SpaceX zničí jeden Falcon 9, aby otestovalo záchranný systém Crew Dragonu

SpaceX na konec roku chystá zajímavý test Crew Dragonu, při kterém bude simulováno selhání rakety. Kosmická loď následně zažehne své únikové motory SuperDraco a odletí od rakety, načež na padácích přistane v oceánu. Tento test má za úkol ověřit, že nouzový záchranný systém funguje správně a v případě selhání Falconu 9 by dostal posádku lodi do bezpečí. Raketa bude po odletu Dragonu zničena, takže by mělo jít o vskutku zajímavou podívanou.

Nově přeložené video z října 2019 nabízí krátký pohled do historie podobných záchranných systémů a také názorně vysvětlí, jak bude probíhat test SpaceX. Jeho provedení je momentálně v plánu na konec listopadu či prosinec. A dokud neproběhne, nebude možné provést první misi s astronauty.

Tip: Podrobnější informace o záchranných systémech obecně najdete v naší 3dílné sérii článků. A pokud vás zajímá především chystaný test SpaceX, navštivte jeho průběžně aktualizovaný profil.

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Max Klimeš

Max Klimeš

In Musk We Trust

Jsem student na Malostranském Gymnáziu, mám rád fyziku a matematiku, baví mě bouldering a občas si zahraji nějakou hru nebo se podívám na nějaký ten seriál.

Podpořte projekt ElonX
Max KlimešMohlo by se vám líbit...

11
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Boss
Host
Boss

Co když se test nepovede?

bohyn
Host
bohyn

To by bylo velmi nemilé a znamenalo by to uzemění na 1/2 až rok (to ale není horní, ani spodní hranice, jen odhad) té části, kde nastala závada (F9 nebo CD) a pak oprava designu. Konec pro CD by to pravděpodobně nebyl.

Martin B
Host
Martin B

Záleží na tom, co by se pokazilo.

Filip
Host
Filip

Díky

Vladimír Todt
Host
Vladimír Todt

Test se tedy bude provádět s plnohodnotným (9 motorů) plně natankovaným 1. stupněm?

Jiří Hadač
Přispěvatel

Jojo, bez přistávacího vybavení a nebude mít naplno natankované nádrže se zápalnou směsí pro motory.

Jirka
Host
Jirka

Nedava mi to smysl, ze se prvni stupen znici az po odletu Crew Dragonu, chapal bych ze budou nicit prvni stupen jeste, kdyz bude spojen s Dragonem, aby Dragon poznal ze je problem a ze ma fofrem odletet…

pave69
Host
pave69

Oddělení Dragonu má za následek takové aerodynamické síly na zbytek rakety, že se rozpadne. Je to dáno částečně tím, že k simulaci selhání dojde v okamžiku, kdy je celý Falcon nejvíce aerodynamicky namáhán, aby se testovaly nejnáročnější podmínky.

Tomáš Kratochvíl
Host
Tomáš Kratochvíl

Souhlas, jen myslim, ze je tu pomerne slusna sance, ze Falcon9 vlastni proces oddeleni CD prezije a znici jej az autodestrukce.

pave69
Host
pave69

Součástí sekvence oddělení Dragonu je vypnutí motorů Falconu 9 pro zajištění maximální delta v mezi Dragonem a nosičem. Ten se tím stane neovladatelný, což rychle povede k jeho natočení (ztráta vertikální orientace) a tím k destrukci aerodynamickými silami, celé se to odehrává v nadzvukové rychlosti v ještě celkem husté atmosféře. Takové namáhání by přežil ocelový ingot nebo tak něco.

Petr Šída
Host
Petr Šída

Ten problém simuluje vypnutí motoru, Dragon automaticky detekuje ztrátu tahu a tím aktivuje záchranný systém, jinak to ani udělat nejde

To že se raketa následně rozpadne je předpoklad