Druhým členem posádky soukromé mise Inspiration4 bude mladá Hayley Arceneaux, která překonala rakovinu

Hayley Arceneaux před Falconem 9 v Hawthorne (Zdroj: Jared Isaacman)

Miliardář Jared Isaacsman, který se letos na podzim vydá na oběžnou dráhu v rámci mise Inspiration4, zveřejnil jméno svého prvního spolucestujícího. Druhým oznámeným členem posádky této soukromé mise Crew Dragonu je Hayley Arceneaux, pracovnice St. Jude Children’s Research Hospital. Ta v dětství překonala rakovinu kostí a nyní si plní sen cesty do vesmíru.

Tato devětadvacetiletá asistentka lékaře bude během mise představovat pilíř naděje (Hope). A nikoliv bezdůvodně, jak dokazuje její životní příběh. Když jí v roce 2002 bylo deset let, měla černý pás v taekwondu. Její maminka si však všimla boule na jejím levém koleni a rozhodla se s dcerou zajít do nemocnice. Zde se dozvěděly smutnou zprávu, že se jedná o rakovinný nádor. Naštěstí pro Hayley se ukázalo, že se nádor nerozšířil do dalších částí jejího těla. Desetiletá Hayley tedy podstoupila chemoterapii a některé části její levé nohy byly nahrazeny titanem. Poté samozřejmě absolvovala i fyzickou rekonvalescenci. Už tehdy pomáhala nemocnici St. Jude, která ji uzdravila, získávat finanční prostředky. A rok po této události vyslovila přání, že by ráda v této nemocnici jednou pracovala jako sestřička. To se jí splnilo minulý rok, když byla do této nemocnice přijata. V nemocnici pracuje s dětmi, které mají leukémii či lymfom.

Hayley Arceneaux měla na letošní rok vytyčený jasný cíl. Chtěla navštívit všech sedm kontinentů dříve, než jí bude třicet. Již teď se však dá říct, že se jí toto přání nesplní, bude mít totiž naprosto jiný plán. Místo toho zaplní jedno ze tří volných míst na první čistě amatérské kosmické misi Inspiration4 organizované miliardářem Jaredem Isaacsmanem, který bude zároveň velitelem. Další sedadlo obsadí šťastlivec vylosovaný z těch, kteří přispěli v rámci sbírky pro nemocnici St. Jude. Cílem je vybrat 200 milionů dolarů, přičemž polovinu této částky přispěl Isaacman rovnou.

A nyní bych rád nechal na chvíli slovo samotné Hayley Arceneaux:

Je to neuvěřitelná čest, že se mohu připojit k posádce mise Inspiration4. Moje sedadlo totiž představuje naději, kterou nemocnice dala mně a nadále dává rodinám z celého světa. Když mi bylo pouhých deset let, nemocnice mi umožnila dožít se dospělosti. Mám možnost si plnit své sny prací v nemocnici a zároveň můžu cestovat po světě. Je opravdu neuvěřitelné být součástí této mise, která nejen získává peněžní prostředky pro záchranu lidí v nemocnici, ale taky ukazuje těm, kteří překonali rakovinu, že je možné všechno.

Krátkým komentářem pak svůj výběr Hayley zdůvodnil i sám velitel mise Jared Isaacman: „Myslím si, že Hayley pošle celému světu zprávu o tom, že můžete čelit opravdu těžkým dobám i jako dítě, a přesto vyrůst a splnit si své sny.“

Hayley Arceneaux během boje s rakovinou (Foto: St. Jude Children’s Research Hospital

Samotná Hayley bude prvním člověkem ve vesmíru s protetickou náhradou a také se možná stane nejmladší Američankou či Američanem ve vesmíru. V tomto bodě bude samozřejmě záležet na tom, zda ji její dva prozatím neznámí spolucestující o toto prvenství nepřipraví. Absolutní rekord, který od srpna roku 1961 drží sovětský kosmonaut German Titov, však nepřekoná. Ten se do vesmíru podíval ve svých 25 letech. Jared Isaacsman a Hayley Arceneaux už spolu i několikrát navštívili sídlo SpaceX, kde se po ukončení výběru posádky začnou všichni připravovat na svou kosmickou cestu. Hayley bude během kosmické mise sloužit jako zdravotní důstojník.

Jared Isaacman a Hayley Arceneaux v centrále SpaceX (Foto: TODAY)

O zbývajících dvou pasažérech není ještě rozhodnuto. Výsledky bychom se však měli brzy dozvědět, možnost účasti je otevřená pouze do 28. února. Pokud jde o sedadlo, které obsadí přispěvatel nemocnici St. Jude, zde je možno říct, že se zatím nedaří splnit Jaredův cíl vybrat pro nemocnici 100 milionů dolarů. Prozatímní výsledky hovoří o tom, že se vybralo pouhých 9,5 milionu dolarů. Možnost přispět nemocnici však nebude posledním únorovým dnem uzavřena, zůstane otevřená až do okamžiku startu. Podobné je tomu u posledního místa na palubě. To obsadí podnikatel, který používá služeb Jaredovy firmy Shift4 Payments. Podnikatelé mají natočit video o sobě a porota pak vybere vítěze. Poslední informace však hovoří o tom, že se na těchto stránkách zaregistrovalo méně než 100 podnikatelů, takže dle Jaredových slov je dost vysoká šance tímto způsobem vyhrát letenku v Crew Dragonu.

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel

Můžete prosím někdo zabanovat Procházku? Děkuji

Martin Krčma

Je škoda, že se zatím vybralo tak málo. Vypadá to, že Isaacman podcenil propagaci. Zaplatil si sice reklamu během Super Bowlu za 5M USD, většina Američanů ale tu reklamu prý nepochopila nebo si mysleli, že je to nějaká habaďůra. A co si budeme povídat, ta reklama nijak zvlášť dobrá nebyla, obzvlášť když byla mířená na širokou veřejnost.

Petr Melechin

Souhlas. Ta reklama byla hezká, ale kdybych Inspiration4 už předem neznal, absolutně bych nepochopil, co se snaží říct.

Huny

Slečna vypada mile, dost si zažila, myslím, že je v pořádku aby si tento sen splnila. Prece jen, rakovina je svina..

Václav Procházka

Takže to, že si někdo něco zažil je dostatečná kvalifikace pro let do vesmíru? To myslíte vážně? Ke konci r. 2017 bylo jen v ČR 577tis. osob, kteří prodělali rakovinu. Takže šup s nimi do vesmíru?

Adam Ř

Ne. V tomhle případě jsou kvalifikace dvě.
Je sympatická a má štěstí. To na cestu do vesmíru stačí.

Václav Procházka

Váš komentář musím považovat za satiru. Takže za to palec nahoru:-)

Adam Ř

To jsem ho asi neformuloval dost jasně. Myslel jsem to vážně

Václav Procházka

Fakt? A já myslel, že si píši s dospělým člověkem. Zase je pěkné chlapečku, že už na základní škole sleduješ kosmonautiku. To je pěkné:-)
Ale chlapečku, let do vesmíru není a asi nikdy nebude jako výlet do Disney Worldu víš? Je to hodně náročná věc. Dospělí na to musí alespoň měsíce trénovat a učit se. A skoro každý druhý neprojde zdravotními testy, víš?

sirka

Doufejme, že až tak amatérská ta mise nebude.

Marimasa

Proč bychom měli doufat?

Samo

Jared je ostrieľaný pilot, CD je plne automatický, nemyslím že misia bude amatérska a dopadne ako s amatérmi. Ako som spomínal, je tam jeden profík čo už na CD trénuje a zvládne CD aj v prípade zlyhania automatiky.

Petr Melechin

Minule lidem vadilo označení “civilní mise” a navrhovali “amatérská”, a to zas vadí vám. Člověk si evidentně nevybere. 🙂

Ivo Janáček

Napadá mě co třeba komerční?

Petr Melechin

Podle mě i Crew-1 je komerční mise, akorát je zákazníkem státní agentura. NASA ten start na rozdíl od dřívějška nijak neorgranizuje, je to celé v režii SpaceX.

Účelem toho označení civilní/soukromá/amatérská/turistická bylo odlišení od misí s profesionálními astronauty. Ale ani jeden z těch výrazů není úplně přesný a správný.

Ivo Janáček

Já chápu o co jde a sám taky hledám jak to zařadit. Pokud bychom přebrali názvosloví z letecké dopravy, tak by se to asi dalo zařadit pod charterový let, kdy si někdo prostě koupí celý let jenže to samé platí třeba pro NASA, takže ani toto není správně. 🙂 Má to čeština někdy složité.

PavelP

“civilní mise” je protiklad k “vojenská mise”. Jestliže se létalo pod NASA což je “státní” tak bych to nazval “soukromá”. On se ten termín časem nějak ustálí a lidi si zvyknou.

Ivo Janáček

Ono soukromá vlastně asi taky nebude úplně správně, protože si myslím, že to neplatí jako soukromá osoba, ale jako firma, která je jeho a která dává to jedno místo pro svého zákazníka. Co takhle první komerční let pro soukromý sektor?

Invc

Tak dáme “mudlovskou”?

Ivo Janáček

Nerozumím jazyku vašeho kmene.

Adam Ř

Sice to není to pro soukromou osobou, ale pro soukromou firmu. Za me je soukromá OK

Samo

A tie nie sú súkromné? Táto je prvá súkromná lebo sa uskutoční ako prvá pred Ax-1, Ax-1 bude druhá súkromná misia aj keď na ISS.

Jiří Hadač

Tim rikam, ze se inspiration4 od axiomu lisi tim, ze tam poleti profi exastronaut. O Space adventures zatim nic nevime.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Jiří Hadač
Václav Procházka

Co na to ty její titanové “protézy”? Co se stane při přetížení? Problém jsou i starší zubní plomby. V jaké je slečna kondici? Udýchá to přetížení? Je přežití rakoviny v dětství dostatečnou a vhodnou kvalifikací pro kosmonauta?

Mr. G

To si ozaj myslite, ze nikto jej zdravotny stav neposudil, ci je vhodnou kandidatkou na danu misiu ??? Len tak ju vybrali, a za mesiac oznamia: “Nemoze letiet, tu je druha!” ?

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Mr. G
Jiří

Vy jste tu nový, že jo? 🙂
Ne, nemyslí si to, tak hloupý není, jenom se těší, až tu zažehne plamennou diskuzi nad nesmrtelností brouka. Bohužel pro něj už mu na ten špek skáče čím dál tím méně lidí 🙂

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Jiří
Meh

No to zazehavani mu jde lip nez SX 🙂

Václav Procházka

Vy jste věřící že? Máte nějakou informaci, že její zdravotní stav někdo odborně posoudil? Je v tomto a nebo jiném článku taková informace? Prostě si ji pan miliardář z nějakého důvodu vybral. Ona mu podepíše, že je to na její riziko a jde se na to. Alespoň bude nějaké vzrůšo ne? A nějaký důvod proč by nemohli za měsíc oznámit, že poletí nějaká jiná?

Jiří Hadač

Muze za sebe navrhnout nahradnika z vlastni rodiny..

Václav Procházka

To je moc fajn. A on někdo jiný z její rodiny má zájem a kondici tohle absolvovat? Cesta do vesmíru není a možná nikdy nebude jako let dopravním letadlem. Přetížení při startu a přistání je u CD někde kolem 3-4G? Letecká akrobacie také není pro každého….
Copak udělá pár G s netrénovaným člověkem: https://www.youtube.com/watch?v=DMKcO-T5Y4o

Invc

No jo vlastně… na to určitě nepomysleli. Otec neudrží moč déle než 27 hodin … což jasně nevystačí na celý let. A paní matka nezadrží dech na déle než 47s … kdyby jim prasklo okýnko, tak nedokáže vydržet s dechem do přistání. Co teď s tím panečku budou dělat.

Samozřejmě – vyhodili hromadu peněz za PR, udělali kolem toho obrovské halo, ale bylo třeba Procházky od šoupání mostů, aby jim to vysvětlil (a teď budou ještě za truhlíky).

/sarcasm

Možná, že by bylo dobré, kdybys zkusil vnitřně připustit (nikomu to nemusíš říkat), že u ní není nic, co by ji v letu bránilo … a dokonce, že by mohla chtít letět (vím, že pro tebe může být těžké přijmout, že by vlastní vůli mohl mít i někdo pod 30let a ještě ke všemu to no …víš co… žena). Pokud budeš skutečně odvážný, možná by ses mohl konečně zkusít smířil s tím, že vědí, co dělají i bez tvé pomoci. Jestli chceš, dám ti číslo na obstojného psychologa, který by ti s tím mohl zkusit pomoct …za nepříliš premiovou cenu, věnuje čas i beznadějným případům.

Václav Procházka

Krávy jsme spolu opravdu nepásli, tak zůstaneme u vykání ano? Diskutuji k věci, takže zkuste to také, a neřešte moji osobu. Díky za nabídku, ale nemusíte mi dávat kontakt na obstojného psychologa, kterého navštěvujete.

Vy zkuste připustit, že překvapivě u většiny lidí je něco, co by jim v letu do vesmíru bránilo. Tušíte vůbec jaká je úspěšnost dosažení cesty do vesmíru u kandidátu na kosmonauty u kosmických agentur pokud jde o profesionální kosmonauty? Jasně, u “výletníků” jsou požadavky výrazně nižší, ale opravdu to není výlet na pouť….

k99

Váš problém je, že nerozpoznáte, kde je ‘čára’. K věci je z vašeho prapůvodního příspěvku skoro vše, až na tu poslední větu – právě ta už leží za čárou, a to je taky to, za co sklízíte všechny ty nelibé komentáře a mínusy. Zkuste ty své věcné bonbónky příště aspoň líp zabalit, když už nic jiného.
K tématu: pořád setrváváte v tom svém zákopu, z něhož voláte “lety do vesmíru jsou jen pro vyvolené!”. Souhlasím. Ale kritéria ‘vyvolenosti’ se očividně mění. Může se Vám to nelíbit, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné, co s tím Vy (naštěstí) můžete dělat 🙂 My ostatní se budeme těšit a držet pěsti, aby jim to klaplo.

Václav Procházka

Jaké přetížení jste si už vyzkoušel? Zkusil jste si volný pád? Vážně myslíte, že je dobrá situace, když by byly v CD 3 výletníci, kteří si už při startu nablijí do skafandru, omdlí a jeden se kvůli tomu udusí? To, že je schopen a ochoten někdo něco zaplatit, ještě neznamená, že je to dobrý nápad.

JP77

Při tom přetížení nemusí stát na nohách, takže asi v pohodě.

Václav Procházka

Na zubech při přetížení také nestojíte a plomby Vám mohou docela dobře potrhat vnitřnosti…

Meh

Clovek asi aby se bal, ze az zas pojede vlakem a vlak zacne brzdit, ze mu vyleti plomba a prorve mu lico 🙂

Jiří Lacina

Nedovedu si představit jak by plomba (byť i hodně velká – která může vážit maximálně 5gramů – a to hodně nadsazuji) mohla cokoliv udělat. Při přetížení 4g by vážila 20 gramů. Tolik teorie. A co říká praxe – Nikdy jsem neslyšel, že by při autonehodě, kde při čelním střetu dochází i k většímu přetížení někomu ublížily zubní plomby. A co se té paní týče – nechápu proč se tím zaobíráte. Paní tu cestu zaplatí soukromník za svých peněz (tedy ani Vy ani já na tom nebudeme škodní) a ona samozřejmě prodělá patřičná lékařská vyšetření. Já osobně se domnívám že je úžasné, že se nebojí a chce letět – skvělý příklad pro miliony lidí.

Václav Procházka

Máte recht, s těma vnitřnostma je to jenom legenda nechal jsem se unést:)

Statický nárůst tíhy není problém, horší je to se zrychlením, ale tuším že hlavním důvodem je, že pod špatně udělanou plombou může zůstávat vzduch, který při změnách tlaku může tlačit na nerv a vytvářet značnou bolest. To se stává potápěčům, pilotům i kosmonautům…

Skvělý příklad pro miliony lidí? Myslíte to ve stylu: Když si trochu sexy holka, najdi si svého milionáře? 🙂

Baton David

při autonehodě v místě zlomenin čelistí sem přišel o zuby, ale v zubech co zůstaly, zůstaly i plomby, škoda že už nedohledám zuby které letěly pryč, zajímalo by mě totiž jestli mají plomby.. naštěstí směrem vpřed nebyli další lidi kterým by moje zuby s plombama mohly zranit vnitřnosti

Kamil

Nejmladší Američanka byla Sally Rideová 11711 dní, 32.08 let