Návod, jak snadno sledovat družice konstelace Starlink na noční obloze

Družice Starlink na nořní obloze (Zdroj: Mashable)

Když v květnu 2019 vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu první šedesátku satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, zjistilo se, že družice jsou na noční obloze dobře vidět i pouhým okem. A jelikož nějakou dobu trvá, než se po odpojení od rakety rozprostřou v prostoru, krátce po startu jsou na obloze vidět jako jakýsi vláček světélek. Astronomům to dělá vrásky, ale pro běžné smrtelníky to je zajímavý úkaz, který můžou sami snadno vidět.

Často se proto setkáváme s dotazem, jak může člověk zjistit, kdy bude možné družice vidět. Nejsou totiž viditelné pořád a pro sledování jsou potřeba spráné podmínky. Naštěstí existují různé internetové nástroje, které vám velice usnadní hledání informací o tom, v které dny a hodiny je nejlepší družice Starlinku sledovat a kde na obloze je hledat. Vytvořil jsem pro vás tedy jednoduchý návod, jak jeden takový nástroj používat.

  1. Přejděte na stránku FindStarlink.com
  2. V okénku „Select your city“ buď vyberte nejbližší město k vaší poloze, nebo ručně zadejte souřadnice místa, odkud chcete družice sledovat
  3. Klikněte na tlačítko “Find visible times” a vypíší se vám nejbližší příležitosti pro sledování družic s dobrou viditelností (sekce „Timings with good visibility“)

Nyní si podrobněji vysvětlíme, jak dešifrovat zobrazené informace:

  • V prvním sloupci výpisu vidíte misi, při které byly družice vyneseny (například Starlink-2 odpovídá misi Starlink v1-2 u nás na webu).
  • Dále je zeleně uveden čas a datum konkrétní příležitosti pro sledování. Mělo by jít o místní čas vycházející ze zvoleného města, akorát si dejte pozor na to, že je v 12hodinovém formátu, takže třeba 6:00 ráno je 6:00 am a našich 18:00 je uvedeno jako 6:00 pm.
  • Dále nás pak zajímá magnituda, která značí, jak výrazné družice na obloze budou. Jen je to trochu neintuitivní, jelikož čím NIŽŠÍ je číslo, tím VYŠŠÍ je svítivost. Takže třeba 2.2 bude výraznější než 3.5.
  • Následuje časový údaj o tom, jak dlouho budou družice vidět (např. 5 minut)
  • A v poslední části najdete podrobné informace o tom, na kterou část oblohy se máte dívat, abyste mohli družice zahlédnout. Například bude uvedeno toto: look from SOUTHWEST to EAST, elevation (from horizon): start: 10°, max: 53°, end: 10. To znamená, že družice se objeví 10 stupňů nad jihozápadním horizontem (southwest) a poletí po boloze až do 53 stupňů nad horizontem, načež opět zmizí 10 stupňů nad východním horizontem (east).

Pokud vám interpretace těchto číselných údajů dělá problémy, můžete využít nástroj od Jamese Darpiniana. Ten vám po detekování vaší polohy vypíše příležitosti pro sledování družic a u každé z nich si můžete kliknout na “Open Street View” a zadat vaši adresu. Následně se vám zobrazí přímo vaše bydliště a snadno uvidíte, kde na obloze budou satelity přelétat. Další výhodou je, že nástroj je napojen na předpověď počasí, takže vám ukáže, jestli má být oblačno. Na druhou stranu ale stránka neukazuje očekávanou magnitudu a celkově mi stránka přijde poněkud nepřehledná. Doporučuji ji tedy používat spíše jako doplněk toho prvního nástroje popsaného výše. Tam si snadno najdete ideální příležitosti pro sledování a pak druhý nástroj můžete použít ke kontrole počasí a také pro snazší vizualizaci místa na obloze, kde budou satelity vidět.

A pokud se zadaří, můžete sami vidět něco takového:

Družice jsou obvykle vidět jen za svítání či za soumraku a úplně nejviditelnější jsou během prvních týdnů po vypuštění, kdy jsou ještě na nízké oběžné dráze a blízko u sebe. Takže je nejlepší se hned po startu nové várky družic Starlinku podívat, zda v následujících dnech nebudou nad vaším bydlištěm dobré příležitosti k jejich sledování. Ne vždy je družice možné vidět už krátce po vypuštění, ale SpaceX vynáší nové satelity každých pár týdnů, takže příležitostí pro pozorování bude v následujících letech spousta.

Pokud vám popsané nástroje z nějakého důvodu nevyhovují nebo obsahují málo informací, můžete zkusit také tyto stránky:

Pozorovali jste už někdy družice Starlinku? Podělte se o své zážitky, fotky či rady v diskuzi nebo na fóru!

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

12
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Eugene Neils
Host
Eugene Neils

Jsem z toho jelen.

Server heavensabove říká, že starlink z posledního startu bude na obloze 11.2. v 6:03 (morava)
ale výše uvedený tracker říká, že na obloze bude v 6:28…

Byl jsem se zkusit podívat v sobotu v 6:15 (dle HA), měly letět nízko (10°?), ale neviděl jsem nic 🙁

P.S.: pořád doufám v lepší příležitosti v průběhu dalších Launchů 🙂

Přemo
Host
Přemo

Pokud se nemýlím, 11.2. je pořád v budoucnosti []=

Eugene Neils
Host
Eugene Neils

zítra
v sobotu kdy jsem to zkoušel bylo 8.2.

Petr
Host
Petr

Server heavensabove uvádí každý objekt (satelit) zvlášť – celý vláček se “táhne” po nebi docela dlouho, protože je těch satelitů hodně. V zimě na horách jsem si toho všiml úplně náhodou, stačilo zvednout hlavu k nebi a jednoduše to “praští” do očí, když “jede” řada teček (v té době sice již poměrně dost vzdálených, ale přesto je to výrazné). Tracker uvádí z každého startu jeden satelit – mají to v popisu jako “leader”, ale upřímně nevím, co myslí tím Starlink-3,4.
V každém případě v sobotu 8.2 ráno byla jasnost (magnituda) 5,8. Magnituda 6 představuje hranici viditelností pouhým okem za ideálních podmínek. Ideální podmínky však v Evropě už prakticky nenajdete nikde (světelný smog), pokud žijete ve městě, tak hledejte “minimálně” 4, tj. jasnost 4 a méně, a snažte se samozřejmě najít místo, kde nebudete při pozorování rušen pouličním osvětlením, auty, světly domů, … (bydlím v Brně, takže chápu, že je to prakticky nesplnitelné…). Současně je potřeba, aby to bylo vysoko nad obzorem – u obzoru je vrstva atmosféry tlustší, světlo se více rozptyluje (mj. i na prachových částicích). Navíc zpravidla tam překážejí kopce, domy, stromy, …. Tj. průlety do cca 15° také nestojí za vstávání. A konečně musí být tma, tj. třeba teď o půl sedmé už svítá, takže zase nic moc.
Nicméně třeba v těchto dnech průlety před šestou ráno by měly být nepřehlédnutelné (pokud je jasno). Maximální jasnost je 2,2 a dosahují ji téměř nad hlavou. Nalezení usnadňuje fakt, že protínají (nebo jsou blízko) souhvězdí Velké medvědice (známá je spíš část označovaná jako Velký vůz) a jasnost družic je jen o málo menší, než nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí.
Jen to počasí je v těchto dnech lehce nevyzpytatelné 🙂

Miland
Host
Miland

28.3. 2020 K.Vary- 20:18 -20:28
Neuvěřitelný pohled! Nejdřív jsem se “lekĺ ´ že UFO. .-)
Jinak nezkutečný pohled na vláček satelitů!

josef kotas
Host
josef kotas

videl jsem v kvetnu prvni testovacku… s kamaradem jsem myslel ze je to vesmirnej korab… a vcera jsem diky starlink tracker app videl po druhe tentokrat rozestoupeny vlacek, taky podivana, ale brzo po startu to je scifi

Zdeněk
Host
Zdeněk

Super podívaná…začátek 30.3.2020 ve 20.43 a konec 21.05 a to jen kvůli oblačnosti,která se přihnala. Po 12 ks,už jsem se ztrácel v počtu..😁.

romana
Host
romana

Byli jsme u toho 🙂 manžel jich napočítal kolem 20 ………..

Zdeněk
Host
Zdeněk

Tak dneska znova pár minut venku na mrazu…-3°. Viditelnost super,pozorování kousek od Kladna. Asi zaberu mladému pokoj,má tam střešní okno…😁.

Zaneta
Host
Zaneta

Take jsme viděli nad Prahou…skvělá podívaná 👍Napočítali jsme jich snad 50 s přítelem…..

Martin
Host
Martin

Viděl jsem 31.3.2020 za sebou letící v úplně přesných rozestupech asi 16 satelitu směřujících ze západu na východ,akurad jsem měl pocit že jeden satelit v tak přesných rozestupech chyběl..byla tam velká mezera..bylo to o 21:20 +/-..

Lucie
Host
Lucie

Taky jsem videla Predevcirem ve 4h rano.. myslela jsem ze je to nějaká flotila😳😳😳