Podpořte ElonX!

Petr Melechin, autor ElonX

Jmenuji se Petr Melechin a v lednu 2017 jsem založil web ElonX, který má za cíl pravidelně a srozumitelně informovat o veškerém dění kolem společnosti SpaceX. Přišlo mi, že na česko-slovenské scéně chybělo místo, kde by člověk mohl najít pravidelné, aktuální a detailní informace o SpaceX, a tak jsem dostal nápad vytvořit web ElonX.

Založení novinkového webu bylo z mé strany experimentem, neboť jsem nestudoval žurnalistiku ani jazykovědu, a zároveň jsem se v minulosti aktivně nevěnoval tvůrčímu psaní. Nevěděl jsem tedy, jak mi psaní vlastně půjde a jestli budou články někoho zajímat. Nebyl jsem si ani jistý, jestli mě to bude bavit, a tak jsem to prostě zkusil a nechal věcem volný průběh. Teď už uplynula dostatečně dlouhá doba na to, abych měl jasnější představu o tom, co provoz takového webu obnáší, jaký má potenciál a jestli to je něco, co bych chtěl dělat dlouhodobě. Odpověď je ano, ale budu potřebovat vaši pomoc.

Webu jsem za těch posledních pár měsíců věnoval už stovky hodin – nejen psaním článků a přehledů, ale také neustálým vylepšováním webu, živým zpravodajstvím a průběžným doplňováním aktuálních informací a také správou sociálních účtů na Facebooku a Instagramu, nemluvě o komunikaci s návštěvníky prostřednictvím komentářů, zpráv a emailů. Jedná se tak vlastně o práci skoro na plný úvazek, kterou ale zatím dělám zadarmo ve svém volném čase. Vzhledem k tomu, že zároveň mám normální práci, která mě živí, začíná být dlouhodobě neudržitelné, abych web ElonX nadále spravoval “jen tak”.

Navíc mám pro web velké plány, ale bez podpory vás fanoušků není z mé strany moc rozumné ani ospravedlnitelné věnovat webu ještě více času než teď na úkor mé hlavní práce a volného času. A jelikož osobně nemám rád bannerovou reklamu na stránkách, přijde mi lepší řešit to spíše formou dobrovolných příspěvků, ať už pravidelně přes službu Patreon nebo klasickým převodem na účet.

Podotýkám, že i když příspěvků nakonec moc nebude, neznamená to, že ElonX skončí. Zatím plánuji web spravovat nadále (bez ohledu na příspěvky), ale zároveň nemůžu zaručit, že vždy budu mít čas dělat živé zpravodajství, nebo že vždycky budu schopen psát stejné množství článků jako doposud. Stejně tak se sníží pravděpodobnost rozšíření webu o další funkce či nové typy obsahu.

Když však uvidím, že o růst webu opravdu stojíte a jste ochotni tento zájem vyjádřit finanční podporou, můžu ve svém životě dát ElonX větší prioritu a nadále jej udržovat a rozvíjet s ještě větší vervou. Časem bych navíc mohl najmout pomocníky, díky čemuž bych mohl zajistit stálý přísun kvalitního obsahu, i když třeba já zrovna nebudu mít tolik času.

Jak tedy můžete přispět? Máte dvě hlavní možnosti a znovu připomínám, že obě jsou zcela dobrovolné a web ElonX bude nadále přístupný všem bez ohledu na to, zda finančně přispěli, nebo ne.

1) Pravidelný příspěvek přes Patreon

Pravidelným přispíváním na Patreonu můžete kromě dobrého pocitu získat v závislosti na výši měsíčního příspěvku také různé výhody jako jednotlivci (např. možnost hlasovat o tématech budoucích článků, nebo dokonce i možnost přečíst si velké články o něco dříve než ostatní), celková hodnota příspěvků od všech lidiček navíc může postupně odemykat různé nové funkce a obsah pro všechny, tedy i ty, co nepřispívají!

Příkladem odměn pro všechny může být (jedná se o příklady, nezaručuji, že konkrétně na tyhle doopravdy dojde):

 • zavedení fóra/chatu
 • doplnění profilů všech misí
 • zaručené množství obsahu (např. alespoň 1 nový článek denně, alespoň jedno přeložené video týdně apod.)
 • organizace srazu fanoušků
 • vydání e-knihy o SpaceX (pro přispěvatele od určité úrovně zdarma)
 • spuštění pravidelného podcastu o SpaceX
 • najmutí dalšího autora či autorů, kteří by pomáhali s živým zpravodajstvím či tvorbou nových článků
 • rozšíření působnosti webu na další témata mimo SpaceX (např. Tesla, OpenAI, Hyperloop apod.)
 • vytvoření zcela nového webu šitého na míru potřebám ElonX (přechod z omezujícího WordPressu)

Některé z těchto cílů by samozřejmě vyžadovaly zaplacení dalších lidí, kteří by pomáhali s tvorbou článků či provozem webu s rozšířeným tematickým záběrem, a proto by se musely odvíjet od určité minimální úrovně celkové podpory, aby to bylo dlouhodobě udržitelné.

Jelikož nemám moc představu o tom, jak velký zájem o přispívání bude, kampaň na Patreonu jsem pro začátek nastavil spíše provizorně a otevřeně a postupně budu strukturu a podobu odměn a cílů upravovat, doplňovat a ladit, až začne být jasnější, jaké finanční cíle jsou realistické a které nové funkce žádané.

»Pro pravidelné přispívání přes Patreon navštivte kampaň ElonX«

Web Patreonu je bohužel pouze v angličtině, a tak pro jistotu přikládám návod, jak přispět:

 1. Přejděte na stránku kampaně ElonX
 2. V pravém sloupci (REWARDS) vidíte výpis úrovní vašich odměn odvíjejících se od výše příspěvku (v amerických dolarech)
 3. V levém sloupci (GOALS) vidíte aktuální stav celkové výše všech příspěvků a také, kolik zbývá k dosažení dalšího z nastavených cílů, které odemykají odměny pro všechny
 4. Pokud se rozhodnete začít přispívat (díky!), vytvořte si na službě Patreon účet (tlačítko “Sign Up” v horní liště)
 5. Po dokončení registrace a přihlášení (“Log In” v horní liště) se vraťte na kampaň ElonX a klikněte na tlačítko “Become a patron” v pravém horním rohu
 6. Na následující stránce vyberte, kolik chcete měsíčně přispívat (buď vyberte jednu z přednastavených úrovní, nebo nastavte libovolnou vlastní výši) a stiskněte “Continue”
 7. Na další stránce si ověřte, že výše příspěvku je podle vašich představ a následně vyberte, zda chcete platit kartou nebo přes PayPal
 8. Pokud jste spokojeni, stiskněte tlačítko “Confirm and Pledge”
 9. Obdržíte potvrzení na email
 10. Peníze vám budou strženy vždy první den v měsíci

Výši příspěvku lze kdykoli změnit či jej úplně zrušit (přes váš účet na Patreonu).


2) Převod na účet (jednorázový, občasný či pravidelný příspěvek)

Pokud místo fixního pravidelného příspěvku chcete radši přispívat flexibilně (ať už jednorázově, občasně či pravidelně), můžete tak učinit převodem na bankovní účet:

Jméno: Petr Melechin
Banka: mBank
Číslo účtu670100-2208196056/6210
Variabilní symbol: 35669
Měna: české koruny
Popis (volitelné): Do popisu transakce můžete uvést vzkaz či jméno, pod kterým chcete být uvedeni mezi ostatními přispěvateli na stránce s poděkováním. (Pokud chcete zůstat anonymní, uveďte to ve vzkazu.)

Poznámka: Pokud se rozhodnete pro pravidelnou platbu na bankovní účet a máte zájem o výhody z Patreonu, napište mi na kontakt@elonx.cz a můžeme se nějak domluvit.

Pokud byste peníze radši poslali přes PayPal, můžete tak učinit na tomto odkazu.

V případě zájmu o zaslání Bitcoinů mi dejte vědět a zjistím, co musím udělat, abych je mohl začít přijímat (nemám s tím zatím osobní zkušenosti).


Předem děkuji všem z vás, kdo se rozhodnete jakkoli přispět! A pokud přispět nechcete nebo nemůžete, vůbec to nevadí. Vážím si především vaší návštěvy a pokud chcete, můžete web podpořit i jinak než finančně – například tím, že nasdílíte nějaký můj článek na Facebooku či o webu řeknete přátelům.

Pokud máte nějaké nejasnosti či otázky, neváhejte se zeptat v komentářích nebo na emailu kontakt@elonx.cz. Stejně tak vítám nápady na další odměny, které by se vám líbily.

(SEZNAM LIDÍ, KTEŘÍ FINANČNĚ PODPOŘILI ELONX)
 • 34
  Diskuze

  avatar
    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Tom
  Host
  Tom

  Na tento web chodím každý den a jsem rád, že vznikl, Díky!

  DomoKun
  Host
  DomoKun

  Zdravím, váš j takový specifický…já osobně bannery nemusím ale copak google už nevedé textové reklamy alá proužek, výnos není super ale je to reklama o které člověk neví ale něco může dohodit…

  Zárověň by chtělo možná skrze kosmonautix odkud web znám třebajá pohledat někoho kdo pomůže se soc. sítěmi, komentáři atd…
  Jeden člověk tohle všechno opravdu dělat nemůže, zatím je snad zde a hlavně na kosmonautixu minimum trolů kteří by věci kazili, až se oběví sám jeden jedinný človíček se z toho zblázní….

  Přeji hodně štěstí po všech stránchá vašeho webu 🙂

  Marian
  Host
  Marian

  dík za tenhle web jeden z mích nejoblíbenějších

  Vlada
  Host
  Vlada

  No nevim, zda se najde dost dobrovolnych platcu, mozna jit cestou reklamnich banneru by nebylo spatne reseni. Rozhodne by me mrzelo, kdyby tento web skoncil. Navstevuji ho kazdy den a prahnu po novych zpravach :)).

  Ales
  Host
  Ales

  Tak přispěno 🙂
  a nemám problém posílat další patby hlavně když tu nebude reklama…

  Shal
  Host
  Shal

  Přispěno. Jenom pokračujte ve výborné práci 🙂

  Roman Mondek
  Host
  Roman Mondek

  Podpořeno, děkuji za skvělý web 🙂

  Vilém
  Host
  Vilém

  Ohledně těch plánovaných změn by mě nejvíc potěšilo, kdyby se v článcích konečně zobrazovaly obrázky (a ne, javascript si kvůli tomu v Thunderbirdu globálně zapínat nebugu).

  VonSchmeks
  Host
  VonSchmeks

  Zaujímalo by ma, ako sa k podobným projektom ako je tento web stavia samotná SpaceX. Je totiž hlavne v ich záujme podporovať šírenie dobrého mena spoločnosti na celom svete a tento web im vlastne robí obrovskú službu. Myslím si, že taká kvalitná stránka ako je elonx by mohla fungovať zo zdrojov pre marketing samotnej SpaceX, aspoň som si to pôvodne myslel že to tak nejako je 🙂

  MaaRa
  Host
  MaaRa

  Souhlasím! Rozhodně by stálo za to se jim představit a třeba by poskytli nejen finanční příspěvek, ale i nějaké zákulisní info apod 🙂

  Mário Kovačič
  Host
  Mário Kovačič

  Som tu prvi krat a som nadseny. Velmi sa zaujimam o Elon Musk nie len o Space X a dufam ze casom tu budu clanky nielen o Space X. stranka sa mi velmi paci a urcite ju podporim len musim pockat na vyplatu 🙂