Podpořte ElonX!

Petr Melechin, autor ElonX

Jmenuji se Petr Melechin a v lednu 2017 jsem založil web ElonX, který má za cíl pravidelně a srozumitelně informovat o veškerém dění kolem společnosti SpaceX a dalších projektů Elona Muska. Přišlo mi, že na česko-slovenské scéně chybělo místo, kde by člověk mohl najít pravidelné, aktuální a detailní informace o Muskových firmách, a tak jsem dostal nápad vytvořit web ElonX.

Založení novinkového webu bylo z mé strany experimentem, neboť jsem nestudoval žurnalistiku ani jazykovědu, a zároveň jsem se v minulosti aktivně nevěnoval tvůrčímu psaní. Nevěděl jsem tedy, jak mi psaní vlastně půjde a jestli budou články někoho zajímat. Nebyl jsem si ani jistý, jestli mě to bude bavit, a tak jsem to prostě zkusil a nechal věcem volný průběh. Teď už uplynula dostatečně dlouhá doba na to, abych měl jasnější představu o tom, co provoz takového webu obnáší, jaký má potenciál a jestli to je něco, co bych chtěl dělat dlouhodobě. Odpověď je ano, ale budu potřebovat vaši pomoc.

Webu jsem za těch posledních pár měsíců věnoval už stovky hodin – nejen psaním článků a přehledů, ale také neustálým vylepšováním webu, živým zpravodajstvím a průběžným doplňováním aktuálních informací a také správou sociálních účtů na Facebooku a Instagramu, nemluvě o komunikaci s návštěvníky prostřednictvím komentářů, zpráv a emailů. Jedná se tak vlastně o práci skoro na plný úvazek, kterou ale zatím dělám zadarmo ve svém volném čase. Vzhledem k tomu, že zároveň mám normální práci, která mě živí, začíná být dlouhodobě neudržitelné, abych web ElonX nadále spravoval “jen tak”.

Navíc mám pro web velké plány, ale bez podpory vás fanoušků není z mé strany moc rozumné ani ospravedlnitelné věnovat webu ještě více času než teď na úkor mé hlavní práce a volného času. A jelikož osobně nemám rád bannerovou reklamu na stránkách, přijde mi lepší řešit to spíše formou dobrovolných příspěvků, ať už pravidelně přes službu Patreon nebo klasickým převodem na účet.

Podotýkám, že i když příspěvků nakonec moc nebude, neznamená to, že ElonX skončí. Zatím plánuji web spravovat nadále (bez ohledu na příspěvky), ale zároveň nemůžu zaručit, že vždy budu mít čas dělat živé zpravodajství, nebo že vždycky budu schopen psát stejné množství článků jako doposud. Stejně tak se sníží pravděpodobnost rozšíření webu o další funkce či nové typy obsahu.

Když však uvidím, že o růst webu opravdu stojíte a jste ochotni tento zájem vyjádřit finanční podporou, můžu ve svém životě dát ElonX větší prioritu a nadále jej udržovat a rozvíjet s ještě větší vervou. Časem bych navíc mohl začít platit dalším redaktorům, díky čemuž bych mohl zajistit stálý přísun kvalitního obsahu, i když třeba já zrovna nebudu mít tolik času.

Jak tedy můžete přispět? Máte dvě hlavní možnosti a znovu připomínám, že obě jsou zcela dobrovolné a web ElonX bude nadále přístupný všem bez ohledu na to, zda finančně přispěli, nebo ne.

1) Pravidelný příspěvek přes Patreon

Pravidelným přispíváním na Patreonu můžete kromě dobrého pocitu získat v závislosti na výši měsíčního příspěvku také různé výhody jako jednotlivci (např. možnost hlasovat o tématech budoucích článků, nebo dokonce i možnost přečíst si články o pár dnů dříve než ostatní).

»Pro pravidelné přispívání přes Patreon navštivte kampaň ElonX«

Web Patreonu je bohužel pouze v angličtině, a tak pro jistotu přikládám návod, jak přispět:

  1. Přejděte na stránku kampaně ElonX
  2. V pravém sloupci (REWARDS) vidíte výpis úrovní vašich odměn odvíjejících se od výše příspěvku (v amerických dolarech)
  3. V levém sloupci (GOALS) vidíte aktuální stav celkové výše všech příspěvků a také, kolik zbývá k dosažení dalšího z nastavených cílů, které odemykají odměny pro všechny
  4. Pokud se rozhodnete začít přispívat (díky!), vytvořte si na službě Patreon účet (tlačítko “Sign Up” v horní liště)
  5. Po dokončení registrace a přihlášení (“Log In” v horní liště) se vraťte na kampaň ElonX a klikněte na tlačítko “Become a patron” v pravém horním rohu
  6. Na následující stránce vyberte, kolik chcete měsíčně přispívat (buď vyberte jednu z přednastavených úrovní, nebo nastavte libovolnou vlastní výši) a stiskněte “Continue”
  7. Na další stránce si ověřte, že výše příspěvku je podle vašich představ a následně vyberte, zda chcete platit kartou nebo přes PayPal
  8. Pokud jste spokojeni, stiskněte tlačítko “Confirm and Pledge”
  9. Obdržíte potvrzení na email
  10. Peníze vám budou strženy vždy první den v měsíci

Výši příspěvku lze kdykoli změnit či jej úplně zrušit (přes váš účet na Patreonu).


2) Převod na účet či PayPal (jednorázový, občasný či pravidelný příspěvek)

Pokud místo fixního pravidelného příspěvku chcete radši přispívat flexibilně (ať už jednorázově, občasně či pravidelně), můžete tak učinit převodem na český bankovní účet:

Jméno: Petr Melechin
Banka: mBank
Číslo účtu670100-2208196056/6210
Variabilní symbol: 35669
Měna: české koruny
Popis (volitelné): Do popisu transakce můžete uvést vzkaz či jméno, pod kterým chcete být uvedeni mezi ostatními přispěvateli na stránce s poděkováním. Zároveň ocením, pokud uvedete, zda se jedná o pravidelný příspěvek. (A pokud chcete zůstat anonymní, nezapomeňte to napsat.)

Pro mezinárodní převod použijte následující platební údaje:

Jméno: Petr Melechin
IBAN:
CZ51 6210 6701 0022 0819 6056
BIC: BREXCZPPXXX

Pokud byste peníze radši poslali přes PayPal, můžete tak učinit na tomto odkazu. (Pozor, PayPal si strhává nějaká procenta!)


Předem děkuji všem z vás, kdo se rozhodnete jakkoli přispět! A pokud přispět nechcete nebo nemůžete, vůbec to nevadí. Vážím si především vaší návštěvy a pokud chcete, můžete web podpořit i jinak než finančně – například tím, že nasdílíte nějaký můj článek na Facebooku či o webu řeknete přátelům.

Pokud máte nějaké nejasnosti či otázky, neváhejte se zeptat v komentářích nebo na emailu kontakt@elonx.cz. Stejně tak vítám nápady na další odměny, které by se vám líbily.

(SEZNAM LIDÍ, KTEŘÍ FINANČNĚ PODPOŘILI ELONX)

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXOdebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tom

Na tento web chodím každý den a jsem rád, že vznikl, Díky!

DomoKun

Zdravím, váš j takový specifický…já osobně bannery nemusím ale copak google už nevedé textové reklamy alá proužek, výnos není super ale je to reklama o které člověk neví ale něco může dohodit…

Zárověň by chtělo možná skrze kosmonautix odkud web znám třebajá pohledat někoho kdo pomůže se soc. sítěmi, komentáři atd…
Jeden člověk tohle všechno opravdu dělat nemůže, zatím je snad zde a hlavně na kosmonautixu minimum trolů kteří by věci kazili, až se oběví sám jeden jedinný človíček se z toho zblázní….

Přeji hodně štěstí po všech stránchá vašeho webu 🙂

Marian

dík za tenhle web jeden z mích nejoblíbenějších

Vlada

No nevim, zda se najde dost dobrovolnych platcu, mozna jit cestou reklamnich banneru by nebylo spatne reseni. Rozhodne by me mrzelo, kdyby tento web skoncil. Navstevuji ho kazdy den a prahnu po novych zpravach :)).

Tom

Pokud se rozhodnete pro reklamu, prosím jen ty malé a nenápadné. Kdyby se někde mělo přehrávat video, nebo něco vyskočilo, lidé by zapnuli Adblock.

Jakub Nezveda

Na některých specifických webech jako tento docela pěkně funguje svoje čtenáře požádat o vypnutí adbloku. Pokud reklamy nebrání čtení, myslím že většina místních čtenářů ráda vyhoví.

Ales

Tak přispěno 🙂
a nemám problém posílat další patby hlavně když tu nebude reklama…

Shal

Přispěno. Jenom pokračujte ve výborné práci 🙂

Roman Mondek

Podpořeno, děkuji za skvělý web 🙂

Vilém

Ohledně těch plánovaných změn by mě nejvíc potěšilo, kdyby se v článcích konečně zobrazovaly obrázky (a ne, javascript si kvůli tomu v Thunderbirdu globálně zapínat nebugu).

Vilém

Napůl – z RSS feedu načte Thunderbird celou webovou stránku, ta je ale bez obrázků, protože ty mají nastaveno src="data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7" pro pozdější změnu skriptem. Javascript v Thunderbirdu ale umím povolit jen globálně, což by znamenalo spouštět kódy z každého omylem otevřeného spamu.

Ondrej

To je sposob vkladania obrazkov priamo do HTML kodu bez potreby stahovania dalsich suborov https://en.wikipedia.org/wiki/Data_URI_scheme . JavaScript by na to nemal byt potrebny. Tiez mi pride podozrive ze Thunderbird vobec umoznuje spustat JS kod z emailov. So zapnutym JS to funguje?

Vilém

Ano, je to URI, ale obsahuje jen prázdný obrázek, s tím že data následně načte skript z atributu “data-src” (místo standardního “src”, kterému by prohlížeč rozuměl i bez skriptu). Myslím že je to metoda, která se používá u dlouhých HTML stránek k tomu, aby se obrázky načítaly až když je uživatel zobrazí. Ve Firefoxu to se zapnutým JS obrázky načte. Thunderbird v rámci podpory HTML mailů a RSS používá renderovací jádro z Firefoxu, takže tam Javascript zapnout jde, ale nepovažuji za dobrý nápad to mít zapnuté pro čtení mailů a RSS.

Vilém

Třeba to jde zapnout jen pro mobilní klienty… Každopádně díky.

Ondrej

O ktory feed ide? Neviem ho najst, feedburner feed ma len perexy bez obrazkov.

Vilém

To bude on, Thunderbird z něj vezme odkaz a načte stránku jako HTML.

VonSchmeks

Zaujímalo by ma, ako sa k podobným projektom ako je tento web stavia samotná SpaceX. Je totiž hlavne v ich záujme podporovať šírenie dobrého mena spoločnosti na celom svete a tento web im vlastne robí obrovskú službu. Myslím si, že taká kvalitná stránka ako je elonx by mohla fungovať zo zdrojov pre marketing samotnej SpaceX, aspoň som si to pôvodne myslel že to tak nejako je 🙂

MaaRa

Souhlasím! Rozhodně by stálo za to se jim představit a třeba by poskytli nejen finanční příspěvek, ale i nějaké zákulisní info apod 🙂

Mário Kovačič

Som tu prvi krat a som nadseny. Velmi sa zaujimam o Elon Musk nie len o Space X a dufam ze casom tu budu clanky nielen o Space X. stranka sa mi velmi paci a urcite ju podporim len musim pockat na vyplatu 🙂

Abra

Ahoj, jsem tu dnes úplně poprvé a web jsem našel náhodou. Na FCB se nepohybuji, takže v dnešní době vlastně žiji jen na půl :-). Nevím zda by třeba nebyl ochoten tento web zmínit Dušan Majer v pořadu Dobývání vesmíru, či alespoň na FCB tohoto pořadu.
Nyní přemýšlím, jak pomoci – peníze znám a umím je posílat – zas tak mimo nejsem :-).

Abra

Promiňte, vy se znáte. jsem opravdu mimo.

Marek

Myslím že keby si web spoplatnil neako rozumne
3-6eur/mesiac a stále ostal bez reklamy tak by ma to vôbec natrápili vedel by som za čo platím! Nechal by si len bezplatný náhľad čo je nové a máš to tam. Okrem ineho vaše živé komentovane štarty !nádhera! ďakujem.

Ondrej Kvinta

Tak jsem se pridal k Patronum, zatim jen k 3E/mesicne. Ale tak snad alespon neco. Podporim rad vice webu a autoru.

Venda

Poslední 2 měsíce jsem si vybudoval na webu takovou závislost, že i několikrát denně se dívám, zda něco nové nepřibilo a při nočním pročítání starších článků mi to posunulo spánek o pár hodin později už vícekrát. Tak jsem se rozhodnul se také zpatronovat 🙂 3 dolárky budou chodit. jen tak dál. fakt super…..

Josef

Taky se brzy přidám k patronům webu. Pro začátek alespoň symbolicky menší částkou. Jestli se ale ze mě někdy v budoucnu stane milionář, tak budu přispívat klidně 10 000 Kč měsíčně! 🙂 Protože ElonX je vážně jeden z nejlepší odborných webů v ČR zaměřených na nové převratné technologie. Hlavně se na něm objevuje obrovská hromada přesných faktů, novinek a zajímavostí, což je v úplném kontrastu s největšími českými médii, ve kterých většinou vítězí bulvarizace a povrchnost. Všechno je přitom podané přehledně, do hloubky a čtivě. Člověk má tak možnost praktický online sledovat události, které brzy změní dnešní svět k nepoznání.

A taky začínám sledovat tento web několikrát denně. Hlavně kvůli montáži Starshipu. Až dojde ke zkušebním letům prvních prototypů lodě Starship do vesmíru, budu tu snad každou hodinu :).

Moc díky za skvělou práci!

pallo45

Tento web je v súčasnosti jedným z mála “ostrovov” hodnotných informácií o danej problematike, ale hlavne miestom kde sa diskutuje ešte stále vo vecnej (a často krát v odbornej) rovine. Veľká vďaka za neho a aj preto som sa rozhodol ho podporiť. Len tak ďalej…
PS: reklamy vôbec nemám rád, takže radšej akákoľvek forma priamej podpory…