ElonX hledá posily! Chcete se podílet na tvorbě obsahu nebo pomoct s provozem?

Elon Musk a Tesla Model S (Foto: Reuters)

Web ElonX se zatím zabývá jen firmou SpaceX, ale už od jeho spuštění v lednu 2017 jsem avizoval, že bych časem chtěl záběr rozšířit na další témata související s Elonem Muskem – Teslu, OpenAI, Neuralink, Hyperloop, The Boring Company apod. Jelikož na webu zatím stále pracuji sám a informování o SpaceX je v podstatě práce na plný úvazek, je mi jasné, že budu potřebovat pomoc od dalších lidí. Sledujete dění okolo Elona Muska a chcete se podílet na tvorbě obsahu pro ElonX? Tak teď máte šanci se zapojit! Hledám lidi, kteří by mi pomohli ElonX povýšit na novou úroveň a udělat z webu ten nejlepší zdroj informací o Elonu Muskovi a jeho podnicích na českém a slovenském internetu.

ElonX bude i nadále zdrojem co nejkvalitnějších článků, novinek a vždy aktuálních informací. Hlavním rozdílem bude to, že kromě SpaceX zde najdete také informace o dalších tématech, s kterými má Elon Musk co do činění.

Psaní článků

Hledám lidi pro psaní článků všeho druhu – krátké, dlouhé, aktuality, encyklopedické přehledy a souhrny, úvahy, živé zpravodajství, vtípky…

Ideální kandidát:

 • umí velmi dobře česky a slohovky mu nikdy moc nedělaly problém
 • má dobrý přehled o jednom či více tématech, které souvisejí s Elonem Muskem, a vášnivě sleduje aktuální dění
 • je schopen psát čtivé články, které mají hlavu a patu a jsou pochopitelné i pro člověka, který problematiku nesleduje až tak podrobně (nemusí se jednat o originální obsah, stačí sepsat/přeložit článek na základě existujících článků odjinud)
 • snaží se neustále zlepšovat a přicházet s novými nápady na témata, rubriky, vylepšení webu apod.
 • je schopen a ochoten vykonávat některé z dalších rolí uvedených níže

Samozřejmě nemusíte splňovat všechny tyto požadavky. Určitě se ozvěte, i když se najdete jen v některých z nich.

Překladatel

Ne každý má umělecké střevo a je schopný zaplnit prázdnou stránku smysluplným textem. Pokud však kromě češtiny hodně dobře ovládáte nějaký další světový jazyk, můžete přispět i tím, že občas vytvoříte titulky k nějakému zajímavému cizojazyčnému videu nebo přeložíte dobrý článek, který vás zaujal někde jinde a tematicky by zapadal do obsahu ElonX.

Další role

The Boring Company chce zrychlit ražbu tunelů

Kromě tvorby článků bude potřeba pomoc i s řadou dalších věcí. Uvedu pár příkladů, ale představivosti se meze nekladou, takže se neváhejte ozvat, pokud vás napadne něco dalšího, čím byste zrovna vy mohli webu přispět.

 • tvorba multimediálního obsahu (vlogy, podcasty, rozhovory, živé přenosy…)
 • jazyková korektura
 • pomoc se správou sociálních sítí (tvorba obsahu pro Facebook a Instagram, plánování příspěvků atd.)
 • tvorba grafiky a provádění estetických změn na webu, aby byl co nejhezčí a nejpřehlednější (Photoshop, HTML, CSS…)
 • technická optimalizace webu a jeho vylepšování – WordPress, SEO, programování nových funkcí, nástroje pro usnadnění práce redaktorů, zrychlení webu apod.
 • aktualizace informací na webu (např. Přehled zachráněných stupňů), živé zpravodajství u pravidelných událostí (např. statické zážehy Falconu 9)
 • inzerce a generování příjmů
 • a další…

V současnosti v podstatě všechny tyto role zastávám já, ale jelikož v řadě z nich zrovna nevynikám, vyznám se především ve SpaceX, a zároveň nemůžu být k dispozici non-stop, určitě je nezbytné, aby mi se správou webu a tvorbou obsahu pár lidí pomáhalo.

Co za to?

Veškerá pomoc bude bohužel minimálně ze začátku muset být čistě na dobrovolnické bázi. Na ElonX nejsou reklamy a dobrovolných příspěvků od návštěvníků je moc málo na to, aby se daly využít na nějakou smysluplnou finanční odměnu pro redaktory. A tak pro vás hlavní odměnou bude muset být především dobrý pocit z toho, že vaši tvorbu uvidí tisíce lidí a že děláte něco, co vás baví a jsou to pro vás zkušenosti do budoucna. Časem pak třeba společným úsilím dostaneme ElonX na takovou úroveň, že bude možné zajistit větší finanční příjmy nějakou rozumnou cestou.

Máte zájem?

Solární střecha společnosti SolarCity

Pokud máte zájem se do projektu ElonX zapojit, napište mi na emailovou adresu kontakt@elonx.cz a uveďte alespoň následující:

 • Něco málo o vás
 • Co můžete webu ElonX nabídnout (např. psaní článků a překlad videí) a jaké k tomu máte relevantní schopnosti a zkušenosti (ideálně s příklady předchozí tvorby)
 • V případě tvorby obsahu:
  • uveďte témata, o kterých chcete psát (možná témata: Elon Musk obecně, SpaceX a kolonizace Marsu, Tesla/SolarCity, Hyperloop, Neuralink, The Boring Company, OpenAI)
  • rozveďte, odkud čerpáte informace a jakým způsobem sledujete aktuální dění okolo dané problematiky
  • jaké typy článků či jiného obsahu byste nejradši tvořili
  • pokud už máte nějaké své starší články či výtvory (na jakékoli téma), můžete je přiložit, případně můžete zkusit vytvořit přímo něco pro ElonX jako ukázku
 • Kolik času můžete ElonX věnovat

Všem případným zájemcům předem děkuji!

Co to znamená pro ElonX?

Je libo cestování Hyperloopem? (Zdroj: Hyperloop One)

Pokud se bojíte, že rozšíření záběru ElonX na další témata bude na úkor obsahu o SpaceX, tak vás uklidním, že tak to určitě nebude. Spíš naopak. Pokud najdu někoho na výpomoc, bude to pro vás znamenat více obsahu, nikoli méně. Navíc za mě noví redaktoři budou moci zaskočit, když nebudu k dispozici, takže informace na webu pravděpodobně budou ještě aktuálnější než teď a zároveň budeme moci častěji poskytovat živé zpravodajství, které je časově náročné. Také samozřejmě plánuji hlídat kvalitu všech vydávaných článků, abyste dostávali obsah minimálně na stejné úrovni, na jakou jste byli dosud zvyklí.

A pokud vás zajímá jen SpaceX a bojíte se, že ostatní témata web znepřehlední a budou vám všude vnucována, tak vězte, že tyto obavy beru v potaz. Plánuji to výhledově řešit tak, že budete mít jako návštěvníci možnost zobrazit si buď články na všechna témata najednou, nebo jen na ta, která vás zajímají. Zároveň bych chtěl časem vytvořit velké podsekce webu, které budou zaměřené jen na jedno téma. V případě SpaceX by taková podsekce vypadala v podstatě stejně jako celé ElonX vypadá dnes. Ještě přesně nevím, jak konkrétně to budu technicky řešit, ale to se uvidí podle toho, kolik pomocníků se mi podaří sehnat a kolik obsahu pro nová témata bude vznikat.

Dlouhodobým cílem je, aby nová témata na ElonX byla obsahově a kvalitativně srovnatelná se současným stavem tematiky SpaceX. A víc hlav víc ví, takže věřím, že kvalita ElonX jako celku půjde nahoru, jakmile web nebude spravovat jen jeden člověk jako dosud.
 • 10
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  zdenek
  Host
  zdenek

  Myslím , že je to velice dobrý nápad. Velice rád bych pomohl, ale obávám se, že nejsem dost odborně způsobilý. Mohl bych přispět leda odkazy na stránky zajímavých odkazů . P.S. každá informace o Elonovy a Spacex je pro nás fanoušky vždy vítaná.

  Sibep
  Host
  Sibep

  Pokud to webu a redaktorum pomuze, at klidne nejakou reklamu vlozi.

  David Reno
  Host
  David Reno

  Nepřemýšlel jste o Startovači ? https://www.startovac.cz/

  peter
  Host
  peter

  nepremýšlal si napríklad o kratkých správach na okraji stránky ako to ma kosmonautix.cz

  Martin
  Host
  Martin

  Klidně pomůžu s překladem článků AJ.

  Samo
  Host
  Samo

  Ak je treba rád pomôžem so správou Instagramu