První pracovní pozicí, na kterou se podíváme v rámci našeho seriálu o práci v Neuralinku, je „specialista pro péči o zvířata“ (angl. Animal Care Specialist). Péče o laboratorní zvířata je pro Neuralink velmi důležitou částí jeho činnosti a za 9 let své existence v tomto oboru provedl skutečnou revoluci, což si detailněji probereme na konci článku.
K výzkumům a testům firma používá prasata, ovce a opice. Opice mají výběhy v kalifornském Fremontu, ovce a prasata pak v texaském Austinu, kde má Neuralink mnohem větší zázemí.
Firma přistupuje k péči o zvířata a k laboratorním testům na nich velmi zodpovědně a inovativně. I tak je ale s laboratorními testy spojeno mnoho kontroverzí. Není se co divit – jde o implantaci zařízení do jejich mozku, nebo eventuálně do páteře. Před časem jsme o testech a kontroverzích kolem nich vydali třídílný seriál shrnující všechny kauzy s nimi spojené (první, druhý, třetí díl).
Jak tedy Neuralink představuje práci specialisty pro péči o zvířata v inzerátu na své webové stránce?
Tým péče o zvířata (angl. Animal Care Team), jak už název napovídá, je zodpovědný za poskytování péče o zvířata v Neuralinku. Konkrétně jde o péči o prostředí, ve kterém zvířata žijí (chovné klece, výběhy a stáje), implementaci jejich vylepšování, obohacování každodenního života zvířat, kooperativní veterinární medicínu, zajištění behaviorálního zdraví a trénink/učení zvířat. Specialisté pro péči o zvířata vytvářejí a implementují vylepšení, která zvířatům zajistí přístup k základním potřebám, umožní chování typické pro daný druh a zajistí dobrou životní pohodu, což umožní i jejich dobrovolné zapojení do činností potřebných pro výzkumné účely. Pracovníci rovněž vyvíjejí a udržují plány behaviorálních intervencí k maximalizaci blahobytu zvířat pomocí metodologie založené na pozitivní motivaci a vědě o aplikované analýze chování. Kromě toho členové týmu koordinují práci s inženýry a výzkumníky, provádějí se zvířaty výzkumné úkoly a shromažďují data pro studijní využití.
Specialisté pro péči o zvířata úzce spolupracují s multidisciplinárním týmem na podpoře výzkumu a vývoje Neuralinku v programu testů na zvířatech. Zaměstnanci v této roli monitorují zvířata a starají se o jejich zdraví. Mezi jejich povinnostmi je také příjem nových zvířat, čištění a údržba výběhů, poskytování potravy a vody a obecné obohacování života zvířat. Dále pak také:
V Neuralinku je základní mzda částí celkového kompenzačního balíčku. Hodinová sazba pro tuto pozici se pohybuje v rozmezí 23–38$/h. Skutečná mzda je určena dovednostmi souvisejícími s prací, zkušenostmi a příslušným vzděláním nebo školením.
Zaměstnanci mohou očekávat následující výhody:
Nejdůležitější část pracovního dotazníku v Neuralinku: „Uveďte prosím tři příklady úspěchů, které zdůrazňují vaše výjimečné schopnosti. Poskytněte kvantitativní podrobnosti a metriky k popisu vašeho dopadu.“
Co z pracovního inzerátu na stránce Neuralinku nevyčteme, je to, jak velkou revoluci ve způsobu provádění laboratorních testů a v péči o laboratorní zvířata Neuralink realizuje. Jak takové testy vypadají v jiných ústavech? Dost děsivě. Mezi normální praktiky zde patří například odepírání vody a potravy, aby zvířata spolupracovala. Slovy firemního hlavního neurochirurga Matta MacDougalla:
Jednou z nedoceněných inovací Neuralinku je to, jak daleko se tým péče o zvířata dokázal posunout směrem k humánnímu zacházení se zvířaty. Naše zvířata mají neustále přístup k potravě a vodě. Spolupracují s námi sama, když chtějí mít něco navíc ke svým běžným přídělům. Nikdy nepoužíváme žádnou deprivaci nebo negativní podněty.
Jak tedy testy vypadají v Neuralinku? Neuralink nejprve v letech 2017 až 2020 testoval v Kalifornském národním centru pro výzkum primátů na Kalifornské univerzitě v Davisu. Poté však začal budovat vlastní výběhy pro opice v kalifornském Fremontu a stáje pro ovce a prasata v texaském Austinu. Ve vlastních laboratořích chovatelé firmy pod vedením ředitelky výzkumných služeb (angl. Director of Research Services), Autumn Sorrells, začali vyvíjet zcela nový systém, založený na pozitivní motivaci zvířat, která tak k potřebným činnostem přistupují dobrovolně, za odměnu. Nikdy jim není odepírána voda nebo strava, ale pokud chtějí nějaké pamlsky, dobrovolně přistupují k testům. Tak jako to dělá makak Pager v nejznámějším videu Neuralinku, který hraje hry za banánové smoothie.
Výběhy opic v Neuralinku vypadají jako dětská hřiště plná atrakcí. Opice mají své pečovatele, kteří se o ně nepřetržitě starají, snaží se obohacovat jejich dietu a prostředí, ve kterém žijí. Neustále také vylepšují výcvikové techniky.
Ovce a prasata pak mají vyčleněny speciální testovací zóny a jsou vycvičeny tak, že pokud se chtějí účastnit potřebných činností, sama na dané místo přijdou, za což pak také dostanou něco dobrého. K tomu ve výbězích mají speciální tlačítka, pomocí kterých můžou komunikovat s pečovateli nebo si „něco přát“.
Pozice specialisty pro péči o zvířata v Neuralinku určitě bude extrémně zajímavá. Evidentně zde nejde jen o samotnou péči o zvířata, ale o posouvání celého oboru o velké skoky kupředu.
U příležitosti blížící se prezentace pokroku Neuralinku, která by se měla konat co nevidět, firma…
SpaceX má poměrně rozsáhlé plány, které se týkají prakticky všech startovních ramp této firmy. Ani…
Na povrchu Marsu jezdí velké rovery Curiosity a Perseverance. Nicméně ani ty nejsou tak dokonale…
Rob Greiner je zřejmě již šestým uživatelem neurálního rozhraní N1 Telepathy od Neuralinku. Rob na…
V dalším přehledu novinek Starlinku se podíváme na loňské povolení, díky kterému může SpaceX nahrazovat…
Již řadu let vynáší SpaceX na oběžnou dráhu družice pro internetovou konstelaci Starlink. Ze začátku…