Podpořte ElonX!

Petr Melechin, autor ElonX

Jmenuji se Petr Melechin a v lednu 2017 jsem založil web ElonX, který má za cíl pravidelně a srozumitelně informovat o veškerém dění kolem společnosti SpaceX a dalších projektů Elona Muska. Přišlo mi, že na česko-slovenské scéně chybělo místo, kde by člověk mohl najít pravidelné, aktuální a detailní informace o Muskových firmách, a tak jsem dostal nápad vytvořit web ElonX.

Založení novinkového webu bylo z mé strany experimentem, neboť jsem nestudoval žurnalistiku ani jazykovědu, a zároveň jsem se v minulosti aktivně nevěnoval tvůrčímu psaní. Nevěděl jsem tedy, jak mi psaní vlastně půjde a jestli budou články někoho zajímat. Nebyl jsem si ani jistý, jestli mě to bude bavit, a tak jsem to prostě zkusil a nechal věcem volný průběh. Teď už uplynula dostatečně dlouhá doba na to, abych měl jasnější představu o tom, co provoz takového webu obnáší, jaký má potenciál a jestli to je něco, co bych chtěl dělat dlouhodobě. Odpověď je ano, ale budu potřebovat vaši pomoc.

Webu jsem za těch posledních pár měsíců věnoval už stovky hodin – nejen psaním článků a přehledů, ale také neustálým vylepšováním webu, živým zpravodajstvím a průběžným doplňováním aktuálních informací a také správou sociálních účtů na Facebooku a Instagramu, nemluvě o komunikaci s návštěvníky prostřednictvím komentářů, zpráv a emailů. Jedná se tak vlastně o práci skoro na plný úvazek, kterou ale zatím dělám zadarmo ve svém volném čase. Vzhledem k tomu, že zároveň mám normální práci, která mě živí, začíná být dlouhodobě neudržitelné, abych web ElonX nadále spravoval “jen tak”.

Navíc mám pro web velké plány, ale bez podpory vás fanoušků není z mé strany moc rozumné ani ospravedlnitelné věnovat webu ještě více času než teď na úkor mé hlavní práce a volného času. A jelikož osobně nemám rád bannerovou reklamu na stránkách, přijde mi lepší řešit to spíše formou dobrovolných příspěvků, ať už pravidelně přes službu Patreon nebo klasickým převodem na účet.

Podotýkám, že i když příspěvků nakonec moc nebude, neznamená to, že ElonX skončí. Zatím plánuji web spravovat nadále (bez ohledu na příspěvky), ale zároveň nemůžu zaručit, že vždy budu mít čas dělat živé zpravodajství, nebo že vždycky budu schopen psát stejné množství článků jako doposud. Stejně tak se sníží pravděpodobnost rozšíření webu o další funkce či nové typy obsahu.

Když však uvidím, že o růst webu opravdu stojíte a jste ochotni tento zájem vyjádřit finanční podporou, můžu ve svém životě dát ElonX větší prioritu a nadále jej udržovat a rozvíjet s ještě větší vervou. Časem bych navíc mohl začít platit dalším redaktorům, díky čemuž bych mohl zajistit stálý přísun kvalitního obsahu, i když třeba já zrovna nebudu mít tolik času.

Jak tedy můžete přispět? Máte dvě hlavní možnosti a znovu připomínám, že obě jsou zcela dobrovolné a web ElonX bude nadále přístupný všem bez ohledu na to, zda finančně přispěli, nebo ne.

1) Pravidelný příspěvek přes Patreon

Pravidelným přispíváním na Patreonu můžete kromě dobrého pocitu získat v závislosti na výši měsíčního příspěvku také různé výhody jako jednotlivci (např. možnost hlasovat o tématech budoucích článků, nebo dokonce i možnost přečíst si články o pár dnů dříve než ostatní).

»Pro pravidelné přispívání přes Patreon navštivte kampaň ElonX«

Web Patreonu je bohužel pouze v angličtině, a tak pro jistotu přikládám návod, jak přispět:

  1. Přejděte na stránku kampaně ElonX
  2. V pravém sloupci (REWARDS) vidíte výpis úrovní vašich odměn odvíjejících se od výše příspěvku (v amerických dolarech)
  3. V levém sloupci (GOALS) vidíte aktuální stav celkové výše všech příspěvků a také, kolik zbývá k dosažení dalšího z nastavených cílů, které odemykají odměny pro všechny
  4. Pokud se rozhodnete začít přispívat (díky!), vytvořte si na službě Patreon účet (tlačítko “Sign Up” v horní liště)
  5. Po dokončení registrace a přihlášení (“Log In” v horní liště) se vraťte na kampaň ElonX a klikněte na tlačítko “Become a patron” v pravém horním rohu
  6. Na následující stránce vyberte, kolik chcete měsíčně přispívat (buď vyberte jednu z přednastavených úrovní, nebo nastavte libovolnou vlastní výši) a stiskněte “Continue”
  7. Na další stránce si ověřte, že výše příspěvku je podle vašich představ a následně vyberte, zda chcete platit kartou nebo přes PayPal
  8. Pokud jste spokojeni, stiskněte tlačítko “Confirm and Pledge”
  9. Obdržíte potvrzení na email
  10. Peníze vám budou strženy vždy první den v měsíci

Výši příspěvku lze kdykoli změnit či jej úplně zrušit (přes váš účet na Patreonu).


2) Převod na účet či PayPal (jednorázový, občasný či pravidelný příspěvek)

Pokud místo fixního pravidelného příspěvku chcete radši přispívat flexibilně (ať už jednorázově, občasně či pravidelně), můžete tak učinit převodem na český bankovní účet:

Jméno: Petr Melechin
Banka: mBank
Číslo účtu670100-2208196056/6210
Variabilní symbol: 35669
Měna: české koruny
Popis (volitelné): Do popisu transakce můžete uvést vzkaz či jméno, pod kterým chcete být uvedeni mezi ostatními přispěvateli na stránce s poděkováním. Zároveň ocením, pokud uvedete, zda se jedná o pravidelný příspěvek. (A pokud chcete zůstat anonymní, nezapomeňte to napsat.)

Pro mezinárodní převod použijte následující platební údaje:

Jméno: Petr Melechin
IBAN:
CZ51 6210 6701 0022 0819 6056
BIC: BREXCZPPXXX

Pokud byste peníze radši poslali přes PayPal, můžete tak učinit na tomto odkazu. (Pozor, PayPal si strhává nějaká procenta!)


Předem děkuji všem z vás, kdo se rozhodnete jakkoli přispět! A pokud přispět nechcete nebo nemůžete, vůbec to nevadí. Vážím si především vaší návštěvy a pokud chcete, můžete web podpořit i jinak než finančně – například tím, že nasdílíte nějaký můj článek na Facebooku či o webu řeknete přátelům.

Pokud máte nějaké nejasnosti či otázky, neváhejte se zeptat v komentářích nebo na emailu kontakt@elonx.cz. Stejně tak vítám nápady na další odměny, které by se vám líbily.

(SEZNAM LIDÍ, KTEŘÍ FINANČNĚ PODPOŘILI ELONX)
Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře