Elon Musk má vlastní dobročinnou nadaci. Kde všude jeho jmění pomáhá?

Elon Musk se díky úspěchu Tesly aktuálně řadí mezi desítku nejbohatších lidí na světě. Nemalou část získaných prostředků chce využít na podporu projektu kolonizace Marsu, ale věnuje se také charitativní činnosti. V roce 2015 dokonce podepsal tzv. Giving Pledge (v překladu „Příslib dávat“). Jedná se o iniciativu, kterou založili Warren Buffett a manželé Gatesovi, tedy jedni z nejštědřejších filantropů (a také nejbohatších). Podepsáním tohoto závazku miliardáři slibují, že věnují většinu svých prostředků na dobré účely. V současnosti má 210 signatářů, mezi nimi je kromě Elona Muska například i spoluzakladatel řetězce Home Depot Arthur Blank, režisér George Lucas se svou manželkou Melody nebo zakladatelé Facebooku Dustin Moskovitz a Mark Zuckerberg.

Elon Musk samozřejmě věnoval obrovské sumy na dobré účely již dávno před podpisem této dohody, a to hlavně prostřednictvím nadace Musk Foundation, kterou založil se svým bratrem Kimbalem v roce 2002. Když si rozkliknete webové stránky nadace, najdete jen velmi skromný odstavec, v překladu:

Poskytujeme granty na podporu:

  • Výzkumu a propagace obnovitelných energetických zdrojů
  • Výzkumu a propagace vesmírného průzkumu
  • Pediatrického výzkumu
  • Vzdělávání ve vědeckých a technických oborech
  • Vývoje bezpečné umělé inteligence ku prospěchu lidstva

Co se za tímto strohým výčtem skrývá? Pojďme se podívat na konkrétní příklady projektů, na které Muskova nadace přispěla.

Obnovitelné energetické zdroje

V roce 2010 Musk Foundation ve spolupráci s organizací SolarCity darovaly 25kW systém pro solární napájení společenství South Bay Community Alliance (SBCA) v Codenu v Alabamě na vybudování centra pro pomoc s následky hurikánu (tzv. Coastal Response Center).

Následkem hurikánu Katrina zůstalo mnoho rodin v Codenu bez připojení k elektřině a neměli kam jít koupit jídlo, oblečení, vodu nebo ochranu před horkem. Po pěti letech pomalého opětovného budování města došlo k další environmentální katastrofě, tentokrát úniku ropy do moře. Tím byl zničen rybářský průmysl, na němž je existenčně závislých mnoho místních obyvatel. Aby v podobných situacích lidé již nezůstali úplně bez pomoci, vybudovala SBCA v roce 2006 výše zmíněné Coastal Response Center. Nyní se ve středisku pořádají různá setkání a bohoslužby. V případě, že by však přišel další hurikán, bude centrum sloužit jako úkryt pro obyvatele a charitativní organizace.

Pracovník SolarCity instaluje střešní solární panely (Foto: Bloomberg)

Solární systém, který byl vybudován společností SolarCity, umožní centru v případě výpadku produkovat svou vlastní elektrickou energii. Jedná se o jeden z největších systémů pro zpracování solární energie v Alabamě. Dokáže vyprodukovat přibližně 33 500 kilowatthodin ročně, čímž pokryje 90–100 % spotřeby centra.

„Pro lidi v první linii, jako jsou rodiny v Codenu, potíže trvají ještě dlouho poté, co informace o katastrofě zmizí z novinových titulků. Věříme, že můžeme udělat změnu, která je potřebná k tomu, abychom podstatně snížili svou závislost na neobnovitelných energetických zdrojích, které znečišťují naše ovzduší a komplikují geopolitickou situaci, i kdybychom ji měli udělat jednu střechu po druhé,“ řekl Elon Musk.

V červenci 2011 Musk Foundation věnovala také 250 000 dolarů na projekt solární energie v japonské Somě, která byla nedlouho předtím zničena vlnou tsunami, ke které došlo 11. března 2011. Navíc se Soma nachází jen 43 kilometrů od jaderné elektrárny ve Fukušimě, v níž v důsledku tsunami došlo k výbuchu. Zatímco zemědělství a rybářský průmysl v Somě byl zničen vlnou tsunami, turistika byla zničena obavami z následků nukleární katastrofy, přestože město nemuselo být v době nehody ani evakuováno, díky své jedinečné topografii a příznivému větru.

Projekt solární elektrárny má nejen obrovský přínos pro životní prostředí, ale vznikla díky němu i řada nových pracovních míst ve výrobě a instalaci solárních panelů. V neposlední řadě Elon Musk tuto oblast v rámci projektu osobně navštívil, čímž se pokusil předvést i zbytku světa, že je Soma zcela bezpečná.

„Jsme Elonu Muskovi a Musk Foundation za tento štědrý dar velmi vděční, a také za to, že vážil tak dlouhou cestu, aby osobně navštívil Somu,“ řekl starosta města Tachiya. „V rámci obnovy musíme znovu budovat průmysl, a příští generace chce žít s pomocí nových druhů energie. (…) Soma doufá, že se stane vzorem pro energetickou budoucnost Japonska.“

Tesla Science Center

„Líná huba, holé neštěstí“ není heslo, kterým by se řídil kreslíř Matthew Inman (známější pod pseudonymem The Oatmeal). Ten společně s pravnukem Nikoly Tesly Williamem Terbem začal v roce 2012 ze staré laboratoře Nikoly Tesly v Shorehamu budovat Tesla Science Center. Inman nejprve spustil kampaň na Indiegogo, ve které vybral 1,3 milionu dolarů  na záchranu budovy před zbouráním, přičemž se zapojil i Elon Musk přispěním 2 500 dolarů.

Pro přestavbu laboratoře na muzeum ale Inman s Terbem potřebovali dalších 8 milionů dolarů, a tak Inman veřejně vyzval Elona Muska, aby jim tuto sumu přispěl. Napsal na svou stránku toto (zkráceno): Elone Musku, jsme Vaši velcí fanoušci. Používáte Teslovo jméno pro svou společnost, která vydělává miliardy. Už jste nám přispěl 2 500 dolarů. Pěkně Vás prosím, přispějte nám znovu. Tentokrát 8 milionů.

A Muskova odpověď byla stručná: „Rád pomůžu.“ Přestože nevěnoval celých 8 milionů, ale „pouze“ jeden, a navíc nechá před muzeem vybudovat nabíjecí stanici Tesla Supercharger, stal se jednoznačně nejštědřejším jednotlivcem, který se svým příspěvkem zapojil.

Celý příběh Tesla Science Center v podání Matta Inmana (a mnoho dalších) si můžete přečíst zde.

Umělá inteligence

Elon Musk pomohl založit organizaci OpenAI v roce 2015

V lednu 2015 věnoval Musk 10 milionů dolarů institutu Future of Life pro vytvoření celosvětového výzkumného programu pro zachování prospěšnosti umělé inteligence pro lidstvo.

Jelikož vývoj umělé inteligence stále postupuje kupředu, je pravděpodobné, že bude mít stále větší vliv na společnost. Mnoho předních vědců v tomto oboru podepsalo otevřený dopis, který žádá zajištění toho, aby byly systémy umělé inteligence řádně zabezpečeny tak, aby stále byly lidstvu prospěšné a aby dělaly jen to, co po nich chceme. „Všichni tito přední vědci v oblasti umělé inteligence tady říkají, že bezpečnost umělé inteligence je důležitá,“ vyjádřil se Elon Musk. „Souhlasím s nimi a proto dnes přislibuji 10 milionů dolarů na podporu výzkumu zaměřeného na udržení umělé inteligence prospěšné lidstvu.“

„Nesnažím se o to, aby se mi moje investice vrátila,“ zmiňuje se Elon Musk dále. „Jen bych chtěl mít přehled o tom, co se s umělou inteligencí děje. Myslím si, že výsledky mohou být potenciálně velmi nebezpečné (…) Je o tom spousta filmů, třeba Terminátor. Některé výsledky jsou hrozivé. Musíme se snažit, aby výsledky byly dobré, ne špatné.“

Kontaminace vody

Již v roce 2018 dal Elon Musk na Twitteru veřejný slib zajistit čistou vodu všem obyvatelům michiganského města Flint, které má dlouhodobé problémy s kontaminací vody jedovatým olovem. Musk proto daroval půl milionu dolarů na instalaci ultrafialových vodních filtrů, díky kterým má všech 12 škol ve městě Flint opět přístup k pitné vodě. Tím však pomoc od jeho nadace neskončila. Musk také zaplatil pořízení Chromebooků pro studenty školy Woodland Park Academy na předměstí Flintu. Chromebook je levný notebook od Googlu, který je populárním zařízením ve školách. Počítač od Muska dostali všichni žáci od 2. do 8. třídy.

„Nové systémy pro filtraci vody budou základním bodem, který naše studenty navrátí jejich základní právo: přístup k bezpečné a čisté vodě v pítkách v jejich škole,“ řekl Derrick Lopez, vrchní inspektor Flint Community Schools.

Americký svaz pro občanské svobody

Elon Musk je také jedním z hlavních sponzorů American Civil Liberties Union (ACLU).

„Děkujeme, že jste jedním z hlavních podporovatelů ACLU. Moc si vážíme vaší pomoci během uplynulých let,“ vyjádřila se organizace ACLU, která se v současnosti zabývá především pomocí dětem migrantů, které jsou odděleny od svých rodičů držených ve federálních věznicích. Přestože k takových rozdělením rodin docházelo i před nařízeními Donalda Trumpa, nyní jich je mnohonásobně více. Ředitel Americké akademie pediatrů tuto politiku nazývá jako „nic jiného než vládou posvěcené týrání dětí“.

ACLU v roce 2019 odstartovala petici, která bojuje za zastavení těchto praktik a získala skoro 250 000 podpisů.

Musk se za podporu ACLU setkal i s kritikou na Twitteru, na což odpověděl, že nesouhlasí s úplně vším, co ACLU dělá, ale že má rád lidi, které tam potkal a že „ti lidé se opravdu snaží dělat dobrou věc“.

#TeamTrees

V říjnu 2019 věnoval Elon Musk 1 milion dolarů iniciativě #TeamTrees, která chce pod vedením YouTube komunity a ve spolupráci s nadací Arbor Day Foundation vysadit 20 milionů stromů.

Tuto kampaň započal populární YouTuber Jimmy „MrBeast“ Donaldson v květnu 2019 s cílem vybrat 20 milionů dolarů, aby mohl být za každý dolar někde na světě vysazen strom.

Elon Musk se o kampani dozvěděl na Twitteru a ihned se zavázal, že věnuje 1 milion stromů. A protože další uživatelé na Twitteru poukázali na to, že jméno Elon znamená v Hebrejštině „dub“, rovnou si změnil své jméno na Twitteru na „Treelon“.

Elonův profil na Twitteru po dočasné změně jména

COVID-19

Nejaktuálnějším problémem je samozřejmě COVID-19, proti kterému se snaží bojovat celý svět. Tesla začala hned na jaře nakupovat plicní ventilátory, které začala rozdávat nemocnicím v USA spolu s desítkami tisíc respirátorů a gumových rukavic.

V dubnu pak Elon Musk na Twitteru nabídl, že tyto ventilátory bude poskytovat do jakékoli země, kde Tesla doručuje, zdarma. „Jedinou podmínkou je, aby byly opravdu okamžitě potřebné pro pacienty, ne aby ležely ve skladu,“ uvedl.

Zdroje: Giving Pledge, Forbes, Musk Foundation, Influence Watch, Business Wire (1), Business Wire (2), The Oatmeal, TechCrunch, Future of Life (1), Future of Life (2), Teslarati, CNN, Inverse, The Independent, Observer

Barbora Kubalová



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hadač

Přípomíná mi to film Justice League, kde se Barry Allen ptal Bruce Wayna, jaké má zvláštní schopnosti. Dočkal se překvapující odpovědi: “jsem bohatý”. 🙂 Jo, když na to člověk má a dělá to, tak je to supr.
Bári, zajímavé téma, o těchto aktivitách jsem někde občas zaslechl ale takhle to vidět po kupě, moc hezké. Díky, jen tak dál.