Vše o autonomních přistávacích plošinách ASDS

SpaceX už od svého založení mělo za cíl dosáhnout znovupoužitelnosti svých raket. Po pár slibných pokusech o přistání prvních stupňů na otevřeném moři tedy firma chtěla pokročit do další fáze. Pokus o přistání na pevnině by však zatím byl moc riskantní, jelikož ještě nebylo jisté, jak spolehlivě a přesně raketa dokáže přistát. V případě chyby by mohlo dojít ke škodám na majetku nebo i ztrátě životů.

Řešením tedy byla autonomní plovoucí přistávací plošina, neboli ASDS (Autonomous Spaceport Droneship), která by čekala na předem určeném místě na moři a první raketový stupeň Falconu by se na ní pokusil přistát. I kdyby se stupeň netrefil nebo se přistání nezdařilo, nic vážného by se nestalo.

Oficiální infografika znázorňující letový profil Falconu 9 s přistáním na ASDS

Obecně je ASDS upravený ponton, který se na moři normálně používá pro přepravu rozměrných či těžkých nákladů. Běžný ponton nemá vlastní pohon a musí tedy být tažen jiným plavidlem. To sice platí i pro upravenou variantu od SpaceX, ale ta nově disponuje čtyřmi směrovatelnými pohonnými “pody”, které jsou schopny ji udržet na místě i za velmi nepříznivého počasí. Schopnost udržet se na dané pozici je nesmírně důležité, neboť ASDS s raketou nijak nekomunikuje a nemůžou si tedy v případě potřeby vyjít vstříc a společně hledat optimální místo pro přistání. Prakticky to tedy funguje tak, že raketa i ASDS dostanou totožné souřadnice GPS a ASDS se pak pomocí svých motorů snaží na této pozici udržet a raketa na to samé místo zamíří a pokusí se tam přistát, ať už tam ASDS je, nebo není.

V případě úspěchu (a vlastně i neúspěchu) je poté ASDS odtažena zpět do přístavu, kde je z její paluby vyložen zachráněný první stupeň, nebo v opačném případě jen ohořelé trosky.

Zachráněný stupeň z mise Thaicom-8 je vykládán z ASDS

První plošina – Just Read the Instructions

Svět ASDS poprvé spatřil v listopadu 2014 na Twitteru Elona Muska, který se podělil o fotku první upravené plošiny a označil ji za Autonomous Spaceport Droneship. Později oznámil, že plošina bude pojmenována Just Read the Instructions (JRTI), což je pocta knižní sci-fi sérii Kultura od Iaina M. Bankse, ve které figurují robotické vesmírné lodě s takovýmito neobvyklými jmény.

JRTI se do akce vydala jen dvakrát a v obou případech se přistání nezdařilo. SpaceX si mezitím pronajala dvě nové ASDS a po dokončení patřičných úprav byla původní JRTI vyřazena ze služby.

Původní JRTI se vydává na svou poslední misi (CRS-6)

Nové ASDS

SpaceX potřebovala dvě plošiny, jelikož provádí starty z obou pobřeží USA, takže bylo nutné mít k dispozici na každém pobřeží jednu. Původní JRTI na východním pobřeží, kde rakety startovaly z Floridy, nahradila ASDS pojmenovaná Of Course I Still Love You (OCISLY). Jméno bylo opět převzato z knižní série Kultura.

První úspěšné přistání na ASDS – mise CRS-8, plošina OCISLY

Na západní pobřeží pak zamířila druhá ASDS, která později získala jméno Just Read the Instructions na počest úplně první ASDS. Zajímavostí je, že aby se nová JRTI dostala na západní pobřeží, musela proplout Panamským průplavem, ale jelikož by byla moc široká a nevešla se, musely jí být odmontovány boční “křídla” a následně je v cílovém přístavu opět přimontovat.

A takhle situace vydržela dodnes. OCISLY slouží na východním pobřeží a JRTI na západním. V únoru 2018 však Elon Musk oznámil, že SpaceX pracuje na třetí plošině, která bude sloužit na východním pobřeží po boku OCISLY a bude se jmenovat A Shortfall of Gravitas (v překladu „Nedostatek vážnosti“). Podle Muska se prý bude hodit pro situace, kdy budou boční stupně Falconu Heavy provést přistání na moři. Osobně si však myslím, že tahle situace bude nastávat jen velmi zřídka. Hlavním účelem třetí plošiny podle mě bude záskok za OCISLY v případě rychle po sobě jdoucích startů, které by jedna plošina nestíhala obsloužit. Nová plošina ASOG by měla být připravena v létě 2019.

Seznam pokusů o přistání

Přehled všech pokusů o přistání (nejen na ASDS) najdete zde na webu na stránce Přehled pokusů o přistání.

Zajímavosti

  • ASDS má rozměry 91 x 52 metrů, tedy zhruba stejné jako fotbalového hřiště.
  • První stupeň během mise SES-9 na ASDS přistál tak tvrdě, že do paluby prorazil díru.
  • Odtažení ASDS z přístavu na cílovou pozici na moři trvá několik dní.
  • Původní JRTI byla postavena na základu pontonu Marmac 300, OCISLY na novějším Marmac 304 a druhá JRTI na Marmac 303.
  • Zaměstnanci SpaceX na OCISLY jednou uspořádali svatbu.
  • Policie si jednou zapůjčila JRTI pro potřeby výcviku psů na vyhledávání výbušnin.
  • Při přistání na palubě ASDS nikdo není, personál je v bezpečné vzdálenosti na jiné lodi. Proto je ASDS „autonomní“ – k plnění své primární funkce nevyžaduje lidský dohled.
  • Domovským přístavem JRTI je Port of Los Angeles. OCISLY přebývala nejdříve v Jacksonville, později však byla přemístěna do Port Canaveral, kde také probíhá vykládání zachráněných stupňů.
  • Elon Musk nemá rád, když někdo ASDS nazývá obyčejným pontonem. Podle něj je to loď, neboť má vlastní kontrolní systémy a pohon (i když ne zrovna efektivní pro plavbu). Však on vám to poví sám.
  • V češtině vyšly dvě knihy ze série Kultura od Iaina M. Bankse. (Seznam všech jmen robotických lodí z této série)Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře