Návod, jak snadno sledovat družice konstelace Starlink na noční obloze

Družice Starlink na nořní obloze (Zdroj: Mashable)

Když v květnu 2019 vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu první šedesátku satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, zjistilo se, že družice jsou na noční obloze dobře vidět i pouhým okem. A jelikož nějakou dobu trvá, než se po odpojení od rakety rozprostřou v prostoru, krátce po startu jsou na obloze vidět jako jakýsi vláček světélek. Astronomům to dělá vrásky, ale pro běžné smrtelníky to je zajímavý úkaz, který můžou sami snadno vidět.

Tip: Podrobné informace o satelitní konstelaci SpaceX najdete v našem článku Vše o Starlinku.

Často se proto setkáváme s dotazem, jak může člověk zjistit, kdy bude možné družice vidět. Nejsou totiž viditelné pořád a pro sledování jsou potřeba spráné podmínky. Naštěstí existují různé internetové nástroje, které vám velice usnadní hledání informací o tom, v které dny a hodiny je nejlepší družice Starlinku sledovat a kde na obloze je hledat. Vytvořil jsem pro vás tedy jednoduchý návod, jak jeden takový nástroj používat.

  1. Přejděte na stránku FindStarlink.com (alternativně si můžete stáhnout mobilní aplikaci od stejného autora pro Android nebo Apple)
  2. V okénku „Select your location“ buď vyberte nejbližší město k vaší poloze, nebo na druhé záložce ručně zadejte souřadnice místa, odkud chcete družice sledovat
  3. Klikněte na tlačítko “Find visible times” a vypíší se vám nejbližší příležitosti pro sledování družic s dobrou viditelností (sekce „Timings with good visibility“)

Nyní si podrobněji vysvětlíme, jak dešifrovat zobrazené informace:

  • Na prvním řádku vidíte čas a datum dané příležitosti pro pozorování. Mělo by jít o místní čas vycházející ze zvoleného města, akorát si dejte pozor na to, že je v 12hodinovém formátu, takže třeba 6:00 ráno je 6:00 am a našich 18:00 je uvedeno jako 6:00 pm. A pozor, čas přeletu nemusí být úplně přesný, tak radši počítejte s až 10minutovou odchylkou.
  • Na druhém řádku výpisu vidíte misi, při které byly družice vyneseny (například Starlink-2 odpovídá misi Starlink v1-2 u nás na webu).
  • Za názvem mise je v závorce magnituda, která značí, jak výrazné družice na obloze budou. Jen je to trochu neintuitivní, jelikož čím NIŽŠÍ je číslo, tím VYŠŠÍ je svítivost. Takže třeba 2.2 bude výraznější než 3.5.
  • Za magnitudou následuje časový údaj o tom, jak dlouho budou družice vidět (např. 5 mins je 5 minut).
  • Na posledních dvou řádcích najdete podrobné informace o tom, na kterou část oblohy se máte dívat, abyste mohli družice zahlédnout. Například bude uvedeno toto: Look from SOUTHWEST to EAST a Elevation (from horizon): start: 10°, max: 53°, end: 10°. To znamená, že družice se objeví 10 stupňů nad jihozápadním horizontem (southwest) a poletí po obloze až do 53 stupňů nad horizontem, načež opět zmizí 10 stupňů nad východním horizontem (east).
  • V případě mobilní aplikace si navíc můžete tlačítkem Remind Me nastavit upozornění, abyste daný přelet nepropásli.

Pokud vám interpretace těchto číselných údajů dělá problémy, můžete využít nástroj od Jamese Darpiniana. Ten vám po detekování vaší polohy vypíše příležitosti pro sledování družic a u každé z nich si můžete kliknout na “Open Street View” a zadat vaši adresu. Následně se vám zobrazí přímo vaše bydliště a snadno uvidíte, kde na obloze budou satelity přelétat. Další výhodou je, že nástroj je napojen na předpověď počasí, takže vám ukáže, jestli má být oblačno. Na druhou stranu ale stránka neukazuje očekávanou magnitudu a celkově mi stránka přijde poněkud nepřehledná. Doporučuji ji tedy používat spíše jako doplněk toho prvního nástroje popsaného výše. Tam si snadno najdete ideální příležitosti pro sledování a pak druhý nástroj můžete použít ke kontrole počasí a také pro snazší vizualizaci místa na obloze, kde budou satelity vidět. Podrobnější návod, jak používat tento nástroj, najdete v článku Kosmonautix.cz.

A pokud se zadaří, můžete sami vidět něco takového:

Družice jsou obvykle vidět jen za svítání či za soumraku a úplně nejviditelnější jsou během prvních týdnů po vypuštění, kdy jsou ještě na nízké oběžné dráze a blízko u sebe. Takže je nejlepší se hned po startu nové várky družic Starlinku podívat, zda v následujících dnech nebudou nad vaším bydlištěm dobré příležitosti k jejich sledování. Ne vždy je družice možné u nás vidět už krátce po vypuštění, ale SpaceX vynáší nové satelity každých pár týdnů, takže příležitostí pro pozorování bude v následujících letech spousta.

Pokud vám popsané nástroje z nějakého důvodu nevyhovují nebo obsahují málo informací, můžete zkusit také tyto stránky:

Pozorovali jste už někdy družice Starlinku? Podělte se o své zážitky, fotky či rady v diskuzi nebo na fóru!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
56 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Eugene Neils

Jsem z toho jelen.

Server heavensabove říká, že starlink z posledního startu bude na obloze 11.2. v 6:03 (morava)
ale výše uvedený tracker říká, že na obloze bude v 6:28…

Byl jsem se zkusit podívat v sobotu v 6:15 (dle HA), měly letět nízko (10°?), ale neviděl jsem nic 🙁

P.S.: pořád doufám v lepší příležitosti v průběhu dalších Launchů 🙂

Přemo

Pokud se nemýlím, 11.2. je pořád v budoucnosti []=

Eugene Neils

zítra
v sobotu kdy jsem to zkoušel bylo 8.2.

Petr

Server heavensabove uvádí každý objekt (satelit) zvlášť – celý vláček se “táhne” po nebi docela dlouho, protože je těch satelitů hodně. V zimě na horách jsem si toho všiml úplně náhodou, stačilo zvednout hlavu k nebi a jednoduše to “praští” do očí, když “jede” řada teček (v té době sice již poměrně dost vzdálených, ale přesto je to výrazné). Tracker uvádí z každého startu jeden satelit – mají to v popisu jako “leader”, ale upřímně nevím, co myslí tím Starlink-3,4.
V každém případě v sobotu 8.2 ráno byla jasnost (magnituda) 5,8. Magnituda 6 představuje hranici viditelností pouhým okem za ideálních podmínek. Ideální podmínky však v Evropě už prakticky nenajdete nikde (světelný smog), pokud žijete ve městě, tak hledejte “minimálně” 4, tj. jasnost 4 a méně, a snažte se samozřejmě najít místo, kde nebudete při pozorování rušen pouličním osvětlením, auty, světly domů, … (bydlím v Brně, takže chápu, že je to prakticky nesplnitelné…). Současně je potřeba, aby to bylo vysoko nad obzorem – u obzoru je vrstva atmosféry tlustší, světlo se více rozptyluje (mj. i na prachových částicích). Navíc zpravidla tam překážejí kopce, domy, stromy, …. Tj. průlety do cca 15° také nestojí za vstávání. A konečně musí být tma, tj. třeba teď o půl sedmé už svítá, takže zase nic moc.
Nicméně třeba v těchto dnech průlety před šestou ráno by měly být nepřehlédnutelné (pokud je jasno). Maximální jasnost je 2,2 a dosahují ji téměř nad hlavou. Nalezení usnadňuje fakt, že protínají (nebo jsou blízko) souhvězdí Velké medvědice (známá je spíš část označovaná jako Velký vůz) a jasnost družic je jen o málo menší, než nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí.
Jen to počasí je v těchto dnech lehce nevyzpytatelné 🙂

Miland

28.3. 2020 K.Vary- 20:18 -20:28
Neuvěřitelný pohled! Nejdřív jsem se “lekĺ ´ že UFO. .-)
Jinak nezkutečný pohled na vláček satelitů!

Roman

Dnes 19.4.2020 ve 21,30 Letel vlacek druzic Starlink.asi 50 druzic.Uplne v nas mrazilo pri pohledu na o blohu a zacal jsem studovat co to je.Ted uz je mi to jasne

Irena

Přesně to se nám stalo cca před 2 hod. Čuměli jsme jak dvě Kylišky a měli jsme smíšený pocity…

Václav

Co je to, prosím, Kyliška? Dík …

Meh

Mozna Kelisova ze Slunce, Seno, … btw. Prochazka je zpet ?

Václav

Uff, to snad ne 🙂

josef kotas

videl jsem v kvetnu prvni testovacku… s kamaradem jsem myslel ze je to vesmirnej korab… a vcera jsem diky starlink tracker app videl po druhe tentokrat rozestoupeny vlacek, taky podivana, ale brzo po startu to je scifi

Zdeněk

Super podívaná…začátek 30.3.2020 ve 20.43 a konec 21.05 a to jen kvůli oblačnosti,která se přihnala. Po 12 ks,už jsem se ztrácel v počtu..😁.

romana

Byli jsme u toho 🙂 manžel jich napočítal kolem 20 ………..

Zdeněk

Tak dneska znova pár minut venku na mrazu…-3°. Viditelnost super,pozorování kousek od Kladna. Asi zaberu mladému pokoj,má tam střešní okno…😁.

Hana

Mě letěly nad hlavou . Tábor 30.3.2021 ráno ve 4.40
Nádherná podívaná . Satelity byly velké asi krátce po startu. Byla jich nekonečná řada. letěly asi zhruba ze západu na SV. Nádhera

Zaneta

Take jsme viděli nad Prahou…skvělá podívaná 👍Napočítali jsme jich snad 50 s přítelem…..

Martin

Viděl jsem 31.3.2020 za sebou letící v úplně přesných rozestupech asi 16 satelitu směřujících ze západu na východ,akurad jsem měl pocit že jeden satelit v tak přesných rozestupech chyběl..byla tam velká mezera..bylo to o 21:20 +/-..

Lucie

Taky jsem videla Predevcirem ve 4h rano.. myslela jsem ze je to nějaká flotila😳😳😳

Zdeněk

Měsíc ještě za kopcem a “pravidelný vláček”…😁 ,letí….

Lukáš

Dnes v 21:32 jsem spatril taky vlacek satelitu za sebou je to krasna podivana,nechapal jsem o co jde az na netu jsem zjistil o co se jedna. Neskutecny pocet

Tomáš

Máš pravdu, taky jsem je viděl. Seděl jsem na posedu a čekal na divočáky, kouknu na oblohu a nechápal jsem, co vidím, Měl jsem pocit, že jsem octl ve hvězných válkách. Do té doby jsem o Starlinkových družicích neměl páru. Super zážitek. Vřele všem doporučuji.

Marta

V sobotu 18.4. kolem 22 h jsem taky viděla cca 15 satelitů těsně za sebou. Právě jsem venčila psa … a nevěřila jsem svým očím. Dosud bylo vidět max. 2 – 3 satelity, ISS nebo Iridium. A teď celá řada. Koukám, že za nad námi začíná být dost rušno. A to nelétají letadla.

Elzina

Taky jsme s detma videli a mysleli si, ze je to UFO, nebo spis cela rada. Pak me napadly druzice – ale tolik..? Tak jsem to dala do vyhledavace a uz mam jasno. Deti jsou trochu zklamane. 😀