Aktuality

Obrázky nového BFR ve vysokém rozlišení

SpaceX v úterý představilo aktualizovaný design megarakety BFR a od té doby byly na různých místech zveřejněny kvalitnější verze snímků, které Elon Musk během prezentace ukázal. Pokud tedy hledáte novou tapetu na plochu, tyto parádní obrázky se vám budou jistě hodit.

AKTUALIZACE: U obrázků BFS na Marsu bylo doplněno vyšší rozlišení.

Nové BFR po odpojení prvního stupně (Zdroj: SpaceX)
Startující raketa BFR (Zdroj: SpaceX)
Loď Starship (Zdroj: SpaceX)
Nové BFR po odpojení prvního stupně (Zdroj: SpaceX)
Umělecká představa koncertu na palubě BFR před velkým oknem (Zdroj: SpaceX)
BFS nad povrchem Měsíce (Zdroj: SpaceX)
Startující raketa BFR (Zdroj: SpaceX)

Zobrazit komentáře

  • Skoda,ta nosnost stale klesa ,uz je to iba 100ton.na zaciatku to bolo tusim okolo 250ton.

  • Možná by věsecký tým SpaceX Elona Muska mohl relizovat v praxi myšlenku kosmického výtahu.
    Vesmírný (orbitální) výtah je snem mnoha expertů. V podstatě jde o kabinu, která šplhá po kabelu spojujícím Zemi a oběžnou dráhu, kde končí na vesmírné stanici nebo malé planetce.
    Lépe by se mohl prvně vyzkoušet na orbitě Měsíce, bude to blíž a není tam nebezpečí kolize v zemské atmosféře i odpadem v kosmu.

  • Děkuji. A jaký to bude impuls pro konkurenci, jestli tedy berou SpaceX vážně. Třeba NASA si jede podle předem schválených plánů a berou ji jen jako drožku.

  • Elon Musk může konkurovat v letecké dopravě když dá BFR podvozek jako STS pro přistání na kterémkoli letišti světa. Jistě jen tam kde by pro SpaceX bylo zajištěna startovací rampa, plošina a doprava prvního stupně pro opětovný start.

    • Nemůže. Křídla na BFR vlastně nejsou křídla, jelikož nevytvářejí vztlak.

      • Navíc si myslím, že si to dobře spočítali a vyšlo jim to bez křídel lépe než s křídly. Přece jen aby to bylo letu schopné, tak ta plocha je značná a je to problém při startu a na co by byly křídla třeba na Měsíci? Někdo v tom křídla vidí, ale ve skutečnosti je to kombinace nohou a aerodynamických ploch.

  • Zdravím, nevím jak vy, ale mě pořád nedají spát ta dvě spodní křídla. Při vstupu do atmosféry přece jejich směrování musí způsobovat vysokou nestabilitu ne? Vzduch na nich bude klouzat přímo k trupu. Na konci nemájí žádný winglet což bude způsobovat malé víry na obouch koncích křídel, které budou ještě umocněný tím, že křídla směřují DOLŮ. Nevím co si o tom myslíte vy, ale mě se to prostě nezdá. Celý ten nový design mi přijde aerodynamicky nestabilní. Vím že se tak vyřešily přistávací nohy, ale při zpomalování v atmosféře mi to přijde riskantní. Co si o tom myslíte vy?

    • Já jsem se naopak pozastavil nad těmi křidélky na čumáku. Překvapuje mě, že jsou v návrhu jen tahle dvě. Měl jsem za to, že budou plnit funkci roštových kormidel. Nevím, zda by první stupeň F9 zvládl přistát pouze s dvěmi kormidly (výškou jsou +/- srovnatelné i když BFS je podstatně širší). Na druhou stranu díky těm velkým křídlům na zádi bude sestupový profil odlišný, ale stejně nejvíce se kormidla (u BFS křidélka) využivají těsně před přistáním, kdy už podle animace jsou zadní křídla zafixované kvůli nohoum.

      • A ještě ad ty křidélka na čumáku, koukněte na Tupolev TU-144, tam se tomu tuším říkalo kachní plochy.

      • Co myslíte tím těsně před přistáním? Já jen že těsně před přistáním je rychlost minimální a tím pádem už tyto plochy skoro nefungují.

    • Chápete to špatně, ty křídla nejsou fixní, takže se během klesání nastaví dle tlaku atmosféry a až těsně před přistáním se nastaví do pozice dle grafiky na kterou koukáte.

    • Co vím, budou řiditelná, takže možná do určitého úhlu i výklopná, pokud by to bylo v určité fázy letu nezbytné. Určitě to mají spočítané a je možné, že příští rok bude zase nová varianta celé sestavy :)

      • myslim si ze kridla smeruju v skutocnosti HORE, ale ta animacia ma taky siroky zorny uhol, ze to skresluje a kridla vyzeraju akoby smerovali nadol. Pozrite si, co to kridlo urobi par sekund pred dosadnutim.

  • Vypadá úplně jako raketa ze sci-fi románu, ale je to skutečnost blízká 5 až 6 let.

    • ten horný stupeň možno aj jeden rok. Teda ak ti bude stačiť poskakujúci kompozitový valec s 1-3 motormi na spodku, ktorý svojim tvarom veľmi vzdialene pripomína vesmírnu loď :)

      • Asi tak nějak, nicméně pokud jde o BFR, tak se vlastně dá předpokládat, že by neměly vzniknout nějaké velké problémy při jeho stavbě a provozu. Ale ono se určitě něco najde, takže uvidíme.

        • Raketa, u ktere se "da predpokladat, ze by nemely vzniknout nejake velke problemy pri jeho stavbe a provozu" zazije takovych problemu, ze z toho pujde vsem hlava kolem. Viz treba Falcon 1.

          Raketa, u ktere se predpokladaji problemy a testovani neznamych technologii, patrne nikdy neodstartuje. Viz treba X-33.

        • Pokud poletí za deset let, budu tleskat. A klidně mi dejte deset mínusů. Za deset let se tu u starých komentářů sejdem a uvidíme. : ) Rád bych se mýlil.

Sdílet

Aktuální články

Na Google Earth zřejmě byla zachycena družice Starlink. Jak takový snímek vzniká?

Na Google Earth občas lze najít poněkud nečekané věci. K těmto kuriozitám přibyla před několika…

30. 4. 2025

Střípky o Neuralinku z platformy X (21. díl)

V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Registr…

29. 4. 2025

Neuralink plánuje další investiční kolo, cení se na 9 miliard dolarů

Neuralink plánuje páté kolo financování, ve kterém chce od investorů vybrat dalších 500 milionů dolarů…

26. 4. 2025

Práce v Neuralinku (1. díl)

V Neuralinku vedle sebe pracují lékaři, veterináři, patologové, programátoři, materiáloví inženýři, neurovědci, robotici a specialisté…

21. 4. 2025

Nové kontrakty SpaceX: Teleskop Pandora, další lunární lander, cubesaty NASA a škatulata s družicí GPS

Další přehled nových misí SpaceX. Firma dopraví na měsíční povrch již čtvrtý lunární lander firmy…

20. 4. 2025

SpaceX získalo většinovou část obřího kontraktu na americké vládní mise v hodnotě miliard dolarů

Kdo bude v nejbližších letech zajišťovat americkému vládnímu sektoru vynášení nákladů na oběžnou dráhu? Většinovou…

14. 4. 2025