Přehled přednášek o SpaceX

Poslední aktualizace:

  • 9. 1. 2021 – Doplněna nová přednáška Tomáše Přibyla (Je to malý krok pro člověka a velký skok pro Mars) a přednáška Dušana Majera (5 momentů SpaceX v roce 2020)
  • 9. 9. 2020 – Doplněna aktualizovaná verze přednášky Dušana Majera na téma SpaceX – historie, přítomnost a budoucnost
  • 23. 9. 2019 – Přidána nová přednáška Petra Melechina o konstelaci Starlink

Tentokrát to nebude o novinkách a horkých zajímavostech, ale o tom, že existuje řada lidí, kteří na téma SpaceX umí udělat poutavou přednášku. V první části tohoto článku bychom zkusili shrnout přednášky, které se zabývají výhradně společností SpaceX. SpaceX je tu od roku 2002, takže některým z nich bude už pár let, což ovšem přednáškám neubírá na zajímavosti.

Tomáš Přibyl – Recept na dobytí Marsu dle SpaceX

(Jihlava, 1. 12. 2016)

Tuto přednášku považuju, spolu s vystoupením Dušana Majera, asi za nejlepší představení firmy SpaceX. Pan Ing. Tomáš Přibyl je veliký šoumen, ale co jsem měl vždy přiležitost jeho přednášky konfrontovat s realitou, s výjimkou přeřeků jsou jeho informace až neskutečně přesné. Skvělé vystoupení, zvlášť když se k němu připojí jeho syn. Ta část je hodně humorná a celkový dojem z přednášky určitě nepokazí, ba právě naopak.

Tomáš Přibyl v přednášce představí historii SpaceX, její současnost a budoucí plány na kolonizaci Marsu.

Dušan Majer – SpaceX – historie, přítomnost a budoucnost

(Praha, září 2020)

Spolu s předchozí přednáškou jsou asi nejlepší, které jsou ke zhlédnutí. Obsah přednášky je již představen v jejím názvu – minulost, současnost a budoucnost SpaceX. V této přednášce se například dozvíte, proč selhaly některé rakety Falcon 1 či 9. Rozbor činnosti společnosti SpaceX je zde podrobnější a detailnější než v případě předchozí přednášky. A protože je z roku 2020, nabídne nám i pár slov o Falconu Heavy či představí nově budovanou síť Starlink. Prostor dostane i vyvíjena raketa Super Heavy Starship a zabrousí i do problematiky zachraňování krytů. Obsahově rozhodně nejplnější přednáška. Velmi kvalitní obrazový záznam a velkým plusem je i diskuze na závěr.

Existuje i verze této přednášky z 31. 1. 2016 ze serveru Stream.cz. Další verze je z 26. 1. 2017 z Brna, 19.9.2019 byla tato přednáška v upraveném znění přednesena v Jihlavě a její nejnovější verze pochází ze září 2020, která už obsahuje také informace o raketě Starship.

Dušan Majer – 5 momentů SpaceX v roce 2020

(Online, leden 2021)

Dění ve firmě SpaceX se Dušan Majer věnuje i v další přednášce. Jejím tématem tentokrát není představit historii firmy, ale zaměřil se v ní výhradně na události roku 2020, ze kterých se se pokusil vybrat 5 nejzajímavějších momentů. Hovořit bude o budování družicové konstelace Starlink, zmíní i jediný vědecký start roku 2020, kterým byla družice Sentinel 6A. Dalším bodem, který neopomenul uvést, byly i poslední start lodi Dragon 1 v rámci mise CRS-20 a první start nákladní varianty lodi Dragon 2 (CRS-21). Předposledním tématem, které ve své přednášce připomněl, bylo testování orbitálních lodí Starship na základně v Boca Chica. Na závěr si nechal zlatý hřeb, kterým beze sporu byly první dva lety lodí Crew Dragon s lidskou posádkou (DM-2 a Crew-1). Přednáška byla kvůli epidemii Covidu-19 pronesena jako online stream v rámci přednáškového cyklu Pátečníků.

Existuje i verze této přednášky z listopadu 2020, která byla pronesena v rámci semináře o kosmonautice na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí.

Martin Gembec – Rakety Falcon

(Jablonec nad Nisou, 2. 5. 2017)

Přednáška Martina Gembece je dobrá, ale je hodně potichu. Přesto je zajímavá, a ve srovnání s těmi předchozími obsahuje i hodně videí. Mně osobně se ta přednáška líbí, i Martinův styl, ale já jsem ten fanoušek, co zhlédne i 3hodinovou přednášku Michala Václavíka a stěžuje si, že ač výborná, tak je krátká. Opět historie a současnost firmy SpaceX.

Petr Melechin – SpaceX – Historie přistávání a znovupoužitelnosti

(Kosmoschůzka, Praha, 28. 6. 2017)

Zajímavá přednáška Petra Melechina, v přednášce ho ani jednou nezahlédnete, ale povídá zajímavě, bohatě využívá videí a celou problematiku přistávání rozebere hodně podrobně a po kouskách.

Petr Desort – Pád a návrat Falcona

(Kosmoschůzka, únor 2017)

Falcon a jeho pokračování. Je ITS realita, či pouze sen a přání vizionáře?

Petr Melechin – Satelitní megakonstelace Starlink

(Konference KKTS Plzeň, 19. 9. 2019)

Krátké shrnutí těch hlavních informací o satelitní konstelaci Starlink. Přednáška se konala na konferenci o telekomunikačních sítích, takže se probírá spíše síť jako taková, nikoli problematika vynášení družic raketami SpaceX.


Zde končí seznam těch přednášek, které se věnují SpaceX či jejich raketám naplno a zcela. V další části se podíváme na přednášky, kde SpaceX není výhradním obsahem, ale pouze jednou z částí přednášky. V každém případě si myslím, že nikdo neudělá chybu, když si přednášky zhlédne celé, stojí za to.

Dušan Majer – Nová éra kosmonautiky

(Jihlava, 14. 9. 2017)

Přibližně po 58. minutě začíná Dušan rozebírat COTS a CRS a představuje obě participující firmy (SpaceX a Orbital ATK) a pak pokračuje CCDev a samozřejmě SpaceX a Boeing.

Existuje i další podobná přednáška Dušana Majera Budoucnost americké pilotované kosmonautiky (Pátečníci 17. 2. 2017), v ní se ke SpaceX dostává přibližně po 47. minutě přednášky.

David Pavlík a Otto Fabri – Zkušenosti ze Silicon Valley

(ČVUT Praha, 18. 10. 2017)

Toto není přednáška, jedná se o rozhovor Dušana Majera a Petra Melechina s Davidem Pavlíkem a Otto Fabrim na podzim 2017 v Praze. Co přináší práce ve SpaceX či ve firmě Tesla, jaké jsou dojmy obou pánů, jaký mají názor na Elona Muska, to a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte v tomto zhruba 75minutovém videu, a dojde i na znalostní kvíz, samozřejmě o SpaceX.

Článek o této akci najdete zde.

Tomáš Přibyl – Quo proboha Vadis, americká kosmonautiko?

(Brno, 11. 12. 2012)

A nebyl by to Tomáš Přibyl, kdyby se nevydal předvídat a odhadovat budoucnost americké kosmonautiky, zabrousil do různých problémů, úskalí, nejasností. Přednáška je již staršího data (rok 2012), ale Tomáš Přibyl toto téma představil tak, že je dodnes příjemně koukatelné. Sami se tak můžete přesvědčit, v čem měl pravdu a v čem se mýlil. A pokud jste jeho fanoušky tak jako já, nesmíte si ji nechat ujít.

Tomáš Přibyl – Je to malý krok pro člověka a velký skok pro Mars

(Brno, říjen 2020)

Další svou přednášku věnoval Tomáš Přibyl snům a plánům lidstva na první meziplanetární misi, konkrétněji na dopravu člověka na povrch Marsu. Zmíní nejprve první myšlenky pánů Wernera von Brauna a Sergeje Koroljova, které se postupem let také proměňovaly. Se svými návrhy přicházeli postupně i další technici a vizionáři. Dobytí Rudé planety měla v 80. letech ve svých plánech i americká NASA. Tomáš Přibyl se postupně ve své přednášce propracuje až k nejnovějším plánům této americké organizace, která k nim chce využít svou nově vyvíjenou raketu SLS. Již koncem 90. let, se ale objevil jeden mladý muž jménem Elon Musk, který snil o vyslání svého skleníku na povrch Marsu. Ten na podporu svých plánů o několik let později založil soukromou firmu SpaceX. Po 18 letech jejího budování se konečně dostává k tomu, že zahájil vývoj rakety Super Heavy Starship. Ta by podle jeho vizí jednou mohla dopravovat člověka na povrch Marsu a zpět.

Martin Gembec – Nová éra americké pilotované kosmonautiky

(Jablonec nad Nisou, 2. 2. 2016)

Další z přednášek zabývajících se budoucností americké kosmonautiky. V přednášce bude pan Gembec rozebírat Dream Chaser, budoucí nejsilnější raketu SLS a postupně bude přecházet na komerční dopravu astronautů na ISS. Přibližně v 54. minutě pan Martin Gembec došel ve své přednášce k tématu CCDev, tedy k části, kde se zabývá loděmi Starliner a Crew Dragon. Jinak doporučuji celou přednášku, je plná velmi zajímavých videoprojekcí.

Petr Tomek – VTVL a VTOL

Obě zkratky znamenají totéž – Vertical Takeoff, Vertical Landing. První z nich, VTVL, se používá u raket, zatímco VTOL je určená pro kolmo startující, visící a kolmo přistávající letadla. Přednáška je na pohled taková, že nemá se SpaceX nic společného. Začíná předvádět kolmo startující letadla, let ve visu a postupně přechází na různé druhy hopsajících raket a přibližně ve 28. minutě se dostává k New Shepardu firmy Blue Origin a Falconu 9 od SpaceX. A potom se to už různě navzájem prolíná, popisuje přistávací manévr Falconu 9 a jednotlivé kroky, které muselo SpaceX provádět, aby se to naučilo, plus k tomu pouští i videa. Pro ty, kdo mají rádi Petra Tomka, je to něco, co člověk nesmí pominout.

Závěr

Dostali jsme se na konec seznamu přednášek, které se více či méně týkají SpaceX. V žádném případě nemůžu zaručit, že se jedná o úplný seznam přednášek, které byly předneseny v České republice na téma SpaceX a existují k nim záznam. Velmi rád bych do seznamu zařadil přednášky slovenské, bohužel, jak hodně sleduji přednášky na téma kosmonautiky, tak málokdy se mi naskytne příležitost zhlédnout přednášku ve slovenském jazyce. Viděl jsem ve slovenské televizi a na JOJce pořad Pod lampou či Lampa, kde se často moderátor věnuje astronomii nebo kosmonautice, ale nic z toho se netýkalo SpaceX. Proto bych rád poprosil čtenáře, pokud o nějaké přednášce či pořadu o raketách Falcon 9, lodi Dragon či samotné společnosti SpaceX vědí, nechť ji připíší do komentářů. Rádi ji zařadíme do tohoto seznamu.

Rádi bychom, aby tento seznam byl úplný. Byla do něj zařazena každá přednáška, o které jsme věděli, v žádném případě se neprováděla jakákoliv selekce, tedy s výjimkou toho, že v případě Dušana Majera se vždy vybrala jedna přednáška jako hlavní, a všechny ostatní byly přidány jako odkazy.

Na místě je také připomenout, že záznam přednášky nikdy nemůže nahradit živé vystoupení. Třebas už jen proto, že svou účastí naživo máte možnost položit přednášejícímu otázku, která by bez vaší přítomnosti nezazněla. Dušan Majer při živých přenosech startů raket často zmiňuje, že rád přijede přednášet tam, kde o některou z jeho přednášek projeví zájem. Rád také říká, že se vždy nejvíc těší na otázky. Jako posluchač a divák dodávám, že při své velké šíři znalostí ohledně kosmonautiky naprostou většinu dotazů vždy zodpoví.

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda

Tak Jirko,to byl výborný nápad,děkuji ti za perfektní shrnutí!Až na vyjímky jsem většinu přednášek viděl,ale to neznamená,že je nebudu pouštět znovu,naopak!Těď je nebudu muset hledat,krásně budou pohromadě,supr práce!

Petr Melechin

Nápady jsou snadné a má je každý, tu těžkou práci jsi odvedl ty, Jirko. 🙂