Je Elon Musk přítel, nebo nepřítel Ukrajiny?

Elona Muska myslím na těchto stránkách není třeba dlouze představovat. V podstatě spoluzaložil firmu pro elektronické platby PayPal, v únoru 2004 se stal největším akcionářem společnosti Tesla a v roce 2008 byl jmenován i jejím generálním ředitelem. Velké uznání si zasloužil za založení a vedení společnosti SpaceX, která vyrábí kosmické rakety, lodě a družice. Jeho přínos je jednoduše neodmyslitelně spjat s jeho jménem a nelze ho opomíjet.

Když 24. února 2022 začala vpádem ruských vojsk válka na Ukrajině. Svět byl překvapen. Krátce nato vyjádřil Elon Musk svou podporu a vyslal první várku z 15 000 terminálů Starlink na Ukrajinu poté, co Rusko ničilo místní infrastrukturu a internet byl na více místech nedostupný.

První várka terminálů Starlink dorazila na Ukrajinu. Zdroj: @FedorovMykhailo

První várka terminálů Starlink dorazila na Ukrajinu. Zdroj: @FedorovMykhailo

Připojení k internetu je strategická záležitost a význam nadále stoupá. Starlink se rychle stal očima a ušima ukrajinské armády a napomáhal k přesným úderům na bojišti, ale pomáhal i mimo něj. V současné době slouží jako rychlá a bezpečná komunikační metoda pro armádu, kritickou infrastrukturu a vládní instituce. Prakticky ze dne na den se ukázal mimořádný význam obdobné globální sítě. A není snad nutné připomínat, jak velká míra zodpovědnosti se na Elona Muska přenesla. Se všemi důsledky. Slýcháme ze všech stran, co by měl dělat a jak, ale jen málokdo si dokáže představit tu míru zodpovědnosti, která zjednodušeně řečeno, leží na zádech jednoho muže.

Není od věci připomenout, že vhodná alternativa k síti Starlink v současnosti prostě není. Bude trvat roky než Evropa vybuduje vlastní internetovou satelitní síť a stejně tak Čína či Rusko a další. SpaceX v technologickém směru uteklo konkurenci o pořádný kus dopředu. Současná situace i touha jiných států po vlastní obdobné síti však jasně dokazuje, že se nechtějí spoléhat na jednu službu a chtějí vlastní nezávislý systém. Sám Elon Musk je složitá osobnost a odhadovat jeho rozpoložení a budoucí kroky dost dobře nelze, ale pořád si říkám, jaké by to bylo, kdyby na jeho místě byl někdo jiný. Raději ani nedomýšlet. Elon Musk jednoznačně dokázal to, že je pragmatický. Zároveň i to, že se nenechá tlačit do pozice, kde by ho druzí chtěli mít. Což mu jednoznačně také škodí, ale na druhou stranu to o něm ve skutečnosti říká mnohé. Dělá to, čemu skutečně věří, a jedná za sebe a svá přesvědčení, ať jsou jakákoliv. Ty se mohou v průběhu času měnit a nemá problém to v takových případech i přiznat. Očekávat, že s jeho osobou nebudou spjaty i negativní postoje a podobně, je zkrátka naivní.

Kapitán 93 brigády přebírá u Bachmutu terminál Starlink v listopadu 2022. Zdroj: @vorobyov

Kapitán 93. brigády přebírá u Bachmutu terminál Starlink v listopadu 2022. Zdroj: @vorobyov

Je celkem zajímavé, jak se narativ okolo tohoto muže neustále mění. Když poskytl terminály na Ukrajinu a udělal to velmi rychle, byl považován za hrdinu a adorován jako muž na svém místě. Společnost vnímala, že stojí na správné straně, ale do kůže muže, který reálně změnil poměry na bojišti největšího evropského konfliktu od druhé světové války, se vžil tehdy málokdo. Elon Musk si svůj vliv uvědomoval. Přišly jeho ostře kritizované pokusy o smír. V říjnu 2022 Musk nabídl svůj návrh na řešení války a provedl průzkum ohledně konání voleb na okupovaných územích, uznání Krymu jako ruského a vyhlášení neutrality Ukrajiny. Rána byla ovšem příliš čerstvá.

Návrh obsahoval tyto čtyři body:

  • Provedení referend v regionech okupovaných Ruskem pod dohledem OSN. Musk přitom věřil, že Rusko by odešlo i v případě, že bude vůle lidu opačná.
  • Krym se stane součástí Ruska. Musk trvá na tom, že Krym je pod ruskou kontrolou od roku 1783 a že jeho převod byl chybou generálního tajemníka Komunistické strany SSSR Sergeje Chruščova.
  • Zajištění dodávek vody na okupovaný Krym.
  • Neutrální stav Ukrajiny. Což je možná vůbec nejdůležitější bod ze všech. Ruská strana totiž již několikrát poznamenala, že je o tomto ochotná jednat.

Reakce byla silná a negativní. Z hrdiny je záhy pro mnohé padouch. Hlasy z celého světa se ptaly, zda je Elon Musk přítelem, či nepřítelem Ukrajiny. Jednoznačná odpověď nepadla. Elon se však pouštěl do diskuzí na síti X a za své názory dále sklízel urážky a výsměch. V jedné takové diskuzi napsal: „Volby [na Ukrajině v roce 2010] mohly být pochybné, ale není pochyb o tom, že k převratu skutečně došlo.“ Bylo mu mimo jiné doporučeno, aby méně četl ruské zdroje. Pokud můžeme s odstupem času cokoli hodnotit, tak se bohužel ukazuje, že vítězství Ukrajiny za současné situace je v nedohlednu. Jsem si vědom, že zde bruslím na velmi, velmi tenkém ledu a mnozí mě za to odsoudí, ale pravda je taková, že věřit v totální vítězství Ukrajiny, návratu všech okupovaných území a odchodu ruských vojsk a následné dekolonizaci, demilitarizaci a denuklearizaci Ruska, je zkrátka za současného stavu utopie. Západ totiž zatím není ochoten vojensky natolik pomoci z obav z totální války a Rusko není připraveno vzdát se bez dohody, která bude pro něj přijatelná. A opravdu, moc jiných východisk tu zatím není.

Terminál sítě Starlink a voják ukrajinské armády (Zdroj: /u/Impossible_Product_6)

Každým dalším dnem, hodinou i minutou na Ukrajině umírají nevinní lidé. Při pohledu na vybydlené vesnice, kde zůstali prakticky již jen staří a ženy, není dobře nikomu, kdo má srdce na pravém místě. Hlavním cílem by mělo být zastavit to a fakticky se tu nabízejí dvě možnosti. Buď diplomatickou cestou, a v takovém případě by to mohlo dopadnout i podobně tomu, co Musk navrhoval, nebo vojenskou cestou. V takovém případě by ale západ musel do války vstoupit naplno, se vší podporou a vybavením. Riskem je totální válka, která by klidně mohla vyústit v jadernou, a je otázkou i na nás v Evropě, zda jsme ochotni vstoupit naplno do války a podstoupit riziko… Situace to není dobrá pro nikoho. Osobně jsem zklamán z reakcí západu, který působí rezignovaně a unaveně. Pokud ale necháme Ukrajinu padnout, riskem je pokračování války na dalším území Evropy. To vše hraje bohužel do karet Rusku, které bojuje i mimo Ukrajinu v mediálním prostoru. Další možností, kterou jsem nezmínil, je destabilizace zevnitř. Respektive nějaká změna přímo v Rusku. Politická, či jiná, která by ze dne na den mohla změnit situaci. Popravdě přesně v to doufá hodně lidí. Vraťme se ale raději k tématu.

Ukrajinský voják nese anténu systému Starlink (Zdroj: The New York Times)

Na Ukrajině je síť Starlink využívána jako komunikační nástroj nebo například pro ovládání dronů a rádiově řízených lodí. Ukrajina podnikla již několik úspěšných útoků na ruské lodě pomocí dálkově ovládaných člunů fungujících na principu kamikadze. Jejich úkoly mohou být různé. Od útoku přes průzkum po určování přesné polohy. Podobnou úlohu měly ve druhé světové válce například tzv. mini ponorky. Zmíněná plavidla USV (Unmanned Surface Vehicles) nejsou autonomní, ale ovládaná na dálku, podobně jako například různé typy dronů. To má řadu výhod, ale je vyžadována přesná, rychlá a stabilní komunikace. Nejlépe nenarušitelná. Lze to řešit pozemním rádiovým spojením, ale to je značně omezené, hlavně kvůli dosahu. Nabízí se tedy právě satelitní komunikace a zde má prim jednoznačně Starlink. Ten v současné době dokáže pokrýt roj asi 100 dálkově ovládaných USV, které jsou osázené 360° kamerami a schopné v reálném čase odesílat na volné vodě důležité informace ze svého okolí, zatímco operátor může sedět třeba na opačné straně světa! Podobné je to s drony, které jsou nasazovány ještě častěji. Mohou být osázeny termovizí a vybaveny náloží. Krom útoku jsou však drony využívány také k průzkumu a špionáži.

Plavidla USV (Unmanned Surface Vehicles) ukrajinské armády prokázala, že dokážou být účinná. Dají se ovládat na velkou vzdálenost a to díky síti Starlink. Zdroj: https://ukrainainc.net

Plavidla USV (Unmanned Surface Vehicles) ukrajinské armády prokázala, že dokážou být účinná. Dají se ovládat na velkou vzdálenost díky síti Starlink. Zdroj: https://ukrainainc.net

Připojení k internetu je ale důležité i pro komunikaci vojáků s rodinami a Starlink slouží i mimo válečné zóny. Pro Ukrajinu je zkrátka v současnosti nepostradatelný. Přiznám se, že je trošku děsivé vědět, že o chodu něčeho tak důležitého může rozhodnout jedna osoba.

Elon Musk je stoprocentně ovlivněn názory ze sítě X, ale nepřebírá je a nepovažuje za vlastní. Spíše si sám vyvozuje závěry a vytváří vlastní pohled na věc, aniž by mnohdy do problematiky zabrouzdal hlouběji. To není jen jeho problém, ale všeobecně fenoménem informační doby, kdy se mnozí z článku na internetu něco dozví, vyvodí si vlastní závěr a nabydou pocit, že problematice dostatečně rozumí. Na velké analýzy není prostor, protože již za pár hodin téma střídá jiné a postup se často opakuje. S tím ale souvisí i to, jak taková vyjádření vnímají ostatní. Často je podobným výrokům přikládána až přehnaná váha. Ironie a humor jsou často v kontextu chápány jako názor. A myslím si, že v takových případech prostě není autorův problém, když to někdo jiný nepochopí. Už vůbec nechápu, proč by v takovém případě musel autor krátké zprávy na síti někomu cokoli vysvětlovat. Můžeme se bavit o vhodnosti, či správnosti, ale vyčítat mu vlastní nepochopení zkrátka nejde. A proč to píšu? Protože v případě Elona Muska se to velmi často děje. Humor je považován za názor a na základě dvou vět, které zanechá třeba na X, se píší celé články s rozborem, jak to myslel a vyvozují závěry, které i sám Musk poté složitě vysvětluje.

Média poté publikují zkreslené zprávy. Například, že Elon Musk vypl Ukrajině internet nad územím Krymu, a tento narativ přežívá i poté, co už víme, že nad územím Krymu Starlink nikdy nefungoval, a proto ho nemohlo SpaceX ani vypnout. Sám Musk před tímto incidentem hovořil s ruským velvyslancem, který ho varoval, že jakýkoli útok na Krym povede k jadernému konfliktu, jak stojí i v biografii Waltera Isaacsona. Nevím jak vy, ale já bych tou dobou rozhodně nechtěl být v jeho kůži. Podstatné je, že Musk i nadále Ukrajinu podporuje a dodává terminály Starlink.

Vláda USA se postarala o dohodu a podporu s financováním Starlinku na Ukrajině. Podmínky smluv nebyly zveřejněny, ale stále více bylo jasné, že Musk nejvíce bojuje sám se sebou. Starlink nebyl vypnut a dodávky terminálů nebyly přerušeny. Elon však ne vždy souhlasí s úplně každou zprávou o Ukrajině a bývá i kritický. Mnozí mu vyčítají, že je proruský a podobně. Rád bych věřil, že se prostě jen snaží dělat správnou věc, jako vždycky, ale to je ve skutečnosti hluboká morální otázka, protože nevíme, jaké informace má Elon Musk v reálném čase k dispozici. Silně politicky se však projevuje až v posledních letech. Mnozí se ptají, čím je tato změna způsobena? Musk sám potvrdil, že užívá ketamin na předpis, který v některých případech považuje za vhodnější volbu než tradiční antidepresiva. To by mohlo mít vliv na jeho úsudek a ovlivňovat též chování. Množí se i spekulace o jeho duševním zdraví a podobně. Nejnověji čelí kritice za to, že se na ruské frontě objevují terminály Starlink, a to čím dál častěji.

SpaceX se k tomu však jasně postavilo a odmítlo, že by Rusku přímo nebo zprostředkovaně dodávalo terminály Starlink. A také Elon Musk nařčení odmítl. To ale samozřejmě neznamená, že Rusové nemají neoficiální cesty, jak se k terminálům dostat. V jednom z rozhovorů ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov řekl: „Bylo logické, že [Rusové] začali nakupovat [terminály Starlink] a dovážet je prostřednictvím třetích zemí. Měli Starlink, už ho dováželi, jenže teď se to dostalo na veřejnost, a je jich o něco víc. To znamená, že někdo, pravděpodobně jeden z jejich podnikatelů, to začal zpeněžovat a začalo to žít vlastním životem. Technologicky musíme vypnout Starlink, který používají, a zajistit, aby ten náš fungoval dál.“ Dále uvedl, že společně se SpaceX spolupracují na řešení, jak by šly terminály na ruské straně vypnout.

Odsoudit člověka je strašně snadné, ale vžít se do jeho kůže je naopak téměř nemožné. Jen málokdo si asi dokáže představit tu míru stresu, s jakou se musí Elon Musk denně vypořádat, a ještě ke všemu je workoholik. Mnozí v jeho postavení by se v klidu věnovali své rodině a koníčkům, ale Elon si stále drží pracovní tempo, které je jen těžko představitelné i pochopitelné. Pokud tedy hledáte odpověď na otázku z nadpisu, budete si muset odpovědět každý sám. Osobně si myslím, že největším nepřítelem Elona Muska je on sám.

Věnováno všem bojovníkům za svobodu.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Karel ZvoníkMohlo by se vám líbit...

119 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Melechin

Jak se dalo čekat, diskuze se postupně zvrhla a máme tu nadávky, vulgarity a osobní útoky.

Všechno podstatné už bylo řečeno, takže diskuzi uzavírám a do budoucna nabádám k civilnějšímu vyjadřování.

Josef

Odcházím z tohoto serveru, tohle rojení rusských vší tady v diskuzích mi značně leze krkem.

Karlík.

Citace z dnešního ruského RBC.ru

Americký podnikatel Elon Musk souhlasil, že Severoatlantická aliance by měla být rozpuštěna.

Podnikatel David Sachs, na kterého Musk reagoval, v X napsal, že aliance čelila po rozpadu Sovětského svazu „existenční krizi“, protože její důvod existence již neexistuje.
“Ale místo toho, aby se rozpadla, má nové poslání: expandovat,” dodal a zdůraznil, že to “vytvořilo nepřátelství.”
Musk…”Přesně tak. Vždy mě zajímalo, proč NATO nadále existuje, vzhledem k tomu, že jeho úhlavní nepřítel a důvod jeho vytvoření, Varšavská smlouva, přestal fungovat,“ reagoval Musk na publikaci.

Prostě Putinův miláček

madmax

viete kto tvrdil, ze ma byt zrusene nato? nebol to nikto iny ako vasek havel. “Domnievam sa, že súčasťou politiky priateľskej spolupráce bude odmietnutie oboch vojenských paktov, NATO i Varšavskej zmluvy,”

Čítajte viac: https://www.sme.sk/c/2182270/s-napadom-rozpustit-alianciu-prisiel-v-roku-1989-sam-havel.html

aj on bol putinov milacek?

Karlík.

A kdy to asi bylo, hloupej čobolku? Po skončení studené války, kdy svět přestal zbrojit a marně doufal že Ruská horda už nebude Říše zla….spletli jsme se

Martin B

Poslat dalšího půl miliónu Ukrajinců na hřbitov nebo vozíček není způsob jak pomoci Ukrajině. Škody na infrastruktuře se odhadují na 450 miliard dolarů a každý den rostou. Stejně jako ztráty na životech. Rusko se nestahuje, ani se ekonomicky nehroutí a nic nenasvědčuje, že by se to mělo změnit. Rusové postupují. Každý další den války znamená prohlubování škod a další destrukci Ukrajiny a jejího obyvatelstva.

Pokud si někdo myslí, že Ukrajina má bojovat až do posledního Ukrajince, jenom aby umírali i Rusové, tak to nebude ta správná cesta. Někdy je lepší přiznat prohru a minimalizovat ztráty. Jak územní, ekonomické, tak lidské.

Ivo Janáček

Až za pár let dorazí k nám budete mávat? Už máte sovětskou vlaječku?

Martin B

To co jsi napsal je neskutečně hloupé. Máš snad pocit, že Ukrajina vyhrává a tlačí ruskou armádu k Moskvě? Vyjednávání má právě naopak zachránit co se ještě dá.

Tobě vůběc o Ukrajince a Ukrajinu nejde. Ty je chceš jenom jako obětní beránky. Cannon fodder aby umřelo co nejvíce Rusů. To že z Ukrajiny zbude spálená země posetá mrtvolama je ti fuk.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Martin B
Ivo Janáček

Zaprvé vážený soudruhu, já mezi vás soudruhy nepatřím, takže laskavě mi netykejte. A za druhé, putler by se tím nezastavil, jen by dostal větší chuť, takže po naoadnuri Polska byste mu ho dal? A co Slovensko, taky? Teroristům se nesmí ustupovat.

Milan Hrudka

Pokud si pamatuji, tak rozdeleni s Ukrajinou melo par vcelku jednoduchych podminek. Jednou z nich byla neutralita. Ta se par let pred Majdanem z ustavy potichu vytratila. Tam bych videl pocatek dalsiho vyvoje. A cil bych videl v totalni devastaci prumyslu a nalad obyvatel (ne tech par vladnoucich jedincu)prodat ten zbytek zeme komukoliv na zapad. Az k tomu zlomu dojde, mohl by byt konec valky.

madmax

to su dristy
a ked sa teroristom nesmie ustupovat tak preco osn na cele s usa(vtedy tam zssr a ani maova cina neboli) ustupili zidovskym teroristom a darovali im palestinske uzemie? pricom europski zidia na to uzemie nemali ziadny narok a ten ich boj bol cisty terorizmus. ved dnesny moderny terorizmus nevymysleli moslimovia, oni ho len odkukali od zidov
treba si trochu nastudovat ako bojovali a ake metody pouzivali europski zidia v palestine

a dalej, usa viedli vojnu v iraku legelne? asi tazko, tiez to bol terorizmus proti iracanom. a co robia usa vojaci v syrii?…..
niekto ma velmi jednostranne videnie

Tonda

Soudruhu,tak u tebe se podařilo ti vymýt mozek úplně,ale úplně do ruda sovětsko-ryZZáckou propagandou.Brežněv a jeho ,,syn” Putin jsou na tebe hrdí.

madmax

sudruh nauc sa argumentovat

Tonda

Ty lžeš jak když tiskne a meleš sovětskou,50 let pořád stejnou propagandu, a říkáš tomu ,,argumenty”.
Inak, niesom ,,súdruh”, si to pleteš zo svojej schôze SSMladežnikov, hovor si tak tomu vášmu súdrhovi predsedovi vlády Slovenské sovietské socialistocké republiky s. Picovi.

Karlík.

Klasickej čobolák….antisemita a z poloviny bolševik a z poloviny rusák….jinak, všude na světě se píší zkratky s velkými písmeny, v Čobolákově tohle neplatí?

madmax

sudruh karlik, dochadzaju argumenty tak nastupuju urazky?

a co je antisemitske na tom napisat pravdu? to, ze europski zidia co pravazne nelegalne prisli do palestiny sa dopustali teroristkych akcii je proste fakt
oni na to uzemie nemali ziadny narok, to potom na uzemenie pepikova maju narok iri, ktori sa prehlasia za potomkov keltov? 🙂

Karlík.

Židé na to území mají právo 2500 let, čobolku to Palestinci ne…

Tonda

Tak podle tvého sovětsko-rusáckýho,prolhaného uvažování můžou za to,že Izraelité jsou zpátky ve své zemi,tak za to můžou Turci!
A víš proč ty sovětský vykladači historie????

Petr Melechin

Odpusťte si to nálepkování a urážky. Diskutovat civilně se dá, i když s daným člověkem nesouhlasíte.

Pokud se to bude opakovat, může to vést k zákazu diskutování.

Martin B

Hele, Janáčku. Zvládneš diskutovat i bez toho, aby jsi někomu nadával do soudruhů? Já ti taky neříkám Putinův chlapče, za to že tančích na ukrajinských hrobech.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Martin B
Mário

Zase sa tu zabúda na jeden dôležitý fakt. Rokovanie o mieri treba minimálne dvoch. To ke ako pri sexe. Ak je iba jeden je to onanovanie a nie sex. A Rusko teda nie je ochotné rokovať jediné čo chcú je absolútna kapitulácia Ukrajiny nič iné. A v podstate by prehral aj západ pretože by sa ukázalo že stačí vydržať a rusaci alebo ktokoľvek iný si môžete dovoliť zabrať územie iného suverénneho štátu. Možno vám niečo hovoria Sudety kedy si západ povedal veď dajme tomu Hitlerovi trochu toho územia a on dá pokoj a veľmi dobre všetci vieme ako to dopadlo. Takže treba si znova ujasniť kto je agresor a prečo sa mu nemôže ustúpiť. Každá vojna končí za rokovacím stolom lenže Rusko treba prinútiť sadnúť za ten stôl!

Moze

Dobrá pripomienka, ja fakt nechápem ako tak veľa Čechov zabúda na to, čo sa dialo v minulosti,,zakrývajú si oči” Na Slovensku sú tý podporovatelia aspoň také tie ,,tupé ceruzky…” tam sa dá mávnuť rukou, že oni to určite nechápu a nemajú šancu pochopiť

madmax

ale ved dohoda uz bola na stole, podpisali ju obe delegacie a aj vedenia oboch statov bolo s dohodou spokojne, no len prisla slavna navsteva strapateho borisa a namiesto 2 mesacnej vojny sa to taha uz 2 roky a podmienky ktore dostala ukrajina vtedy uz nikdy take vyhodne pre nu nebudu

ale pravda, na rokovanie treba dvoch rusko a usa a ten druhy o rokovanie zaujem nikdy nemal 🙂

Karlík.

Jedna z mnoha russáckých lží, čobole…ta dohoda nebyla mírová, to by byla pro UA katastrofa….navíc ruské přísloví zní, silný smlouvy nepotřebuje a slabému nepomohou

madmax

ta dohoda bola pre ukrajinu vyhodna, nevyhodna bola pre vojnovych jastrabov z nato

ukrajina uz nikdy take vyhodne podmienky od ruska nedostane a keby aj nejakym zazrakom ukrajina rusko porazila. comu neveri uz nikto, tak pre ukrajinu to bude tak ci tak uz len pyrhovo vitazstvo, lebo cim dalej ta vojna trva tym menej ludi sa na ukrajinu vrati.

ano prisla by o krym a donbasu by musela dat siroku autonomiu tak ako to bolo dohodnute v minskych dohodach ktore ale ako priznala merkelova sluzili len na natahovanie casu a nikdy neplanovali ich ukrajina zapad naplnit
svet nieje idealny, aj srbsko si formalne robi narok na kosovo a z pohladu medzinarodneho prava nan narok ma ved to garantuje rezolucia bezpecnostnej rady osn c.1244. no ale vedia, ze je to uz nerealne
tak isto si syria robi narok na golanske vysiny a zas z pohladu medzinarodneho prava nane ma narok, aj ked vedia, ze izrael sa ich nikdy nevzda a vojensky ich neziskaju, lebo to zas nedovoli usa
proste nic nieje idealne. nemali ukrajinci spravit ozbrojeny statny prevrat v 2014 a mohli mat doteraz kontrolu nad ukrajinou v hraniciach z roku 91

Karlík.

Ježíši taková sbírka bolševických kokotin….kdyby Ruská horda aspoň částečně dodržela Budapešťské dohody, nemuseli být žádné jiné ani Minské atd,,,,A kdopak tu válku před 9 lety asi začal? Samozřejmě Rusko…nebo snad Ukrajina snad sama sobě začala krást vlastní území a hranice? Nikoli, to Putin využil praxi, která se mu párkrát vyplatila třeba v
Gruzii , nebo v Moldavsku a vytrhl kusy ze legitimních území cizí země a prostřednictvím nějakých obskurních republik, které nikdo neuznal mohl ovlivňovat jemu neposlušnou zemi, kterou tak moc chce . Každý stát na světě by s podobnému státnímu terorismu bránil a to všemi prostředky, jak je jeho základní povinnost a je smutné, že se musí bránit proti státu, který je signatářem Budapešťské úmluvy kde se zavázal bezpodmínečně uznávat a respektovat politickou nezávislost, suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny, jakož i neporušitelnost jejích stávajících hranic a nebudou na Ukrajinu vyvíjet ekonomický ani jiný nátlak“. Z mezinárodní garance se ale v roce 2014 při ruské anexi Krymu stal cár papíru a rusák prakticky všechny části deklarace po svém stylu zničil a pošlapal a zničil…
Mimochodem dodnes je znám příběh plukovníka ruské GRU Igora Girkina, dnes velkého kritika Putina za jeho neschopnost ve válce. Příběh je to v mnohém fascinující. Jeho hvězdnou chvílí byl březen 2014, kdy se o něm poprvé dozvěděla širší veřejnost. Tehdy v čele oddílu čítajícího 52 mužů GRU obsadil město Slovjansk v Doněcké oblasti a prohlásil se jeho novým vojenským velitelem. Nechal popravit několik proukrajinských aktivistů a zahájil boj proti v té době značně dezorganizované ukrajinské armádě. Později se vychloubal, že právě jeho akce znamenala začátek války na Donbasu. “Spoušť války jsem zmáčkl já, nikomu se na Donbase nechtělo bojovat. Kdyby náš oddíl nepřešel hranici, tak by všechno skončilo jako v Oděse nebo Charkově. hodně pozatýkaných, a tím by to skončilo,” řekl nacionalistickému serveru Zavtra.

Tonda

V Leningradě dobře vyučuji slovensky jazyk, tak pozdravuj kolegy z ,,farmy” a chce to něco nového, ty starý,100x omletý sovětsko-imperialistický lži jsou fakt už dost zastaralý a už to nemá ,,šťávu”.Uz se tomu jen směju.

madmax

nikomu nejde o ukrajinu, im ide len a len o porazenie alebo aspon o vazne oslabenie ruska a ukrajinci su len prostriedok ich boja

v podstate ti co podporuju ukrajinu zbranami su totalni cynici a pokrytci. nechat za ich zaujmi zomierat druhych a este ich aj za ohromneho buracania hecovat do vopred prehrateho zapasu

ta vojna sa dala ukoncit skor ako zacala a to bez ucasti ukrajiny(ukrajinu naozaj nieje nic do toho ci sa nato a rusko dohodnu, ze ukrajinu nikdy do nato nezoberu), potom sa dala ukoncit v marci/aprili 2022 v podstate za podmienok minskych dohod, lenze prisiel strapaty boris s tym, ze ak sa ukrajina s ruskom dohodne zapad jej neda ziadne zaruky, ale ak dohodu odmietne bude ju vyzbrojovat a dohoda bola pochovana

Karlík.

Lžeš čobole…..

madmax

skuste si ujasnit, ze ci je ruska armada taka slaba, ze obsadenie ukrajinskej dediny jej trva mesiace, ukrajinskeho mesta roky a celkovo vam je na smiech, lebo lietadla jej padaju ako hrusky, obrnene vozidla a tanky jej vybuchuju akoby boli z plechovky od piva,…
alebo je taka silna, ze prvalcuje cele nato

obe moznosti platit nemozu
ak plati prva moznost tak coho sa bojite? ved rusku dosli rakety v marci najneskor v aprili 2022(vyjadrenia mnohych ceskych analytikov)a ruska ekonomika skolabovala v lete 2022, takze sa netreba nicoho bat 🙂

ak plati druha moznost, tak potom predsa nedava zmysel podporovat tu vojnovu masineriu a treba sa rychlo dohodnut a ponuknut tomu supersilnemu rusku take dohody ktore zabezpecia, ze nepojde dalej na zapad. lebo kazdym dnom vojny je ta ruska vojnova masineria silnejsia a silnejsia

a este k tym co tvrdia, ze ukrajina bojuje aj za nich(lebo za mna nie a hanbil by som sa prijat pomoc od ludi co uctievaju banderu a hajluju) tak nieste potom zbabelci a pokrytci ked za seba nechavate bojovat druhych? preco teda ked bojuju za vas im nejdete pomoct, ved vas volaju, staci si kupit vystroj a zbrane uz dostanete na ukrajine a mozte ist zastavovat rusov na donbas.

Karlík.

Fašisti na UA čobolku? No ano, jsou tam. Stejně tak jsou nacisti v Rusku, Česku, Spojených státech, Brazílii, Norsku, Francii… prostě všude. A že jsou neonacisti mezi členy ukrajinské armády? A tušíte vůbec, kolik jicho je v české armádě? Nebo v české policii? Tyhle diskuze o přítomnosti krajní pravice jsou tak absurdní, že kdykoliv se mě někdo zeptá, co říkám na tamhletu fotku a tohleto video, tak bych nejradši skočil hlavou do zdi.
V prakticky KAŽDÉ zemi na světě existuje neonacistická scéna (nebo jiná skupina vykazující rysy fašismu – např. náboženského). A protože fašismus/neonacismus jsou nutně militantní ideologie, tak takové lidi logicky přitahují silové složky: policie, armáda, speciální jednotky nebo různé polovojenské skupiny. A je to snad samo o sobě důvod, aby nějaká země rozpoutala genocidní válku s jinou? Mělo by nás Rusko přijít “denacifikovat” proto, že tu Volný Blok a DSSS volí každý stý člověk v republice? Nebo proto, že máme neonacisty mezi profesionálními vojáky? Akceptovali byste Ruskou intervenci na Slovensku kvůli tomu, že tam v parlamentu sedí Kotlebovci? Ne, já vím, že tihle skuteční fašisté s politickým vlivem Rusku nevadí, dokonce je to přesně naopak, ale to je na jinou debatu.
Pointa je v tom, že krajní pravici najdeme v každé zemi, přesto to o tamní společnosti nevypovídá vůbec nic. Důležité je, jaký mají fašistické organizace vliv na chod státu. Krajně pravicové ukrajinské strany nemají v ukrajinském parlamentu žádné zastoupení, a to i přes velkou vlnu nacionalizace, která se spustila následkem ruské invaze na Krym v roce 2014. Hlasy jim dalo cca 1,5 % Ukrajinců – méně než kolik lidí sympatizuje s fašisty u nás, méně než v USA, kde je teď krajní pravice díky Trumpovi nebývale silná, a rozhodně méně než v Itálii, kde fašisti skládají vládu, nebo ve Švédsku, kde ji pravděpodobně skládat budou. Podle objektivních měřítek je Česko víc fašistické než Ukrajina. A jestli upřímně věříte, že Zelenský a jeho kabinet jsou fašisti, tak vám asi úplně straší v kebuli.
Nicméně největší ironií je, že “denacifikaci” těch pár set (nebo nižších tisícovek) ukrajinských fašistů jde provádět Rusko. Stát, který vykazuje prakticky každý definující rys fašismu a má vůbec největší aktivní neonacistickou scénu na světě. Stát, kde lidé pronáší nepokrytě fašistické projevy ve Státní dumě. Stát, kde režimní propagandisti volají po vyhlazení celých národů, dehumanizují svoje nepřátele a v pořadech státní televize běžně zaznívá fašistická rétorika jako součást vládnoucí ideologie.
Takže ještě jednou a snad už naposled: Ano, na Ukrajině je naprosto marginální neonacistická scéna bez jakéhokoliv politického vlivu. A až Rusko odtáhne z Ukrajiny zpátky do stepí, tak její velikost ještě klesne.

Tonda

Myslím si, že v Rusku vládnou neokomunisti a navazuji na sovětské Rusko.Některé rysy fašismu a komunismu jsou stejné,ale ta mafiánska banda v čele s putinem,co vládne rusku, se vyučila za Sovětského svazu a na ty komouše jen navázala.
A ti ukrajinšti nacionalisti, v rusku nazývani ,,nacisti”, tak ti uz větsinou bojovali od 2014 a jsou buď po smrti a nebo po těžkem zraněni a nemaji na politiku Ukrajiny vliv. Komunističtí rusáci dávali od r 1945 nálepky ,,fašisti, neonacisti” všem svým nepřátelům.To bylo takové jejich ideologicke klišé. Televizni a rozhlasove zpravodajstvi se před rokem 89 taky hemžilo ,,západoněmeckými neonacisty
a revizionisty, italskými a britskými fašisty, americkými nacisty atd.”

Jirka

Rusum se neda věřit. Pokud padne Ukrajina, pak je na řadě Pobaltí, poté Polsko a pak už my. Nechápu, kde se bere ta láska k rusku, které nás samo označilo za své nepřítele? Je to nejaká psychická porucha?

Martin B

Jenomže Ukrajina padne PRÁVĚ proto, že válka bude pokračovat. A o tom celou dobu mluvím. Kdyby pokračovalo vyjednávání, které před 18 měsíci zabil Boris Johnson, tak by se Rusko spokojilo s Donbasem a Krymem. Až budou Rusové zase obkličovat Kyjev, tak jaké vítězství to bude pro Ukrajinu?

Karlík.

Russáckej žvást…Sedmnáctistránkový návrh mírové smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou byl pro Kyjev extrémně nevýhodný a umožňoval by Rusku kdykoli podniknout další agresi, uvedl list The Wall Street Journal, jehož redaktoři text viděli.Garanty mírové smlouvy měly být Spojené státy, Británie, Francie, Čína a samo Rusko, které přitom válku zahájilo. Rusko si také přálo, aby dalším garantem smlouvy bylo Bělorusko, z jehož území útočilo.Johnson nikoho k boji nevyzýval, pouze Ukrajincům slíbil plnou podporu, jak plyne z jeho citace v listu The Wall Street Journal.

Martin B

Takže podle tebe až Rusové obsadí Kyjev, tak Ukrajinci dostanou lepší nabídku?

JP77

Podle mě je článek úplně ok.
S EM souhlasím o referendu, ale aktuálním. Lidi se za dva roky trochu dovzdělali o tom jaký je který stát. Maj aspoň nějaký znalosti a zkušenosti a přání obyvatel kam chtěj patřit by se mělo respektovat i když asi ne každé vesnice aby hranice nebyla moc klikatá a dlouhá, takže nějaké zjednodušení by muselo být a hlasovat by měli mít právo i na Krymu. Za dva roky po tom všem se mohli názory různě změnit.
EM teoreticky nemusí prožívat velký stres když má vyjímečnou psychiku.

Moze

Len ono je tam problém, že obsadené územie už neobsahuje pôvodných obyvateľov, rusko sa tam snaží natlačiť čo najviac rusov z vnutrozemia, za čo budú hlasovať oni ? Pôvodný obyvatelia skončili plný olova, alebo boli nahnany do armády a odtiaľ rovno pod delostrelecku paľbu, ako budú hlasovať oni ? A za ktorú možnosť by chceli hlasovať ? Zohľadní sa to? Čo obyvatelia a deti, ktoré boli vystahovane, či už samy na západ, alebo násilím na východ ? Ako budú oni hlasovať ? Majú vôbec ešte právo hlasovať ?

V najbližšej dobe tam nebude možné urobiť ani referendum o psej búde, nie ešte o niečom tak závažnom,

Ak chceli rusi referenda, mali ich žiadať predtým, než tam nabehli armádou…

Page

Článek je to sice pěkný, ale nejsem si jist, jestli sem patří. Elon je dobrej ve spoustě věcí, ale zájmy brání především vlastní. Je ochoten udělat nějaké velké gesto, a vzhledem k jeho majetku jsou ta gesta opravdu velkorysá. Ale nechce si to moc rozházet s nikým především na státních úrovních, protože třeba potřebuje USA, má tam základny svých společností a dotace na všechono možné do jeho výrob tečou i z rozpočtu, ať už z NASA, nebo dotace na El. mobily, zaměstnanost, soláry a kdo ví co ještě. A ohrozit jeho podnikání ve vesmíru může jenom pár mocností a Rusko mezi ně rozhodně patří. Ostatně už jednou padlo, že by byli ochotni nějaký satelit setřelit. Vsadíte vlastní bilionový majetek a budoucnost vaší firmy na to, že to neudělají? Já myslím, že Elon se sice nebojí, ale rozhodně nebude zbytečně riskovat.

Karel Zvoník

Proč myslíte, že sem nepatří?

Přemysl Oráč

Co třeba proto, že na tomhle fóru, aspoň jak já ho od začátku chápu, mají místo články o tom, jestli je EM naděje dalšího rozvoje kosmických technologií, přítel kolonizace Marsu, dobývání surovin na asteroidech apod., a vedle toho samozřejmě i články o jeho dalších technologických aktivitách, ale jestli je přítel Ukrajiny, Ruska nebo třeba Konga je mi úplně, ale úplně u, no, víte kde. To je jeho věc, do které nikomu nic není, a pokud se to sem cpe, vznikají z toho druhé Novinky na Seznamu.

Karel Zvoník

ElonX je web informující o aktivitách Elona Muska. Nejsme hlásná trouba, ani propaganda té, či oné strany. A nemáte pravdu, když píšete, že do toho nikomu nic není. Starlink na Ukrajině významně pomáhá. Tamní armáda by měla velmi stižené podmínky bez stabilního připojení a ničení infrastruktury bylo první, na co se Rusko zaměřovalo. Naopak to zajímá celý svět. Stejně jako postoje muže, který tuto technologii vlastní. To že nezajímá zrovna Vás není podstatné. Pokud máme zůstat objektivní, tak jsou naopak podobné články na našem webu třeba.

Přemysl Oráč

No, já nijak zvlášť nestojím o to, aby se Praha stala terčem jaderných raket, takže pokud má někdo pocit, že Ukrajině (která NENÍ naším spojencem), málo pomáháme, tak mu nic nebrání sednout do autobusu směr Kyjev a tam se nechat zverbovat. Dostane kvér a posléze velký plastový pytel, to je jeho věc, ale podstatné je, že tam bude sám za sebe a nebude tudíž ohrožovat zemi, na které mi poněkud sobecky záleží; tedy tu, do které jsem se narodil a ve které žiju já a moje děti. Tváří v tvář té maniakální eskalaci konfliktu vzpomínám na slavný Einsteinův výrok, že sice neví, jakými zbraněmi se bude bojovat ve III. světové válce, ale zato ví, jakými v té čtvrté – kamennými sekyrkami. A na nějaký Mars lze v takovém případě zapomenout, protože šípy ani oštěpy tam nedoletí.

Karel Zvoník

Jakou s tím má článek souvislost mi uniká.

Přemysl Oráč

Článek ani ne, a pokud to tak bylo pochopeno, je to moje chyba nepřesného vyjádření, za které se omlouvám. Což ale nic nemění na faktu, že články tohoto obsahu vcelku automaticky vedou k reakcím, jež vidíme u mnoha zdejších diskusních příspěvků, které mi skutečně připomněly všemožné bláboly na Novinkách. A ta úvaha David – 1. 3. 2024 17:44, že jsme měli po Mnichovu bojovat, je úplný vrchol. Jak tohle souvisí s Muskem, to mi opravdu nějak uniká, ale že by z nás v takovém případě Skopčáci nadělali krvavou omeletu, to je při daném poměru sil soudnému člověku jasné. V zásadě nejsem proti tomu bojovat, ovšem pouze tehdy, když mám reálnou naději na vítězství. Tu jsme neměli v roce 1938 my ani ji dnes nemá Ukrajina, a jít do takového střetu je pustá sebevražda. Neboli šílenství.

PetrK

Předem se omlouvám za off-topic. Proč zrovna takovýhle nick ?

Ivo Janáček

Jojo, můžete čůrat v bazénu kde chcete, ale hlavně aspoň deset metrů ode mne. Je smutné, že asi ani netušíte jak velký nesmysl jste napsal.

Page

Za mne se v tom dost mýlite, protože jako prozápadní medium, do této role jste se postavili třeba zrovna tímto článkem jste právě tou “hlásnou troubou”, do jejíž pozice jste pasoval sám. A zrovna Elon Musk se zase tak horlivě na stranu UA nestaví. Celá tahle diskuse, je přesně to, co je naprosto zbytečné na tomto typu media.

Ivo Janáček

Tady to nějak zrudlo, prozapadni médium? To máte odkud?

Page

To že někoho označím za prozápadní medium musí nutně znamenat že jsem zrudl? Měl byste se vykašlat na nálepkování, když vám uníká podstata. Nejdůležitějším bodem pro mne je, že tahle diskuze je nedůstojná media jako je ElonX a mohli jsme se jí snadno vyhnout, kdyby ten článek byl nestranný. To ale není a asi ani nemůže být, protože ať se vám to líbí, nebo ne, jsme pod vlivem propagandy. A přesně z tohu důvodu věta “Nejsme hlásná trouba, ani propaganda té, či oné strany” staví celé medium na tu za mne správnou, západní stranu. A také to za mne znamená, že to tady nemá co dělat.

Page

Protože jde o názorový a dost spekulativní článek, který se sice sice snaží držet faktů, ale už z podstaty není schopen jít do dostatečné hloubky. Nevím jestli si to uvědomujete, ale jsme na jedné straně v této válce a jsme mnohem blíž, než je mi milo. Znamená to také, že i my jsme cílem propagandy, i když té “správné” a naše (české i evropské) zájmy jsou diametrálně odlišné od těch amerických a od těch Muskových ještě dál. Byl bych strašně rád, kdyby to bylo černobílé, ale ono není. Pro ameriku je Ukrajina další potenciální Korea, Vietnam, nebo Irák. Pro nás jsou to sousedi ve válce, na jejímž výsledku nám dost záleží. Mnohem raději tady uvidím článek, který bude rozebírat technické vylepšení Raptorů v poslední verzi, dokončení vyšetřování příčin selhání 2. letu StarShip, nebo o novinkách v SW Tesly. Tohle patří někam do sekce osobních názorů na Novinkách, Idnesu, nebo podobného plátku.

Karel Zvoník

Pořád je základem, že ElonX informuje o aktivitách okolo Elona Muska a to je základ článku, který jste si přečetl. Článek nejde do hloubky právě proto, aby příliš nezabředl. Nelze vnímat Elona jen na zelené louce, tak to prostě není a chyba by naopak byla to ignorovat. Nesouhlasím, že bych byl hlásnou troubou. Naopak v článku je zastoupen můj postoj a mé názory, které přiznávám mohou být ovlivněny děním okolo, ale rozhodně jen dál nešířím něčí propagandu.

Pajuc

Naprostý souhlas. Negativně se k tomuto článku staví jen sympatizanti ruského režimu. Pokud by je tento článek opravdu nezajímal, nečetli by ho a nekomentovali a žádná debata by nevznikla.

Ivo Janáček

A že se jich tady vyrojilo teda dost.

Jiří

Zajímavé, já tu nevidím jediný proruský příspěvek. A ne, konstatování faktu, že Rusko má mnohem větší lidské zdroje a zbrojní kapacity i výrobní to opravdu není.

Michal

Na jednu stranu článek za mě vcelku trefně vystihuje pozici Muska, na druhou se úplně neztotožňuji s argumentací o “míru” na Ukrajině.

Je to podstatně složitější téma, než ho rozepsat takto okrajově, asi bych o tom raději vůbec nepsal. 🙂
U situace, kdy by došlo k míru, vám tam chybí, co by následovalo potom.
Rusko se netají tím, že chce své bývalé satelitní země zpátky pod svůj vliv. To znamená i ČR. Prohrou Ukrajiny (ano, i ruský mír je prohra) riskujeme případný konflikt s dalšími zeměmi.
Můžeme si pak říkat, jestli se bojíme více jaderných zbraní nebo ruských tanků třeba v Polsku.

Současná podoba války není pro Ukrajinu příznivá, hlavně díky naší slabé podpoře, ale stále není rozhodnuto a myslím, že i díky Petru Pavlovi se snad západ ještě podaří rozhoupat k větší angažovanosti.

Karel Zvoník

Ten argument je tam proto, že Musk ten navrch napsal. To, že je situace složitá, jsem v článku zmínil. Ukrajina je hlavně v pozici obránce. Nepřenáší konflikt na Ruské území. Pokud se očekává vojenské vítezství, západ by musel do války vstoupit naplno, se vší podporou a vybavením. Riskem je totální válka, která by klidně mohla vyústit v jadernou, a je otázkou i na nás v Evropě, zda jsme ochotni vstoupit naplno do války a podstoupit riziko… Jak stojí v článku.

Michal

Ano, a pokud necháme Ukrajinu padnout, riskem je pokračování války na dalším území Evropy, stejně jako v případě ústupku našeho pohraničí Německu… Jak ve článku nestojí. 🙂

Karel Zvoník

Přiznám se, že mě to nenapadlo, ale je to dobrá poznámka. Do zítra se to tam pokusím přidat.

madmax

neprenasa konflikt na ruske uzemie? neviem, ale niekto asi necita spravy, lebo toto by napisat nemohol.
netvrdim, ze na to ukrajina nema pravo, ale netreba hovorit o tom, ze to nerobi ked to proste robi. tiez zabija civilistov na ruskom uzemi ked ostreluje prihranicne ruske mesta nepresnymi zbranami. ukrajinske mesta pod kontrolov rusov ostreluje aj presnymi zbranami a casto ucelovo mieria na civilne objekty. netreba si tych ukrajincov idealizovat, nie nahodou je ich vzorom batko bandera a cela ta jeho banda, ktora pocas druhej svetovej sa spravala horsie ako nemci a aj mnohi ss-aci boli brutalitou banderovcov prekvapeni a na rozdiel od cechov slovaci maju trochu vacsie skusenosti s banderovcami, hlavne po vypuknuti slovenskeho narodneho povstania, ale aj po skonceni vojny a teraz pohrobkov tychto teroristov ma podporovat? tak to ani nahodou

Ivo Janáček

Já nevím, ale ruSSko chce dojít až k Atlantiku.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Ivo Janáček
Přemysl Oráč

Jak píše Jaroslav Foglar, “dej si placku na čelo!”

Paero

agent s krycím jménem ŠÍPEK?

madmax

s tou neschopnou armadou ktorej sa 2 roky vysmievate? neblazni 🙂
ved rakety jej dosli najneskor v aprili 2022, lietadla jej dojdu do par tyzdnov vdaka udatnej ukrajinske pvo, tanky uz vraj tiez dochadzaju a ostane uz len ta pechota ktora bojuje zenijnimi lopatkami(ano aj toto tvrdili zrovna ceski vojnovi analytici) 🙂
tohto sa mame bat?

Karlík.

Musk hlavně není hlavně úplně zdravý a normální člověk a tak jeho přístup k politice a dalším veřejným věcem taky není úplně normální. U vědy a techniky to nevadí, právě naopak….u politiky je to tragédie

David

Petr Melechin: Proc byl moji IP adrese zablokovan pristup na elonx.com? Porusil jsem snad nejaka pravidla diskuze? Ktera? Nemel bych byt nejdriv upozornen? 😂

Karel Zvoník

To by mohla být i chyba. Už se mi to také stálo a to jsem autorem. Nepanikařit. Určitě se to vysvětlí. 😉

David

To ja nepanikarim, spis nevericne koukam. Ale vzhledem k tomu, ze byla zablokovana moje US IP i CZ VPN IP, na chybu to moc nevypada. Nicmene doufam v nejlepsi a tudiz v chybu! 😁

David

Tak uz jsem odblokovany 😉

Karel Zvoník

Chyba v matrixu vyřešena. 🙂

PetrV

Tzv. Matrix má potíž.
Elonx je otevřené medium různým názorům.
Držím palce.
Petrovi jsem také posílal, že jsem byl blokován.
Držte se.

Přemysl Oráč

Mám za to, že ti kdo tady z toho dělají politickou sr.čku, by měli být zrušeni bez upozornění. A hlavně bez omluvy a následné obnovy…

David

Mne se clanky pana Zvonika moc libi, takze jsem zasadne proti vasemu navrhu.

Karel Zvoník

Ještě večer jsem byl v kontaktu s Petrem a slíbil, že se na to podívá. Věřím, že to skutečně byla jen nějaká chyba.

Jan Štroufek

To fakt teprve týden co ta válka začala? Mi přišlo dýl.

Karel Zvoník

Rok doplníme, díky. 🙂

PetrV

Málo lidí si uvědomuje, že EM je jen zástupce investorů do SpaceX.
Mi vadí, že je prezentovan jako 100% majitel.
Myslím, že by se tím leccos vysvětlilo laikům.

Často je podobným výrokům přikládána až přehnaná váha. Ironie a humor jsou často v kontextu chápány jako názor.

Najděte si, co je elon musk foundation.
To nesnižuje jeho schopnosti.
Bez peněz by to celé nebylo.