Muskova mafie #1: Steve Jurvetson, který byl jako investor u vzniku většiny firem Elona Muska

PayPal, jakožto celosvětově rozšířeného poskytovatele finančních služeb, asi není třeba příliš představovat. Jeho služeb využívá více než 400 milionů klientů. Je známo, že u počátků firmy sehrál významnou roli Elon Musk. Z prostředí PayPalu se však později vylíhla celá řada dalších, většinou úspěšných podnikatelů a investorů, kterým se přezdívá „PayPal Mafia“ neboli „mafie PayPalu“.

Šlo o několik úspěšných pracovníků PayPalu, kteří potom, co firmu převzal eBay, postupně odešli a díky získaným financím rozjeli mnoho dalších projektů. Členové této skupiny byli spolu natolik úzce spjati, že si vysloužili přezdívku PayPal Mafia. To poté ještě umocnil magazín Fortune, který v roce 2007 vydal článek, v němž tento název publikoval a přidal následující fotografii, na které jsou klíčoví pracovníci PayPalu skutečně zobrazeni jako jedna velká mafiánská rodina. Na fotce chybí Elon Musk, který se tehdy focení nezúčastnil, protože měl blíže neupřesněné jednání.

PayPal Mafia, horní řada zleva: Jawed Karim, spoluzakladatel YouTube; Jeremy Stoppelman, CEO v Yelp; Andrew McCormack, partner v Laiola Restaurant; Premal Shah, prezident Kiva;
druhá řada zleva: Luke Nosek, partner v The Founders Fund; Kenny Howery, partner v The Founders Fund; David Sacks, CEO v Geni a Room 9 Entertainment; Peter Thiel, CEO Clarium Capital a Founders Fund; Keith Rabois, viceprezident ve Slide a jeden z prvních investorů YouTube; Reid Hoffman, zakladatel LinkedIn; Max Levchin, CEO ve Slide; Roelof Botha, partner v Sequoia Capital; Russel Simmons, CTO a spoluzakladatel Yelp (Zdroj: Robyn Twomey, Fortune)

Název naší minisérie „Muskova mafie“ je tedy parafrází původní mafie PayPalu. Budeme se vám v ní snažit představit osoby ze zákulisí Muskových projektů. Půjde o lidi, především investory, na které můžeme nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Z jedné strany to byli oni, kteří Muskovi pomáhali při budování jeho dnešního „impéria“ (zejména finančně), ale současně se svezli na vlně jeho úspěchu. Můžeme se tedy dohadovat, zda oni pomohli Muskovi, nebo on jim.

Steve Jurvetson

LinkedIn | Twitter | Flickr

Prvním „členem Muskovy mafie“, kterého si představíme, je Steve Jurvetson. Investor, miliardář, filantrop, fotograf, konstruktér amatérských raket, sběratel raketové techniky a meteoritů a hlavně nadšenec do nových technologií. Sám sebe často označuje za „geeka“, což se někdy do češtiny překládá jako „šprt“. To na něj skutečně sedí. Titul na Stanfordově univerzitě získal za dva a půl roku, zatímco jiným to trvá roky čtyři. A to ještě obor elektroinženýrství absolvoval s nejlepšími výsledky ve svém ročníku.

Nevím, jestli Jurvetson patří mezi největší investory Muskových projektů, protože nejsou známy přesné sumy, které investoval, ale určitě je jedním z nejzajímavějších. Momentální výše jeho majetku není oficiálně známa. Na seznamu miliardářů časopisu Forbes ho nenajdete. Server wealthygenius.com uvádí 1,8 miliardy dolarů, ale neuvádí už, jak to autoři článku spočítali.

Jedním z mnoha koníčků Jurvetsona je fotografování. Většinu svých aktivit dokumentuje na svém účtu na Flickru, kde už publikoval přes 7 tisíc fotografií. Díky tomu bude tento článek tak trochu galerií jeho unikátních fotek.

Rodina

Steve se narodil 1. března 1967 v americké Arizoně dvěma estonským emigrantům, Tõnu a Tii Jürvetson, nikdy se však nenaučil mluvit estonsky. Jeho rodiče tak prý používali estonštinu jako svůj tajný jazyk. Rodina později také nějaký čas žila v texaském Dallasu.

V roce 1990 se Steve oženil s Karlou Tinklenberg, se kterou má dvě děti. V roce 2018 se s ní rozvedl, vzal si svoji současnou manželku Genevieve Wolff Jurvetson a má s ní dvojčata.

Kariéra

Prvním zaměstnáním Steva Jurvetsona po ukončení studia na Stanfordu bylo místo výzkumného pracovníka v Hewlett-Packard (HP). Posléze ještě pracoval v marketingovém oddělení Applu a ve firmě Next Software.

Investiční minulost

Nejlepší léta své kariéry Steve zažil v DFJ (Draper Fisher Jurvetson) tedy investiční společnosti, která nesla také jeho jméno. První investicí, na které se zde podílel, byl Hotmail, služba dnes známá jako Outlook (společnost v roce 1997 převzal Microsoft za 400 milionů dolarů). V portfoliu DFJ momentálně jsou firmy jako Baidu, Coinbase, Giphy, Human Longevity, Patreon, Planet, Skype, SpaceX, Tesla nebo Twitter.

Odchod z DFJ

Jurvetson v DFJ působil 23 let. Za tu dobu zde zažil mnoho úspěchů, ale taky několik „přešlapů“. Firma například investovala své peníze do nechvalně známé firmy Theranos. Ta slibovala revoluci v krevních testech, ale její technologie nikdy nefungovala. Po mnohých právních sporech Theranos zkrachoval a zanikl. Momentálně probíhá mediálně sledovaný soud se zakladatelkou Elizabeth Holmes.

Kontroverzní byl také Jurvetsonův odchod z DFJ. Dne 13. listopadu 2017 oznámil, že firmu opouští. Současně přerušil také své působení v představenstvech Tesly a SpaceX. Jak se později ukázalo, důvodem bylo blíže neupřesněné nařčení ze sexuálního obtěžování ve společnosti DFJ. Detaily však nebyly zveřejněny. DFJ prý nikdy neobdržel oficiální stížnost na Jurvetsonovo chování, ale vedl v tomto případu vyšetřování. Jeho výsledky rovněž nebyly zveřejněny, avšak anonymní zdroje tvrdily, že „odhalilo Jurvetsonovo nepřijatelné chování související s negativním tónem vůči ženám podnikatelkám.“

Investiční současnost

V roce 2018 Steve spolu s investorkou Maryannou Saenko založil fond Future Ventures. Ten se specializuje výhradně na investice do inovativních technologických startupů a firem v oborech komerční kosmonautiky, deep learningu, kvantových počítačů, umělé inteligence, robotiky, čistých zdrojů energie a produkce nebiologického masa. Společnost už investovala do firem jako Memphis Meats, Mythic, Nervana nebo Common Wealth Fusion Systems. Kromě toho Future Ventures vložilo své peníze rovněž do projektů Elona Muska – do Tesly, SpaceX, The Boring Company i do Neuralinku.

Steve Jurvetson a Maryanna Saenko (Zdroj: Future Ventures)

Představenstva firem

Jurvetson a jeho fondy většinou investují do startupů hned v jejich počátcích. Těmto firmám pak poskytují nejen své finance, ale také zkušenosti a pomoc s managementem. Představitelé fondů, včetně Jurvetsona, se pak obvykle stávají členy představenstva firem, do kterých investovali. Sám Jurvetson tak už byl v představenstvu Hotmailu nebo firem NeoPhotonics a D-Wave. Pokud jde o projekty Elona Muska, donedávna byl v představenstvu Tesly a stále ještě působí ve SpaceX.

Ocenění

Za své investiční úspěchy Steve Jurvetson získal nejedno ocenění. V roce 1999 ho MIT Technology Review zařadilo na seznam „Innovators Under 35“, tedy v té době nejúspěšnějších mladých investorů/inovátorů. Časopis Forbes ho také několikrát zařadil na svůj seznam „Midas List“, ve kterém každoročně vyhlašuje nejlepší technologické investory, konkrétně v letech 2011, 2012, 2013, 2014 a 2016.

V roce 2016 americký prezident Barack Obama jmenoval Jurvetsona jedním z prezidentských ambasadorů pro globální podnikání (angl. Presidential Ambassadors for Global Entrepreneurship).

Známosti

Za svou kariéru se Steve Jurvetson setkal a seznámil se spoustou různých slavných, bohatých a vlivných lidí. Na Internetu můžeme najít jeho fotky s mnohými z nich. Na fotografiích zleva: Jurvetson s Joe Bidenem, Billem Gatesem, Billem Clintonem, Barackem Obamou a Stevem Jobsem.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Muzeum

Profesionální kariéra Steva Jurvetsona je bezpochyby zajímavá, ale ještě zajímavější jsou jeho koníčky. Jedním z nich je sběratelství kosmonautických artefaktů. Jeho sbírka je skutečně rozsáhlá. Většina předmětů je momentálně vystavena v sídle Future Ventures. Jsou zde jak věci z rané historie vesmírných letů, tak i z nedávné doby.

Mnoho fotek z kolekce se nachází na Jurvetsonově profilu na Flickru. Na YouTube je k nalezení několik videoprohlídek – například třídílná prohlídka na profilu CuriousMarc (první, druhý a třetí díl), kde ve třetím díle účinkuje také „Everyday Astronaut“ Tim Dodd.

Na fotografiích zleva: Komunikační headset, který letěl na misi Apollo 15; sedadla z velitelského modulu misí Apollo; konzole ze střediska pro kontrolu misí Apollo z Johnsonova kosmického střediska v Houstonu; skafandr z programu Mercury; rentgen bot Neila Armstronga, ve kterých poprvé chodil po Měsíci, pořízený 9 dní před startem mise Apollo 11.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Artefakty ze SpaceX

Jurvetson nesbírá pouze památky z historických misí NASA, ale také předměty dokumentující současný rozvoj raketové techniky, především tedy hardware SpaceX. Zde je několik příkladů.

Zleva: Nášivka s logem vůbec první mise Dragonu 1, která letěla na orbitu na jeho palubě; kryt Crew Dragonu z mise DM-2, za kterým jsou během letu ukryty přistávací padáky; jedna z pružin mechanismu, který tento kryt odstraňuje při návratu Crew Dragonu na Zemi; kus testovací rakety Falcon 9 Reusable (F9R) po její explozi na základně v McGregoru.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Zákulisí SpaceX

To, že je Jurvetson investorem SpaceX a navíc ještě členem jeho představenstva, má své výhody. Pro raketového nadšence, jakým Steve je, to musí být ráj na Zemi. Může být přítomen tam, kde se vyvíjí ta nejmodernější raketová technika. Dokládá to několik dalších fotografií z jeho účtu na Flickru.

Zleva: Steve Jurvetson pod aerodynamickým krytem rakety Falcon 9; s prvním Dragonem, který se připojil k ISS; pod testovací raketou Grasshopper; ve velícím středisku misí Falconu 1 před jeho pátým startem; v odrazu na trysce motoru Merlin 1D.

Shora zleva: Jurvetson na testovací základně v McGregoru; v Tesle Model X, která vozí astronauty na startovací rampu v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě; v prototypu vesmírné lodi Crew Dragon; se svou druhou manželkou a skafandrem SpaceX; se Starhopperem a troskami Starship SN8 ve Starbase; s prototypem Starship SN9.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Jedním z posledních Jurvetsonových úlovků do sbírky jsou hodinky, které Jared Isaacman používal během nedávné mise Inspiration4:

Jak nepřistávat s orbitální raketou

V roce 2017 se na profilu SpaceX na YouTube objevilo video nazvané „Jak nepřistávat s orbitální raketou“ (angl. How Not to Land an Orbital Rocket Booster). Jeho podrobný popis můžete najít v našem článku. Jednu část tohoto videa natočil právě Steve Jurvetson. Jde o pasáž, kde se Elon Musk prochází mezi troskami testovací rakety F9R po jejím neúspěšném posledním letu na základně v McGregoru (ve videu v čase 0:25–0:32).

K incidentu rakety F9R se váže jedna dnes už veselá „historka z natáčení“, se kterou se Steve podělil na Flickru:

Když jsme tehdy vyjížděli k místu startu, vtipkoval jsem, že dnes uvidíme big bada boom. Ani nevím proč. Šlo o první let se třemi motory a větším množstvím paliva. Raketa se vychýlila z letu a přišel výbuch. Později jsem Elonovi navrhl, že bychom měli vyrazit na místo dopadu trosek, abychom je analyzovali a odnesli si něco na památku. Někdo se pokusil rozveselit Elona citátem o učení se z neúspěchů. Elon odpověděl: „Jak to tak vidím, raději bych se poučil z úspěchu.“

Zákulisí Tesly

Donedávna Jurvetson „seděl“ také v představenstvu Tesly, z čehož mu rovněž plynuly všemožné výhody. Například se stal majitelem vůbec prvního sériového Modelu S a druhého Modelu X.

Na fotografiích zleva: Steve Jurvetson ve svém Roadsteru; při přebírání Tesly Model S se sériovým číslem 1 od J.B. Straubela; v továrně Giga Nevada na počátcích její stavby; ve svém Modelu S s Elonem a Kimbalem Muskem; při přebírání Modelu X se sériový číslem 2 přímo od Elona Muska.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Zákulisí Neuralinku

Steve Jurvetson, jakožto jeden z investorů Neuralinku, byl osobně přítomen na obou prezentacích pokroků firmy. A nejen to, byl třeba také s bývalým prezidentem Neuralinku, Maxem Hodakem, v Boca Chica po (ne zcela zdařeném) letu prototypu Starship SN8.

Na fotografiích zleva: Tým Neuralinku na první prezentaci firmy v roce 2019; Elon Musk na druhé prezentaci v roce 2020; Steve Jurvetson v sídle Neuralinku; Jurvetson se svojí společnicí Mariannou Saenko na druhé prezentaci Neuralinku; Max Hodak ve Starbase s troskami prototypu Starship.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Sbírka unikátních meteoritů a mimozemských vzorků

Mezi koníčky Jurvetsona patří také sbírání unikátních a velmi cenných meteoritů. Má jich mnoho. Na fotografiích níže můžete vidět několik z nich.

Zleva: Největší plátek lunárního meteoritu na Zemi; měsíční kámen přivezený v rámci mise Apollo 16; druhý největší marsovský meteorit v soukromém vlastnictví; další meteorit; Brahinský pallasit – část meteoritu nalezeného v roce 1807 na území dnešního Běloruska.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Raketové modelářství

Velkou vášní Steva Jurvetsona jsou také funkční modely raket a jejich vypouštění. Pravidelně se zúčastňuje setkání modelářů někde v pouštích v USA. Níže můžete vidět několik fotografií z podobných akcí.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Burning Man

Z předchozího je asi celkem jasné, že Steve se umí bavit. A to jsme si ještě neuvedli, že on, stejně jako Elon Musk, pravidelně navštěvuje americký hudebně-umělecký festival Burning Man. Jde o festival pořádaný každoročně v poušti Black Rock v Nevadě. Jak píše česká Wikipedia, umělci zde pořádají různé koncerty, světelné show a vystoupení, do kterých zapojují i diváky. Typické pro atmosféru festivalu jsou bizarní kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla. Festival trochu připomíná teknivaly CzechTek v dobách jejich největšího rozkvětu, avšak, na rozdíl od nich, Burning Man není zadarmo – vstupenka stojí od několika set až do několika tisíc dolarů.

Zdroj fotografií: Flickr Steva Jurvetsona

Na pivo s Jurvetsonem

Jestliže byste někdy hledali někoho, kdo by vám někde u piva mohl povyprávět nejvíce zákulisních historek z prostředí projektů Elona Muska, asi těžko byste našli lepšího kandidáta. Pokud tedy nebereme v potaz samotného Muska. Jurvetson byl osobně přítomen u rozvoje většiny Elonových firem už od jejich počátků. Seděl nebo sedí na křeslech v jejich představenstvech. Jezdil ranými modely všech vozů Tesly. Sledoval na vlastní oči mnoho startů raket SpaceX už od časů Falconu 1. Posedět s ním někde na baru, by byl určitě zážitek.




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Neuvěřitelně tvorivá parta…
Jawed Karim, spoluzakladatel YouTube; Jeremy Stoppelman, CEO v Yelp; Andrew McCormack, partner v Laiola Restaurant; Premal Shah, prezident Kiva;
druhá řada zleva: Luke Nosek, partner v The Founders Fund; Kenny Howery, partner v The Founders Fund; David Sacks, CEO v Geni a Room 9 Entertainment; Peter Thiel, CEO Clarium Capital a Founders Fund; Keith Rabois, viceprezident ve Slide a jeden z prvních investorů YouTube; Reid Hoffman, zakladatel LinkedIn; Max Levchin, CEO ve Slide; Roelof Botha, partner v Sequoia Capital; Russel Simmons, CTO a spoluzakladatel Yelp

Goodman

Spíš parta hnusnych bílých rasistu s jedním indem. Nejsou rasově vyvážení, chybí jim tam nejméně 15% Afroamericanu. Ani genderove to není OK, nejspíš ani nábožensky a ani není mezi nimi žádný trans člověk. Je jedno čeho dosáhli nebo jak technologicky obohatili lidstvo, protože multikulturne rozmaniti nejsou. A to je důkazem, proč potřebujeme neziskovky a agresivně progresivní neoliberaly. Utlumit přirozené talenty ve vedení a nahradit jej blbcema a neschopnyma jedincema, kteří rasově odpovídají moderní době. To je jediná cesta k úspěšné budoucnosti. A kdo s tím nesouhlasí, zaslouží zavřít do vězení za šíření nenávisti. BLM

PetrV

Vše je byznys. Greendeal, blm, antirasi.
I desátky cirkve byly byznys.
Neziskové ziskovky jsou mor západu.

Goodman

Do určité míry ano. Byť často sám kritizují “ne”ziskovky, tak ale všechny nelze házet do jednoho pytle. Stejně jako existují uplatní i neuplatní policisté, schopní i neschopní lékaři nebo sportovci, kteří by se honili za mičudou i bez těch miliónových honorářů, jsou neziskovky které pomáhají lidem v nouzi nebo přírodě. Šmahem odsoudit všechny nebo stát pokaždé v opozici, je stejný extrém jako nijak neskryvana zaslepena nenávist členů BLM vůči většině. Neměli bychom mít stejně “jasno” jako oni, protože pak bychom nebyli o nic lepší.
Chci říct, ze řada lidí nedělá všechno jenom pro prachy. Stejně tak i ti, co dělají to co dělají jenom pro peníze, tak pokud to dělají dobře a v souladu se zákonem, tak je to taky s pořádku.
Me vadí gauneři a zmetci, kteří svoji kriminalitu skrývají za fasádou humanity a bohulibé činnosti.

LZ.

Chtělo by to taky takovou partu u nás.

Libor

Poprvé jsem se o něm dozvěděl z fotografie kde držel snad první zveřejněný obrázek starlink terminálu.