Pravděpodobně zachycená družice Starlink prolétávající nad státem Texas (Zdroj: Google Earth)
Každý z vás patrně čas od času používá Google mapy při plánování svých cest či brouzdá po mapě naší Země pomocí projektu Google Earth. Oba programy používají stejné mapové podklady a občas na nich lze najít poněkud nečekané věci. K těmto neobvyklostem přibyla před několika týdny jedna nová, která má s velkou pravděpodobností přímou souvislost s firmou SpaceX a její družicovou konstelací Starlink.
Patrně všichni znáte projekt Google Earth. Jde o webový a počítačový program zobrazující ve 3D planetu Zemi, kterou mapuje na základě satelitních snímků, fotografií pořízených letecky a také na základě geografického informačního systému. Všechny tyto informace vám umožní prozkoumávat takřka libovolné místo na naší planetě, můžete vidět města i krajinu, ulice či případně i domy. Brouzdat po mapě naší Země lze náhodně, nebo si také můžete zadat adresu. Počátky tohoto programu se datují do konce 90. let 20. století. Původní vlastník tohoto programu, společnost Keyhole Inc., jej následně poprvé oficiálně představila v červnu roku 2001 pod názvem Keyhole EarthViewer.
Snímek sídla SpaceX na ulici Rocket Road v kalifornském Hawthorne se solárními panely uspořádanými do X (Zdroj: Google Maps)
Nynější majitel, Google, vstoupil do hry v říjnu 2004, kdy původní společnost převzal. Již nějakou dobu totiž zjišťoval, že více než 25 % vyhledávání na internetu má za cíl získat informace geoprostorového charakteru, včetně map a tras, a rozhodl se vyjít uživatelům vstříc. A právě díky této akvizici a následné finanční injekci se aplikace mohla dále rozrůstat. Postupně do ní byly přidány i 3D modely budov či technologie StreetView, v rámci které se opravdu můžete procházet ulicemi takřka libovolného města.
Na Google Earth lze také často najít velice zajímavé a netradiční snímky. Pro zvědavé čtenáře zde rovnou ponechávám odkaz na 50 zajímavých obrázků, které lze na Google Earth najít, a zde zmíním jen několik z nich. Jak už jste mohli zjistit na obrázku výše, jedním z nich je například hřbitov letadel, který se nachází ve městě Tuscon v Arizoně. V kanadské provincii Alberta se naproti tomu nachází útvar, který připomíná lidskou hlavu. Díky postavené silnici to navíc vypadá, že tato hlava má v uších sluchátka. A v Chile je možno jihovýchodně od města Aria najít obří nápis Coca Cola. V neposlední řadě lze najít na mapách i věci, které se nenachází na zemi, nýbrž nad ní.
Sem patří hlavně letadla. Povětšinou se podaří na snímcích zachytit stroje civilní, jako kupříkladu linkový stroj nad Chicagem nebo jiný nad státem New Jersey, který můžete vidět výše. Někdy se ale podaří vyfotografovat i letadla vojenská. Do této kategorie patří bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit, který byl zachycen ve státě Missouri, 50 mil východně od města Kansas City. Snímek už na mapách k nalezení není, nicméně díky internetu jej lze pořád dohledat.
Možná vás napadlo, proč je letadlo tak rozmazané, když krajina okolo něj je poměrně dobře viditelná. Příčinou je okolnost, že družice nepořizují pouze jediný snímek, ale hned několik záběrů po sobě. Příčinu si vysvětlíme za chvíli. A právě časový rozestup mezi těmito snímky způsobuje onu rozmazanost. Inu, pokud se bombardér pohybuje rychlostí 200 metrů za sekundu, těžko jej družice zachytí na jednom místě, ač fotografie následují ve zlomcích sekundy po sobě.
Nyní si můžeme vysvětlit i další zajímavost, která je na obrázku vidět a je jí právě ona „duhová” barva zachyceného letounu. Ta je způsobena tím, jak byly snímky pořizovány. Fotografování je totiž prováděno postupně, a to hned v několika několika frekvenčních pásmech za sebou. Daný prostor je snímán v modré, zelené a červené barvě. Jejich kombinací pak pomocí modelu RGB (red-green-blue) získáme barevný snímek. Tím však satelitní snímání nekončí. Družice pro snímkování používají i blízké infračervené spektrum a v neposlední řadě i panchromatický režim. Ten nám sice žádné barvy neposkytuje, snímky jsou totiž zobrazovány v různých odstínech šedi, na rozdíl od barevných fotografií nabízí ale mnohem lepší rozlišení. Kupříkladu družice Pléiades, o kterých bude řeč později, nabízejí v panchromatickém režimu rozlišení 50 cm, v barevném pouze 2 m.
A nyní tedy již přejděme k družicím Pléiades, jejichž služby mimo jiné využívá i projekt Google Earth. Právě jedné z těchto evropských družic se koncem listopadu 2024 podařil zajímavý úlovek. Nad územím státu Texas, konkrétně pak severozápadně od Hagerman National Wildlife Refuge, byla na jedné z fotografií nalezena přelétávající družice. Na snímek upozornil 12. dubna jeden z uživatelů na Redditu, přičemž jeho nález se velmi rychle rozšířil i na sociální sítě či kosmonautické servery.
Prozatím není potvrzeno, kdo je vlastníkem satelitu, který byl zachycen na snímku družice Pléiades 1b, nicméně vzhledově odpovídá družicím Starlink v2-mini. Navíc naprostou většinu družic na oběžné dráze vlastní společnost SpaceX, nebylo by tedy překvapením, pokud by šlo o družici Starlink. Toto vysvětlení připouští i známý astronom Jonathan McDowell, který navíc předběžně odhadl, o kterou konkrétní družici by mohlo jít.
Rád bych na tomto místě poukázal opět na způsob snímkování. Pokud začneme fotografii sledovat z levého spodního rohu, uvidíme tam nejprve jakýsi stín, jde právě o snímek v blízkém infračerveném spektru. Následují fotografie v červené, modré a zelené barvě a vpravo nahoře lze pak vidět, jak družice Pléiades snímala povrch v panchromatickém spektru. A právě panchromatický záběr nám poskytnul nejlepší rozlišení prozatím neznámé družice. Vzdálenost mezi jednotlivými obrázky družice je navíc poněkud větší než v případě letadel, jenže to se dá velmi snadno vysvětlit tím, že družice se přeci jen pohybují rychlostí několika kilometrů za sekundu, takže na snímku mezi jednotlivými záběry urazí větší vzdálenost.
Ač stále není jasné, zda skutečně o družici Starlink šlo, nešlo by o první případ, kdy by družice Starlink byla ve vesmíru nasnímaná s rozloženými fotovoltaickými panely. Ten první, o kterém víme, se odehrál loni v srpnu a družice byla tehdy nasnímána satelitem firmy BlackSky.
V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Registr…
Neuralink plánuje páté kolo financování, ve kterém chce od investorů vybrat dalších 500 milionů dolarů…
V Neuralinku vedle sebe pracují lékaři, veterináři, patologové, programátoři, materiáloví inženýři, neurovědci, robotici a specialisté…
Další přehled nových misí SpaceX. Firma dopraví na měsíční povrch již čtvrtý lunární lander firmy…
Kdo bude v nejbližších letech zajišťovat americkému vládnímu sektoru vynášení nákladů na oběžnou dráhu? Většinovou…
V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Shawn…
Zobrazit komentáře
Tak nejen že Starlinky ruší astronomy při pohledu ze Země vzhůru, ruší i snímkování z opačné strany, i když ne tak výrazně 😅