Jaký dopad na chystané mise má dubnová nehoda Crew Dragonu?

Crew Dragon před testováním motorů, které skončilo nehodou (Zdroj: NASA)

NASA aktuálně potvrdila, že k dubnovému výbuchu lodi Crew Dragon došlo při aktivaci motorů SuperDraco, ale ještě před jejich zážehem, a že SpaceX stále pracuje na zjištění příčiny. Objevily se však opatrné náznaky dopadů nehody na termíny dalších misí Crew Dragonu. Zároveň proběhla škatulata s přiřazenými Dragony pro jednotlivé mise.

SpaceX na léto plánovalo test úniku Crew Dragonu za letu se stejnou lodí, která letěla na úspěšné misi DM-1. Jenže právě tato loď byla v dubnu zničena během testu motorů, a tak nebylo jasné, s jakou lodí nakonec bude únik za letu proveden. NASA však nyní oznámila, že SpaceX plánuje na únikovém testu použít Crew Dragon původně určený pro misi DM-2 (sériové číslo C205), která místo toho využije loď původně určenou pro první plnohodnotnou misi na ISS (číslo C206).

Co se týče harmonogramu, test úniku Crew Dragonu za letu by mohl proběhnout koncem července. V tomto případě tedy nehoda překvapivě neměla v podstatě žádný vliv, protože tento test byl plánován na červenec ještě před nehodou. Raketa pro tuto zkoušku bude tvořena horním stupněm bez motoru Merlin (pro test není potřeba) a již třikrát použitým prvním stupněm B1046. Půjde tedy pravděpodobně o první misi se stupněm, pro který to bude již čtvrtý start. Raketa však bude při testu zničena.

Na září byla původně plánována druhá demonstrační mise Crew Dragonu (DM-2, tentokrát už s lidskou posádkou), ale tu pochopitelně nehoda ovlivnila více. SpaceX ji přesto chce stihnout do konce roku a hodlá mít včas připravenou loď i raketu. Vše je to ale podmíněno zjištěním příčiny dubnové nehody a následnou implementací případných úprav, které by takovému selhání zabránily v budoucnu.

SpaceX momentálně vyrábí několik různých Crew Dragonů a inženýři si při výrobě prozatím nechávají přístup k některým systémům (především pohonu) pro případ, že bude potřeba u nich provést úpravy na základě výsledku vyšetřování nehody. Než však do Crew Dragonu nasedne posádka, kromě zkoušky záchranného systému za letu zbývá dokončit také například testy padáků, které se nedávno potýkaly s vlastními problémy.

Pro SpaceX bude dubnová nehoda ve výsledku představovat několikaměsíční zdržení, čímž se vyrovnal „závod“ s konkurenčním Boeingem, který byl ještě nedávno docela dost pozadu. Jeho loď Starliner aktuálně absolvovala test motorů a na srpen se chystá první demonstrační mise (bez posádky). Testovací mise s posádkou je pak předběžně plánována na konec roku, tedy zhruba stejně jako v případě SpaceX, ale s plány může ještě zamíchat spousta věcí – výsledek vyšetřování nehody Crew Dragonu, průběh první demonstrační mise Starlineru, případné problémy při testování apod. Osobně si myslím, že SpaceX ani Boeing do konce roku posádku vynést nestihnou.

Zdroje: Spaceflight Now, Space News 




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře