Aktuality

Zajímavosti od Neuralinku z tweetů #techtuesdays (3. díl)

Vítejte u třetího dílu této série, ve které si shrnujeme, překládáme a komentujeme pravidelné úterní příspěvky Neuralinku na bývalém Twitteru, dnes platformě zvané X.

V dnešní části se podíváme třeba na to, jak mikrovýrobní specialisté Neuralinku detekují defekty výroby elektrodových polí, jaké zobrazovací metody používají zdejší neurochirurgové, aby nahlédli do hlavy pacientů před implantací rozhraní, nebo jak v Neuralinku vypadá laboratoř robotiky.

Připomeňme si, co je to #techtuesday

#techtuesday (česky „technické úterý“) je hashtag a trend v oblasti sociálních médií. Jde o příspěvky, které se objevují vždy v úterý. Uživatelé, firmy nebo organizace v nich sdílejí informace o nejnovějších trendech a novinkách v oblasti technologií, které vyvíjejí. Je to příležitost předvést nové produkty a vznikající technologie. Příspěvky s hashtagem #techtuesday lze nalézt na různých sociálních sítích, jako jsou X (Twitter), LinkedIn nebo Instagram. Může jít o příspěvky o čemkoliv od nejnovějších gadgetů, aplikací, aktualizací softwaru přes tipy pro kybernetickou bezpečnost až po novinky z oboru.

Předchozí díly:

  • Neuralink #techtuesdays – 1. díl
  • Neuralink #techtuesdays – 2. díl

Nové příspěvky Neuralinku:

Seřazeny chronologicky od nejstaršího k nejnovějšímu.

2023-06-20: Detekce defektů elektrodových polí

Na videu vidíme elektrodové pole implantátu Neuralinku. Vpravo jsou vidět piny pro připojení čtyř specializovaných mikroprocesorů.

Neuralink: Během závěrečné kontroly zaznamenáváme a spojujeme obrazy našich elektrodových polí a používáme algoritmy strojového vidění k identifikaci jejich defektů. Přidejte se k nám při zdokonalování našich algoritmů pro rozlišení mezi různými typy struktur a vývoji mikrovýrobních procesů umožňujících výrobu materiálů bez defektů.

2023-06-27: Implantace elektrod

Video ukazuje způsob vytyčování míst pro implantaci elektrodových vláken do mozku.

Neuralink: Naši chirurgové používají funkční magnetickou rezonanci a grafický nástroj typu laso (angl. lasso tool) k označení oblastí mozku vhodných pro implantaci elektrod. Robot používá kamery s vysokým rozlišením k automatickému určování míst pro vpichy v cílových oblastech mozku, přičemž se vyhýbá i těm nejmenším cévám, často neviditelným pouhým okem.

2023-07-04: Den nezávislosti

Čtvrtý červenec je ve Spojených státech státním svátkem, Dnem nezávislosti. Neuralink toto úterý na Twitteru vynechal.

2023-07-11: Zobrazovací metody

Neuralink z důvodu co nejpřesnější implantace neurálního rozhraní používá přinejmenším tři speciální metody zobrazování toho, co se skrývá pod lebkou budoucích pacientů.

Neuralink: Používáme různé zobrazovací metody, abychom se ujistili, že náš implantát umístíme do optimální oblasti mozku. Magnetická rezonance (MRI) a výpočetní tomografie (CT) během operace slouží k určení nejlepší možné polohy implantátu na povrchu lebky. Funkční magnetická rezonance (fMRI) je pak použita k identifikaci požadované oblasti mozkové kůry, kde umístíme elektrodová vlákna (na videu region označený červeně).

2023-07-18: Implantace rozhraní do lidské lebky

Na obrázku vpravo vidíme pravděpodobně doktora Matta MacDougalla, šéfa neurochirurgů Neuralinku. Uprostřed je pak Nir Even-Chen.

Neuralink: Pro cvičení implantace našich rozhraní používáme speciální figurínu.

2023-07-25: Nárazové zkoušky implantátu

Může se samozřejmě stát, že se uživatel rozhraní Neuralinku udeří do hlavy v místě, kde se nachází jeho implantát. Neuralink proto musí zajistit, aby implantáty byly odolné vůči nárazům.

Neuralink: Náš implantát, umístěný pod tenkým plátkem silikonu imitujícím kůži na hlavě a vystavený opakované nárazové zkoušce, nevykazuje žádné poškození. Doporučujeme video sledovat se zapnutým zvukem.

2023-08-01: Operační modely hlavy

Na videu vidíme Dana Adamse, neurovědce Neuralinku, s modelem své hlavy a mozku.

Neuralink: Náš chirurgický tým zdokonaluje své dovednosti díky školením na realistických modelech hlavy a mozku konkrétních pacientů. Operace jsou přizpůsobeny každému jednotlivci, což zvyšuje jejich bezpečnost a šanci  na úspěch.

2023-08-08: Pracoviště robotiky

Na krátkém zrychleném videu vidíme pracoviště robotiky v laboratoři Neuralinku. Nachází se zde mnoho robotů (napočítali jsme jich 9) v různém stadiu skompletování. Zdá se, že všechny jsou ve verzi, kterou momentálně Neuralink používá (mají design od studia Card79, o kterém jsme psali).

Neuralink: Přidejte se k nám a pomožte s vývojem nového robota, který zkrátí čas operace a zlepší bezpečnost pacientů.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Zobrazit komentáře

Sdílet

Aktuální články

Neuralink aktualizoval informace na své webové stránce, další prezentace pokroku se už blíží

U příležitosti blížící se prezentace pokroku Neuralinku, která by se měla konat co nevidět, firma…

27. 6. 2025

SpaceX na floridské rampě SLC-37 demoluje infrastrukturu po ULA, aby odtud mohla startovat Starship

SpaceX má poměrně rozsáhlé plány, které se týkají prakticky všech startovních ramp této firmy. Ani…

25. 6. 2025

Pomůže SpaceX s přepravou vzorků z Marsu?

Na povrchu Marsu jezdí velké rovery Curiosity a Perseverance. Nicméně ani ty nejsou tak dokonale…

23. 6. 2025

Známe totožnost dalšího uživatele implantátu Neuralinku

Rob Greiner je zřejmě již šestým uživatelem neurálního rozhraní N1 Telepathy od Neuralinku. Rob na…

18. 6. 2025

Starlink: Nahrazování starých družic, výroba milionů terminálů, stavba gigabitových bran a další novinky

V dalším přehledu novinek Starlinku se podíváme na loňské povolení, díky kterému může SpaceX nahrazovat…

17. 6. 2025

Historie vynášení družic Starlink a představení optimalizované varianty družice v2-mini

Již řadu let vynáší SpaceX na oběžnou dráhu družice pro internetovou konstelaci Starlink. Ze začátku…

12. 6. 2025