SpaceX a jejich zařízení Informace

SpaceX začalo jako malá firmička s pár zaměstnanci, ale v dnešní době se jedná o zaběhlou společnost s více než 5000 pracovníky v několika lokalitách v různých státech USA. Podívejme se na jejich přehled. (Seznam startovacích ramp a přistávacích plošin najdete v samostatném článku.)

Hawthorne, Kalifornie

Hlavní ústředí SpaceX se nachází ve městě Hawthorne v okrese Los Angeles v Kalifornii.

 • Pracuje zde drtivá většina zaměstnanců společnosti.
 • Probíhá zde výroba téměř všech součástí lodí Dragon i raket Falcon 9 a Falcon Heavy, včetně motorů, aerodynamických krytů apod.
 • Dále se tu nachází třeba řídící středisko, odkud se dohlíží na průběh misí.
 • Budova původně patřila společnosti Northrop, která zde vyráběla trupy Boeingu 747.

McGregor, Texas

Zařízení, kde SpaceX provádí vývoj některých nových technologií a především veškeré testování.

 • SpaceX areál odkoupila od dnes již neexistující společnosti Beal Aerospace. Od té doby jej pak značně rozšířila.
 • V roce 2011 zde pracovalo 140 zaměstnanců, na konci roku 2017 pak zhruba 550.
 • Co se týče vývoje a testování nových technologií, které se zde událo, zmiňme například Grasshopper, Falcon 9 Reusable, motor Raptor, Dragon 2. V sekci Videa najdete záznamy řady těchto testů.
 • Probíhají zde také výstupní testy všech vyrobených motorů, a to jak individuálně, tak znovu při testu plně integrovaných prvních a druhých stupňů Falconu 9. Žádná z raket nemůže letět, dokud neprojde testy v McGregoru.

Mnohem podrobněji jsme o McGregoru psali v samostatném článku.

Boca Chica, Texas

Další zařízení SpaceX se nachází v jižním Texasu poblíž Boca Chica Village a města Brownsville. Firma tu zakoupila pozemky už v roce 2012, slavnostní zahájení stavby proběhlo v roce 2014, ale výraznější stavební práce se z různých důvodů rozjely až v roce 2018. Původně se plánovalo, že odtud budou startovat především Falcony pro komerční zákazníky, ale nakonec tu místo prosté rampy vznikl komplex pro vývoj, výrobu a testování kosmické lodi Starship a rakety Super Heavy. Areál byl v roce 2021 přejmenován na Starbase.

V roce 2019 zde proběhlo testování a dva lety Starhopperu a poté následovaly stále pokročilejší testy prototypů Starship a Super Heavy. První krátké zkušební lety Starship začaly na konci roku 2020 a orbitální starty s nosičem Super Heavy by měly následovat v roce 2021.

Podrobnější pohled na zařízení SpaceX v Boca Chica se spoustou leteckých snímků najdete v tomto článku.

Redmond, Washington

Tato pobočka se od roku 2015 soustředí na vývoj a výrobu satelitů pro konstelaci Starlink, jenž má za cíl poskytovat levný a rychlý internet kdekoli na světě. V počátcích zde pracovalo jen pár desítek zaměstnanců, ale později se tu úroveň aktivity značně zvýšila, jak SpaceX přešlo z fáze výzkumu k výrobě satelitů. Rozrůstající se divize se navíc v říjnu 2018 přesunula do nových prostor vzdálených zhruba 5 kilometrů od původní lokace.

Další zařízení

 • Pracoviště pro výrobu Starship v Cocoa – SpaceX na jaře 2019 začalo využívat nový pozemek nacházející se na adrese 850 Cidco Road ve floridském městečku Cocoa, které leží asi 45 km jihozápadně od rampy LC-39A. Podle oficiálních dokumentů zde bude prováděna „montáž kovových komponent a struktur pro startovní a přistávací rampy, rakety a vesmírná plavidla, a také opravy těchto komponent“. Pracoviště je vybaveno lakovnami, stanem pro abrazivní otryskávání, obráběcí dílnou, prostory pro sváření a také místností s plazmovou řezačkou. Probíhala tu výroba prototypu kosmické lodi Starship Mk2. Ten však nikdy neletěl a SpaceX v téměř všechny aktivity týkající se Starship přesunulo do Boca Chica.
 • Zařízení pro zpracování již použitých prvních stupňů – SpaceX má zařízení pro skladování, inspekci a renovaci zachráněných stupňů Falconu v přístavu Port Canaveral na Floridě. Více informací o tomto zařízení najdete v samostatném článku.
 • Menší kanceláře – SpaceX má také několik menších kanceláří ve Washingtonu D. C., Chantilly ve Virginii a v Huntsville v Alabamě.
 • Zařízení startovních rampkaždá rampa SpaceX má vlastní zařízení spočívající primárně v hangáru pro přípravu a skladování rakety a také prostorách pro řízení startu, kde pracovníci dohlížejí na raketu až do okamžiku startu, načež kontrolu převezme řídicí středisko v Hawthorne.

Řízení startu SpaceX na Mysu Canaveral
Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Zajímavé.