SpaceX a jejich zařízení Informace

SpaceX začalo jako malá firmička s pár zaměstnanci, ale v dnešní době se jedná o zaběhlou společnost s více než 5000 pracovníky v několika lokalitách v různých státech USA. Podívejme se na jejich přehled. (Seznam startovacích ramp a přistávacích plošin najdete v samostatném článku.)

Hawthorne, Kalifornie

Hlavní ústředí SpaceX se nachází ve městě Hawthorne v okrese Los Angeles v Kalifornii.

 • Pracuje zde drtivá většina zaměstnanců společnosti.
 • Probíhá zde výroba téměř všech součástí lodí Dragon i raket Falcon 9 a Falcon Heavy, včetně motorů, aerodynamických krytů apod.
 • Dále se tu nachází třeba řídící středisko, odkud se dohlíží na průběh misí.
 • Budova původně patřila společnosti Northrop, která zde vyráběla trupy Boeingu 747.

McGregor, Texas

Menší zařízení, kde SpaceX provádí vývoj nových technologií a veškeré testování.

 • SpaceX areál odkoupila od dnes již neexistující společnosti Beal Aerospace. Od té doby jej pak značně rozšířila.
 • V roce 2011 zde pracovalo 140 zaměstnanců, na konci roku 2017 pak zhruba 550.
 • Co se týče vývoje a testování nových technologií, které se zde událo, zmiňme například Grasshopper, Falcon 9 Reusable, motor Raptor, Dragon 2. V sekci Videa najdete záznamy řady těchto testů.
 • Probíhají zde také výstupní testy všech vyrobených motorů, a to jak individuálně, tak znovu při testu plně integrovaných prvních a druhých stupňů Falconu 9. Žádná z raket nemůže letět, dokud neprojde testy v McGregoru.

Redmond, Washington

Nejnovější a zatím nejmenší pobočka, která se soustředí na vývoj a výrobu satelitů pro plánovanou konstelaci, jenž má za cíl poskytovat levný a rychlý internet kdekoli na světě. Zatím je zde jen pár desítek zaměstnanců, jelikož je celý projekt v začátcích a navíc podle Gwynne Shotwellové (ředitelka SpaceX) ještě v roce 2016 neměl moc vysokou prioritu. Časem by se však toto zařízení mohlo rozrůst až na 1000 zaměstnanců.

Budova SpaceX v Redmondu poblíž Seattlu (Zdroj: GeekWire)

Další zařízení

 • Továrna na výrobu BFR – SpaceX si na jaře 2018 pronajalo pozemky v přístavu Port of Los Angeles, kde plánuje vyrábět obří raketu BFR. Více informací v článku.
 • Zařízení pro zpracování již použitých prvních stupňů – SpaceX buduje zařízení pro skladování, inspekci a renovaci zachráněných stupňů Falconu v přístavu Port Canaveral na Floridě, kde už v minulosti probíhalo překládání zachráněných stupňů z OCISLY na nákladní transportér pro následný převoz k dalšímu zpracování. OCISLY tu také kotví, když zrovna není ve službě. (Více informací o tomto zařízení najdete v samostatném článku.)
 • Testovací zařízení ve Spaceport America v Novém Mexiku – SpaceX v roce 2013 postavilo testovací zařízení v tehdy novém Spaceport America, kde plánovalo provádět testy v rámci programu Grasshopper a F9R. V McGregoru měli povoleno létat maximálně do výšky několika set metrů, a tak SpaceX plánovalo další testy ve větších výškách právě ve Spaceport America. Z těchto plánů však nakonec sešlo, neboť po úspěšných experimentálních přistáních na mořské hladině SpaceX usoudilo, že může rovnou přejít k pokusům o přistání na plovoucí plošině (ASDS).
 • Zařízení startovních rampkaždá rampa SpaceX má vlastní zařízení spočívající primárně v hangáru pro přípravu a skladování rakety a také prostory pro řízení startu, kde pracovníci dohlížejí na raketu až do okamžiku startu, načež kontrolu převezme řídící středisko v Hawthorne.

Řízení startu SpaceX na Mysu Canaveral
 • 1
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Zajímavé.