Elon Musk slavnostně otevřel továrnu Giga Texas, kde se bude příští rok vyrábět také Cybertruck

Tesla v noci ze čtvrtka na pátek slavnostně otevřela svou novou továrnou Giga Texas u města Austin. Při té příležitosti automobilka uspořádala divokou párty „Cyber Rodeo“ pro zaměstnance i fanoušky, které se samozřejmě zúčastnil také ředitel Elon Musk. Během své prezentace ukázal nový prototyp Cybertrucku a zároveň prozradil, kdy se dostane do výroby nejen tento pick-up, ale také další očekávané modely jako nový Roadster nebo tahač Semi.

Továrna Giga Texas u Austinu (Zdroj: Tesla)

Stavba továrny Giga Texas začala v červenci 2020 a výroba elektromobilu Tesla Model Y zde začala už na konci roku 2021. Jde přitom o největší továrnu v USA z hlediska plochy a druhou největší továrnu na světě v kategorii využitelného prostoru. Texaská továrna má na délku 1116 metrů a zároveň slouží jako nová centrála společnosti Tesla, která původně sídlila v Kalifornii. Oproti tomu německá továrna Giga Berlin je menší, její stavba začala o půl roku dříve, a přesto byla oficiálně spuštěna jen o pár týdnů dříve než Giga Texas.

Srovnání velikosti továrny Giga Texas s dalšími známými stavbami (Zdroj: Tesla)

Tesla má s továrnou Giga Texas velké plány a časem se tu má vyrábět milion automobilů ročně, z čehož polovinu bude tvořit populární crossover Model Y. Ten ale bude dost jiný než verze vyráběné v Kalifornii nebo v Číně. V Giga Texas se totiž má rovnou vyrábět varianta, u které většinu karoserie tvoří dva velké odlitky, a ty jsou spojeny strukturální baterií s novým typem článků 4680. Všechny tyto prvky se vyrábějí přímo v texaské továrně a není je tedy potřeba dovážet odjinud. Oproti tomu bateriové články 2170 od Panasonicu pro Tesly vyráběné v Kalifornii jsou dováženy z továrny Giga Nevada a německý Model Y je prozatím vyráběn s využitím již smontovaných baterií dovážených z čínské Giga Shanghai.

Správně texaský Model Y (Foto: Tesla)

Výroba Modelu Y i článků typu 4680 se v Giga Texas už nějakou dobu rozjíždí a Elon Musk na aktuální oslavě Cyber Rodeo předal první vyrobené automobily zákazníkům. Není však jasné, jaké měly parametry a kolik stály. Displeje ve slavnostně předaných vozech uváděly, že jde o variantu Standard Range s pohonem na všechna kola, ale tuto verzi Tesla ani oficiálně nenabízí ve svém konfigurátoru.

Elon Musk zároveň během své krátké prezentace ukázal upravený prototyp očekávaného elektrického pick-upu Tesla Cybertruck, který se také bude vyrábět v Giga Texas. Tento vůz s nevšedním designem byl poprvé představen v roce 2019 a do prodeje měl jít na konci roku 2021. Byl ale několikrát odložen, protože Tesla jednoduše neměla hotovou továrnu a také se dlouhodobě potýká s tím, že má pouze omezené množství bateriových článků. Ty tedy radši využívá ve svých stávajících modelech a nové produkty neustále odkládá, protože jejich výroba ve větších počtech by stejně musela být na úkor současných Modelů 3, Y, S a X.

Designér Franz von Holzhausen a Elon Musk před prototypem Cybertrucku na oslavě Cyber Rodeo (Foto: Tesla)

Tesla se prý letos bude soustředit na budování výrobní kapacity a příští rok se mají zákazníci konečně dočkat všech nových modelů – Cybertrucku, nového Roadsteru i tahače Semi. Kromě toho má příští rok začít také sériová výroba humanoidního robota zvaného Tesla Bot. Ten byl představen minulý rok a má zpočátku sloužit v továrnách, kde by vykonával monotónní práce a další úkony, které lidi dělat nechtějí. Časem pak může robot najít uplatnění i jinde.

Elon Musk na Cyber Rodeu nepředstavil žádný nový produkt, ale zmínil, že Tesla chystá „futuristický robotaxík“. Nic bližšího o něm ale neprozradil. V souvislosti s autonomním řízením pak Musk ještě oznámil, že software FSD Beta bude do konce roku k dispozici všem v USA, kdo si připlatili za balíček Full Self-Driving Capability. V současnosti mohou tuto funkci využívat pouze vybraní zákazníci. FSD Beta je nejpokročilejší verze systému Autopilot, která dokáže autonomně řídit nejen na dálnicích a dobře vyznačených silnicích, ale klidně i na neupravených cestách nebo v rušných městech a přitom se řídit semafory, značkami, pouštět chodce na přechodech apod. Stále však jde pouze o asistenční systém, při jehož používání musí řidič dávat pozor a být připraven převzít kontrolu, pokud Autopilot udělá chybu.

Bude nějak takhle vypadat robotaxík od Tesly? (Zdroj: The Boring Company)

Ti, kdo se zúčastnili oslav Cyber Rodeo osobně, měli možnost si prohlédnout celou továrnu Giga Texas a bavit se díky pestrému programu. Nechyběl alkohol, živá hudba, mechanický býk, tatér nebo epický ohňostroj a show se synchronizovanými drony, které vytvářely obrazce na texaské obloze. Drony a ohňostroj bylo možné vidět v živém přenosu spolu s prezentací Elona Muska:


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin B

Tohle byla opravdu parádní show. Špičkově připravená od začátku dokonce.

Teslichard

To áno, ale o show pri otváračke GF Berlín sa to už povedať nedalo. Trocha mi je ľúto že to nezvládli a nespravili to na úrovni Texasu. Možno aj preto že polovica fabriky je stále ešte len stavenisko.