Jak se to má se statickými zážehy u misí CRS-10 a SES-10?

Mise CRS-10 má momentálně datum startu stanoveno na Den sv. Valentýna, konkrétně 14. 2. 2017 v 17:31 SEČ (záložní datum je následující den). Nově jsme se dnes dozvěděli, že pokud vše půjde podle plánu a nová rampa LC-39A bude do té doby připravena, statický zážeh pro tuto misi by mohl proběhnout již 8. 2. Pokud nevíte, co je to statický zážeh, tak vězte, že je to vlastně taková kompletní generálka všech systémů rakety i rampy, která se provádí několik dní před startem. Vše probíhá jako při ostrém startu (vztyčení, tankování, odpočet, komunikace různých stanovišť) s tím rozdílem, že motory jsou v čase T-0 zažehnuty jen na pár sekund, během kterých počítač zkontroluje jejich fungování, a následně jsou zase vypnuty. Raketa je celou dobu držena na zemi pomocí úchytů, takže nikam neodletí. Pokud statický zážeh proběhne v pořádku, raketa je připravena na start.

Statický zážeh již letěného prvního stupně v rámci příprav na misi SES-10 (zdroj)

Dalším ostře sledovaným startem je mise SES-10, která je důležitá tím, že se bude jednat o první start již jednou letěného stupně rakety Falcon 9. Ten původně letěl v dubnu 2016 na misi CRS-8 a následně přistál na ASDS. SpaceX od té doby stupeň nejspíše zkontrolovalo a provedlo na něm nějakou údržbu, ale rozsah těchto inspekcí/oprav není znám. Důležité je, že SpaceX i společnost SES jsou přesvědčeni, že raketa je schopna dalšího letu. Toto přesvědčení nadále utvrdil úspěšný statický zážeh v testovacím zařízení v McGregoru, který proběhl minulý týden a z něhož se SpaceX podělilo o fotku vpravo. Nevíme ovšem, o kolikátý zkušební zážeh od přistání na ASDS se jedná. Jisté je jen to, že raketa podstoupí další statický zážeh na rampě LC-39A pár dnů před startem, tak jako doposud každá raketa. Mise SES-10 je momentálně plánována na 22. 2., ale toto datum je vzhledem ke zdržení prvních letů z nové rampy nerealistické. Osobně si myslím, že SES-10 poletí nejdříve v druhé polovině března.

Nejnovější informace o nadcházejících startech můžete sledovat v průběžně aktualizované sekci Plánované starty nebo na jednotlivých profilech daných misí: CRS-10, EchoStar 23, SES-10.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře