Jak správně používat web ElonX – upozornění na nové články a komentáře, skryté funkce a další vychytávky

Web ElonX je tu s vámi už přes 4 roky a za tu dobu se pěkně rozrostl. Na začátku šlo o blog jednoho člověka, který psal pouze o SpaceX, a dnes máme hned několik aktivních redaktorů, kteří každý den informují o naprosto všech projektech Elona Muska. Obzvlášť pro novější návštěvníky však může být problém se na ElonX orientovat, a tak jsem připravil jakýsi návod s tipy, jak ElonX správně používat a vytěžit z něj maximum. A myslím, že některé skryté funkce a vychytávky možná neznají ani ti z vás, kdo nás navštěvujete už delší dobu.

Sledování nových článků

Nebaví vás neustále kontrolovat hlavní stránku ElonX, jestli náhodou už nevyšel nový článek? V tom případě zvažte sledování webu přes RSS čtečku, která to bude dělat za vás. RSS je mocný nástroj pro každého, kdo chce mít snadno přehled o nových článcích na jednom či více webech. Jak na to?

V první řadě potřebujete čtečku, což je počítačový program, mobilní aplikace nebo webová stránka. Osobně používám Inoreader, který je v základní verzi zdarma a má i dobrou mobilní aplikaci, ale podobných služeb je spousta – např. Feedly nebo The Old Reader. Podrobnější návod na používání RSS najdete například zde.

Po registraci v dané službě si do seznamu přidáte své oblíbené weby buď pomocí integrovaného vyhledávání nebo přímo přes adresu RSS kanálu daného webu. Následně pak hezky na jednom místě uvidíte, kdykoli některá z vámi sledovaných stránek přidá nějaký nový článek. RSS podporuje drtivá většina webů a v případě ElonX můžete nově přidávané články sledovat přes odkaz http://feeds.feedburner.com/Elonx (odkaz zkopírujte do vaší RSS čtečky). Místo neustálého navštěvování všech webů, které vás zajímají, pak stačí jednou za čas zkontrolovat nové články v čtečce.

Výpis nejnovějších článků v RSS čtečce Inoreader

Sociální sítě

Alternativním způsobem, jak zajistit, aby vám neunikl žádný náš článek, je sledování naší stránky na Facebooku a profilu na Twitteru. Tam obvykle krátce po vydání nového článku píšeme zprávu. Ta však může snadno zapadnout mezi vašimi ostatními příspěvky. V nastavení stránky na Facebooku si proto můžete přímo nastavit, aby se vám naše příspěvky zobrazovaly s vyšší prioritou, nebo dokonce aby vám každá novinka z našeho facebookového profilu vyskočila jako notifikace. Viz tento návod:

Na naše sociální profily navíc často dáváme různé aktuality, které se na webu ElonX objeví až někdy později nebo vůbec. Pokud tedy sociální sítě třeba nepoužíváte, ale zároveň nechcete, aby vám tyto aktuality unikly, připravili jsme pro vás samostatnou stránku Novinky ze sociálních sítí. Na ní se můžete kdykoli podívat, jestli jsme na sociální sítě nepřidali něco zajímavého.

Sledování nových komentářů

Pokud kromě článků samotných rádi sledujete také diskuze pod nimi, existuje několik způsobů, jak zajistit, aby vám neunikl žádný komentář.

V případě, že vás zajímá jen debata pod určitými články, můžete si nastavit zasílání emailových upozornění. Pod každým článkem najdete tlačítko „Odebírat komentáře“, po jehož rozkliknutí můžete zadat svou emailovou adresu, kam chcete dostávat upozornění, kdykoli někdo přidá nějaký komentář. Případně si můžete nastavit, že máte zájem jen o upozornění na odpovědi na vaše vlastní komentáře, nikoli všechny.

Pokud vám emailová upozornění nevyhovují nebo chcete snadno sledovat všechny nové komentáře bez ohledu na to, pod jakým článkem byly přidány, tuto možnost máte také. Sto nejnovějších komentářů si můžete kdykoli zobrazit na speciální podstránce. Kdykoli se na ni dostanete před odkaz v hlavním menu (sekce Novinky) nebo přes odkaz „Zobrazit starší komentáře“ v pravém sloupci pod výpisem 6 nejnovějších komentářů.

Další možností, jak sledovat diskuze, je opět RSS. Do čtečky si podle návodu výše můžete přidat buď odkaz na RSS kanál pro sledování všech komentářů bez rozdílu (přes odkaz https://www.elonx.cz/comments/feed/), nebo můžete snadno sledovat jen diskuze pod články, které vás zajímají. Každý článek totiž má vlastní RSS adresu pro komentáře, kterou získáte jednoduše tak, že k odkazu na daný článek přidáte /feed/. Takže pokud má článek adresu https://www.elonx.cz/prehled-posadek-crew-dragonu/, RSS odkaz pro sledování komentářů bude vypadat takto: https://www.elonx.cz/prehled-posadek-crew-dragonu/feed/

Psaní komentářů

Přidat svůj komentář po článek asi umíte, ale možná jste nevěděli o těchto vychytávkách a skrytých funkcích:

  • Pokud chcete být upozorněni na odpovědi na váš komentář, před odesláním příspěvku nezapomeňte vyplnit platnou emailovou adresu a kliknout na ikonu zvonečku. Pokud pak váš příspěvek někdo odpoví, přijde vám zpráva na email.
  • Do komentáře můžete vložit obrázek, ale potřebujete k tomu přímý odkaz (webovou adresu končící na .jpg nebo .png apod.). Pokud chcete přiložit nějaký obrázek, který máte jen lokálně uložený na počítači nebo mobilu, musíte jej nejdříve nahrát na nějaké online úložiště (např. imgbb nebo imgur) a vzniklý odkaz poté vložit do komentáře na ElonX. Pokud jste to udělali správně, odkaz se po odeslání komentáře automaticky přetvoří v obrázek.
  • Pomocí tlačítek nad textovým polem můžete formátovat text komentáře nebo vkládat odkazy. Obzvlášť užitečná je možnost vytváření citací, která se hodí, pokud reagujete jen na konkrétní úsek nějakého jiného komentáře.

Možná jste si všimli, že někteří komentující mají u jména obrázkovou ikonku. To není funkce pouze pro vyvolené, ikonku si můžete vytvořit každý. Jak na to? Musíte si vytvořit účet Gravatar. Na daném odkazu si po registraci nastavíte ikonku dle libosti a poté při psaní komentářů zde na webu vždy vyplňte tu samou emailovou adresu, kterou jste použili při vytvoření účtu Gravatar. Ikonka se automaticky načte a přiřadí k vašemu příspěvku. Službu Gravatar navíc využívá řada dalších webů, takže na nich pak budete mít ikonku automaticky také (za předpokladu, že použijete stejnou emailovou adresu).

Příklad diskutujících s ikonkou a bez

Průběžně aktualizované články a přehledy

Zkrácený seznam naposledy aktualizovaných článků

Jistě jste zaznamenali, že na ElonX máme několik speciálních stránek, které jsou na rozdíl od tradičních článků průběžně aktualizovány na základě nových informací. Obvykle jde o profily misí SpaceX nebo různé přehledy a seznamy. Takových průběžně aktualizovaných stránek máme už spoustu a neustále přibývají nové. Vzhledem k tomu by nebylo praktické, abyste museli každou z nich několikrát denně navštívit a zkontrolovat, jestli tam náhodou nepřibyla nějaká novinka. Proto jsme to udělali tak, že stačí sledovat jen jeden seznam všech průběžně aktualizovaných článků, u kterých je zároveň uveden čas poslední úpravy. Hned tak na první pohled tehdy poznáte, u kterých profilů a přehledů přibyla nějaká nová informace od vaší poslední návštěvy ElonX.

Seznam posledních aktualizací má vlastní vyhrazenou stránku a jeho zkrácenou verzi najdete v pravém sloupci webu (sekce Poslední aktualizace). Avšak pozor, vzhledem k tomu, že obsah webu je cachován, změny času poslední aktualizace se v seznamu v pravém sloupci mohou projevit s až 20minutovým zpožděním. Proto bývá lepší sledovat seznam na samostatné stránce, která je vyjmuta z cachování, takže výpis posledních úprav by měl být aktuální při každém načtení nebo obnovení stránky.

A ještě jedna poznámka na závěr. Běžné články (tedy ne ty průběžně aktualizované) obvykle zpětně neupravujeme, pokud se po jejich vydání objeví nějaká nová informace (z toho bychom se asi velmi rychle zbláznili). V záhlaví těchto článků ale přesto najdete informaci o tom, kdy byl naposledy aktualizován. Zde však jde prostě jen o datum poslední změny, která mohla spočívat třeba jen v opravě překlepu. Neberte tedy tento údaj pod nadpisem jako že „článek je aktuální k tomuto datu“.

Živé blogy

Pokud ElonX už nějakou dobu navštěvujete, jistě jste se setkali s takzvanými živými blogy, které používáme na profilech misí SpaceX a dalších místech pro zobrazování průběžných aktualizací v reálném čase. Jedná se o externí službu 24liveblog, která je velmi užitečná, avšak ne zrovna bezchybná. Zrovna před pár dny jsem konečně našel čas poslat autorům této služby podrobný výpis všech nedostatků, bugů, připomínek a návrhů na zlepšení tohoto nástroje. Email měl 3000 slov, protože v průběhu let jsem narazil na spoustu menších i větších chyb. Některé mnou nahlášené bugy už byly od té doby opraveny, takže snad bude nástroj fungovat o něco lépe. Každopádně tady máte pár rad a tipů, jak tyto živé blogy používat:

  • Blog se nezačne načítat hned při zobrazení stránky, ale až poté, co na něj přeskrolujete. Načtení ale může chvilku trvat, takže někdy musíte počkat.
  • Na nově přidané příspěvky na blogu ve výchozím stavu upozorňuje pípnutí. Pokud vám pípání nevyhovuje, můžete jej vypnout přes ikonku zvonečku a odškrtnutí položky Alert.
  • Někdy se stane, že blog se kvůli chybě přestane automaticky aktualizovat. V takovém případě je potřeba ručně obnovit celou stránku (na počítači přes F5). Alternativně lze aktualizaci obsahu blogu vynutit tak, že přepnete řazení příspěvků od nejstaršího po nejnovější a zase zpět. Toho docílíte kliknutím na ikonku šipky v pravém horním rohu blogu. Tuto metodu nemám ozkoušenou, ale doporučoval ji jeden z čtenářů.
  • Pokud navštívíte stránku s živým blogem přes mobilní zařízení, zobrazuje se u jednotlivých aktualizací pouze čas a datum chybí. Jedná se o chybu, kterou jsem už dvakrát hlásil, ale zatím nebyla opravena. Prozatím můžete tento problém obejít tak, že si v mobilním prohlížeči manuálně vynutíte zobrazení desktopové verze webu.

Příklad živého blogu na profilu mise SpaceX

Hlavní menu a sekce webu

Od založení ElonX jsme vydali přes 1000 článků a i když většina z nich jsou aktuality, které postupně zastarají, řada článků pojednává o obecnějších tématech a informace v nich jsou platné pořád. Zároveň máme na webu spoustu různých přehledů a souhrnných článků, které se snažíme udržovat stále aktuální pomocí průběžných úprav. Ke všem těmto článkům a přehledům se kdykoli snadno dostanete přes rozsáhlé hlavní menu v horní části webu. Obzvlášť sekce SpaceX už v dnešní době obsahuje tolik informací, že byste v ní měli najít odpovědi na skoro všechny vaše otázky. Je to v podstatě taková živoucí encyklopedie plná aktuálních přehledů a průběžně doplňovaných článků. Pokud jste tedy hlavní menu nikdy podrobněji nezkoumali nebo jste na ElonX stále relativně noví, doporučuji vám si menu projít. Myslím, že v něm najdete spoustu zajímavých odkazů. Pár příkladů položek, které najdete v menu:

  • Přehledy SpaceX – Chlouba našeho webu, kde najdete spousty přehledů, seznamů a tabulek o všech aktivitách SpaceX. Seznamy stupňů a Dragonů, přehledy všech startů, detailní statistiky a rozpisy pokusů o záchranu stupňů i krytů, seznam prototypů Starship a mnoho dalšího… Některé z těchto přehledů nenajdete nikde jinde na internetu (nebo ne takhle podrobně).
  • SpaceX – Encyklopedická podsekce se zajímavými články, seriály a méně často aktualizovanými přehledy. Najdete tu informace o zařízeních SpaceX, souhrnné články „Vše o“, podrobnosti o Starlinku, Starship, Dragonu, obecné články o kosmonautice a také odkazy na různé série článků, např. o významných zaměstnancích SpaceX.
  • Tesla – Podobně jako v případě sekce SpaceX zde najdete různé encyklopedické články a přehledy, tentokrát však o automobilce Tesla. Podrobnosti o jednotlivých elektromobilech a dalších produktech této firmy, přehled továren, grafy a různé další zajímavé články.
  • Pokud vás zajímají i jiné aktivity Elona Muska, sekce Elon Musk je pro vás. Za zmínku stojí především podrobný přehled projektů Boring Company a také série článků Neuralink pod lupou. Najdete zde ale také odkazy na naše články o OpenAI, hyperloopu, škole Ad Astra a dalších projektech, které mají nějakou spojitost s Elonem Muskem.
  • V sekci Videa a obrázky pak najdete například tapety na plochu nebo odkaz na všechna videa, která byla přeložena do češtiny nebo slovenštiny.

Encyklopedické články o Tesle v hlavním menu ElonX

Jak hledat starší články

Pokud potřebujete dohledat nějaký starší článek, který jste četli na ElonX, existuje několik možností, jak jej najít.

  • Pokud víte aspoň přibližně, jak se článek jmenoval nebo o čem byl, můžete jej prostě zkusit vyhledat přes ikonku lupy v pravém horním rohu stránky (na počítači) nebo přes políčko Hledat po rozkliknutí hlavního menu (na mobilu). Systém prohledává názvy článků i jejich obsah a dokáže vyhledat i částečná slova.
  • Pokud víte, že článek vyšel relativně nedávno, nejjednodušší je kliknout si tematickou kategorii v horním menu (např. SpaceX nebo Tesla) a následně se prolistovat k hledanému článku.
  • Pokud jde o článek starší než měsíc, u kterého ale přibližně víte, kdy vyšel, je lepší využít funkci Archiv v pravém sloupci webu, kde se můžete snadno dostat k článků vydaných v konkrétním měsíci.
  • Pokud si pamatujete pouze téma článku nebo třeba nehledáte konkrétní článek, ale spíše výpis všech článků o určitém tématu, můžete využít štítky. Pod každým článkem najdete výpis témat, kterých se článek týká, a když na některý z těchto štítků kliknete, zobrazí se vám všechny články pojednávající o tom samém. Pro snadný přístup k nejpopulárnějším tématům můžete použít hlavní menu, kde jsou jednak vypsány hlavní kategorie (SpaceX, Tesla, Boring Company atd.) a zároveň v podsekci Novinky najdete položky Populární témata SpaceX a Populární témata Tesla, kde je pár aktuálně nejnavštěvovanějších štítků.
  • Pro pokročilejší možnosti hledání a filtrování starších článků (například podle více štítků najednou nebo pouze v určitém datovém rozmezí), navštivte nástroj Pokročilé hledání.

Příklad štítků pod článkem

Ostatní

A na závěr ještě pár dalších tipů a poznámek, které se jinam nevešly.

  • Kromě Facebooku a Twitteru najdete ElonX také na Instagramu
  • Pokud při čtení narazíte na překlep nebo nějakou jinou chybu, můžete ji nahlásit přes žluté tlačítko, které najdete pod každým článkem. Já pak vždy chybu obratem opravím. Je to lepší než hlásit chyby v komentářích, kde to pak akorát překáží.
  • Pravý sloupec webu obsahuje spoustu užitečných informací (např. minikalendář chystaných událostí). Při prohlížení ElonX z mobilu se však sloupec přesune pod hlavní obsah webu, takže se k němu musíte proskrolovat.
  • Pokud vás zajímá Starship, klikněte na její obrázek v horní části webu (vedle bannerů příští/minulé mise) a dostanete se na centrální přehled, kde jsou všechny informace a aktuálním dění kolem Starship hezky na jednom místě.
  • Před časem jsem vytvořil diskuzní fórum, ale nikdo ho nepoužíval, a tak místo něj doporučuji používat Discord server pro čtenáře ElonX a Kosmonautix.
  • Neustále hledáme nové redaktory, překladatele a další pomocníky! Více informací najdete v tomto článku.
  • Věděli jste, že existuje i anglická verze ElonX? Primárně tam najdete naše přehledy a průběžně aktualizované články, které nejsou v angličtině k dispozici nikde jinde. Pokud byste chtěli pomoc s překladem našich článků do angličtiny, určitě se ozvěte.
  • Na ElonX nejsou reklamy a projekt je financován pouze pomocí dobrovolných finančních příspěvků. Pokud se vám tu líbí, zvažte prosím nějakou formu podpory. Seznam těch, kteří nás už podpořili, najdete zde.
Petr Melechin



Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Yukiss

Ahoj, dal by sa kokretne nastavit aby som sledoval cisto tematiku Neuralinku? cez RSS napriklad ?

daevid
  1. facebook sucks, nepodporovat 🙂
  2. co sa tyka komentarov, pokial by mal elonx vlastny login a moznost upozornovat na reakcie k vlastnym komentarom priamo na stranke, vyhladavat vlastne komentare a pridruzene odpovede, tak je to TOP. Upozornovanie do mailu je doost nevyhovujuce, do takej miery ze tuto moznost radsej nepouzivam.
  3. Jeden z mala webov kde by som toleroval reklamu a udeloval vynimku v adblock.

Pisem samzrejme len vlastny nazor.
Inak skvely web. Nemam tolko palcov na tele k vyjadreniu dostatocneho thumbs up 🙂

Standa

Super shrnutí, díky za něj. A příště by mohl být soupis všech zahraničních zdrojů, které používáte. Za to bych Vám byl velice vděčný. Nebo to už také proběhlo? 🙂

Meh

Bude i clanek jak pouzivat web spatne ? 🙂

Random

Na zamyšlení: pokud je potřeba napsat článek “jak správně používat web” není problém ve webu? 🙂

šepi

Díky, ještě by bylo dobré zvýraznit nové komentáře od již dříve přečtených.

Ivo Janáček

Vím, že se to řeší již nějakou dobu, tak mě napadlo, na kosmonautix.cz jim to funguju dobře, nedalo by se převzít jejich řešení?

Ivo Janáček

Aha, tak to jsem netušil, že to takto souvisí. Je pravda, že jinak je diskuze na kosmonautix.cz podstatně horší po stránce technické, takže v tom případě určitě raději počkat na opravu. 😉

Alois Tuhý

Děkujeme. Já RSS odebírám přes blogtrottr.