Zkouška padáků Crew Dragonu skončila nezdarem

Přistání Crew Dragonu v Atlantiku během mise DM-1 (Foto: SpaceX)

Smolné období SpaceX pokračuje. Vše začalo poškozením centrálního stupně Falconu Heavy po přistání během mise Arabsat 6A, pokračovalo výbuchem Crew Dragonu z mise DM-1 během testu motorů SuperDraco a nyní vyplula na povrch zpráva o nezdařené zkoušce padáků kosmické lodi Crew Dragon. Co se stalo a jak velký to je problém pro budoucí mise?

Test padáků proběhl v nevadské poušti už během dubna, ale o tom, že se nezdařil, jsme se dozvěděli až 8. května od Billa Gerstenmaiera, přidruženého administrátora NASA pro lety a aktivity s lidskou posádkou, během slyšení vědecké komise sněmovny reprezentantů Spojených států (viz video na konci článku). Gerstenmaier vysvětlil, že se jednalo o test, který měl simulovat selhání jednoho ze čtyř padáků Crew Dragonu, a tak byl jeden padák předem znehodnocen. Podle anonymních zdrojů měl test měřit síly vznikající v každém vrchlíku, ale padáky se po shozu z letadla neotevřely úplně, a tak došlo k tvrdému dopadu na zem.

Zde je potřeba uvést na pravou míru jednu věc – po internetu koluje mylná informace, že nezdařený test vedl k poškození dalšího Crew Dragonu. Ve skutečnosti však zkouška byla prováděna s kovovými testovacími saněmi, tedy jakýmsi hmotnostním simulátorem, nikoli funkčním Dragonem. Poškození saní při dopadu tedy pro SpaceX nejspíš nepředstavuje nějaký velký problém.

SpaceX dosud provedlo 19 testů padákového systému Crew Dragonu a toto byla šestá zkouška simulující selhání jednoho ze čtyř padáků. Gerstenmaier upozornil, že zatím není jasné, co bylo příčinou nesprávného otevření padáků a že problém mohl být třeba v tom, jak byl test navržen nebo mohlo příčinou být i nesprávné shození z letadla či chybné sbalení padáků. Dodal:

Nevidím to jako negativum. Kvůli takovým věci se testy provádějí. Je to pro nás dar. Získali jsme data, která nám pomůžou při návrhu a porozumění, zda jde o něco, co je potřeba napravit, nebo jestli šlo jen o něco specifického pro tento test. Šlo o designovou vadu hardwaru, nebo to bylo způsobeno nějakým zařízením použitým během této zkoušky?

Gerstenmaier také zmínil, že získané informaci by se mohly hodit při návrhu budoucích padákových systémů a Eric Berger z webu Ars Technica prozradil, že následkem nezdařené zkoušky možná dojde k přechodu na silnější padáky.

Video z testu padáků z roku 2016:

Zatím ale není jasné, jaký dopad bude mít výsledek testu padáků na termíny dalších misí Crew Dragonu. Hans Koenigsmann ze SpaceX sice nedávno řekl, že doufá, že první let s posádkou se stihne ještě letos, ale obecně se předpokládá, že k němu dojde spíše až během příštího roku.

Problematické padáky však netrápí jen SpaceX. Bill Gersteinmaier po slyšení potvrdil novinářům, že s podobnými problémy s padáky se potýká také loď Starliner společnosti Boeing, jejíž první demonstrační mise bez posádky je momentálně plánována na srpen.

Zdroje: Ars Technica, Spaceflight Now, Space News
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře