Vše o OctaGrabberovi

Tento článek bude průběžně aktualizován na základě nejnovějších informací (seznam posledních změn najdete na konci článku). K článku se v budoucnu snadno dostanete z hlavního menu (Encyklopedie SpaceX > Znovupoužitelnost a přistávání > Vše o Octagrabberovi).

Poslední aktualizace: 26. 6. 2019
(seznam změn)

O speciálním robotovi, kterému se oficiálně přezdívá „OctaGrabber“, jsme se poprvé dozvěděli v březnu 2017, když byl vyfocen na palubě mořské plošiny Of Course I Still Love You (OCISLY), kde dodnes slouží.

První fotka robota na palubě OCISLY v březnu 2017 (Foto: Stephen Marr)

Elon Musk poté vysvětlil, že robot slouží ke stabilizaci raket Falcon 9 a Falcon Heavy po přistání na ASDS a zabraňuje jejich pohybu po palubě na neklidném moři. Například u mise Thaicom-8 bylo moře tak rozbouřené, že raketa před zajištěním klouzala po celé palubě a nespadla do moře jen díky vyvýšenému okraji plošiny:

Použití robota je navíc rychlejší a bezpečnější než manuální zajišťování stupně. To probíhá tak, že obslužný personál SpaceX se co nejdříve po přistání nalodí na plošinu a raketu podepře jednoduchými zvedáky, které na sebe přenesou část váhy z kompozitních přistávacích nohou. Následně se k palubě pod raketou přivaří kovové zarážky a k nim se raketa v podstatě přiváže řetězy, které se přichytí za kovový octaweb (to je bytelná konstrukce, do níž jsou vsazeny motory ve spodní části rakety).

Detail manuálně zajištěného stupně k palubě (Foto: Teslarati)

Robotovi se oficiálně přezdívá OctaGrabber („zachycovač octawebu“) a měl by být dálkově ovládaný a elektrický (energie je dodávána kabelem). Dosud není k dispozici žádné video robota v akci, ale z dostupných informací se dá dobře odvodit, jak v praxi funguje. Robot je během přistání rakety schován na bezpečném místě na ASDS, aby nebyl poničen spalinami nebo výbuchem v případě nepovedeného přistání. Tomuto přístřešku se někdy přezdívá „garáž“.

Pokud však je přistání úspěšné, pracovníci SpaceX mohou z nedaleké lodi na dálku vyslat tohoto pásového robota na palubu ASDS a najet s ním přímo pod raketu. Následně robot vztyčí čtyři hydraulické zvedáky, podepře raketu a tím ji zajistí proti nechtěnému sklouznutí při plavbě. Velkou výhodou je kromě ušetření času především to, že obslužný personál je celou dobu v bezpečí mimo přistávací plošinu, takže se výrazně snížuje riziko úrazu ve srovnání s manuálním zajištěním rakety.

Možná si říkáte, jak může tento relativně malý robot vlastně udržet tak velkou raketu. Je potřeba si uvědomit následující:

 • Raketa je převážně dutá a po přistání také skoro prázdná, neboť téměř všechno palivo bylo spotřebováno na start a přistání. Po přistání raketa váží jen nějakých 25 tun.
 • Raketa má velmi nízké těžiště, neboť téměř všechna její hmotnost je koncentrována dole v oblasti těžkých motorů a bytelného octawebu.
 • Robot je dost rozměrný (ono se to nezdá, ale OCISLY je velká zhruba jako fotbalového hřiště). Ale nebojte se, že by se robot pod raketu nevešel, nebo že by mu překážely rozložené přistávací nohy rakety – Falcon 9 je obrovský.
 • Robot má vzhledem k bytelnému kovovému tělu nejspíš dost vysokou hmotnost.
 • Kombinace hmotnosti robota, nízkého těžiště a zvýšení trakce díky pásům a celkově větší kontaktní plochy (v porovnání s minimální kontaktní plochou mezi palubou a nohami volně stojícího Falconu) má za následek dostatečně bezpečné zajištění.

OctaGrabber se dočkal premiéry v červnu 2017 při misi BulgariaSat-1, kdy podpíral zachráněný stupeň při návratu do přístavu. Robot měl být poté znovu použit při misi SES-11 o 4 měsíce později, ale po přistání došlo na palubě k požáru a robot byl poničen.

Všechny okolnosti požáru nejsou známy, ale podle NASA Spaceflight došlo po přistání k úniku části zbylého paliva RP-1 z rakety, které se následně nahromadilo poblíž kontejnerů v zadní části ASDS. O něco později pak došlo k jeho vznícení – údajně to nejspíš bylo důsledkem automatického zajišťovacího procesu, při kterém se raketa po přistání zbavuje zbytků samozápalné látky triethylhliník-triethylboran (TEA-TEB) sloužící k zažehávání motorů. Hasičské hadice na palubě následně požár rychle uhasily, ale oheň stihl zapálit „garáž“, ve které je OctaGrabber skladován, a přitom byl poškozen. Robot byl poté několik měsíců opravován v přístavu Port Canaveral a do akce byl znovu nasazen v dubnu 2018 při misi TESS.

OctaGrabber je zatím kompatibilní jen s Falconem 9, což se stalo osudným centrálnímu stupni Falconu Heavy při misi Arabsat 6A v dubnu 2019. Stupeň sice úspěšně přistál na OCISLY, ale špatné počasí vedlo k tomu, že posádka nemohla stupeň zajistit k palubě. Vysoké vlny následně způsobily převrácení a zničení stupně. Uchycení centrálního stupně Falconu Heavy se liší od Falconu 9, ale robot byl rychle upraven, aby byl kompatibilní i s FH. V černu 2019 byl vyfocen s upgradovanými úchyty, právě včas aby se mohl účastnit mise STP-2. Přistání centrálního stupně Falconu Heavy během této mise se však nezdařilo, a tak OctaGrabber nemohl prokázat své nově nabyté schopnosti.

SpaceX má zatím jen jednoho takového robota a ten slouží na floridské plošině Of Course I Still Love You. Podle slov Hanse Koenigsmanna firma na robotovi zatím ještě pracuje. Předpokládá se však, že jakmile SpaceX robota vypiluje a vychytává všechny mouchy, OctaGrabber dostane sourozence, kteří budou využíváni na ostatních plošinách SpaceX (kalifornské Just Read the Instructions a také chystané A Shortfall of Gravitas).

OctaGrabber zajišťoval raketu po přistání během těchto misí:


Poslední aktualizace článku:

 • 26. 6. – Přidána informace o úpravách OctaGrabbera před misí STP-2
 • 28. 5. – OctaGrabber byl použit při misi Starlink-1
 • 5. 5. – OctaGrabber byl použit při misi CRS-17
 • 16. 4. – Doplněna informace o nekompatibilitě robota s Falconem Heavy
 • 10. 3. – Přidáno video robota v pohybu
 • 5. 3. – OctaGrabber byl použit při misi DM-1
 • 24. 2. – OctaGrabber byl použit při misi Nusantara Satu
 • 19. 2. – Založení článku

Líbí se vám takovéto články? Chodíte na ElonX rádi a chtěli byste, aby web zůstal bez reklam a redakce mohla nadále vydávat kvalitní obsah? Vyjádřete svou podporu a spokojenost pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už web podpořili. Děkujeme za přízeň!

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

2
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Tthdhn
Host
Tthdhn

“Zdá se, že je vyrobený z oceli nebo něčeho podobného”
To zní jako skutečná materiálová věda!

Einstein
Host
Einstein

A je to vubec robot, kdyz je to vlastne dalkove ovladane vozidlo s prackou?