Podrobný pohled na areál SpaceX v Boca Chica, kde se vyrábí a testuje Starship

Areál SpaceX v okolí vesničky Boca Chica v jižním Texasu se za poslední dva roky extrémně rozrostl a stovky lidí tu pracují na vývoji, výrobě, testování a brzy také startech Starship. Nové montážní haly tu rostou jako houby po dešti a startovní rampa je neustále rozšiřována o nové prvky. Z fotek ze silnice, kterými nás každý den zásobuje BocaChicaGal z fóra NASA Spaceflight, však nevynikne celková velikost a prostorové rozmístění jednotlivých budov. Fanoušek vystupující pod jménem RGV Aerial Photography naštěstí začal aktuálně dělat pravidelné přelety nad Boca Chica v letadle, během kterých pořizuje parádní fotky a videa všech zařízení SpaceX. Skvěle ilustrují změny, které zde v průběhu posledních pár let proběhly, a také nám pomůžou lépe se zorientovat v různých částech areálu, kde zaměstnanci SpaceX usilovně pracují na vývoji Starship.

Poznámka: Až na pár výjimek jsou všechny fotky z července 2020.

Startovní rampa

SpaceX původně plánovalo v Boca Chica postavit tradiční rampu pro starty raket Falcon 9 a Falcon Heavy, ale nakonec došlo ke změně a firma se tu rozhodla vybudovat zařízení pro Starship. Práce na rampě začaly v roce 2014, ale pořádně se rozjely až v roce 2018. Rampa byla zpočátku využívána pro testy a demonstrační lety Starhopperu, ale od konce minulého roku zde SpaceX testuje prototypy kosmické lodi Starship. Brzy by také měla přibýt nosná raketa Super Heavy, s jejíž pomocí bude Starship moci provádět orbitální lety.

Na rampě se momentálně nachází prototyp Starship SN5, který by měl už za pár dnů vzlétnout do výšky 150 metrů. Prototyp stojí na vypouštěcím stole a kolem si můžete všimnout pozemní techniky rozličných potrubí a nádrží na metan, kyslík, dusík a vodu.

Hned vedle rampy se nachází přistávací plošina, na které v srpnu 2019 přistával Starhopper a v budoucnu bude nejspíš využívána pro přistání prototypů Starship a možná i těch orbitálních, které se budou vracet z vesmíru.

A ještě o kousek dál SpaceX připravuje zcela novou rampu, která už bude dimenzovaná pro orbitální starty Starship s nosičem Super Heavy.

Montážní areál

Startovní rampa se nachází kousek od moře, ale my se nyní přesuneme směrem do vnitrozemí, kde se nachází rozsáhlý montážní areál SpaceX. Firma zde má spoustu různých trvalých i dočasných budov, ve kterých nepřetržitě probíhá výroba komponentů pro Starship a brzy také Super Heavy. Nejdříve se podíváme na snímky celého areálu a poté se zaměříme na některé konkrétní sekce a budovy.

Montážnímu areálu dominuje několik velkých „stanů“ a také pár pevných věží, které SpaceX používá pro spojování různých částí Starship do sebe. Jako první vznikl trojúhelníkový „větrolam“, který SpaceX hodně dlouho v podstatě nepoužívalo, ale aktuálně v něm začalo provádět montáž aerodynamických špiček. Později byla vybudována také o něco větší vertikální hala, kde SpaceX montuje hlavní nádrže Starship.

SpaceX se však chystá také na zahájení výroby prvních exemplářů nosné rakety Super Heavy, která měří 70 metrů. Nedávno proto začala stavba dosud nejvyšší montážní věže, která má být vysoká 81 metrů.

Boca Chica Village

Zajímavostí pak je, že vesnička Boca Chica se nachází hned vedle montážního areálu. A v těsné blízkosti jsou také solární panely a sledovací antény, které SpaceX používá při některých misích pro komunikaci s Falcony a Dragony. Je možné, že antény budou využívány i při letech Starship.

SpaceX postupně skoupilo téměř všechny pozemky ve vesnici a v domech nyní bydlí zaměstnanci firmy. Avšak podle Gwynne Shotwell SpaceX v posledních 6 měsících v Boca Chica přijalo 900 nových zaměstnanců. Původní domy tedy nemůžou stačit pro ubytování všech. Někteří pracovníci proto bydlí v obytných přívěsech. Příval nových zaměstnanců také vedl k problémům s parkováním, a tak SpaceX aktuálně vybudovalo nové parkoviště.

Další zajímavosti

Na dostupných fotkách mě zaujalo pár dalších věcí, na které jsem chtěl poukázat:

  • Cedule navádějící návštěvníky k areálu SpaceX
  • Hasičská zbrojnice
  • Metanová fléra na rampě
  • Zkušební nádrž SN2 v montážním areálu

Srovnání starých a nových snímků

Autor leteckých snímků také vytvořil několik srovnání, která krásně ilustrují, jak moc se jednotlivé oblasti v okolí Boca Chica po příchodu SpaceX změnily:

Videa

Na závěr přikládám také videa z nejnovějších přeletů nad rampou a montážním areálem, protože obrázek sice vydá za tisíc slov, ale video někdy vydá za tisíc obrázků. 😉

Pokud se vám líbí tyto fotky z přeletů, sledujte RGV Aerial Photography na Twitteru, YouTube nebo můžete přispět finančně na Patreonu. Autor provádí několik přeletů měsíčně a pronájem letadla a fototechnika jistě nejsou levné.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře