze vyvinout solární tašky jednodušší na výrobu, což se automobilce povedlo u třetí generace tohoto produktu.

Dům se solární střechou (Foto: Tesla)

Historie třetí generace

Třetí generaci Tesla nazvala Solarglass (solární sklo) a uvedla jí na trh koncem roku 2019. Dle Muska došlo ve třetí generaci ke zvětšení solární tašky, ke zvýšení měrného výkonu a ke snížení počtu dílů a potřebných podsestav. Zároveň se zapracovalo na rychlosti instalace u zákazníka a oproti předchozí generaci došlo k poklesu ceny o přibližně 40 %. Dle Muska je však koupě solárních tašek finančně smysluplná pouze v případě, že je stejně potřeba nainstalovat novou střešní krytinu. Tesla zároveň na svém webu uvádí, že instalace solárních tašek vyjde levněji než koupě nové střechy a následné namontování klasických solárních panelů.

Momentálně jsou solární tašky nabízené pouze v některých státech USA, v průběhu letošního roku ale Tesla plánuje svůj byznys se solárními střechami rozšířit též na další kontinenty – převážně do Evropy a do Číny. Dle Muska by k mezinárodní expanzi mělo dojít koncem tohoto roku. Výroba zatím probíhá v továrně Giga New York, která bude zprvu zajišťovat střešní tašky také pro evropský a čínský trh. Z dlouhodobého hlediska každopádně Musk plánuje výrobu přesunout blíže k zákazníkům, tedy pravděpodobně do továren Giga Berlin v případě Evropy a Giga Shanghai pro čínský trh. V průběhu března zaměstnanci v Giga New York dokázali dosáhnout týdenní produkce solárních střešních tašek o celkovém výkonu 4 MW, což dle Tesly stačí pro tisíc rodinných domů. Tohoto množství automobilka původně plánovala docílit již koncem roku 2019, nakonec ale navýšení výroby neprobíhalo tak hladce, jak se původně očekávalo. Výkon 4 MW by každopádně znamenal pouze 4 kW na jeden dům, což by odpovídalo jen malým domům. S největší pravděpodobností tak ve skutečnosti výroba 4 MW ve skutečnosti na tisíc domů stačit nebude.

Systém solárních střešních tašek (Zdroj: Tesla)

Jednou věcí je výroba, ale druhou je rychlost instalace tašek na domy. V tomto ohledu pravděpodobně Tesla ještě jednoho tisíce domů za týden nedosáhla, automobilka každopádně do svých týmů nabírá velké množství zaměstnanců a zároveň spolupracuje s místními firmami zabývajícími se montáží střech. Navyšování výroby a počtu instalací pak značně zpozdila pandemie koronaviru, kvůli které musela Tesla zavřít své továrny. Navíc byly zavřeny i úřady vydávající povolenky pro instalace solárních tašek.

I přes vyšší výrobu a nabírání spousty lidí se ale Tesla nevyhnula problémům a byla donucena některé objednávky zrušit a zákazníkům vrátit zálohu ve výši tisíc dolarů. Konkrétně šlo o některá místa ve státech Oregon a Michigan. Automobilka v emailu zákazníkům uvedla, že kvůli velké vzdálenosti místa instalace od nejbližšího střediska firmy není schopna poskytnout potřebný servis a z toho důvodu nemůže instalaci solární střechy provést.

Současná výroba

Tesla v konfigurátoru neuvádí konkrétní cenu svého produktu, jelikož každá zakázka je v tomto případě speciální a výsledná cena záleží na spoustě faktorech, například na velikosti střechy či složitosti instalace. Automobilka jako odhadovanou cenu pro výkon 10 kW uvádí v přepočtu 800 tisíc korun po uplatnění dotací (v ceně jsou zahrnuty solární i obyčejné tašky). Státní příspěvek na koupi solární střechy je 26 % z původní ceny, bez dotace by tedy modelový příklad vyšel na něco málo přes 1 milion korun.

Ze zkušeností jednoho amerického zákazníka víme, že instalace solárních tašek o výkonu 18 kW zabrala v březnu týmu Tesly 15 dní. Cena za pokrytí celé střechy s rozlohou 315 metrů čtverečních se vyšplhala na 1,7 milionu korun (z toho 1,1 milionu korun představovaly tašky se solárními články). V přepočtu ho to tedy vyšlo na 66 Kč za watt (cena nezahrnovala státní dotace a daňové úlevy). V následujícím videu se můžete podívat, jak probíhala instalace na jiný dům:

Parametry

Jedna střešní solární taška má rozměr 114,3 cm na délku a 38,1 cm na šířku. Tesla v konfigurátoru uvádí, že její produkt vydrží krupobití s kroupami o průměru 4,5 cm, ochrana proti větru je pak dimenzovaná na rychlost kolem 209 km/h. U požárního zabezpečení se pak solární střešní taška pyšní ochranou Class A UL 790, což je nejlepší, které lze dosáhnout. Z hlediska energetické efektivity je cílem Tesly dosažení hodnoty maximálně o 10 % nižší než v případě klasických solárních panelů. Mírně nižší účinnost je podle Muska kompenzována tím, že tašky se solárními články lze instalovat v libovolném počtu a tedy s optimální úrovní výkonu. Na solární tašku poskytuje Tesla záruku 25 let, a to jak z hlediska výdrže tašky, tak i z pohledu jejího výkonu či voděodolnosti.

Tesla momentálně nabízí Solarglass pouze ve variantě černého reliéfního skla, přičemž další barevné kombinace včetně zemitých barev by se snad měly dostat do nabídky ještě letos. Primárně se ale automobilka chce soustředit na v současnosti nabízenou verzi. O principech fungování střešních solárních tašek si můžete více přečíst v našem loňském článku zaměřujícím se na patenty kolem tohoto produktu. Inženýři v Tesle museli mimo jiné přijít na to, jak zpřístupnit jednotlivé fotovoltaické články světlu, aniž by přitom narušily vzhled střechy, či jak urychlit výrobu a instalaci.

Solární střešní taška (Zdroj: Tesla)

Solární panely

V Tesle se sice věnuje velká pozornost solárních střešním taškám, automobilka každopádně stále nabízí klasické solární panely. Poměrně nedávno pak došlo k představení nové verze, která dle Electreku poskytuje o 10 % větší výkon než ta předchozí a zároveň vyjde zákazníky levněji.

Dům s klasickými solárními panely (Zdroj: Tesla)

Solární panel od Tesly má 174 cm na délku, 103 cm na šířku, tloušťka činí 3,98 cm a dokáže produkovat elektrickou energii o výkonu 340 W. Mezi samozřejmost patří voděodolnost, solární panely tak poskytují ochranu dle specifikace IP a IPX, konkrétně IP56. Tedy mají výdrž proti „intenzivně tryskající vodě“ a částečnou ochranu vůči prachu. Dle evropské normy ČSN EN 60947-1 ed. 4 se pod částečnou ochranou rozumí skutečnost, že omezení vniknutí prachu nevadí, nesmí se ovšem vytvořit škodlivá vrstva. Kromě voděodolnosti jsou panely schopné zvládat velké změny teploty, dle konfigurátoru by konkrétně měl produkt Tesly vydržet teplotu od -40 ℃ do 85 ℃.

Solární panely Tesla

Tesla momentálně nabízí čtyři velikostní varianty instalace solárních panelů na střechy, jejichž cenu bez dotací přepočtenou na koruny a poskytovaný výkon můžete vidět v níže uvedené tabulce. Finální cena instalace se každopádně může v různých oblastech lišit.

Název varianty Výkon (v kW) Cena
Small 4,08 235 000 Kč
Medium 8,16 376 000 Kč
Large 12,24 540 500 Kč
Extra Large 16,32 705 000 Kč

Společnost zároveň nabízí možnost si solární panely pronajímat za nízký měsíční poplatek. Instalace je zdarma a pokud zákazník není se systémem spokojen, může od smlouvy kdykoli odstoupit a Tesla panely zdarma odmontuje.

Baterie Tesla Powerwall 2 (Foto: Tesla)

Solární panely i tašky lze navíc kombinovat s domácími bateriemi Tesla Powerwall. Ty mohou plnit několik různých funkcí. Fungují jako záložní zdroj energie v případě výpadku dodávky elektřiny a také mohou ukládat solární energii generovanou přes den pro spotřebování v noci. Také se mohou nabíjet z elektrické sítě, když je elektřina levná, a spotřebovávat ji, když je drahá. O úložištích Powerwall, Powerpack a Megapack se podíváme podrobněji v budoucím článku.

Michal Lenc



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ondra Š

Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy má přijít tesla solar a powerwall do Česka?
Děkuji předem.

Michal H.

Bože! Vyhodit funkční střechu tomu říkám “ekologie” :(. Tenhle projekt je jen dalším hřebíčkem naší konzumní společnosti do rakve naší planety. Jinak zajímalo by mě jak tam vypadá typický den co se týče množství dopadajícího světla na tu střechu. V čase videa 2:31 jde vidět orientace baráku. Borec tam má na západní straně palmu a x dalších palem opodál, z jižní strany kopec. Řekl bych že bude ztrácet desítky % výkonu oproti situaci kdy by bydlel na nezastíněné placce. “Špinavá” elektřina z distribuční sítě se mu ale stále hodí.

bozek

Nevite, zda bude mozne si koupit i jednotlive tasky, nejen strechu jako celek?

bozek

Spise jsem to myslel tak, ze napr. pristresek 2 x 4m na terase bytoveho domu ani nelze nazvat strechou, ale fotovoltaicke tasky bych na nem rad zkusil

Ricardo

Vyprdni se na Teslu a udělej si krytinu ze normálních solárních panelů jako tady: https://www.pv-tech.org/news/rooftop-pv-arrays-operation-and-maintenance-best-practices-ensure-optimal-p

Dneska se prodávají celočerné panely, takže to bude vypadat jako ta teslácká černá taška. A máš to za zlomek ceny. Jenom šířka tašky nebude 1,1m ale 1,6m a výška místo 38cm bude 90cm.

Robert

a co stoji ekvivalent normalnej strechy? Kedze tato solarna primarne sluzi ako strecha na baraku

Ricardo

360W panel stojí 3500 Kč. Ceny za Wp se v součastnosti pohybují kolem 10 Kč/Wp. Tedy 10kW stojí 100 tisíc a nikoliv 376 až 540 tisíc. Nebo 440 Wp za 4500 Kč mono-PERC je taky super cena kolem 10 Kč/Wp. A to nemluvím o tom, že výprodejové ceny slabších panelů kolem 300 W jsou za 8 Kč/Wp.

Navíc každý FV panel jde použít jako střešní krytina, protože je to shora sleněná tabule s hliníkovým rámem. Nic nebrání instalovat s překrytím 2cm aby voda nezatékala do mezer. Garážové přístřešky už si někteří lidé takto zastřešují FV panely. Dnešní celočerné modely navíc vypadají jako jednolitá černá plocha.

Muska má rád, ale obávám se že se solárními taškami díru do světa neudělá. Ono totiž stejnou práci udělají klasické panely za 1/4 ceny. A to nemluvím že někteří výrobci dělají panely bez hlíníkových rámů, takže je to opravdu jen 3 mm skleněná tabule bez humpoláckých odskoků.

440W zde: https://www.getrading.eu/fvpanely/paletovy-prodej/773-solarni-panel-canadian-solar-cs3w-440ms-440-wp-p.html

Celočerný třeba tento: https://www.getrading.eu/fvpanely/paletovy-prodej/775-solarni-panel-sunpower-spr-p3-325-blk-325-wp-p.html

Pro šetříkly 300 W za 2700 Kč což je 9 kč/W. https://www.getrading.eu/fvpanely/kusovy-prodej/canadsolar-300-p.html

Asi by se daly sehnat ještě levněji kdyby někdo googlil.

Peter114

Solární panel od Tesly má 174 cm na délku, 103 cm na šířku…podľa obrázku kde sú hodnoty 45” a 15” je prevod na cm 114cm a 38cm

Michal Lenc

Zaměňujete nejspíš solární panel a solární střešní tašku. Obrázek je k tašce, jejíž parametry (114×38) jsou popsané výše v článku, vámi citované hodnoty (174×103) pak odpovídají velikosti solarniho panelu.