10 zajímavosti o SpaceX – první část

ElonX spolupracuje s webem VideaČesky.cz, kde najdete povedená otitulkovaná videa všeho druhu. Překladatelé z VideaČesky nyní pravidelně překládají také videa týkající se Elona Muska a jeho firem, takže pro vás to znamená více videí v češtině. A přeložená videa z ElonX se naopak objevují také na webu VideaČesky.

V nově přeloženém videu se dozvíte pět zajímavých faktů o SpaceX, které jste možná nevěděli. Zjistíte například, kolikrát levnější byl vývoj Falconu 9 ve srovnání s NASA, čím byla zajímavá první mise s lodí Dragon a jaký má SpaceX vztah k seriálu Star Trek. Videem vás bude provázet Felix z kanálu What About It, který pravidelně shrnuje aktuality ze světa kosmonautiky. Jedná se o první díl ze dvou, ten druhý bude přeložen za dva týdny. Video bylo původně vydáno v lednu 2019.

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo Janáček

V překladu je jedna zásadní chyba (drobné nepřesnosti neřeším). V pasáži o vynesení popela je v překladu první stupeň, ale v originále ai ve skutečnosti je to druhý resp. horní (přesný překlad). stupeň.

Jinak v tom videu vlastně není nic co by člověk zajímající se o SpaceX asi neznal, ale jako shrnutí proč ne. Jen ta grafika s tou lodí obíhající směrem doleva je taková nějaká prostě nezvyklá když jsme všichni zvyklí mít sever nahoře a tím pádem se lítá doprava tedy na východ. 🙂

Jiří Hadač

Ono to máš tak, že jedna informace je v jednom článku, druhá v druhém a někdy je lepší to dát všechno prohromadě, pak člověku docvaknou někdy souvislosti. Ale jak píšeš, když se zajímáš a máš dobrou pamět, pak to je něco jiného.

Ivo Janáček

Chtěl jsem na to dneska mrknout, ale nějak to nejde. Přitom originál na YT jede. Je chyba u mě a nebo někde jinde?

pepas87

U videí z VČ se mi tu stává, že je potřeba na ně kliknout dvakrát.. Po prvním kliknutí se jakoby načte a druhým kliknutím se spustí..
Ráno jsem to tak měl, nyní mi to jde tedy normálně na jedno kliknutí.. 🙂

Ivo Janáček

Díky za radu, tohle skutečně pomohlo. Ono nejdříve je tam totiž jako v pozadí logo YT a po druhém kliknutí se to vážně rozjede. Takže nějaký bug v kódu.

Dr.Str.

Nejsem si jistý, že nízkých nákladů dosáhnuli proto, že jsou soukromá společnost. Spíš si myslím, že to souvisí se soukromým zadavatelem. Cílem Elona Muska není vydělávat na cestách do vesmíru, i když samozřejmě to je příjemný bonus a cesta. NASA byla víceméně celou dobu nucena zadávat zakázky externím dodavatelům. SpaceX tohle nedělá. Ostatně srovnávat SpaceX s NASA je strašný faul, protože SpaceX je vlastně výrobce, což NASA není.
Další věcí je fakt, že SpaceX samozřejmě vyvíjí rakety, ale není průkopníkem jako takovým. Nástup SpaceX byl prakticky podmíněn několika technologiemi, které jsou nezbytné pro jejich konstrukci rakety a jejichž vývoje se Musk neúčastnil. Nejdříve musela projít vývojem metalurgie, konstrukce raket, počítačový hardware, navigační systémy a další věci, aby mohl přijít Musk a na těchto základech mohli ve SpaceX vyvinout levnou raketu. A všechny tyto obory samozřejmě měly své slepé uličky, které vývoj zdražovaly, takže to mohl skutečně utáhnout jen stát.
Samozřejmě nesnižuji Muskovu úlohu v celém tom procesu. Jen chci říct, že oněch bezmála sto let raketového průmyslu ve státní dikci nebylo na zmar.
Ještě poznámka k videu – všimněte si, jak pracuje s melodiemi na prahu slyšitelnosti :-).

technomagg

Ono je třeba také vzít v potaz že v době programu apolo byly technologie na takové úrovni že sice cesty do vesmíru byly možné ale bylo to naprosto na hraně toho co se dalo v té době dokázat, s tím je spojena cena za nosiče té doby, doba a náročnost vývoje apod. Prostě s hroznou spoustou věcí začínali způsobem že věděli co potřebují aby to umělo, ale neměli nic z čeho by se dalo vycházet, je nepoměrně jednodušší být inovátor (SpaceX) než vynálezce na zelené louce (Nasa a Apolo program, případně Sputnik apod.)
Také u Nasa je na nich bohužel přisátá pijavice jako Lockheed Martin nebo Boeing které si nechají zaplatit i za to že si jejich manager v Nasa dojde na záchod – ale to už je spíše o politice.
Každopádně vývoj ve smyslu SpaceX – není prvotní výzkum – spíše inovace v současné době používaných technologií – musím dodat že bravurní a ukázková inovace ale není to výzkum jaký probíhal v rámci vývoje raket jako Saturn 5, nebo i Delta Heavy – kde do ceny nosiče je 100% zahrnuta i obrovská dávka prvotního výzkumu, výstavby základní infrastruktury, která v té době vůbec neexistovala apod.
Musíme si uvědomit že nebýt tyhle první nosiče tak by SpaceX nemělo na čem stavět a vývoj jejich raket by byl podstatně pomalejší a dražší.

bohyn

Cílem Elona Muska není vydělávat na cestách do vesmíru

Hezká představa, ale faktury někdo platit musí. Vstupní kapitál došel s posledním startem Falconu 1.

Nástup SpaceX byl prakticky podmíněn několika technologiemi, které jsou nezbytné pro jejich konstrukci rakety a jejichž vývoje se Musk neúčastnil

A lidstvo taky muselo projít dobou kamennou a bronzovou. Samozřejmě SX získalo spoustu technologií od NASA, ale koneckonců od toho NASA je a získává na to veřejné peníze – dělat výzkum a ten pak vracet do komerční sféry. ULA a jiní výrobci mají stejné možnosti.