Neuralink
Vypadá to, že Neuralink bohužel přestal na X publikovat příspěvky ze série #techtuesdays, díky kterým jsme v minulém roce měli možnost vidět mnoho zajímavostí ze zákulisí firmy. Možná je to jen známka zaneprázdněnosti zaměstnanců v souvislosti se zahájením klinických testů a úterní příspěvky budou časem pokračovat. Byla by škoda, kdyby Neuralink těchto příspěvků nadobro zanechal.
Příspěvky s hashtagem #techtuesdays však nejsou jediným zdrojem zajímavostí souvisejících s Neuralinkem. Kdo hledá, ten najde, a kdo na X sleduje koho třeba, ten se i bez #techtuesdays dozví spoustu novinek. Rozjíždíme proto novou nepravidelně vycházející sérii „Střípky o Neuralinku z platformy X“.
V prvním dílu se podíváme zejména na příspěvky související s klinickými testy a první implantací rozhraní Neuralinku lidskému uživateli. Pojďme na to…
Video z příspěvku Neuralinku představuje informace o tom, jak bude vypadat první klinická studie zvaná PRIME Study. Název PRIME je trochu kostrbatou zkratkou výrazu Precizní roboticky implantované neurální rozhraní (angl. Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface). Komentář čte neurovědec Dan Adams.
Neuralink: Podívejte se na naše nejnovější video, ze kterého se dozvíte více o studii PRIME!
Když Elon Musk před nedávnem oznámil, že Neuralink provedl první implantaci člověku, uvedl také, že první „produkt“, tedy ovládání telefonu a počítače myšlenkami, firma nazývá Telepatie (angl. Telepathy). Později ještě dodal, jak se bude jmenovat jeden z následujících produktů, na kterém firma pracuje. Jde o „Blindsight“, což by se dalo přeložit snad jako slepé vidění. Jde o lehce kontroverzní výraz z neurologie, ale v případě Muska je jeho původ pravděpodobně jiný (vysvětlení nabízí v následujícím příspěvku Steve Jurvetson).
DogeDesigner: „Neuralink pomůže obnovit funkčnost lidem, kteří ztratili spojení mezi mozkem a tělem. Pomůže také při obnově zraku.“
Elon Musk: Telepathy & Blindsight
Steve Jurvetson, známý investor podporující snad všechny projekty Muska, k tomu dodal, o co pravděpodobně jde. Zdá se, že Elon se jako obvykle inspiroval ve vědeckofantastické literatuře.
Steve Jurvetson: Blindsight je jedním z mých top 5 sci-fi za poslední desetiletí. „Autor Peter Watts je bývalý mořský biolog a odsouzený zločinec, jehož romány se – navzdory nezdravému zaměření na vesmírné upíry – staly povinnými texty pro univerzitní kurzy od filozofie po neuropsychologii.“
K tomu si Elon, stejně jako tvůrci seriálu Black Mirror, myslí, že jednou bude možné pomocí neurálních rozhraní precizním způsobem ovládat paměťová centra v mozku anebo nahrávat a přehrávat záznamy toho, co uživatel prožil.
Ross: Občas si představuji přítomnost jako flashbacky z budoucnosti.
Elon Musk: Pokud se v budoucnu podaří vyvinout pokročilá neurální rozhraní, budou flashbacky do minulosti na denním pořádku. Budete moci znovu prožít nejen své zážitky z minulosti, ale i jakoukoli skutečnou nebo fiktivní realitu.
Těžko říci, co si o tom myslet. DJ možná mlžil a možná ne. Jeho příspěvky jsou obvykle v seriózním duchu, ale kdo ví?
Nejprve se zdálo, že píše o počtu elektrod v další verzi rozhraní Neuralinku, což taky vzbudilo vlnu reakcí. Poté však přidal komentář s tím, že mluvil o počtu jeho sledujících na X. Těch má momentálně necelých 2800. Čili 10 000 taky není zrovna malý cíl. 🙂
DJ Seo: 10 tisíc před koncem roku 2024.
DJ Seo2: Mluvím o počtu uživatelů. kteří mě sledují na X.
Uživatel S.E. Robinson, Jr. pak ještě využil DJova tweetu a zeptal se, proč už Neuralink nepokračuje s příspěvky s hashtagem #techtuesdays. Jasné odpovědi se ale nedočkal.
S.E. Robinson, Jr.: Proč Neuralink skončil s posty Tech Tuesday? Dařilo se jim výborně a pak konec.
DJ Seo: Pořád se nám daří skvěle.
DJ ještě v jiném postu předpovídal přestupný (nebo snad přeskočný?) rok, anglicky „leap year“. Leap znamená skok, čili mu šlo o to, že Neuralink se podle něj letos posune o notný skok kupředu.
DJ Seo: 2024 bude skutečně přestupným (přeskočným) rokem
Článek vyšel v roce 2017 a byl určitým „coming-outem“, neboli odhalením Neuralinku. Většina lidí se tehdy poprvé dozvěděla o tom, co má firma za lubem. Tim Urban na něm spolupracoval přímo s Elonem Muskem, který se mu tehdy sám ozval, jestli by podobný článek nechtěl napsat.
Jde téměř o krátkou knížku, ale stojí za to na ni obětovat čas, protože velmi zábavným způsobem dává věci do skutečně širokých souvislostí.
Tim Urban: Jsme až po uši v budoucnosti. Kompletní vysvětlení, o co Neuralinku jde, naleznete zde.
Marcello Ienca, jeden z předních odborníků v oboru etiky umělé inteligence a neurotechnologií, poté co Neuralink zveřejnil informaci o první implantaci člověku, zřejmě dával mnoho rozhovorů v médiích a přesvědčil se o tom, že ne každý novinář se v tomto tématu orientuje. 🙂
Marcello Ienca: Po mých několika posledních rozhovorech v médiích jsem zjistil, že mnozí lidé věří, že to Neuralink jako první v historii implantoval neurální rozhraní člověku. Lidi: je to první lidský uživatel pro Neuralink. Ne první v historii. Neurální rozhraní jsou implantována lidem už téměř 30 let!
Na Google Earth občas lze najít poněkud nečekané věci. K těmto kuriozitám přibyla před několika…
V dalším shrnutí novinek a zajímavostí o Neuralinku bude řeč například o těchto tématech: Registr…
Neuralink plánuje páté kolo financování, ve kterém chce od investorů vybrat dalších 500 milionů dolarů…
V Neuralinku vedle sebe pracují lékaři, veterináři, patologové, programátoři, materiáloví inženýři, neurovědci, robotici a specialisté…
Další přehled nových misí SpaceX. Firma dopraví na měsíční povrch již čtvrtý lunární lander firmy…
Kdo bude v nejbližších letech zajišťovat americkému vládnímu sektoru vynášení nákladů na oběžnou dráhu? Většinovou…