Mise Galileo L12

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

 • Datum startu: 28. 4. 2024 02:34 SELČ
 • Startovní okno: Nebylo upřesněno (Co je to startovní okno)
 • Stav: Mise byla úspěšná
 • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Dvojice navigačních družic Galileo FOC FM-25 a FM-26, které jsou postaveny na platformě SmartMEO firmy OHB-System GmbH, užitečné vybavení dodala firma Surrey Satellite Technology Ltd.
 • Hmotnost nákladu: 1603 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1060.20)
 • Cíl: Vysoce eliptická přechodová dráha ke středně vysoké oběžné dráze (MEO), družice budou pracovat na střední oběžné dráze ve výšce 23 616 km a sklonem 56°
 • Startovní rampa: LC-39A (Kennedyho vesmírné středisko, Merritt Island, Florida, USA)
 • Pokus o přistání stupně: Neproběhne
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • Galileo je evropský autonomní globální družicový polohový systém, který financuje Evropská unie prostřednictvím Evropské kosmické agentury. Systém poskytuje přesný a nezávislý navigační systém, aby státy EU nebyly závislé na americkém systému GPS či ruském GLONASS.
 • Počátky celé myšlenky se datují již do 90. let 20. století, nicméně s praktickou realizací se začalo až v 21. století. První vlaštovkou, která byla dopravena na oběžnou dráhu, byla technologická navigační družice GIOVE-A v roce 2005. První družice, které mají v názvu Galileo, byly vyneseny v říjnu roku 2011 s pořadovými čísly Galileo IOV FM-1 a 2.
 • Je již tradicí, že každá družice má své jméno. Tato jména jsou vybírána podle podle dětských vítězů kreslířské soutěže. Například družice Galileo IOV FM-3 se jmenuje David podle Davida Markarjance z Hradce Králové a vypuštěna byla v říjnu 2012. Tato mise vynese družice s pořadovými čísly FM-25 a FM-27.
 • Plné operační schopnosti dosáhl systém v roce 2019. Mimochodem, pokud byste chtěli vědět, zda váš telefon používá při navigaci systém Galileo, je to možné zjistit na tomto odkazu.
 • Pro vybudování navigačního systému Galileo bylo zatím využito 13 startů raket. Dvakrát startovala raketa Sojuz-FG z Bajkonuru s jednou testovací družicí, osmkrát po dvou družicích letěla raketa Sojuz ST-B z Kourou a třikrát vynesla čtveřici družic raketa Ariane 5.
 • Celkově bylo vyneseno 30 družic. První dva vynesené satelity byly vyřazeny z provozu již v roce 2012. Ze zbylých 28 je 23 v provozu, čtyři další jsou nepoužitelné a jedna družice není dostupná.
 • V celém projektu Galileo se prakticky s americkými raketami vůbec nepočítalo a konstelace měla být vybudována pouze ruskými a evropskými nosiči. Nicméně invaze Ruské federace na Ukrajinu a zpoždění ve vývoji Ariane 6 způsobilo, že Evropa se v současnost stále potýká s nedostatkem kapacit pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu. Kvůli tomu se Evropa s vynáškou dalších družic musela obrátit na SpaceX.
 • O tom, že čtyři družice Galileo budou vyneseny raketami SpaceX, jsme se dozvěděli až na podzim 2023. I tak šlo ale stále o dohodu neúplnou. Za prvé, bylo nutné schválit částku 180 milionů eur za startovní služby a za druhé musely celou akci posvětit unijní orgány. Šlo totiž o vývoz utajovaných technologií mimo území EU, což vyžaduje dodatečné bezpečnostní prověrky. To vše se stále protahovalo a celá smlouva byla nakonec dokončena až v březnu 2024.
 • Čtyři družice Galileo s pořadovými čísly FOC FM25-28 budou vyneseny během dvou startů Falconu 9. Toto je první, přičemž druhý by měl přijít na řadu později v roce 2024.
 • Pokud platí uvedená částka 180 milionů eur (přibližně 196 milionů dolarů) za oba starty, znamená to, že EU zaplatí přibližně o 30 % více, než je běžná komerční cena za raketu Falcon 9. Nicméně, dodatečné náklady za různá bezpečnostní a další opatření jsou běžným jevem při startech raketových nosičů s vládními nebo vojenskými náklady.
 • Přistání prvního stupně Falconu 9 tentokrát neproběhlo, jelikož starý stupeň B1060.20 byl záměrně odhozen do oceánu.
 • SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 990 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
 • Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý, obě jeho poloviny letěly počtvrté.
 • Vývoj data startu: 2024 → duben 2024 → konec dubna 2024 → 28. dubna 2024

Související články

Fotky

Videa

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Video o konstelaci Galileo:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mr G

Odkial je informacia, ze sa podarilo zachranit uz 430 krytov ?

Petr Melechin

Z oficiální infografiky, která byla na konci živého přenosu.

Mr G

Skoda len, ze to maju posunute.
Start č. 335 a len 252 krytov, ktore nasledne dobehnu na cislo 430.
Starty pocitaju na pravej strane, pristatia na lavej (boostre, dragony aj kryty)

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Mr G
prochzde

On je rozdíl, kolik krytů se podařilo zachránit a kolik jich přivezli zpět. Pokud se vám na záběrech ze všech různých fór neobjeví loď, kde je vidět, kolik jich přivezla, tak jak to zjistíte?
Děkuji za odpověď.

Mr G

Nie, nejde o to, kedy ich priviezli spat.
Mne sa nepaci, ze start 335 = 252 krytov. Ak by to bolo 430 bolo by to lepsie.
Nepripocitavaju to podla startov
Moja statistika:
8 siet ANO, 4 NIE
354 voda ANO, 14 NIE
156 ???
spolu je to 536 kusov
letelo 288 misii s krytmi takze ako sa to vynasobi, tak 4 chybaju a to su posledne 2 misie.
Tie spolu dovezie Bob, v prenose to hovorili 🙂
Ak by to uvadzali podla startov, mohol by som si statistiku doplnit :), takto sa to neda

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Mr G
prochzde

“Nie,”
Došiel dych?

Mr G

Nie, nie 🙂
editoval som to a zle ulozil
36 ks bolo zahodenych, to som este zabudol

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Mr G
prochzde

O.K.
Nevím, jestli to u SpaceX někdo vede u těch krytů naprosto přesně. Navíc i ty kryty se postupem času vyvíjely a některé starší typy už nebyly, nebo nebudou použity. Stejné je to podle mě u nejstarších 1.stupňů, které nechají “dolétat jen těch dvacet” a u těch novějších se budou “po schválení” pokoušet o nové maximum čtyřiceti startů (u 1.stupňů se to dá jednoduše spočítat). To je, ale jen můj názor.

Petr Melechin

430 zachráněných krytů celkem, z nichž většina už letěla na těch uskutečných 200 misích s již použitým krytem, takže zbývá něco přes 30 kusů (na pár misích letěla jen jedna použitá polovina krytu). Některé z těchto zbylých kusů už znovu neletěly (byly vyřazeny) a další jsou momentálně připravovány na další mise nebo čekají někde ve skladu, až na ně přijde řada. Nevidím v těch číslech žádný problém.

Mr G

Takto podrobne to az nesledujem 🙂 Mam len pocty, neratam znovupouzita, len zachrany
Zoberie to aj obrazok, nemusim to prepisovat 🙂

comment image

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Mr G
Martin_V

Proč bude první stupeň B1060 záměrně odhozen při své dvacáté misi zrovna u startu dvojice celkem lehkých družic Galileo? Na Wikipedii píšou “due to the performance needed to get the payload to the desired 23,616 km orbit”, ale Galilea po dvou dopravoval i Sojuz-Fregat a Ariane 5 je brala dokonce po čtyřech. To je opravdu pro Falcon 9 tak obtížné dostat družici na vysokou kruhovou dráhu? Pokud ano, nevyplatil by se SpaceX nějaký jednoduchý třetí stupeň typu Fregat? Možná by pak F9 zvládl podobné mise jako dnes FH.

Mr G

F9 nema velmi vykonny 2-hy stupen v porovnani s konkurenciou. Co je dan za jeho jednoduchost, ktora ale umoznuje vyrobit ich 93 za rok, co je jeden kazde 3-4 dni.
Pri tejto misii mal sedy izolacny nater, ktory sa pouziva pri misiach kedy zostava aktivny po dlhsi cas (max 6 hodin). Druzice teda vypustili na vysokej orbite co nedovoluje zachranu 1-ho stupna.
Moze sa opakovat aj situacia ako pri starte GPS, kedy zakaznik pozadoval pri prvom starte 100% vykon F9 teda bez zachrany a dalsie starty Galileo L13 a L14 uz pristavat bude. Uvidime 🙂