Rozcestník seriálů ElonX

Jednoduchý výpis rozličných pravidelných i nepravidelných serií článků, které na webu ElonX vycházejí nebo vycházely.


Elonovinky

Autor: Petr Melechin
Nové díly: Každý týden (obvykle v úterý nebo ve středu)
Popis: Videoseriál, který vzniká ve spolupráci s VTM a Mall.cz. Na ploše 4 minut představuje aktuální novinku týkající se projektů Elona Muska (primárně SpaceX a Tesly, ale také Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu).


Daily Hopper

Autoři: Petr Melechin a Martin Dravecký
Nové díly: Nepravidelně
Popis: České a slovenské překlady vtipného seriálu The Daily Hopper, který komentuje dění v kosmonautice prostřednictvím komiksů, ve kterých jsou různé rakety a kosmické lodě jako živé postavičky. U nás vycházejí pouze ty komiksy, které se týkají SpaceX.


Neuralink pod lupou

Autor: Vlastimil Švancara
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Série článků, která analyzuje Neuralink a neurotechnologie obecně ze všech možných pohledů. Kromě Neuralinku představuje i další firmy v oboru a také se zamýšlí nad potenciálními společenskými a technologickými dopady pokročilých neurálních rozhraní.


Tesla FSD Beta

Autor: Petr Melechin, Martin Dravecký
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Videa a články o tom, jak funguje software pro autonomní řízení Tesla FSD Beta a jak se postupně zlepšuje.


Otitulkovaná videa

Autor: Různí
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Výpis všech videí o Elonu Muskovi a jeho firmách, ke kterým jsme vytvořili české nebo slovenské titulky. Některé překlady vznikly ve spolupráci s webem VideaCesky.cz.


Novinky o Starship

Autor: Vojta Marhoul
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Přeložená videa z produkce NASA Spaceflight, která shrnují aktuální novinky z vývoje, výroby a testování Starship a Super Heavy ve Starbase.


Zkušenosti s Teslou v ČR

Autor: David Vávra, Katy Šrámková
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Osobní zkušenosti s nákupem a provozem elektromobilu Tesla v ČR.


Nejčastější otázky o Starlinku

Autor: Petr Melechin, Karel Zvoník
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Seriál s nejčastějšími otázkami, které lidé mají o různých aspektech satelitní konstelace Starlink. Seriál se také snaží vyvracet mýty a nepravdivé informace, které o Starlinku kolují.


Spory Elona Muska a jeho firem

Autoři: Jiří Hadač, Michal Lenc a další
Nové díly: Nepravidelně
Popis: V rámci tohoto seriálu si čas od času posvítíme na soudní či jiné spory různých subjektů s Elonem Muskem nebo jeho firmami. Například někdy je SpaceX stranou žalovanou, jindy žalující. Protivníkem jsou zde jak státní organizace (armáda či NASA), tak soukromé firmy jako Northrop Grumman, ULA, Amazon, Oneweb či Blue Origin. Došlo ale také ke sporům Tesly s jinými automobilkami nebo byl žalován přímo Elon Musk.


Osobnosti SpaceX

Autoři: Jiří Hadač, Marek Mančal a Petr Melechin
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Nepravidelný seriál, ve kterém jsou představeny zajímavé osobnosti firmy SpaceX. Jde o nejvyšší manažery, techniky či moderátory přenosů. Zmíněni jsou i bývalí zaměstnanci firmy, kteří se nějakým způsobem zapsali do dějin firmy.


Historky ze SpaceX

Autor: Různí
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Volná série článků, ve kterých obvykle některý ze zaměstnanců SpaceX vypráví zajímavou příhodu z historie firmy, která ilustruje fungování společnosti a smýšlení jejího šéfa Elona Muska.


Námořní flotila SpaceX

Autor: Karel Zvoník, Petr Melechin, Pavel Vantuch a další
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Volná série o novinkách a tématech týkajících se námořní flotily SpaceX, kterou firma využívá při svých kosmických aktivitách. Příkladem jsou lodě pro lovení aerodynamických krytů, záchranu přistávajících prvních stupňů nebo vylovení Dragonu po návratu z kosmického prostoru.


Zrušené projekty SpaceX

Autoři: Jiří Hadač, Petr Melechin
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Několikadílný seriál, který pojednává o plánovaných, zkoušených a opuštěných projektech firmy SpaceX. Zmíněny jsou například zrušené rakety Falcon 1e a Falcon 5, přistávání prvních stupňů pomocí padáků či znovupoužitelný horní stupeň Falconu.


Jak vypadá práce ve SpaceX

Autor: Petr Melechin, Jiří Hadač a další
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Volná série článků, ve které stávající či bývalí zaměstnanci SpaceX na různých pozicích vyprávějí o svých pracovních zkušenostech a zážitcích v této firmě. Uslyšíte od stážistů přes inženýry až po šéfku HR.


Zařízení SpaceX

Autor: Jiří Hadač, Petr Melechin
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Podrobnější představení různých startovních ramp a dalších zařízení SpaceX, jako je základna Starbase nebo testovací areál v McGregoru.


Znovupoužitelnost kosmických nosičů

Autor: Karel Zvoník
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Série článků, která zkoumá snahy různých firem a státních agentur v oblasti znovupoužitelnosti kosmických nosičů. Jde například o různé čínské firmy nebo ruské a evropské plány.


Elon Musk a jeho firmy v popkultuře

Autor: Monika Wojdasová, Petr Melechin
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Seriál poukazuje na různé případy, kdy Elon Musk a jeho firmy pronikly do popkultury. Jde například o Muskovy miniroličky, narážky na jeho firmy ve filmech a seriálech či díla, ve kterých hrály nějakou roli vozy Tesla či technika SpaceX.


Prohlídky SpaceX s Elonem Muskem

Autor: Petr Melechin, Martin Dravecký, Petr Voříšek
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Elon Musk už několikrát osobně poskytl prohlídku zařízení SpaceX. Vzniklá videa jsme přeložili do češtiny a/nebo slovenštiny. Diváci si v nich můžou prohlédnout centrálu v Hawthorne, rampu SLC-40 nebo základnu Starbase.


Rychlozprávy

Autor: Petr Melechin a Michal Lenc
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Souhrn krátkých novinek o Elonu Muskovi a jeho firmách, které by nevydaly na plnohodnotný článek.


Software ve SpaceX

Autor: Martin Krčma
Nové díly: Nepravidelně
Popis: Volná série, která se zaměřuje na technické informace o tom, jak Muskovy firmy využívají software v kontextu vývoje a testování raket a lodí nebo třeba provozování sítě Starlink.


Víkendové vtípky

Autor: Petr Melechin
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Přeložené memy a další vtípky o Elonu Muskovi a jeho firmách.


Záchranné systémy kosmických lodí

Autor: Jiří Hadač
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Třídílný seriál, který pojednával o možnostech záchrany posádek kosmických lodí před startem či během cesty na oběžnou dráhu v případě nehody.


Ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy

Autor: Petr Melechin a Jiří Hadač
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Pětidílný seriál, který nejprve představil první Falcon Heavy před jeho startem, poté jsme si mohli zavzpomínat na start, následovala cesta na oběžnou dráhu. V předposledním díle jsme si detailně prohlédli jeden z bočních stupňů a závěrem jsme se podívali na vynesený automobil Tesla a na jeho budoucí osudy.


Satelitní konstelace Iridium včera, dnes a zítra

Autor: Jiří Hadač
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Třídílný seriál mapující minulost, přítomnost a naznačující i budoucnost satelitní konstelace Iridium, která v rámci obnovy svých družic na několik let spojila svůj osud se SpaceX.


Tesla a patenty

Autor: Michal Lenc
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Série článků, která podrobněji představuje a analyzuje různé technologie a postupy, které si nechala patentovat společnost Tesla.


Encyklopedie Tesly

Autor: Michal Lenc
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Encyklopedické články o jednotlivých vozech Tesla a také různých továrnách Gigafactory. Bohužel dlouho nebyly aktualizovány.


Otázky a komentáře

Autor: Petr Melechin
Nové díly: Ukončený seriál
Popis: Seriál, ve kterém Petr Melechin odpovídal na otázky čtenářů o SpaceX a poukazoval na zajímavé příspěvky z diskuzí.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)
Jiří HadačOdebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
EvzenJ

Sorry ze to davam sem:

ale na CRo je par podcastu z knihy Christian Davenport: Vesmírní baroni.

https://plus.rozhlas.cz/detske-sny-ozivaji-elon-musk-jeff-bezos-a-dalsi-vesmirni-baroni-v-tazeni-za-8605734