Návod, jak snadno sledovat družice konstelace Starlink na noční obloze

Družice Starlink na nořní obloze (Zdroj: Mashable)

Když v květnu 2019 vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu první šedesátku satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, zjistilo se, že družice jsou na noční obloze dobře vidět i pouhým okem. A jelikož nějakou dobu trvá, než se po odpojení od rakety rozprostřou v prostoru, krátce po startu jsou na obloze vidět jako jakýsi vláček světélek. Astronomům to dělá vrásky, ale pro běžné smrtelníky to je zajímavý úkaz, který můžou sami snadno vidět.

Tip: Podrobné informace o satelitní konstelaci SpaceX najdete v našem článku Vše o Starlinku.

Často se proto setkáváme s dotazem, jak může člověk zjistit, kdy bude možné družice vidět. Nejsou totiž viditelné pořád a pro sledování jsou potřeba spráné podmínky. Naštěstí existují různé internetové nástroje, které vám velice usnadní hledání informací o tom, v které dny a hodiny je nejlepší družice Starlinku sledovat a kde na obloze je hledat. Vytvořil jsem pro vás tedy jednoduchý návod, jak jeden takový nástroj používat.

  1. Přejděte na stránku FindStarlink.com (alternativně si můžete stáhnout mobilní aplikaci od stejného autora pro Android nebo Apple)
  2. V okénku „Select your location“ buď vyberte nejbližší město k vaší poloze, nebo na druhé záložce ručně zadejte souřadnice místa, odkud chcete družice sledovat
  3. Klikněte na tlačítko “Find visible times” a vypíší se vám nejbližší příležitosti pro sledování družic s dobrou viditelností (sekce „Timings with good visibility“)

Nyní si podrobněji vysvětlíme, jak dešifrovat zobrazené informace:

  • Na prvním řádku vidíte čas a datum dané příležitosti pro pozorování. Mělo by jít o místní čas vycházející ze zvoleného města, akorát si dejte pozor na to, že je v 12hodinovém formátu, takže třeba 6:00 ráno je 6:00 am a našich 18:00 je uvedeno jako 6:00 pm. A pozor, čas přeletu nemusí být úplně přesný, tak radši počítejte s až 10minutovou odchylkou.
  • Na druhém řádku výpisu vidíte misi, při které byly družice vyneseny (například Starlink-2 odpovídá misi Starlink v1-2 u nás na webu).
  • Za názvem mise je v závorce magnituda, která značí, jak výrazné družice na obloze budou. Jen je to trochu neintuitivní, jelikož čím NIŽŠÍ je číslo, tím VYŠŠÍ je svítivost. Takže třeba 2.2 bude výraznější než 3.5.
  • Za magnitudou následuje časový údaj o tom, jak dlouho budou družice vidět (např. 5 mins je 5 minut).
  • Na posledních dvou řádcích najdete podrobné informace o tom, na kterou část oblohy se máte dívat, abyste mohli družice zahlédnout. Například bude uvedeno toto: Look from SOUTHWEST to EAST a Elevation (from horizon): start: 10°, max: 53°, end: 10°. To znamená, že družice se objeví 10 stupňů nad jihozápadním horizontem (southwest) a poletí po obloze až do 53 stupňů nad horizontem, načež opět zmizí 10 stupňů nad východním horizontem (east).
  • V případě mobilní aplikace si navíc můžete tlačítkem Remind Me nastavit upozornění, abyste daný přelet nepropásli.

Pokud vám interpretace těchto číselných údajů dělá problémy, můžete využít nástroj od Jamese Darpiniana. Ten vám po detekování vaší polohy vypíše příležitosti pro sledování družic a u každé z nich si můžete kliknout na “Open Street View” a zadat vaši adresu. Následně se vám zobrazí přímo vaše bydliště a snadno uvidíte, kde na obloze budou satelity přelétat. Další výhodou je, že nástroj je napojen na předpověď počasí, takže vám ukáže, jestli má být oblačno. Na druhou stranu ale stránka neukazuje očekávanou magnitudu a celkově mi stránka přijde poněkud nepřehledná. Doporučuji ji tedy používat spíše jako doplněk toho prvního nástroje popsaného výše. Tam si snadno najdete ideální příležitosti pro sledování a pak druhý nástroj můžete použít ke kontrole počasí a také pro snazší vizualizaci místa na obloze, kde budou satelity vidět. Podrobnější návod, jak používat tento nástroj, najdete v článku Kosmonautix.cz.

A pokud se zadaří, můžete sami vidět něco takového:

Družice jsou obvykle vidět jen za svítání či za soumraku a úplně nejviditelnější jsou během prvních týdnů po vypuštění, kdy jsou ještě na nízké oběžné dráze a blízko u sebe. Takže je nejlepší se hned po startu nové várky družic Starlinku podívat, zda v následujících dnech nebudou nad vaším bydlištěm dobré příležitosti k jejich sledování. Ne vždy je družice možné u nás vidět už krátce po vypuštění, ale SpaceX vynáší nové satelity každých pár týdnů, takže příležitostí pro pozorování bude v následujících letech spousta.

Pokud vám popsané nástroje z nějakého důvodu nevyhovují nebo obsahují málo informací, můžete zkusit také tyto stránky:

Pozorovali jste už někdy družice Starlinku? Podělte se o své zážitky, fotky či rady v diskuzi nebo na fóru!

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře