SpaceX přejmenovalo Boca Chica na Starbase a má se svou „Hvězdnou základnou“ velké plány

Elon Musk si oblíbil Texas a kromě toho, že se do tohoto amerického státu přestěhoval z Kalifornie, postupně tam koncentruje stále víc aktivit svých mnoha firem. Například u města Austin buduje automobilka Tesla obří továrnu Giga Texas a nedaleko od ní se také nedávno usídlila společnost Boring Company. Ta se zabývá stavbou tunelů a jeden zde možná časem vybuduje. U Giga Texas také roste nová továrna na výrobu uživatelských zařízení pro připojení k satelitní síti Starlink. To je ale jen jedno z několika míst v Texasu, kde SpaceX operuje. Například už od roku 2003 tato společnost pronajímá areál v McGregoru, kde probíhá všemožné testování motorů a raket SpaceX.

Stavba továrny Giga Texas (Foto: Tesla)

Nejvíce pozornosti se ale aktuálně upíná k vesničce Boca Chica v jižním Texasu, kousek od hranice s Mexikem. Zde SpaceX posledních pár let buduje rozsáhlé zázemí pro vývoj, výrobu, testování a starty kosmické lodi Starship a rakety Super Heavy. SpaceX zde postupně vykoupilo v podstatě všechny pozemky, původní obyvatelé se až na pár výjimek odstěhovali a firma nyní celou oblast přetváří k obrazu svému. Firma se dokonce nedávno rozhodla Boca Chica a okolí přejmenovat na Starbase („Hvězdná základna“). Přejmenování sice ještě není oficiální, ale Elon Musk i SpaceX toto označení už nějakou dobu veřejně používají ve svých prohlášeních. A že jde o pevný plán, aktuálně potvrdila instalace velkého podsvíceného nápisu STARBASE, který vítá všechny, kdo se rozhodnou zařízení SpaceX navštívit.

Nově nainstalovaný nápis Starbase (Foto: Cosmic Perspective)

SpaceX původně plánovalo u Boca Chica postavit tradiční rampu pro starty raket Falcon 9 a Falcon Heavy, ale nakonec došlo ke změně a firma se tu rozhodla vybudovat zařízení pro Starship. Práce na rampě začaly v roce 2014, ale pořádně se rozjely až v roce 2018. Areál SpaceX se extrémně rozrostl především v posledních dvou letech spolu s tím, jak společnost rozjela výrobu a testování rozličných prototypů Starship a Super Heavy. O jednotlivých budovách a zařízeních, které v areálu SpaceX najdete dnes, jsem podrobněji psal v tomto článku, a tak se tentokrát zaměřím spíše na budoucí plány firmy ve Starbase.

Rapidní růst Starbase v posledních dvou letech (Autor: RGV Aerial Photography)

Boca Chica je velmi izolovaná lokalita, kde v podstatě nic není, a tak SpaceX plánuje svým zaměstnancům trochu zpříjemnit život. Loni v srpnu se objevila nabídka práce pro člověka, který by Boca Chica přetvořil v „letovisko“ a kosmodrom hodný 21. století. Elon Musk později upřesnil, že nové zařízení by bylo určeno především pro zaměstnance, ale SpaceX prý umožní přístup veřejnosti, kdykoli to bude bezpečné. Celé oblasti pak bude dominovat integrační věž u orbitální rampy, která bude mít 146 metrů, a bude tak nejvyšší budovou v jižním Texasu. Sekundovat jí bude montážní hala High Bay v 3 kilometry vzdáleném výrobním areálu, která má výšku 81 metrů a na jejím vrcholku je momentálně budován prosklený bar s vyhlídkou.

Dalším zajímavým objektem v areálu SpaceX je restaurace, která je částečně tvořena ocasními klapkami z prototypu Starship Mk1 a údajně se jmenuje U Skákavého poníka po vzoru Pána prstenů. Restaurace i bar jsou určeny pro zaměstnance SpaceX, ale časem budou možná přístupné veřejnosti. Elon Musk také chce pořádat komunitní akce, večírky a veřejné prohlídky areálu SpaceX ve Starbase.

Restaurace U Skákavého poníka s klapkami ze Starship (Foto: Everyday Astronaut)

Pokud se vrátíme ke kosmodromu, odkud startují prototypy Starship, momentálně zde jsou dva vypouštěcí stoly pro suborbitální testy, přistávací plošina a orbitální rampa, která je zatím ve výstavbě. Celý objekt se v poslední době značně rozrostl, ale i tak je stále v zárodku. SpaceX například už od loňska plánuje vybudování druhé přistávací plošiny, která by posloužila jako záloha. To se může hodit například v případech, kdy dojde k poškození plošiny následkem neúspěšného přistání, jako tomu bylo třeba při letu Starship SN8. Oficiální plánek a informace od Federální letecké správy dále zmiňují například plány na druhou orbitální rampu s vlastní integrační věží nebo zařízení pro strukturální testy nádrží. Následující obrázek pak hezky kombinuje letecké snímky se stavebními plány:

Plány na rozšíření existující oblasti startovní rampy pro Starship ve Starbase (Autor: RGV Aerial Photography)

Společnost SpaceX také chce být co nejvíce soběstačná z hlediska získávání metanu, kyslíku, dusíku, vody a dalších látek, které jsou potřeba pro testování a starty Starship. V těchto dvou přeložených videích jste se u nás mohli už dříve dozvědět o tom, že SpaceX v Boca Chica buduje infrastrukturu pro získávání dusíku a kyslíku ze vzduchu. Oficiální dokumenty ale dále zmiňují plány na zařízení pro odsolování vody, čističku zemního plynu a zařízení na zkapalňování metanu. Zemní plyn chce SpaceX v Texasu dokonce přímo těžit. Stavba některých těchto zařízení už je v plném proudu. Výroba pohonných látek pro Starship má být časem napájena výhradně z obnovitelných zdrojů. SpaceX odkupuje větrnou energii a zároveň plánuje zvětšení vlastní solární farmy ve Starbase z 1 MW na 10 MW a její doplnění o baterie Tesla Megapack. Tento systém pak bude zajišťovat nepřerušovaný přísun elektřiny.

Stavba zařízení na výrobu kyslíku a dusíku v květnu 2021 (Foto: RGV Aerial Photography)

SpaceX do tohoto velmi chudého regionu přineslo tisíce nových pracovních míst a Starbase se má rozrůst o další tisíce obyvatel v následujících dvou letech. Elon Musk ale nezapomíná také na své sousedy, a tak se skrz svou dobročinnou nadaci rozhodl věnovat 20 milionů dolarů školám v okresu Cameron County, kde se Starbase nachází, a dalších 10 milionů daroval na revitalizaci centra nedalekého města Brownsville. Dopravu mezi Brownsville a Starbase by pak časem mohl usnadnit tunel od Boring Company.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře