Kdo je Elon Musk?

Elon Musk je jedním z nejsledovanějších podnikatelů současnosti. Kromě toho, že stojí v čele firem SpaceX a Tesla, je také investorem, inženýrem a vynálezcem. Dále přišel například s nápadem na Hyperloop a je spoluzakladatelem společností OpenAI a Neuralink. Dříve byl znám hlavně skrz firmu PayPal, jež vznikla spojením Muskovy společnosti X.com a konkurenční Confinity. Musk se narodil v Jižní Africe a má trojí občanství – jihoafrické, kanadské a americké.

Příběh Elona Musk ve 3 minutách:

Mládí

Elon Musk v dětství

Musk se narodil 28. června 1971 v jihoafrické Pretorii. Jeho matka je kanadská modelka Maye Musk a jeho otec je Errol Musk, elektromechanický inženýr a pilot. Elon má mladšího bratra Kimbala a mladší sestru Toscu. Elon se už odmala zajímal o počítače a hodně četl. Když mu bylo 12, sám se naučil programovat a vytvořil videohru Blastar, kterou prodal do počítačového časopisu za 500 dolarů. Jeho dětství však nebylo zrovna nejšťastnější. Ve škole byl často šikanován a jednou jej spolužáci shodili ze schodů a zmlátili, až skončil v nemocnici. Těsně před svými 18. narozeninami odletěl do Kanady, kde 2 roky studoval na Queen’s University. Následně se přestěhoval do USA, kde vystudoval fyziku a ekonomiku na University of Pennsylvania. V roce 1995 se přestěhoval do Kalifornie, kde po 2 dnech opustil studium aplikované fyziky na Stanfordu, aby založil firmu Zip2 se svým bratrem Kimbalem.

Zip2 a PayPal

Mladý Elon Musk

Zip2 poskytovalo internetové služby pro malé podniky a později velká novinová vydavatelství. V roce 1999 firmu koupila společnost Compaq a Elon Musk na této transakci vydělal 22 milionů dolarů. Téměř okamžitě po prodeji Zip2 Elon založil novou firmu zvanou X.com, která se zaměřovala na internetové finanční služby a také emailové platby. Rychle se ukázalo, že lidé měli zájem hlavně o emailové platby, a tak se firma přeorientovala primárně na ně. Po roce existence se X.com spojilo s konkurenční společností PayPal. Elon Musk chtěl být výkonným ředitelem nově vzniklé firmy, ale správní rada to nedovolila. V roce 2002 PayPal koupila společnost eBay za 1,5 miliardy dolarů, což Muskovi vyneslo 165 milionů.

SpaceX

Elon Musk s raketou Falcon 9 (Foto: SpaceX)

Když se Elon následně rozhodoval, kam upře svou pozornost dál a jak využije nově vydělané peníze, dostal nápad na „marsovskou oázu“. Chtěl v americké veřejnosti opět vyvolat zájem o průzkum vesmíru, a tak začal uvažovat nad tím, že by v Rusku levně koupil rakety Dněpr a následně s jejich pomocí vyslal na Mars primitivní skleník, ve kterém by na Marsu vyklíčila semínka. Vznikl by tak krásný obrázek zelených rostlin s rudou marsovskou krajinou v pozadí. Elon doufal, že něco takového by vzbudilo zájem o Mars a vesmír obecně a následně by došlo ke zvýšení rozpočtu NASA apod. Jednání v Rusku však nedopadla dobře a rakety se nepodařilo získat. Po cestě domů ale Elon přemýšlel a uvědomil si, že současná výroba raket je neefektivní (cena surových materiálů potřebných k výrobě rakety tvoří jen pár procent výsledné ceny) a také to, že ke kolonizaci Marsu nedojde, dokud nebude dosaženo znovupoužitelnosti raketové techniky. Tak se v jeho hlavě zrodil nápad založit SpaceX a pokusit se tak dosáhnout radikálního zlevnění vesmírné dopravy a následné kolonizace Marsu. K oficiálnímu založení společnosti Space Exploration Technologies Corporation (zkráceně SpaceX) došlo v červnu 2002.

Více o historii SpaceX najdete v samostatném článku.

Tesla

Elon Musk a Tesla Model S (Foto: Reuters)

Zatímco Musk rozjížděl SpaceX, doslechl se o začínající firmě Tesla Motors, kterou založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning s cílem vyrábět elektromobily. Elona tato firma zaujala a rozhodl se do ní v roce 2004 investovat, čímž se zároveň stal předsedou správní rady.  Výkonným ředitelem byl tehdy stále Martin Eberhard, ale v roce 2008 jej v této roli nahradil Musk, i když byl zároveň výkonným ředitelem SpaceX. Kromě toho, že je dodnes výkonným ředitelem obou firem, je také hlavním technologem (CTO) ve SpaceX a produktovým architektem v Tesle. Cílem Tesly je urychlit přechod lidské společnosti na obnovitelné zdroje energie prostřednictvím rapidnějšího rozšíření elektromobilů a také solární energie. Tesla dává volně k dispozici všechny své patenty ve snaze motivovat ostatní automobilky k rychlejšímu přechodu na elektromobily.

Další projekty

Muskovi však dvě firmy evidentně nestačily, a tak se v průběhu let angažoval v řadě dalších projektů a založil několik společností:

 • SolarCity – v roce 2006 poskytl základní koncept a úvodní kapitál pro tuto společnost, jež byla následně založena jeho bratranci Lyndonem a Peterem Rivem. V současnosti se jedná o druhého největšího poskytovatele solárních systémů ve Spojených státech. V roce 2016 byla firma odkoupena Muskovou Teslou, kde je součástí divize Tesla Energy.
 • Hyperloop – Elon v roce 2013 zveřejnil koncept nového vysokorychlostního dopravního systému zvaného Hyperloop, který se skládá z podtlakových tubusů, ve kterých by se pohybovaly přepravní kabiny s lidmi či nákladem rychlostí několika set kilometrů v hodině. Elon dal koncept volně k dispozici, jelikož sám neměl čas jej realizovat. Následně vzniklo hned několik firem, jejichž cílem je vytvoření komerční verze tohoto konceptu (např. Hyperloop One).
 • OpenAI – v prosinci 2015 Elon založil neziskovou společnost OpenAI, která se zaměřuje na výzkum v oblasti umělé inteligence, zajištění její bezpečnosti a také její demokratizace ve snaze omezit existenční riziko, které představuje. Musk v únoru 2018 opustil správní radu OpenAI kvůli potenciálnímu budoucímu konfliktu s Teslou, která se také aktivně věnuje problematice umělé inteligence. Musk ale nadále OpenAI finančně přispívá a slouží jako poradce.
 • The Boring Company – Musk koncem roku 2016 uvízl v dopravní zácpě, které jsou v Los Angeles na denním pořádku, a na Twitteru oznámil, že založí firmu na ražení tunelů, které jsou podle něj ideálním řešením dopravních zácp. Veřejnost si nejdříve myslela, že se jedná o vtip, ale později se ukázalo, že to Musk myslel vážně, když začal s experimentálním ražením tunelu na pozemku SpaceX. Hodlá dosáhnout zrychlení tunelování o 500–1000 % a vytvořit systém tunelů čítající desítky úrovní pod sebou. Takové tunely by navíc byly ideální pro Hyperloop a inovace v oblasti jejich ražby by byly užitečné pro budoucí kolonizaci Marsu.
 • Neuralink – nejnovějším podnikem Elona Muska je společnost Neuralink, která byla založena už v roce 2016, ale veřejnost se o ní dozvěděla až v březnu 2017. Cílem firmy je umožnit propojení lidského mozku s počítačem a posléze umělou inteligencí.

Zajímavosti

 • Elon má 5 synů (trojčata a dvojčata) s ex-manželkou Justine Musk. Jejich první syn Nevada nečekaně zemřel ve věku 10 týdnů (syndrom náhlého úmrtí kojenců).
 • S druhou manželkou, herečkou Talulou Riley, se oženil v roce 2010. V roce 2012 se s ní rozvedl, ale o rok později se znovu vzali. V říjnu 2016 se však opět rozvedli.
 • Musk používá soukromý tryskáč Gulfstream 650 ER a dříve vlastnil letadlo Aero L-39 české výroby.
 • Elon podepsal The Giving Pledge, což znamená, že chce, aby většina jeho majetku byla využita na charitativní účely (ať už během života nebo po smrti).
 • Elon by rád vyvinul nadzvukový elektrický letoun. Prý má dobrou představu o tom, jak toho dosáhnout, ale bohužel momentálně nemá čas se projektu věnovat.
 • Musk je zhruba 80. nejbohatší člověk na světě. Jeho jmění se odhaduje na zhruba 14 miliard dolarů (březen 2017).
 • Elon se dá považovat za workoholika – někdy prý pracuje i 100 hodin týdně.
 • Mezi jeho oblíbené knihy patří například Stopařův průvodce po Galaxii nebo Nadace od Isaaca Asimova.
 • V češtině vyšla povedená Elonova biografie od Ashleeho Vance. Lze ji zakoupit v papírové i elektronické podobě (případně v angličtině na Amazonu).
 • Objevil se v několika filmech a seriálech:
  • Musk údajně posloužil jako předloha pro postavu Tonyho Starka ve filmech o Iron Manovi. Elon měl dokonce malou roličku ve filmu Iron Man 2. Některé scény v tomto filmu se navíc natáčely v budově SpaceX v Hawthorne.
  • Elon je jedním z producentů filmu Děkujeme, že kouříte. Zároveň měl ve filmu malou roličku.
  • Objevil se v řadě dalších filmů a seriálů: např. South Park, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Machete zabíjí, Transcendence a Proč zrovna on?

Elon Musk: Dostanu lidstvo na Mars

Elon Musk je pro mnoho lidí velkou inspirací. Je to úspěšný podnikatel, který když v něco pevně věří, nebojí se pro to riskovat všechno. Navíc to vypadá, že se upřímně snaží svou troškou přispět k tomu, aby budoucnost lidstva byla aspoň o něco pozitivnější. Proto jsou jeho výroky a názory často citovány, analyzovány a využívány v různých motivačních videí jako je například toto:


Tip: Pokud vás zajímá Elon Musk a jeho podniky, sledujte videoseriál Elonovinky, který vychází každý týden a informuje o všech Muskových firmách.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Já bych řekl, že všechny projekty spojuje právě Mars a nutnost vyvinou nové technologie pro jeho kolonizaci, elektromobily, hyperloop, tunely, umělá inteligence, spojení se stroji, satelitní internet (ten v článku chybí).

Al

Presne tak, aj mne napadlo že všetko by to mohlo byť využiteľné na Marse. Pripadá mi to ako z nejakého sci-fi. Ale je to realita.

Anton

Ak chceme kolonizovať Mars, bude treba vyriešiť problém s atmpsférou. Mars prišiel o väčšinu atmosféry stratou magnetického poľa. Ja som začal navrhovať stvoriť magnetické pole v libračnom bode Marsu L1. To pole by ochraňovalo unikajúcu atmosféru. Variant je viac, tak nechcem forsírovať. Náklady by asi neboli až tak príliš veľké, môj odhad je do 500 miliárd $. Magnetické pole by čerpalo energiu na svoj chod od Slnka.
Tento rok sa zobudila aj NASA a začala podobný projekt tiež navrhovať.
Výhoda tohto projektu spočíva aj v tom, že by sme si úspešne otestovali stvorenie magnetického poľa aj v prípade Zeme v libračnom poli L1 .
Zemi hrozí prepolovanie a je otázkou času kedy sa tak stane. Zem už nezvyklo dlho neprepolovala. Prepolovanie Zemi môže trvať oveľa dlhšie, ako sa v minulosti predpokladalo. V čase prepolovania bude život na Zemi mimoriadne ohrozený.
Zemi hrozia aj zásahy supererupcii zo Slnka. Je len otázkou kedy. V minulosti našu Zem už zasiahli supererupcie, ale vtedy nebolo tak ľudstvo závisle na elektrine, elektronike, a satelitoch ako dnes.
Je spočítané že do miliardy rokov a možno oveľa skôr naše Slnko zosilnie na intenzite žiarenia tak, že na Zemi sa vyparia všetky oceány. Na Zemi nastane to biblické peklo, podobné tomu na Venuši, kde prší aj olovo. Také záložné magnetické pole by neskôr mohlo znižovať regulovane, intenzitu žiarenia zo Slnka.
Podporujem vizionára Muska, lebo ľudstvo musí včas expandovať do vesmíru aspoň časťou svojej výroby a ťažby, projektami. Lebo je mnoho realnych hrozieb zániku života na Zemi, ktoré sa neúprosne naplnia časom, otázka je len kedy. Ľudstvo čelí aj preľudneniu, rôzným pádom ekosystemov. Treba obľahčiť ekosystemy na Zemi aspoň vynesením časti výroby a ťažby do vesmíru.
V blízkych asteroidov sa nachádzajú vzácne kovy ako napríklad typu platina, ktoré by reštartovali svetovú ekonomiku cez 500 biliónov $.
Na povrchu Mesiaca sa nachádza napríklad He3 na Zemi veľmi vzácne, ťažko dostupne. Niektorí vedci spočítali, že 7 Kg He3, by pokrylo výrobu elektriky z termonukleárnych elektrárni pre celú EU a USA na celý rok.
Najskôr treba zlacniť vynášanie do vesmíru a dať šancu aj rôznym súkromníkom, nadšencom. Ťažko očakávať od štátnych zamestnancov kozmických agentúr, že tam vynesú rizikový kapitál a majú patent na všetko.
Veď ako nesmierne pozmenili náš svet zapojenie rôznych nadšencov linuxu a open source softwerov v oblasti výpočtovej techniky a PC technológii a mobiloch.

Goodman

Nemyslím si, že by bylo důležité dělat jakoukoliv “umělou” atmosféru. Terraforming je dle mě silně za hranici našich možností v následujících tisíci letech. Sice se o tom hodně mluví, ale udělat něco, co trvalo přírodě miliardy let v horizontu stovek let je utopie. Krom toho, Mars by si stejně novou atmosféru nedokázal udržet. Je to slepá ulička, místo toho bychom se měli soustředit na to, co je v našich možnostech s výhledem desítek let. A to budování habitátů systémem “ledovce”. Tj. budovat města v podzemí. Mars nikdy nebude druhou modrou Zemí. A ruku na srdce, kdyby jím byl, tak by ztratil kus svojí duše a kouzla. A to by byla škoda.

Daniel

Nemáte někdo náhodou přímý odkaz, kde Musk zveřejnil/vyřkl představu o Hyperloopu?

Damel
Mike

Doprdele s kolonizací, lidi by se měli naučit žít a chovat na své vlastní zemi!

Jiří Hadač

To by se sice meli, ale jak to jinak souvisi s kosmonautikou? A s Elonem Muskem?