Zajímavosti od Neuralinku z tweetů #techtuesdays (1. díl)

Může se zdát, že Neuralink je v porovnání s jinými projekty Elona Muska dost uzavřenou společností, která nevypouští na veřejnost příliš mnoho informací o svých činnostech. Pokud ale porovnáme Neuralink s jinými podobnými firmami, ukáže se, že opak je pravdou. Kolik toho víte o tom, co konkrétně dělá Synchron nebo Paradromics? Pokud se zajímáte o problematiku neurálních rozhraní, tak asi nějaké informace máte, ale rozhodně ne tolik jako o Neuralinku.

V poslední době se Neuralink prostřednictvím svého účtu na Twitteru přidal k iniciativě #techtuesday. Díky tomu jsme se už dozvěděli několik zajímavých informací o dění ve firmě a vývoji neurálního rozhraní. Doufáme tedy, že Neuralink bude v iniciativě pokračovat a rozjíždíme nepravidelně vycházející seriál, ve kterém si tweety budeme shrnovat, překládat do češtiny a možná k nim přidávat i nějaký ten komentář.

Co je #techtuesday?

#techtuesday (česky „technické úterý“) je hashtag a trend v oblasti sociálních médií. Jde o příspěvky, které se objevují vždy v úterý. Uživatelé, firmy nebo organizace v nich sdílejí informace o nejnovějších trendech a novinkách v oblasti technologií, které vyvíjejí. Je to příležitost předvést nové produkty a vznikající technologie. Příspěvky s hashtagem #techtuesday lze nalézt na různých platformách sociálních médií, jako je Twitter, LinkedIn nebo Instagram. Může jít o příspěvky o čemkoliv od nejnovějších gadgetů, aplikací, aktualizací softwaru přes tipy pro kybernetickou bezpečnost až po novinky z oboru.

Příspěvky:

Seřazeny chronologicky od nejstaršího k nejnovějšímu.

2023-03-07: Přímo z pekárny

Vůbec první tweet z edice #techtuesday. Na obrázku vidíme osm kusů „čerstvě upečených“ neurálních rozhraní nejnovější verze v blíže neurčených pouzdrech.

2023-03-14: Monkey business

Na krátkém videu vidíme makaka a vzruchy z jeho dvou implantovaných rozhraní.

2023-03-21: Simulace implantace elektrodových vláken

Video ukazuje zrychlenou implantaci elektrodových vláken testovací figuríně.

Neuralink: Provádíme simulace implantací pro urychlení vývoje a testů rozhraní. Přidejte se k nám a pomožte s vývojem.

2023-03-28: Urychlovač fyzických testů implantátů

Video ukazuje, jak funguje urychlovač testů implantátů, o kterém jsme psali zde (v sekci Akcelerace životního cyklu implantátu). Konkrétně to, jak se do urychlovače přidává nový implantát. Operátor nejprve napustí do pouzdra s implantátem speciální kapalinu simulující reálné prostředí čili mozek uživatele. Poté pouzdro připojí do testovací skříně k jiným implantátům.

Neuralink: Čas se vykoupat! Díky našemu urychlovači životního cyklu implantáty stárnou 4x rychleji. Vývoj nových způsobů vykonávání dlouhodobých testů nám umožňuje rychlejší vývoj rozhraní, identifikaci velmi řídce se vyskytujících problémů a omezení testů na zvířatech.

2023-04-04: MicroCT

V tomto tweetu Neuralink představil zajímavý způsob využití počítačové tomografie, která se jinak používá ve zdravotnictví k neinvazivnímu zobrazování vnitřních orgánů a tkání. Díky této metodě můžou odborníci firmy vidět do uzavřených implantátů. Není jasné, zda se této metody dá využít jen pro neimplantovaná rozhraní v laboratoři, nebo také implantovaná zařízení již fungující v hlavách pokusných zvířat nebo později lidí.

Neuralink: V Neuralinku máme nástroje, které nám umožňují nahlédnout do nitra hermeticky uzavřených zařízení. Při hledání problémů s prototypy často používáme mikroCT (mikro počítačovou tomografii) pro pořizování 2D a 3D snímků s vysokým rozlišením. Důležité je to, co se skrývá uvnitř.

2023-04-11: Elektrodová vlákna

Takto vypadají elektrodová vlákna neurálního rozhraní pod elektronovým mikroskopem. Obdélníková díra, o níž v reakci na tweet píše Dan Adams, vědecký pracovník Neuralinku, slouží k zachycení vlákna na implantační jehlu neurochirurgického robota.

Neuralink: Naše tenká a flexibilní elektrodová vlákna mají šířku jen několika červených krvinek, čímž je minimalizována reakce (těla) na ně. Používáme elektronové mikroskopy, abychom verifikovali správnost jejich výroby, pochopili defekty a občas i udělali nějakou pěknou fotku.

Dan Adams (Neuralink): Obdélníková díra na konci každého vlákna je široká kolem 15 mikrometrů. Lidská červená krvinka má průměr kolem 8 mikrometrů. Jeden mikrometr je tisícina milimetru.

 

2023-04-18: Ovládání kurzoru počítačové myši

Porovnáme-li herní rastry z videa Monkey MindPong (vyšlo v dubnu 2021) a z tweetu níže, vidíme jasný rozdíl. Dřívější rastr měl jen 6×6 políček, kdežto ty dnešní jich mají mnohem více (ten první z tweetu 15×15 a druhý dokonce 35×35!). Rozhraní tedy dnes pracuje s mnohem větším rozlišením. Je mnohem přesnější. Neuralink však chce jít ještě dál.

Neuralink: Chceme s pomocí naší technologie překonat možnosti zdravého lidského těla. Zde vidíme makaka Pagera (hvězdu našeho videa Monkey MindPong), který ovládá kurzor svými myšlenkami a dosahuje 65 a 88 procent přesnosti průměrného zaměstnance Neuralinku, jenž to samé dělá pomocí počítačové myši. Přidejte se k nám a pomozte nám dosáhnout 110 nebo i více procent!

2023-04-25: Zlepšování chirurgických procedur

Jak jsme psali nedávno, Neuralink neustále zlepšuje své chirurgické procedury. Používá k tomu také testovací operační sál.

Neuralink: Testujeme chirurgické procedury na náhražkách tkání se všemi potřebnými instrumenty v našem testovacím operačním sále v technické části našeho ústředí. Umožňuje to rychlé ověřování nových procedur. Skvělá operace je nudná operace a opakování je matkou moudrosti.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
LZ.

Technika krásně pokročila, už je to skoro použitelné. Teď ještě přijit na to jak to zaplatit, aby to nebylo jen pro horní 1%.

Stehno

Super přehled, díky!