Kdo je Elon Musk?

Elon Musk je jedním z nejsledovanějších podnikatelů současnosti. Kromě toho, že stojí v čele firem SpaceX a Tesla, je také investorem, inženýrem a vynálezcem. Dále přišel například s nápadem na Hyperloop a je spoluzakladatelem společností OpenAI a Neuralink. Dříve byl znám hlavně skrz firmu PayPal, jež vznikla spojením Muskovy společnosti X.com a konkurenční Confinity. Musk se narodil v Jižní Africe a má trojí občanství – jihoafrické, kanadské a americké.

Příběh Elona Musk ve 3 minutách:

Mládí

Elon Musk v dětství

Musk se narodil 28. června 1971 v jihoafrické Pretorii. Jeho matka je kanadská modelka Maye Musk a jeho otec je Errol Musk, elektromechanický inženýr a pilot. Elon má mladšího bratra Kimbala a mladší sestru Toscu. Elon se už odmala zajímal o počítače a hodně četl. Když mu bylo 12, sám se naučil programovat a vytvořil videohru Blastar, kterou prodal do počítačového časopisu za 500 dolarů. Jeho dětství však nebylo zrovna nejšťastnější. Ve škole byl často šikanován a jednou jej spolužáci shodili ze schodů a zmlátili, až skončil v nemocnici. Těsně před svými 18. narozeninami odletěl do Kanady, kde 2 roky studoval na Queen’s University. Následně se přestěhoval do USA, kde vystudoval fyziku a ekonomiku na University of Pennsylvania. V roce 1995 se přestěhoval do Kalifornie, kde po 2 dnech opustil studium aplikované fyziky na Stanfordu, aby založil firmu Zip2 se svým bratrem Kimbalem.

Zip2 a PayPal

Mladý Elon Musk

Zip2 poskytovalo internetové služby pro malé podniky a později velká novinová vydavatelství. V roce 1999 firmu koupila společnost Compaq a Elon Musk na této transakci vydělal 22 milionů dolarů. Téměř okamžitě po prodeji Zip2 Elon založil novou firmu zvanou X.com, která se zaměřovala na internetové finanční služby a také emailové platby. Rychle se ukázalo, že lidé měli zájem hlavně o emailové platby, a tak se firma přeorientovala primárně na ně. Po roce existence se X.com spojilo s konkurenční společností PayPal. Elon Musk chtěl být výkonným ředitelem nově vzniklé firmy, ale správní rada to nedovolila. V roce 2002 PayPal koupila společnost eBay za 1,5 miliardy dolarů, což Muskovi vyneslo 165 milionů.

SpaceX

Elon Musk s raketou Falcon 9 (Foto: SpaceX)

Když se Elon následně rozhodoval, kam upře svou pozornost dál a jak využije nově vydělané peníze, dostal nápad na „marsovskou oázu“. Chtěl v americké veřejnosti opět vyvolat zájem o průzkum vesmíru, a tak začal uvažovat nad tím, že by v Rusku levně koupil rakety Dněpr a následně s jejich pomocí vyslal na Mars primitivní skleník, ve kterém by na Marsu vyklíčila semínka. Vznikl by tak krásný obrázek zelených rostlin s rudou marsovskou krajinou v pozadí. Elon doufal, že něco takového by vzbudilo zájem o Mars a vesmír obecně a následně by došlo ke zvýšení rozpočtu NASA apod. Jednání v Rusku však nedopadla dobře a rakety se nepodařilo získat. Po cestě domů ale Elon přemýšlel a uvědomil si, že současná výroba raket je neefektivní (cena surových materiálů potřebných k výrobě rakety tvoří jen pár procent výsledné ceny) a také to, že ke kolonizaci Marsu nedojde, dokud nebude dosaženo znovupoužitelnosti raketové techniky. Tak se v jeho hlavě zrodil nápad založit SpaceX a pokusit se tak dosáhnout radikálního zlevnění vesmírné dopravy a následné kolonizace Marsu. K oficiálnímu založení společnosti Space Exploration Technologies Corporation (zkráceně SpaceX) došlo v červnu 2002.

Více o historii SpaceX najdete v samostatném článku.

Tesla

Elon Musk a Tesla Model S (Foto: Reuters)

Zatímco Musk rozjížděl SpaceX, doslechl se o začínající firmě Tesla Motors, kterou založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning s cílem vyrábět elektromobily. Elona tato firma zaujala a rozhodl se do ní v roce 2004 investovat, čímž se zároveň stal předsedou správní rady.  Výkonným ředitelem byl tehdy stále Martin Eberhard, ale v roce 2008 jej v této roli nahradil Musk, i když byl zároveň výkonným ředitelem SpaceX. Kromě toho, že je dodnes výkonným ředitelem obou firem, je také hlavním technologem (CTO) ve SpaceX a produktovým architektem v Tesle. Cílem Tesly je urychlit přechod lidské společnosti na obnovitelné zdroje energie prostřednictvím rapidnějšího rozšíření elektromobilů a také solární energie. Tesla dává volně k dispozici všechny své patenty ve snaze motivovat ostatní automobilky k rychlejšímu přechodu na elektromobily.

Další projekty

Muskovi však dvě firmy evidentně nestačily, a tak se v průběhu let angažoval v řadě dalších projektů a založil několik společností:

 • SolarCity – v roce 2006 poskytl základní koncept a úvodní kapitál pro tuto společnost, jež byla následně založena jeho bratranci Lyndonem a Peterem Rivem. V současnosti se jedná o druhého největšího poskytovatele solárních systémů ve Spojených státech. V roce 2016 byla firma odkoupena Muskovou Teslou, kde je součástí divize Tesla Energy.
 • Hyperloop – Elon v roce 2013 zveřejnil koncept nového vysokorychlostního dopravního systému zvaného Hyperloop, který se skládá z podtlakových tubusů, ve kterých by se pohybovaly přepravní kabiny s lidmi či nákladem rychlostí několika set kilometrů v hodině. Elon dal koncept volně k dispozici, jelikož sám neměl čas jej realizovat. Následně vzniklo hned několik firem, jejichž cílem je vytvoření komerční verze tohoto konceptu (např. Hyperloop One).
 • OpenAI – v prosinci 2015 Elon založil neziskovou společnost OpenAI, která se zaměřuje na výzkum v oblasti umělé inteligence, zajištění její bezpečnosti a také její demokratizace ve snaze omezit existenční riziko, které představuje. Musk v únoru 2018 opustil správní radu OpenAI kvůli potenciálnímu budoucímu konfliktu s Teslou, která se také aktivně věnuje problematice umělé inteligence. Musk ale nadále OpenAI finančně přispívá a slouží jako poradce.
 • The Boring Company – Musk koncem roku 2016 uvízl v dopravní zácpě, které jsou v Los Angeles na denním pořádku, a na Twitteru oznámil, že založí firmu na ražení tunelů, které jsou podle něj ideálním řešením dopravních zácp. Veřejnost si nejdříve myslela, že se jedná o vtip, ale později se ukázalo, že to Musk myslel vážně, když začal s experimentálním ražením tunelu na pozemku SpaceX. Hodlá dosáhnout zrychlení tunelování o 500–1000 % a vytvořit systém tunelů čítající desítky úrovní pod sebou. Takové tunely by navíc byly ideální pro Hyperloop a inovace v oblasti jejich ražby by byly užitečné pro budoucí kolonizaci Marsu.
 • Neuralink – nejnovějším podnikem Elona Muska je společnost Neuralink, která byla založena už v roce 2016, ale veřejnost se o ní dozvěděla až v březnu 2017. Cílem firmy je umožnit propojení lidského mozku s počítačem a posléze umělou inteligencí.

Zajímavosti

 • Elon má 5 synů (trojčata a dvojčata) s ex-manželkou Justine Musk. Jejich první syn Nevada nečekaně zemřel ve věku 10 týdnů (syndrom náhlého úmrtí kojenců).
 • S druhou manželkou, herečkou Talulou Riley, se oženil v roce 2010. V roce 2012 se s ní rozvedl, ale o rok později se znovu vzali. V říjnu 2016 se však opět rozvedli.
 • Musk používá soukromý tryskáč Gulfstream 650 ER a dříve vlastnil letadlo Aero L-39 české výroby.
 • Elon podepsal The Giving Pledge, což znamená, že chce, aby většina jeho majetku byla využita na charitativní účely (ať už během života nebo po smrti).
 • Elon by rád vyvinul nadzvukový elektrický letoun. Prý má dobrou představu o tom, jak toho dosáhnout, ale bohužel momentálně nemá čas se projektu věnovat.
 • Musk je zhruba 80. nejbohatší člověk na světě. Jeho jmění se odhaduje na zhruba 14 miliard dolarů (březen 2017).
 • Elon se dá považovat za workoholika – někdy prý pracuje i 100 hodin týdně.
 • Mezi jeho oblíbené knihy patří například Stopařův průvodce po Galaxii nebo Nadace od Isaaca Asimova.
 • V češtině vyšla povedená Elonova biografie od Ashleeho Vance. Lze ji zakoupit v papírové i elektronické podobě (případně v angličtině na Amazonu).
 • Objevil se v několika filmech a seriálech:
  • Musk údajně posloužil jako předloha pro postavu Tonyho Starka ve filmech o Iron Manovi. Elon měl dokonce malou roličku ve filmu Iron Man 2. Některé scény v tomto filmu se navíc natáčely v budově SpaceX v Hawthorne.
  • Elon je jedním z producentů filmu Děkujeme, že kouříte. Zároveň měl ve filmu malou roličku.
  • Objevil se v řadě dalších filmů a seriálů: např. South Park, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Machete zabíjí, Transcendence a Proč zrovna on?

Elon Musk: Dostanu lidstvo na Mars

Elon Musk je pro mnoho lidí velkou inspirací. Je to úspěšný podnikatel, který když v něco pevně věří, nebojí se pro to riskovat všechno. Navíc to vypadá, že se upřímně snaží svou troškou přispět k tomu, aby budoucnost lidstva byla aspoň o něco pozitivnější. Proto jsou jeho výroky a názory často citovány, analyzovány a využívány v různých motivačních videí jako je například toto:


Tip: Pokud vás zajímá Elon Musk a jeho podniky, sledujte videoseriál Elonovinky, který vychází každý týden a informuje o všech Muskových firmách.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře