SpaceX buduje nové zařízení na renovaci zachráněných stupňů

Čtyři zachráněné stupně v hangáru u rampy LC-39A (Foto: SpaceX)

SpaceX během posledních zhruba 15 měsíců zachránilo již 8 prvních stupňů rakety Falcon 9 a jeden z nich možná už za týden odstartuje znovu při misi SES-10. Ne všechny zachráněné stupně čeká druhý let, ale podle provozní ředitelky SpaceX Gwynne Shotwell firma letos plánuje znovu použít až 6 stupňů. Společnost se zároveň snaží dosáhnout vyšší kadence startů a letos hodlá provádět jeden start každé 2–3 týdny. Pokud vezmeme v potaz, že SpaceX se historicky daří zachránit zhruba 70 % prvních stupňů, mohlo by se zdát, že firma se zanedlouho začne “topit” v zachráněných Falconech.

Společnost však je připravena a už od loňského roku vyjednávala o pronájmu pozemků a budov ve floridském přístavu Port Canaveral. Chce tam totiž vybudovat specializované zařízení, které bude zajišťovat zpracování, skladování a renovaci zachráněných stupňů. A nyní jsou vyjednávání u konce – obě strany dohodly a od 1. dubna vejde v platnost smlouva o 5letém pronájmu pozemků a komplexu budov bývalého Spacehabu.

SpaceX není v Port Canaveral žádným nováčkem. Jejich autonomní plošina Of Course I Still Love You je v tomto přístavu celoročně zakotvena doslova 600 metrů od nově pronajatého komplexu (pokud tedy zrovna není ve službě a “nechytá” rakety vracející se z vesmíru). Zachráněné stupně, které tato plošina přivezla ze svých výprav zpět do přístavu, však doposud musely pendlovat mezi Floridou (zpracování po přistání), Kalifornií (renovace pro další použití) a Texasem (testování), což je časově i finančně náročné. SpaceX chce tedy celý proces zjednodušit a na nově pronajatém pozemku plánuje již brzy provádět inspekce, renovace i skladování všech zachráněných stupňů.

Zachráněný stupeň je v přístavu Port Canaveral vykládán z OCISLY. Uprostřed horní části fotky je vidět komplex budov a pozemek, který SpaceX pronajímá.

Nově jsme se navíc od Rickyho Lima ze SpaceX dozvěděli zajímavou informaci, že zrenovované první stupně by už vůbec neměly být posílány do texaského McGregoru na testování, ale po zpracování v novém zařízení by putovaly rovnou na jednu ze dvou nedalekých ramp SpaceX (SLC-40 a LC-39A). Lim se také nechal slyšet, že proces záchrany a renovace prvního stupně momentálně trvá 6–8 týdnů (u stupně pro misi SES-10 to byly 4 měsíce), avšak “během několika málo měsíců” se předpokládá zkrácení tohoto procesu na pouhé 2–4 týdny!

Budova bývalého Spacehabu (Zdroj: Google Maps)

SpaceX na zmíněném pozemku operuje už od srpna 2016 na základě dočasné povolenky, která se musela každý měsíc obnovovat. Nyní došlo k podepsání 5leté nájemní smlouvy, na jejímž základě bude SpaceX platit Portu Canaveral kolem 35 tisíc dolarů měsíčně a tato částka se bude postupně zvyšovat, až nakonec po 5 letech dosáhne hodnoty zhruba 50 tisíc dolarů. Pronajatý pozemek má přes 16 000 m2 (4 akry) a kromě využívání budovy bývalého Spacehabu zde SpaceX plánuje zároveň postavit hangár o rozloze zhruba 4000 m2. Zatím však není jasné, kdy přesně bude zařízení zprovozněno.

AKTUALIZACE (23. 3.): Na Redditu někdo vyštrachal leták o této lokalitě. PDF obsahuje mapky, pár obrázků, popis budov a také detailní půdorysy.

Zdroj informací: Florida Today

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře