Testovací let Starship SN15

SN15 je další v řadě prototypů kosmické lodi Starship, která má v budoucnu umožnit levné lety do vesmíru díky kompletní znovupoužitelnosti. Předchozí prototypy SN8 až SN11 provedly testovací lety do výšky kolem deseti kilometrů, ale zcela úspěšné přistání se nepodařilo ani jednomu z nich. Nejblíže se dostal prototyp SN10, který na začátku března přistál v jednom kuse, ale pár minut poté explodoval kvůli poškození z příliš tvrdého dosednutí. Nyní je na řadě prototyp Starship SN15, který oproti svým předchůdcům obsahuje stovky vylepšení, a v tomto článku najdete vždy aktuální informace o průběhu jeho testování a příprav na let.

» Přeskočit na videa a aktuální informace «

Starship SN15 je nejnovější dokončený prototyp kosmické lodi Starship, který se od svých předchůdců SN8 až SN11 výrazně liší. Stále má 50 metrů na výšku, 9 metrů v průměru a pohání jej tři motory Raptor spalující směs metanu a kyslíku, avšak Elon Musk uvedl, že tento prototyp obsahuje „stovky vylepšení konstrukce, avioniky, softwaru a motorů“.

Výroba nádrží prototypu Starship SN15 začala v listopadu 2020 v montážním areálu v Boca Chica v jižním Texasu. Dokončena pak byla na začátku dubna 2021, kdy byly k sekci s nádržemi připojeny řídicí klapky a aerodynamická špička. Převoz na startovní rampu následoval brzy poté, načež bylo zahájeno pozemní testování, které zahrnovalo tlakové zkoušky s dusíkem a několik statických zážehů motorů Raptor. U posledních několika prototypů SpaceX dělalo tlakové testy rovnou s nainstalovanými motory, ale SN15 má jinak řešený „puk“, do kterého jsou motory zasazeny. Tlakové testování tedy bylo nejdříve provedeno bez motorů. Po tlakových zkouškách byly na Starship nainstalovány Raptory SN54, SN61 a SN66 a loď absolvovala dva statické zážehy.

Let Starship SN15 do výšky 10 km nakonec proběhl 6. 5. v 00:24 SELČ a byl poprvé zcela úspěšný, jelikož loď v závěru testu měkce dosedla na přistávací plošinu. Elon Musk následně zmínil, že SN15 možná brzy provede svůj druhý let, ale nakonec k tomu asi nedojde.

Videa a webkamery

SpaceX-sestřih

SpaceX-přenos

Kosmonautix.cz

LabPadre

Cosmic Perspective

NSF-let

Nerdle

Launch Pad

Lab

Sentinel

Sapphire

Predator

SPadre

Aktuální informace

Pozor, pokud se vám nezobrazují nové zprávy automaticky, zkuste manuálně aktualizovat stránku.


Mnohem více informací o Starship, Super Heavy a Raptoru najdete v našem velmi podrobném článku Vše o Starship a dále také v přehledu všech prototypů.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

196 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře